ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
JUN-2019

Hotel Zimbru, o cazare bună în Iași

În vara acestui an, mai exact în primele zile din luna iunie, am făcut o plimbare de 5 zile prin zona Iași și nordul Bucovinei pentru a vedea sau revedea câteva din frumusețile Moldovei. Deși eram încă în activitate am rugat colegele să-mi suplinească orele și într-o zi de miercuri, 5 iunie, am pornit la drum. Am profitat de voucherele de vacanță pe care le-am primit la serviciu atât eu cât și soțul din dotare. Am vrut să scriu despre cazare și masă pentru că despre frumusețile văzute și au fost multe... nu știu dacă voi mai povesti... Am văzut Iașul imediat după venirea Papei Francisc acolo, mi-am adus aminte de frumoasa catedrală din Buenos Aires de unde a plecat...

Din Pitești la Iași, la Hotel Zimbru

Am plecat din Pitești dimineața în jurul orei 7:00 cu autoturismul spre Târgoviște, apoi prin Buzău până la Mărășești, oprindu-ne să vedem Mausoleul Eroilor, nu-l mai văzusem de ani buni, am trecut prin Bârlad și ne-am oprit după vreo 20 de kilometri la Popasul Sârbi, pentru o binemeritată pauză de masă.

Am continuat drumul până în Iași, oprindu-ne la Hotel Zimbru, pentru cazare. Mulțumesc userilor @c-kosty și @Dan&Ema pentru această cazare despre care ei au scris. Ne-am cazat foarte repede, nu eram decât noi la recepție, am urcat în cameră, mai multe poze și, în jurul orei 16:30, ne plimbam prin oraș.

Iași, cel mai mare oraș, exceptând Bucureștiul, din țară, Capitala Moldovei vreme de trei secole, Capitala României în timpul Primului Război Mondial când Bucureștiul a fost ocupat de germani, puternic centru istoric, cultural, educațional, nu mai are nevoie de prezentare. Voi posta totuși câteva poze care să ne reamintească de frumusețile lui...

Zimbru Hotel, un hotel de 3 stele ridicat pe locul fostei Fabrici de Bere Zimbru, cunoscută și ca Berăria Veche, este afiliat la Booking din martie 2013, cu un punctaj de 8,6 din peste 450 de evaluări, cele mai apreciate fiind curățenia și personalul, punctaj cu care sunt și eu de acord. Am Fost Acolo două nopți, ocupând un Studio Twin, timp în care am revăzut câte ceva din monumentalul oraș.

Amplasarea hotelului

Hotelul este amenajat într-o clădire nouă, mare, cu 6 etaje, pe malul Râului Bahlui, situată la numărul 2 de pe Bulevardul Chimiei, la circa 2,5 kilometri de centrul orașului, Primărie și Prefectură, multe din obiectivele turistice din Iași fiind în imediata lor vecinătate. La numărul de telefon 0736 107 777 și pe site-ul hotelzimbruiasi.ro se pot face rezervări.

Facilitățile oferite

Hotelul are o parcare destul de mare, gratuită, securizată cu camere de supraveghere, recepția este deschisă permanent, are cameră pentru depozitarea bagajelor dar nu sunt acceptate cardurile...

Sunt interzise în hotel fumatul și animalele de companie, fumatul este permis în locuri special amenajate, animalele nu au asemenea amenajeri.

Pentru petrecerea timpului, hotelul are o sală de billiard, iar restaurantul propriu, cu bucătărie internațională, includ aici și România, oferă preparate apreciate calitativ și cantitativ, spun oaspeții hotelului, eu l-am vizitat doar la micul dejun. Internetul wireless, inclus în tariful de cazare, este disponibil în întreg hotelul, chiar și în parcare, a funcționat bine.

Contra cost se pot rezerva sala de conferințe și sălile de evenimente corespunzător mobilate și echipate și se asigură servicii de călcătorie, curăţătorie chimică, spălătorie. Se oferă și serviciul apeluri de trezire.

Hotelul are lift, încălzire și aer condiționat, oferind condiții bune de locuit atât iarna cât și vara.

Personalul vorbește engleza și italiana, este amabil, politicos, profesionist, …

Check-in se face după ora 14:00, check-out până în ora 12:00.

Copiii până la 12 ani sunt cazați fără alte costuri în paturile existente, peste această vârstă se pot introduce paturi suplimentare dacă sunt disponibile și funcție de cameră, generând costuri suplimentare. Nu sunt agreate pătuțurile.

Camera

Hotelul are 160 de locuri în trei tipuri de camere, Cameră Dublă Economy cu un pat dublu mare, Studio Twin cu două paturi de o persoană și Studio cu Chicinetă cu un pat dublu mare

Am avut pentru două nopți un Studio Twin de 33 metri pătrați, cu două paturi de o persoană și mic dejun inclus, cu un cost total de 440 lei, rezervare făcută printr-o agenție din Pitești cu voucherele de vacanță de anul trecut.

Pe lângă cele două paturi în cameră se mai găseau un birou cu telefon și un scaun, TV cu ecran plat cu canale prin cablu și un ceas deșteptător (self service de trezire), o măsuță și două scaune, tocmai bune pentru a bea cafeaua de dimineață. Un covoraș și mai multe tablouri înveseleau camera… Studioul are și o chicinetă mobilată cu tot ce trebuie pentru pregătirea și servirea unei mese de vacanță, cuptor cu microunde, frigider, filtru de cafea, tacâmuri și veselă...

Pe holul de la intrare sunt cuierul și dulapul pentru haine, iar baia, nu foarte mare, a oferit toate cele de trebuință.

Mi-au plăcut culorile folosite în mobilarea și decorarea camerelor, vesele, relaxante, odihnitoare, mi-au plăcut zonele de relaxare din cameră, de pe holurile hotelului sau de pe casa scării, eram tentată să le folosesc și eu, dar funcționa liftul…

Micul dejun

Micul dejun de tip bufet, inclus în preț se servește între orele 8:00 și 10:00, are o ofertă bună, diversificată, zic eu.

Am avut mâncare rece, produse lactate, unt, brânză, cascaval, iaurt, diverse gemuri, cereale, produse din carne, salam, șuncă, jumari iar ca mâncare caldă, ouă ochiuri, omletă, crenvurști, șuncă și cârnăciori prăjiți, iar ca dulce checuri…

Fructele au fost suficiente dar nu diversificate, portocale și mere. Au mai oferit apă plată, suc de portocale, ceai, cafea. A fost un mic dejun bun, calitativ și cantitativ, nu suntem pretențioși și nici gurmanzi....

Concluzii

A fost o cazare bună, reflectată și de punctajele de pe site-urile de călătorii, tot așa îl apreciez și eu, cu un raport preț calitate bun, liniștită și cu condiții bune de odihnă.

Trebuie menționate ca foarte practice intrările, direct de afară, în Sala de evenimente și Restaurant și foarte nepractică neacceptarea plăților cu cardul.

Toate cele spuse mai sus fac hotelul recomandabil atât pentru o cazare în tranzit cât și pentru întâlniri de afaceri, vacanțe turistice sau concedii de odihnă.

Trimis de mprofeanu in 11.12.19 16:24:22
Validat / Publicat: 11.12.19 20:28:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 720 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Iași, Hotel Zimbru, Vedere generală
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[11.12.19 21:31:29]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;