ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2019
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2019

Cu liftul prin Izmir

Idea asta de a vedea golful Izmirului o am de vreo 10 ani de cand faceam ture prin Konak/Izmir cu masinuta pe un sistem de autobenzi foarte ingenios pe care te falfaiai de la o colina la alta ca sa vezi cum traiesc locuitorii Izmirului. De atunci si pana acum turcii au mai deschis o centura ocolitoare a marelui oras, au mai facut ceva legaturi auto intre dealurile Izmirului, parca si un tunel prin zona de intrare spre Konak.

Pentru cei nefamiliarizati cu Izmirul spun aici urmatoarele:

- este cel de-al treile oras ca marime al Turciei dupa Istanbul si capitala Ankara;

- are oficial in jur de 3.000.000 locuitori, neficial mult mai multi.

- ca localizare se afla pozitionat pe mai multe coline unde se gasesc cartierele orasului pe o parte si pe alta a Golfului Izmir.

- la intrarea in zona Izmirului cum vi dinspre Canakkale se gaseste unul dintre cele mai mari santiere navale din lume, precum si portul maritim Izmir.

- Izmirul are un sistem de transport in comun foarte bine pus la punct: masini, tramvaie, metrou dar si un mare aeroport international: Adnan Menderes.

- pentru cei care vin cu masina personala reperarea Izmirului este simpla pentru ca ori trece prin mijlocul orasului in drumul spre Kusadasi, Didim, Bodrum, etc, ori mai nou ocolesc Izmirul pe o moderna centura.

-categoric zona cea mai frumosa a Izmirului este Konak (old town), acum toata zona este sistematizta cu grija la fel si cartierele de la marginea marii Egee.

Cartierul Karatas

La fel, un vechi cartier al Izmirului populat in trecut de evrei bogati si nu numai. Karatasul este practic o prelungire a Konakului avand ca si acesta limita la Golful Izmir.

Acuma firesc mi-am pus intrebarea: "Cum naiba o sa vad Golful Izmir cocotata mai de sus? " Anul acesta mi-am satisfacut curiozitatea si am decis sa urc cu liftul ca sa vad minunea.

İzmir Tarihi Asansör Binası

Adresa exacta pe care noi am pus-o pe GPS: Turgut Reis, Şht. Nihatbey Cd. 76/A, Konak/İzmir, Turcia

Cum spuneam Izmirul este un oras ridicat pe coline, exceptie nu fac nici strazile din Karatas: Mithatpașa și Halil Rifat Pasa, intre cele doua strazi paralele se afla o rupere de pamant de circa 58 de metri. Inainte de anul 1907, singura posibilitate de a ajunge pe strada Halil Rifat Pasa erau cele 155 trepte.

Povetstea liftului este foarte haioasa: un localnic musulman prieten cu un evreu bogat pe numele lui Nesim Levi Bayraklıoğlu cade pe scari si isi rupe piciorul, evreul bogat construieste pentru el si populatia din zona un ascensor. Ma rog istoria liftului de o suta 110 ani este legata de populatia din zona si mai apoi prin anii '40 celebrul cantaret Dario Moreno care cumpara aici lui si familiei sale o locuinta.

Dario Moreno

Un tip talentat, poliglot, actor, scriitor, cantaret... noi astia mai copti macar odata in viata am auzit melodia " Mustapha" cantata de Moreno. Bine el a cantat despre Istanbul, Izmir, Mustafa, Brigitte Bardot etc. Saracutul, a facut infart in masina in drum spre Istanbul.

Ei, bine strada care semnalizeaza ca ai ajuns la Ascensor se numeste Dario Moreno si este colt/perpendiculara cu Bulevardul Mithatpasa.

Noi ne-am incercat norocul si am intrat pe micuta strada cu masina pana la poalele ascensorului unde in partea dreapta am avut NOROCUL sa gasim un loc de parcare. Nu recomand si pentru alti sa faca ce am facut noi, a fost vorba de bafta, asa ca mai degraba as recomanda sa se lase masina pe Bulevardul Mithatpasa.

La lift exista personal care ne-a indrumat cum sa folosim liftul. Cutia liftului este una noua, moderna, doar casa liftului este cea originala.

Sus pe pasarela se gasesc doua cafenele unde poti sta linistit sa savurezi o cafea, un suc, ceva... deasemeni te poti folosi de wc-ul lor.

Dupa cafea poti mergea pe starada si chiar poti urca mai sus de atata printre casele fumos intretinute.

Privelistea catre Golful Izmir este de nepretuit.

