ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2020
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

La mare pe lângă Roma în extrasezon

Am făcut planul pentru o vacanță la mare în Italia în o zonă unde nu am mai fost și a ieșit un amestec de circuit și vacanță la mare. Să fie ceva pe lângă Roma și să fie si usor de ajuns, Roma nu e la mare la prima vedere dar la a doua căutare e la mare si chiar stațiunea aia de lângă Roma e un cartier legat de capitală cu metroul.

Am exclus din start Roma dar totuși am văzut si ceva din Roma din avion, tren, si metrou, da metroul merge pe o bună porțiune pe exterior, și să mai amintesc si gara aia imensă denumită Termini care e cam prea de tot mare si trebuie sa ai bine făcute temele unde mergi cu nr de tren ca să nimerești peronul si zona de plecare mai departe.

Și să spun ceva pentru unii poate hilar... Păi ai fost la Roma si nu ai vizitat-o?

Văd că se poate să ajungi la Roma și să pleci mai departe fără vizita aici.

Cred ca sunt destui care ar spune... nu se poate așa ceva, uite că s-a putut și a ieșit și foarte bine si departe de lumea aia care se bulucea să vadă Roma, aș zice si departe de marea inghesuială de pe traseele turistice.

Destinațiile alese

Toate să fie la mare în afara de ultima, unele stațiuni renumite în zona aia, altele necunoscute, și să nu fie la distanțe mari de Roma eventual 50|60 km la nord si cam tot atât la sud de Roma, până la urmă toate au intrat in programul stabilit de acasă cu singura modificare nu am tinut cont de ordinea stabilită de acasă adică prima dată vizităm si ne cazăm în un anumit loc și pe urmă în următorul, doar asta nu s-a respectat.

Denumirea destinațiilor

Prima stațiune se numește Nettuno, pe românește Neptun, am vrut la Neptun dar în Italia la sud de Roma cam o oră cu trenul, ăsta a fost cel mai sudic punct atins în vcanța asta la mare pe lângă Roma, aici am avut cazare trei nopti la hotelul cel mai înalt din stațiune.

Urmatoarea stațiune se numește Anzio, mult mai cunoscută în zonă față de Neptunul italian, e situată la aprox 4 km mai la nord de Nettuno. Anzio e si mai cunoscut si mai promovat ca si Nettuno dar mie mi-a plăcut mai mult primul. Aici am avut cazare la o pensiune doua nopți.

Mergem mai departe adică înapoi la Roma, vrei nu vrei ajungi la Roma la gara aia foarte mare denumită Termini unde vezi puhoiul de turiști veniți în vizită la Roma, toate națiile pământului.

Plecăm mai departe la mare de data asta cu metroul până în Lido di Ostia stațiunea aia care e un fel de cartier al Romei. Văzut de acasă traseul de la aeroport până în Lido di Ostia părea complicat dar la fața locului a fost destul de simplu. Cu statiunea asta vroiam sa incep vacanța dar nu a ieșit si a picat ca si vizită pe la mijlocul sejurului, aici am avut cazarea la un Hostel o locație pusă pe listă de acasă datorită pozitionarii foarte bune. Fiind o locatie pentru tineret nu prea corespundeam ca si categorie de vârstă dar a iești totul bine, pe afara văzut de pe plajă hostelul arăta foarte rău, pe interior foarte bine. Aici am stat două nopți.

Din nou metroul la Termini si trenul spre urmatoarea desținatie tot la mare dar de data asta la nord de Roma. Am ales ceva necunoscut asa la intamplare doar datorita faptului ca era la nord de Roma și la mare. Ce va iesii vom vedea dar oricum e la mare, statiunea se numeste Ladispoli. Un cochet orășel stațiune cu o plajă lungă cu nisip negru, cazarea două nopti în un apartament de două camere utilat cu tot ce trebuie, urmatoarea destinație am plecat la gară și urmează Civitavecchia, destinația cea mai la nord de Roma din vacanța asta, trebuie specificat că nu am urcat pe nici un vapor fiincă nu aveam rezervat așa ceva. De aici pleacă navele de croazieră cu turiști. Se poate si trebuie vizitata Civitavecchia si fără să fie doar un loc de plecare in croazieră.

Si aici ca la Roma puhoi de turiști dusi cu autocarele de la navă la gară pentru drumul cu trenul spre celebra Roma si neglijarea acestui oraș, adică nu l-au vizitat, hai fuga la Roma.

Statiunea asta este spectaculoasă și chiar merită făcut un sejur aici nu numai ca și loc de tranzit spre vapor. Aici am avut cazare doua nopti la o pensiune unde erau disponibile doua camere, pensiunea fiind situata în un bloc de apartamente cu vedere la portul turistic care este imens.

