ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2019
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
NOV-2019

Circuit INDIA (lV) – MANDAWA- Hotel Desert N Dunes

A doua cazare a fost în Mandawa la hotelul Desert N Dunes, adresa Fatehpur Road 333 704, Rajasthan, India. Ca locatie hotelul se afla la o distanta de 260 km fata de Delhi si la 165 km de Jaipur, cel mai apropiat aeroport este la 180 km Sanganer International Jaipur si aeroportul Indira Gandhi la 230 km.

Dupa vizita la casele haveli ne-am îndreptat spre locul de cazare, la un hotel aflat aproape de zona de desert, e vorba de desertul Thar, astfel încât am fost avertizati sa nu ne speriem daca vom gasi în camera sopârle gecko, eu nu am avut norocul asta dar o colega a trait spaima vietii când a luat o perna decorativa de pe pat si s-a trezit cu o sopârla în fata. Aceste sopârle nu sunt mari, vreo 15 cm lungime si fug de oameni, intra prin camere doar daca usa e deschisa.

Am coborât din autobuz în fata cladirii receptiei si «am aruncat un ochi» de jur împrejur. E un complex de cladiri ce înconjoara parcul mare din mijloc cu iarba verde si tunsa scurt. În stânga cladirii în care se afla receptia e o alta cladire cu o sala mare de banchet, urmeaza cladirea restaurant, apoi piscina si dupa piscina pe latura paralela cu cladirea receptiei se afla cladirile turn rotunde unde vom fi cazati. Pe ultima latura sunt cladiri turn patrate cu etaj, în total sunt 74 de camere deluxe, superior si suite. Fiecare camera este dotata cu minibar, TV cu ecran plat, WI-FI gratuit, aer conditionat, cana pentru a încalzi apa, pliculete de ceai si ness, zahar, la receptie se poate cere un fier de calcat sau se poate solicita serviciu de calcat rufe, doua sticle de 1 l cu apa plata oferita cu « with our compliments » scris pe o eticheta adica sunt gratuite spre deosebire de sticlele cu apa din minibar care sunt contra cost.

Alte servicii sunt: parcare gratuita, piscina exterioara, sunt permise animalele de companie/câinii.

Am intrat în holul receptiei, multe canapele, picturi pe pereti, într-o latura e intrarea într- un mic magazin cu suveniruri cu preturi peste medie. Am asteptat repartitia camerelor, primirea cheilor, debarcarea bagajelor, etichetele puse pe valize si fiecare a indicat numarul camerei pentru a fi scrise pe etichete. Bagajele vor fi duse la fiecare camera de catre personalul hotelului. Scapând de o grija, am plecat la plimbare prin complex, am descoperit restaurantul unde începând cu ora 19 se va servi cina, urmeaza piscina cu o apa curata si limpede, pe platou în fata piscinei se aflau doi tineri cu un teatru de papusi. Scena era montata, mai multe papusi handmade erau aliniate pe jos, am asistat la spectacolul lor dupa cina.

Unul dintre tineri mânuia o papusa pe care o învârtea în sus si in jos, stânga –dreapta scotând sunete ascutite în timp ce celalalt batea o toba cu doua fete, dholak, si cânta în limba lui. Nu am înteles nimic si nu mi-a placut. La final ne-au prezentat papusile handmade propuse spre vânzare, cam scumpe si nu erau dispusi sa scada la pret. Papusile aveau capul cioplit din lemn, elementele fetei erau pictate si haine facute din tesaturi bogat ornamentate.

M-am îndreptat spre camera mea, adica turnul meu de printesa. Fiecare turn are si o terasa mica cu o masa si doua scaune, aici fumatorii au fost rasfatati.

Camera e rotunda, rotunda, cu doua paturi twin si o noptiera cu veioza între ele, o masuta cu o cana fierbator, doua cesti, un cosulet cu pliculete de ceai, ness si zahar. V-am spus ca indienii nu cunosc cafeaua? hotelurile au cumparat expresoare de cafea pentru a oferi cafea la micul dejun turistilor, sau aici au în holul de la receptie un loc de unde se poate cumpara cafea de la automat, servit bineînteles de o persoana din personal.

