ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2019
ÎNSCRIS: 16.04.13
STATUS: CONSUL
DEC-2019

Restaurant Dalex Drăgăşani - acceptabil

În drumul nostru către Baia de Fier, la pensiunea DarDen, am oprit să mâncăm de prânz la restaurantul Dalex, de lângă Drăgăşani, numai că planul nostru s-a dus pe apa sâmbetei când am ajuns acolo, parcarea din faţa hotelului era full, am intrat dar era aglomerat, probabil că aveau ceva organizat, iar noi ne-am văzut de drum.

La întoarcere însă nu am avut probleme, chiar dacă era duminica, în parcare era doar o maşină, hotărându-ne totuşi să mâncăm la acest restaurant. Hotelul Dalex se află la aproximativ 1,5 km. de Drăgăşani, pe DN 64 Caracal - Drăgăşani, restaurantul fiind situat chiar la drum. Aspectele privind cazarea nu m-au interesat, iar centrul spa nu funcţiona, fiind în renovare.

Din parcare se poate intra în sala mică, lungă şi îngustă, cu mese şi scaune din imitaţie de ratan, în partea stângă fiind recepţia. Din sala mică se permite accesul în sala mare, chiar foarte mare, folosită exclusiv pentru organizarea unor evenimente.

Ne-am aşezat la o masă, solicitând ospătăriţei să ne aducă 2 meniuri. Oferta de păpică este cam subţire, câteva ciorbe, tochitură, ciolan cu fasole şi nelipsitele preparate din carne de porc sau pui la grătar, plus câteva salate. Mai bine stăteau la capitolul băuturi, şi răcoritoare şi alcoolice. Nu ne-a luat prea mult timp să ne uităm pe meniu, în cele din urmă oprindu-ne la ciolan cu fasole - eu, plus o salată de gogoşari şi castraveţi muraţi, soţia cerând o porţie de cârnaţi ţărăneşti la grătar, cu piure de cartofi, şi o răcoritoare fără zahăr.

Timpul de aşteptare nu a fost mare, cam 20-25 de minute, iar gustul preparatelor comandate nu ne-a dezamăgit, dar nici nu ne-a dat pe spate, preţurile fiind unele normale pentru zilele noastre.

După ce am terminat de mâncat, am luat două cafele, cerând şi o porţie de papanaşi la pachet, pentru odrasla noastră. Pe nota de plată scrie clar la papanaşi - o bucată, dar de fapt erau doi papanaşi micuţi şi pricăjiţi, sărăcuţii de ei, nici poză nu am mai avut chef să le fac!

Am inspectat şi toaletele, sunt curate, prevăzute cu articolele de igienă necesare.

Concluzia? Dacă sunteţi prin zonă şi vă este foame, puteţi opri la restaurantul hotelului Dalex, dar să nu vă aşteptaţi la ceva wow, să spunem că este acceptabil.

Sărbători Fericite tuturor!

Trimis de Safta Radu in 17.12.19 11:59:40
Validat / Publicat: 17.12.19 17:54:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DRĂGĂȘANI [VL].

VIZUALIZĂRI: 770 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Ciolan cu fasole, şi salată de murături.

[17.12.19 17:53:42]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Slatina și împrejurimi? , SLATINA [OT]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Zoazore
[17.12.19 19:31:01]

@Safta Radu: Asa, de afara, hotelul arata... cumva. Sala mare e frumoasa, dar sala foarte mica... parca mancati pe un hol! Mmmm... nu m-ar incanta ideea!

Sincer, ma asteptam sa vad tochiturain farfuria ta. Te stiam fan tochitura / varza. Atunci m-ai fi " dereglat" . Dar tu, prieten excelent fiind, te-ai gandit sa nu ma " bulversezi" si-ai luat fasole! Super pentru mine, ca nu ma tenteaza! Carnatul Ninei, in compensatie, arata fain.

Macar juniorul ce-a spus despre papanasi? I-au placut? Ca si gust ma refer!

Safta RaduAUTOR REVIEW
[17.12.19 20:20:03]

@Zoazore: Da, aşa este, sala mică pare mai degrabă un hol, dar era curat, toaletele curate, nimic de zis.

Recunosc, un ciolan pe pat de varză sau o tochitură apetisantă nu aş refuza niciodată, dar aşa cum am menţionat în review, meniul era subţirel, nu erau prea aveai de unde să alegi. Ţi-a plăcut că am mâncat fasole, nu? Prietenii tot prieteni rămân, oriunde ar fi ei!

Papanaşii erau micuţi, dar Octav s-a declarat mulţumit de aspect şi gust.

Mulţumesc de vizită şi vot.

Zoazore
[17.12.19 20:27:29]

@Safta Radu:

Ţi-a plăcut că am mâncat fasole, nu?

Daaa! Fiindca eu si cu fasolea boabe nu avem interactiuni, deci nu m-a tentat Alta ar fi fost situatia daca ciolanul ar fi fost cu varza murata! De aratat nu arata rau nici blidul tau, dar cum eu nu poftesc, ti-a ramas tie tot!

Da, prietenii raman prieteni oriune si oricand! Eu ti-am lasat portia neravnita!

Bine ca i-au placut si lui Octav papanasii!

Sa va fie de bine!

[25.12.19 10:03:12]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm în zona Drăgășani?» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Safta Radu, Zoazore