Gata vacanța, ca să nu ratăm avionul de întoarcere am făcut o cazare de final în Ciampino.

Am plecat din Civitavecchia cu trenul spre Roma Termini și mai departe alt tren spre Ciampino. Cazare o noapte, la o sută de metri de locul de unde decolau avioanele, era locul unde se ambala la maxim și pur si simplu se scutura patul, am zis că nu o să dormim de loc, la ora fix 23 liniște totală, nu mai decolează și nici nu aterizează nimic până dimineața asa că a fost bine. Dimineața până la avion 100 de metri dar cu autobuzul am făcut mult peste zece km.

Rezervare cazari

Cazările au fost la hotel de 3 stele în Nettuno și Ciampino, la pensiune în Anzio, la hostel în Lido di Ostia, la apartament în Ladispoli și pensiune în Civitavecchia, cu mic dejun, doar la hotelul din Ciampino nu am avut micul dejun.

Prima cazare cea de la hotelul din Nettuno a fost rezervată de acasă cu doar o seară înaintea plecării celelalte la fața locului tot cu o seară înainte de a ajunge la urmatoarea destinatie. Văd că a funcționat bine varianta asta de rezervare ținând cont că era extrasezon adică octombrie.

Transport

Avion lowcost Timișoara - Ciampino, aici vezi doar avioane lowcost, mai departe autocar spre gara din Ciampino, tren spre Roma Termini, mai departe tren spre Nettuno (Neptun) inapoi cu autobuz spre Anzio, din nou tren spre Termini, doua metrouri spre Lido di Ostia, inapoi spre Termini tot cu doua metrouri, tren spre Ladispoli pe urmă tren spre Civitavecchia destinatia cea mai la nord de Roma din sejurul ăsta, înapoi tren la Termini, mai departe tren la Ciampino, si autocar a doua zi din gara Ciampino spre aeroport. A urmat zborul spre casă cu wizz in condiții bune, din aeroport autobuz până în zona Bastion aproape de hotel Continental ca și punct de reper.

Cam asta a fost vacanța în extrasezon la mare pe lângă Roma.

Trebuie sa scriu si ceva despre rubrica... Cafeaua de dimineata.

In afara de ultimul hotel cel din Ciampino cafeaua a fost inclusa la micul dejun, la Nettuno am fost intrebati ce fel de cafea dorim, in celelalte locatii am avut aparat de facut cafea din ala cu capsule si cafea capsule de mai multe feluri, in unele locuri erau de mai multe feluri si ambalajul de mai multe culori fiecare culoare insemnand alt fel de cafea. La hostel cafea la automat. Ca si exemplu la cazarea din Civitavecchia cafea capsule de vreo cinci feluri, ceai de vreo zece feluri, la cafea era cam complicat fiinca riscai sa faci cafea fara cofeina sau de cereale.

Trimis de Nicu in 01.01.20 00:56:01
    Validat / Publicat: 01.01.20 09:43:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4147 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Anzio pe faleza, in departare se vede hotelul din Nettuno

NicuAUTOR REVIEW
    [01.01.20 09:33:37]

Rog atasarea acestui videoclip - youtube

Multumesc.

[01.01.20 09:42:48]

Mutat în rubrica "La mare / la plajă în zona Roma, ROMA" (nou-creată pe sait)

Sperăm să găsești timp să ne scrii iși despre cazările de pe acolo.

Mitica49
    [01.01.20 13:24:11]

@Nicu: Harnic tare în noul an. Impresii faine, informații utile, un foarte bun ghid pentru turiștii care vor ajunge pe acolo.

Un An Nou bun, sănătate, excursii multe și să fii la fel de harnic (în postarea de impresii) și în 2020.

Drumuri bune!

mprofeanu
    [01.01.20 15:39:13]

@Nicu: La Mulți Ani! Un Nou An cu sănătate, speranță și călătorii frumoase!

NicuAUTOR REVIEW
    [01.01.20 19:11:07]

@ Mitica49: Multumesc de urare.

Anul trecut am fost la fel de harnic daca vreti sa verificati, am scris si atunci din prima zi, anul asta in prima ora.

Anul care tocmai a trecut a fost un an foarte bun, am fost mai mult prin Italia.

Anul ce vine (deja a venit) sper sa fie la fel in domeniul calatoriilor.

Unde voi merge? In primul rand sa fie la mare.

La multi ani!

@mprofeanu: Multumesc de urare.

Sperante sunt si calatoriile vor fi la mare.

[01.01.20 21:55:02]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[27.03.20 20:24:31]

@Nicu: O vacanta bine venita chiar si in extrasezon, desi in octombrie scapi de arsita si te poti bucura mai in voie de ceea ce vezi. O vacanta minunata, niste poze pe masura.

Felicitari, votat cu mare drag.

mishu, Mitica49, mprofeanu, Nicu