ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2019
ÎNSCRIS: 25.06.13
SEP-2019

Prea scurt sejur in Insula Alba - Creta

Kalimera!

Bine v-am regasit dragi prieteni de pe AFA!

Vacanta petrecuta in aceasta toamna (17-24 septembrie) este inca vie in amintirea mea, asa ca am sa va povestesc astazi cum m ales sa merg in Creta. Fiind o vara destul de capricioasa, nu eram prea convinsa sa ies din tara...

Locuiesc la 20 min. de Caciulata si de Olanesti si ma gandeam sa merg acolo, dar prin august, intr-o zi, am luat la rand toate agentiile de turism din oras.

Trebuie sa va spun ca sunt complet atehnica si nu stiu sa caut oferte **on line**. Ce-i drept, am auzit despre ofertele **last minute**, dar am crezut ca acestea se dau pe *pile**. Intreband la o agentie, operatorul de turism s-a amuzat si mi-a raspuns ca nu este adevarat., mi-a cerut numarul de telefon, mi-a spus sa merg acasa sa-mi fac bagajul, ca daca se iveste ceva, va suna.

Sunt senior (73 de ani) si aproape 20 de ani am calatorit cu una dintre cele mai bune agentii din tara, care are si foarte multe facilitati pentru noi, (seniorii). De data aceasta, **am nimerit** la o agentie partenera cu una dintre cele mai mari agentiituristice din Grecia. Dupa vreo 3 saptamani am primit un telefon sa vin urgent la sediu, pentru ca au o oferta ** ultra last minute**. Acest lucru insemna sa plecam peste 3 zile.

Am Mers la agentie si fara sa ne gandim prea mult am acceptat oferta = era vorba despre un hotel de 3 stele in statiunea Platanias, Creta, la 4 km. de Rethymnon (Mai exsta o statiune cu acelasi nume, la 18 km de Chania). Ne-a placut din primul moment si am acceptat oferta= un hotel **de familie**, micut, la 50 metri de plaja, aproape de statia de autobuz spre Rethymnon, cu demipensiune, situat pe o straduta superba, plina cu ficusi infloriti si hoteluri asemanatoare, precum si cateva taverne. O zona deosebit de linistita si curata.

Pretul a fost neasteptat de bun = 286 euro/ pe5rsoana, cu avion si toate taxele incluse), cam la fel cat m-ar fi costat aici, biletul la caciulata (ce-i drept 15 zile).

Asadar, peste 3 zile, zburam cu o companie elena, spre Creta, aeroportul din Heraklyon. De la aeroport, pana in statiune. am facut cam o ra si 30 de minute (60 km) pentru ca am mai lasat turisti la diverde hoteluri. Mentionez ca pe toata durata sejurului am beneficiat de asistenta turistica in limba romana.

Hotelul nostru se numea TREFON - hotel de 3 stele - Purta numele Sfantului Trifon - ocrotitorul statiunii Platanias. Se spune ca de cand era prunc, preabunul Dumnezeu a salasluit in Sf. Trifon - harul Sfantului Duh si i-a harazit darul de a face minuni... Tamaduia toate bolile, dar mai ales avea stapanire asupra diavolilor. In holul de la receptie se afla o icoana a sfantului, iar candele ardeau zi si noapte.

Am fost cazati imediat, am primit o camera la etajul I, cu vedere la pscina si la mare. Camera era foarte mare, cu un pat dublu si canapea, masa cu 4 scaune, servanta, televizor (plasma), frigider, seif (gratis) aer conditionat, intr-un colt - un camin dar si o chicineta cu toate cele necesare=vesela, tacamuri, plita electrica, filtru de cafea, etc. Hotelul fiind ** de familie**, toate camerele erau dotate in acest fel. Noi nu am folosit nimic din toate acestea, dar se pare ca in extrasezon, vin aici, pentru liniste si relazare, - insularii - si ei se gospodaresc singuri.

Baia avea cabina cu dus, uscator de par, cosmetice de unica folosinta, care se completau zilnic... in balconul destul de mare se afla o masuta cu 2 scaune din bambus, precum si unuscator de rufe.

Hotelul mai avea un loc de joaca pentru copii, o piscina pentru adulti si copii, sala de mese la parter, iar la etajul I - un loc de relazare amenajat in stil traditional. Nu lipsea nici o mica biblioteca cu carti in mai multe limbi, inclusiv in limba romana., WI-FI gratuit... Intr-un cuvant - un loc ideal de relaxare economica. pe care il recomand cu caldura celor ce doresc liniste, in special seniorilor cu venituri modeste).

Curatenia in camere se facea zilnic, prosoapele se schimbau si de 2 ori pe zi (daca se lasau pe jos), iar lenjeria - la 3 zile.

Am ales ca tip de masa - demipensiunea, in timpul zilei, fiind plecati in excursiile optionale sau mancand pranzul la taverna GIROS - din apropiere, unde patron erau o familie de romani din Iasi - Nicu si Carmen - foarte draguti, foarte amabili si bucurisi sa serveasca romani.

La hotel, micul dejun si cina erau foarte diversificate. La micul dejun gaseai branzeturi, mezeluri, legume separate dar si salate, masline, chiar si iahnie de fasole (preferata de nemti). cafea, ceai, iaurturi, paine diverse sortimente, si 4 - 5 feluri de fructe. (mere, Kivi, pepene galben si rosu, banane, struguri).

La cina nu lipsea o supa cu galuste, o supa de linte, ciorba de vacuta, de pui, friptura de porc la tava, musaca, paste, pilaf si nu stiu daca nu am uitat ceva. Bineinteles ca seara nu lipseau prajiturile de casa. (baclava si sarailie)

Dupa cum am mai spus, hotelul se afla pe malul Marii Cretane (Egee), foarte aproape de statia de autobuz spre faimosul Rethymnon. Autobuzele sunt curate, au aer conditionat, circula in 30 in 30 de minute si un bile5t dus-intors costa 2,60 euro.

Personalul hotelului este foarte prietenos, si dispus sa ne ajute inorice privinta, chiar daca nu vorbeam aceeasi limba.

Ghidul nostru era o domnisoara - TATIANA - din Republica Moldova, studenta in Grecia, . In a II-a zi a sejurlui nostru, a venit sa ne prezinte ofertele de excursii optionale dar despre acest lucru am sa va povestesc in urmatorul review.

Trimis de bica adriana in 09.12.19 09:15:36
Validat / Publicat: 09.12.19 09:50:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1338 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Frumosul nostru hotel

[09.12.19 09:50:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Trefon Hotel Apartment & Family Suites [Platanias], RETHYMNON" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

bica adrianaAUTOR REVIEW
    [10.12.19 08:51:45]

@webmasterX: Ok

bica adriana
    Alte impresii din această RUBRICĂTrefon Hotel Apartment & Family Suites [Platanias]:

• pagină generată în 0.065913200378418 sec