La TV cu ecran plat nu am reusit sa ma uit, oricum îl foloseam pe post de galagie în camera, nu s-a deschis, degeaba am apasat pe butoanele aferente, cred ca de vina au fost prizele indiene, si aici a fost aceeasi dilema, am apasat pe toate întrerupatoarele si tot a ramas aprins un bec. Prizele nu au vrut deloc sa functioneze, adaptorul universal nu a fost universal, am încercat si varianta sa introduc direct încarcatorul de la telefon dar priza avea distante mai mari între gauri si forma si pozitionarea gaurilor total diferita. Stiam ca prizele sunt diferite în India în functie de regiune dar nici chiar asa!

O masuta octogonala cu blat din marmura si doua fotolii completeaza mobilierul camerei.

Pe jos placi din marmura pe toata suprafata. Deasupra patului e o pictura cu 4 indience frumoase la scaldat îmbracate în voaluri transparente, a cincea e în bratele iubitului, o pictura interesanta! În centrul tavanului e o pictura cu flori si de care atârna un ventilator cu trei brate desi camera e dotata cu aparat de aer conditionat pe care l-am folosit deoarece geamul nu se deschide. Un brâu cu flori mov înconjoara camera rotunda la marginea tavanului.

Baia e desarvârsita, marmura peste tot, curatenie si eleganta. Consumabilele sunt în set complet, uscator de par, cada impecabila, prosoapele si lenjeria de pe pat curate si de calitate. Deasupra toaletei e o alta pictura cu o indianca printre frunzele unui copac. Viziune de artist. Fiecare casuta are o pictura pe peretele exterior lânga usa de intrare, fiecare are alta pictura, poate fi si element de recunoastere a locului de cazare.

La restaurant mesele erau deja pregatite pentru grupul nostru, un alt grup era deja la masa, erau francezi. Sala restaurantului e mare, pe dreapta sunt mesele, pe stânga pe mese erau aliniate vasele de inox rotunde cu capac cu mâncare indiana, iar în centru este liber pentru dans.

La intrarea în restaurant ne-a întâmpinat un dansator în costum rosu si cu picioarele goale. La un moment dat se aude un instrument muzical, e un instrument cu corzi si pe care muzicantul trece un arcus scotând tot felul de sunete mai mult sau mai putin armonioase, un fel de sitar. Dansatorul începe sa se miste, sa faca piruete, îsi misca capul stânga –dreapta rotindu-l usor, începe sa se învârte ca un titirez si poalele costumului croit pe bie în clos se înfoaie oferind un spectacol ametitor. La final a primit ceva baksheeshe, prea putin, e putin cam enervant sa tot dai bani pentru orice.

Cina mea a constat în cartofi, paste cu sos picant, lipie si legume, desert bucatele de pepene si mango. Am evitat sa mai iau pui cu sos de curry.

A doua zi dimineata stam pe miniterasa turnului meu admirând cum se filtreaza lumina, o lumina blânda ce trezeste natura la viata, parcul din mijlocul complexului hotelier e bine îngrijit dar nu e recomandat sa te plimbi prin iarba tunsa scurt, sunt tot felul de insecte si noi umblam în sandale.

Am lasat bagajele pe terasa plus 30 de rupee si am plecat la restaurant pentru micul dejun.

Micul meu dejun: omleta no spicy la cerere, erau si oua fierte, clatite mici cu gem, fructe, pâine în sfarsit, fursecuri, suc, cafea. Evit mâncarea cu condimente indiene.

Ma întâlnesc cu indianul care îmi duce bagajele la receptie, e fericit ca i-am lasat baksheeshe. Cladirea unde e receptia are tencuiala pe ici-colo cazuta, de vina o fi conditiile de mediu, aici la marginea desertului sunt mai dure.

Azi avem un drum de 4 ore, aproximativ, pâna la Jaipur. Azi avem doua surprize, doua optionale in plus oferite de Barun, contra cost, bineinteles.

Trimis de Yolanda in 11.12.19 19:29:03
Validat / Publicat: 11.12.19 20:46:36