Urcarea cu ascensorul este fara taxa, poti deasemeni sa urci/cobori pe strada Halil Rifat Pasa pe o strada destul de inclinata.

Daca aveti drum prin/pe langa Izmir puteti face o vizita in Old town, nu veti avea regrete!

Rog frumos Web sa ataseze o frumoasa melodie a lui Dario Moreno https://youtu. be/ukoufQKgnB8.

Trimis de adrianbogdan in 27.12.19 17:10:24
Validat / Publicat: 27.12.19 17:54:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Golful Izmir

[27.12.19 17:53:47]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi în Izmir sau împrejurimi, IZMIR" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Manisa]

Carmen Ion
[27.12.19 18:59:55]

@adrianbogdan: O modalitate isteață, gratuită și mai ales comodă de a vedea orașul de sus. Exact pe placul meu.

Bravo!

krisstinna
[27.12.19 19:21:39]

@adrianbogdan: Habar nu aveam de liftul ăsta, e drept ca nici nu m-am interesat prea tare. Pentru mine Izmir reprezintă locul de unde mi-am cumpărat cele mai frumoase haine și pantofi, cele mai valoroase și superbe bijuterii.

Îmi amintesc cum îmi aducea vânzătoarea rochiile, le probam și ea se minuna ca îmi veneau toate. Și da, le-am luat pe toate, unele sunt și acum cu etichetă, își așteaptă rândul in dressing

Nu știu dacă există vreun mall in Izmir, eu nu mă îmbrac din mall, am oroare de haine “la fel ca alții”, știi prea bine.

Deci, dacă mai ajung vreodată in oraș, după cumpărături voi cauta liftul ăsta, priveliștea e minunată

[27.12.19 20:34:00]

@Carmen Ion: Buna seara! Sarbatori cu bine!

Sa nu razi Carmen de mine, cand am ajuns acolo la usa liftului tot asteptam din clipa in clipa sa vina cineva sa imi ia vreo taxa... ceva acolo. Eu acolo in fata usii liftului am aflat ca folosirea ascensorului este gratis. Mai precis nu am gasit in documentarea mea despre acest lift daca este cu plata sau nu utilizarea lui, stiam un singur lucru de fapt... trebuie sa vad golufu' . Hi! Asa turist mai rar! Ce sa mai barza chioara!? Nu am platit nici liftu' , nu am platit nici parcarea.

[27.12.19 20:56:54]

@krisstinna: Ehe, Crisule!? Da ce malluri sunt prin Izmir!! Am ajuns din intamplare la Forum Bornova, pai m-a bombanit Bogdan cu shoppingul de numa, numa.

Cert este ca ne-am invartit mai intai pe langa un spital urias, cred ca si centrul universitar, probabil facultate de medicina, ma' de nu ne-am sucit in zona pana am ocolit toata uriasa zona spitaliceasca.

Am schimbat bani aici la un curs bun dolar canadian/lira turceasca la o casa de schimb din interiorul centrului comercial.

Cel mai mult recomand urcatul cu liftul pentru Domnul C, restaurantul de pe platforma este luxos iar privelistea precum vezi in poze este deosebita.

Probabil tu ai fost la un bazar ceva de ai cumparat atata haine, sau chiar magazine obisnuite de haine.

Cu bine!

krisstinna
[27.12.19 21:38:26]

@adrianbogdan: Dacă e cârciumă acolo, cineva o sa fie încântat maxim

Exclus bazar, mall-uri, magazinele mici sunt favoritele mele, fără firme de renume pentru ca fug de “copy-paste”

crismis
[28.12.19 09:30:34]

@adrianbogdan: Am ocolit Izmir pe autostradă astă vară, mai bine de juma' de oră, timp în care mă felicitam că am renunțat, la un moment dat, să iau cazare aici; numai să intram și să ieșim din oraș ne-ar fi consumat câteva ore bune! Țin minte că așa citisem și eu, că e al treilea cel mai mare oraș din Turcia și m-am gândit să-i acordăm altădată atenția cuvenită!

Desigur, n-o să uit de ascensorul tău!

[29.12.19 09:21:12]

@crismis: Neata!

Va urez un an nou cu sanatate, implinirea dorintelor si binenteles multe vacante frumoase!

Izmirul si peninsula Cesme merita o vacanta separata, au ele asa impreuna un farmec aparte.

Noi am vazut Izmirul cam fragmentat si asta nu m-a multumit, in fiecare an am mai ciupit cate o vizita fulger prin Izmir, anul acesta am dat doua raite si a fost mai bine.

adrianbogdan, crismis, Dorina9
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Izmir sau împrejurimi: