ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2019
ÎNSCRIS: 25.04.10
NOV-2019

Un frumos sentiment de „acasa”

Perfect pentru o mica escapada la inceput de iarna romaneasca, Elysium ne-a lasat un sentiment tare placut de familiaritate si confort. Nu stiu exact de ce, insa inca cand am ajuns in resort ne-am simtit ca acasa, poate si datorita faptului ca erau prezenti destui angajati romani ai hotelului, foarte amabili, care ne aratau ca si la noi, in tara, am putea avea asa ceva daca turismul ar fi o prioritate, daca nu ar fi plecat aproape toti angajatii buni prin colturile lumii.

De asemenea, confortul oferit era unul deosebit, hotelul fiind unul premium, din punctul meu de vedere, adica cele 5 stele erau pe deplin meritate, ba chiar il plasau in treimea superioara a acestui gen de resorturi. Foarte frumos, cu servicii si facilitati in mare parte impecabile.

Este localizat in Paphos, la vreo 25 de minute de aeroport, iar transferul catre el a fost facut cu o masina a hotelului si platit la checkout. In total vreo 60 de euro dus intors. Resortul este plasat chiar pe plaja, are o constructie tip castel/conac cu o curte interioara / atrium si are vreo 5 etaje. In mijocul sau se afla piscinele, o gradina foarte frumoasa si iesirea catre plaja privata.

Checkin-ul a fost simplu si rapid, oricum sosisem foarte tarziu si era liber. La receptie am primit un voucher in contul mesei „ratate” de seara, intrucat noi avusesem un regim de demipensiune. Respectivul voucher l-am folost la o masa de pranz in una din zile, avea o suma fixa, vreo 60 de euro daca nu ma insel, pentru 2 adulti si un copil.

Camera. Am stat la etajul 4 si am avut o vedere catre gradina, ceea ce si platisem. Desi sperasem la un upgrade gratuit, de data aceasta nu s-a mai intamplat. Privelistea din balcon era catre terenurile de tenis, gradina si dealurile din departare unde se vedea cocotat un mic orasel. Seara privelistea era foarte frumoasa si, ceea ce ne-a incantat, venind de la o Romanie aproape inghetata, acolo noaptea erau cam 17 grade, asa ca era placut de stat chiar pe balcon. In rest, o camera tipica de hotel foarte bun, pat mare, prosoape pufoase si mari, halate etc. Demne de mentionat erau cosmeticele de baie Molton Brown, foarte bune.

Pe timpul sederii am observat ca se efectua curatenie de 2 ori pe zi, seara menajerele intrand si lasand apa, pregatind papucii si halatele de baie si lasand cate o mica atentie (ciocolata) pe perna.

Mesele. Micul dejun se incadreaza intre cele mai bune mancate la hotelurile pe unde am calatorit. Si iti dai seama de aceasta dupa cum esti preluat la intrarea in restaurant de o angajata, esti condus, iti este aranjata masa si scaunele si dupa cum se interactioneaza cu tine. Ca si preparate, statii de gatit clatite si alte chestii similare, omlete si oua ochiuri gatite pe loc, legume gatite pe plita. Apoi mezeluri, branzeturi, vegetale, tot felul de nuci si arahide si muuulte alte chestii, inclusiv patiserie facuta in incinta restaurantului respectiv.

De mentionat, ca si existenta, era sampania de calitate, oferita gratuit, vreo 5 tipuri de freshuri facute in fata ta (mai rar acest lucru) si faptul ca la masa iti era adus separat ceaiul si cafeaua de catre chelneri.

Cina era tip bufet suedez, cu diferite tematici. Varietate si calitate demne de 5 stele. Bonus, in fiecare seara existau 2 zone de gatit live, din care una era zona italieneasca, unde se faceau paste, pizza, sosuri la comanda clientilor, cu foarte putine chestii deja preparate. Se gatea practic aproape de la zero pentru fiecare client. De remarcat!!

Bauturile se plateau separat, de exemplu o sticla de vin (cele din Cipru sunt foarte ok), incepea de pe la 25 de euro, deci nu era chiar ceva de speriat. Noi am incercat mereu vinuri locale din zona Paphos, care ne-au placut mult.

Seara se putea sta atat in interior cat si pe terasa, unde se aduceau la cerere incalzitoare. Terasa este foarte frumoasa, plina de flori, in apropierea piscinelor, insa, din pacate, lipsea orice fel de entertainment, nicio muzica, nimic... nici macar pusa la boxe, nu mai zic de live. Ca sa fiu corect, in lobby era un bar unde se canta seara la harpa si pian. Era multa lume stransa, dar noi mergeam la masa la restaurant atunci, fiind si cu cel mic care nu prea avea rabdare.

Piscina si plaja. Sunt mai multe piscine exterioare, neincalzite, nu am vazut pe nimeni sa faca baie in ele. Noi mergeam dupa plaja, seara, cand apunea soarele (in jur de ora 16) la piscina interioara unde era acces gratuit pentru clienti si care era incalzita. In interior mai erau 2 saune si un jacuzzi care ne-au placut.

Zona SPA nu era mare, am gasit insa mereu sezlonguri, fiind extrasezon.

Plaja nu este mare, dar e foarte frumoasa, cu sezlonguri pentru clienti, exista si un ponton, se intra lin in apa, care la vremea respectiva era rece pentru noi (nu si pentru rusi sau scandinavi).

Toata curtea hotelului este cosnstruita in asa fel incat sa existe zone cu iarba, baldachine, banci unde sa stea clientii la plaja si sa li se asigure cat mai multa discretie. Serviciile la plaja erau foarte incete, iar produsele scumpe. Adica cam de 2-3 ori mai mult decat erau daca ieseai pe faleza, de pe plaja si faceai 2 pasi la primul bar.

Clientela. Multi nemti, scandinavi si rusi. Romani nu am vazut, decat ca angajati ai hotelului. In general, era lume educata, nu am sesizat niciun fel de derapaje in privinta aceasta.

Zona falezei, unde se afla si hotelul, este recent reabilitata si e foarte frumoasa, va puteti plimba pe ea pana in portul Paphos (cam 30 min, in stanga, cu o zona de promenada draguta) sau catre Mormintele Regale, monument UNSECO (in dreapata, chiar lipite de resort).

Personalul. Foarte bun, profesionist, isi facea treaba discret si eficient. Ce m-a mirat a fost faptul ca hotelul cred ca era ocupat in proportie de 70-80% in extrasezon, ceea ce e ff mult. Oricum, nu se simtea aglomeratia, iar personalul nu parea deloc depasit de situatie (mai putin cei de pe plaja).

Recomandari. Noi am prins o vreme superba la final de noiembrie, adica 15-18 grade noaptea si 25 -26 de grade ziua. Vreme de plaja. Cred insa ca a tinut de nororc, cand am plecat, in ziua respectiva vremea s-a cam stricat si a inceput sa ploua. As recomanda septembrie si octombrie, aprilie si mai, pentru o vizita aici. Vara cred ca este foarte cald, iar preturile exagerate, din ceea ce spuneau angajatii hotelului cu care am discutat (adica in jur de 300-350 e / noapte cu DP).

Zborul l-am facut cu Ryanair, 1,4 ore, rapid, conditii ok, mai putin orarul la dus, in sensul ca am aterizat pe la ora 00.15, ceea ce nu prea e confortabil.

In concluzie, recomand din inima resortul, foarte frumos, cu o bucatarie impecabila si o calitate foarte buna a serviciilor. La un pret bun, veti avea un raport calitate/bani cheltuiti excelent, la numai o ora si jumatate de zbor (ieftin) de Bucuresti.

Trimis de rentea in 11.12.19 21:12:30
Validat / Publicat: 11.12.19 21:54:14

VIZUALIZĂRI: 2404 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 139.00 EUR pe cameră

webmasterX [11.12.19 21:35:57] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Elysium Hotel, PAPHOS" (nou-creată pe sait)

webmaster [11.12.19 21:54:57] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

rentea [11.12.19 22:17:10] »

@webmasterX: Multumesc. Da, localizarea este corecta.

needcolors [26.07.22 11:15:24] »

In ultima saptamana din octombrie ar fi bun de baie si plaja?

rentea [26.07.22 15:18:28] »

@needcolors: in principiu, da. depinde si de noroc, nu poate garanta nimeni vremea. dar poate fi o vreme foarte frumoasa de plaja, cu intratul in apa marii depinde mult de rezistenta fiecaruia. s-ar putea sa fie mai rece...

needcolors, rentea