ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2019
ÎNSCRIS: 01.12.19
JUL-2019
6 AD. + 3 COPII -- v: 3-9

Piatra de smarald... Lefkada

Dupa cum ii spune si titlul articolului, anul acesta am hotarat sa vizitam insula Lefkada, dupa 4 vizite anterioare in Grecia (2 Corfu, 2 Thassos)... si bine am facut!

Incepem cu inceputul... drumul... de ce nu ne putem teleporta... inca? :) Am facut din Resita, aproximativ 14 ore, am fost un grup de 4 masini, am mers noaptea dar am prins aglomeratie foarte mare la punctele de frontiera...

Cazarea am avut-o pe coasta de vest, in Agios Nikitas, avand un sejur de doar 8 zile am ales partea mai spectaculoasa a insulei sa o vizitam. Despre cazare, Stathis Apartments, am scris un alt review pe care il gasiti la rubrica cazari Lefkada.

1 - Plaja Milos: pfuuu ce vedere, sa urmati traseul, pe jos, din Agios Nikitas, merita 100%, chiar si pe 40 grade, cu ghiozdan in spate... merita pentru vederea de sus. Sunt si taxi boat de pe plaja din AN, dar noi am mers pe jos. Plaja de neretat daca ajungeti pe insula, cu pietricele de marimea bobului de strugure, apa cristalina. Aici am stat la sezlong, 15 euro perechea cu umbrela.

2 - Kathisma, plaja cu steag albastru, combinatie de nisip cu pietricele, se poate ajunge cu masina pana pe plaja. Este o plaja care aduce putin cu plajele de acasa, muuulti romani, aici aveti de toate: beach bar, taverna, dus, toaleta, paragliding etc.

3 - Megali Petra, Oauuu, favorita mea, se ajunge cu masina pana intr-un anumit punct, dupa care trebuie sa treci printre niste pietre mari pentru a ajunge aici, dar merita pe deplin, din pacate aici mi s-a stricat telefonul si nu am mai facut poze... Noi am vizitat-o intr-o zi cu mare agitata, abia puteai sa intri in apa, dar are un farmec aparte, este mai putin vizitata, fiind mai greu accesibila, dar mie aceasta mi-a ramas la inima!

4 - Porto Katsiki, vedeta din Lefkada, acces cu masina pana la cateva parcari marisoare dar insuficiente daca nu ajungeti pana la ora 9:30-10.

Accesul se face pe scari, plaja este doar cu pietre, poate ati realizat pana acum ca papucii de apa sunt indispensabili in Lefkada! Am stat la sezlong, 15 euro perechea cu umbrela, sunt carausi pe plaja care iti livreaza bauturi, mancare, de la o taverna aproape de parcare. Frumoasa, impozanta, ne-am simtit bine aici.

Am mai vizitat si plaja din Agios Nikitas, dar este micuta si cam aglomerata, am fost in croaziera, pornind din Nidri, am vizitat Egremni, popas in Fiskardo, retur pe la Papanikolis Cave, insula Skorpios si retur. Recomand croaziera, aveti posibilitatea sa vizitati multe obiective pe care le puteti rata din lipsa de timp.

Am fost si in Lefkada Town, un orasel sufocat de aglomeratie... care nu se ridica la nivelul capitalei insulei Corfu.

Una peste alta, Lefkada este o insula deosebita, cu plaje spectaculoase, cu multe plaje pe care nu am apucat sa le descoperim, dar care ne-a lasat o impresie minunata, de neratat pentru iubitorii Greciei.

Trimis de ionutbin in 20.12.19 15:16:43
Validat / Publicat: 20.12.19 16:14:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu Thassos

VIZUALIZĂRI: 1968 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionutbin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Acostare pe Egremni

webmaster26 [20.12.19 16:14:35] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Plaje în Lefkada, #EXCURSII și CĂLĂTORII - LEFKADA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Lefkada]

• Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: