ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.12.2019
DIN: Popeşti-Leordeni [IF]
ÎNSCRIS: 07.07.18
SEP-2019

Haris Apartments - Vrachos

Prin primăvara acesta, gândindu-ne că va veni şi ea cândva, vacanţa, ne-am pus pe analizat posibile destinaţii pentru concediu. În câteva minute ne-am hotărât că destinaţia va fi din nou Grecia. Bun, dar unde? Anul trecut am văzut insula Evia, anul acesta ne-am gândit să încercăm ceva diferit – Parga sau insula Lefkada. Să căutăm, am zis şi ne-am pus pe scormonit site-urile de profil, să comparăm şi să analizăm oferte.

Din prima zi ne-a atras atenţia o destinaţie din apropiere de Parga, Haris Apartments din Vrachos. Arăta bine în fotografii, avea mai multe variante de cazare, ne interesa acest aspect fiindcă încă nu hotărâsem dacă vom merge 3 sau 4 persoane. Bonus, era destul de aproape şi de Lefkada, 100km de Porto Katsiki, adică dacă doream puteam planifica o escapadă şi acolo.

Am urmărit locaţia preţ de mai multe zile, am citit review-uri despre hotel şi despre Paralia Loutsa (cunoscută şi sub numele de Vrachos beach) şi ne-am hotărât. E

xact atunci când ne hotărâsem să facem rezervarea, apartamentul cu 2 camere a dispărut de pe site. Surpriză mai puţin plăcută. Am luat numărul de telefon de pe site, mi-am luat inima în dinţi şi am sunat. La capătul firului am dat de Stavroula, patroana hotelului. Am făcut rezervare telefonic, mi-a trimis repede pe mail oferta de cazare cu mic dejun, am confirmat-o şi în 2 zile deja trimisesem şi avansul. Asta fiindcă site-ul booking.com avea ceva probleme de personalitate.

Preţul a fost unul corect ţinând cont de perioadă, de nivelul hotelului şi de locaţie. 70 de euro pe noapte, apartament cu 2 camere (pentru 4 persoane), un pat dublu şi două de o persoană. Micul dejun - 6 euro de persoană.

O săptămână înainte dee plecare am mai dat un telefon pentru a verifica din nou dacă totul este ok şi nu există loc de surprize.

Acestea fiind parcurse am ajuns la destinaţie. Prima impresie – hotelul arăta exact ca în fotografii. Situat pe malul mării, „ascuns” în flori, cu terasă şi piscină în faţă, la câţiva metri distanţă de valurile care se spărgeau de ţărm.

Gazda ne-a întâmpinat zâmbitoare (aşa avea să fie toată perioada), ne-a condus în camere şi ne-a făcut prezentarea apartamentului.

Camera mare are un pat dublu foarte mare, pe un perete are o micuţă chicinetă cu tot ce îţi trebuie – plită, chiuvetă, frigider, dulap cu vase, cană fierbător, etc. De cealaltă parte este peretele din sticlă care dă spre balcon. Are aer condiţionat şi jaluzele. Mai există o masă cu 1 scaun, o oglindă şi un televizor. Ca idee, televizorul este model vechi, cu tub, cred că avea maxim 36cm diagonală şi ştia doar programe în limba greacă. Însă nu venisem aici să ne uităm la televizor, aşa că am zâmbit şi am trecut rapid peste micul inconvenient.

Dormitorul mic, are două paturi de o persoană şi 2 noptiere. Paturile sunt destul de mari chiar şi pentru un adult. Dormitorul are o fereastră mai micuţă care dă spre dealul din spatele hotelului. Nu are aer condiţionat propriu, aşa că pentru o răcire corespunzătoare, uşa dintre camera mare şi cea mică ar trebui să rămână deschisă. Ca particularitate, există două feluri de apartamente de acest tip – unele în care se pot lipi paturile şi altele în care nu se pot lipi.

Balconul – are o frumoasă vedere spre mare, piscină şi grădină. Este destul de mare cât să încapă o masă cu 4 scaune şi un uscător de haine. Aici am servit micul dejun în fiecare dimineaţă, admirând valurile şi primele raze ale soarelui.

Baia –prevăzută cu cabină de duş, este suficient de mare cât să nu te loveşti în ea de toate cele.

Curăţenia în camere s-a făcut zilnic, după ce noi plecam la plajă. Aşternuturile de pe paturi s-au schimbat la fiecare două zile, iar prosoapele zilnic. Nimic de reproşat în privinţa curăţeniei.

Micul dejun se serveşte fie în cameră, fie afară pe terasă. Dacă doreşti să fie gata la o anumită oră, stabileşti de seara cu recepţionera, iar la ora stabilită îţi este adus în cameră sau pe terasă, în funcţie de cum ai solicitat. Ca şi consistenţă, mie personal mi s-a părut ok, fetele în schimb au spus că ar fi putut fi mai diversificat. Diversificarea au făcut-o prin forţe proprii, după prima excursie în AB Market şi Lidl la Preveza.

Wi-Fi – de calitate foarte bună, oriunde în hotel, pe terasă şi la piscină şi, nota bene, şi pe plaja din faţa hotelului unde sunt şezlongurile proprii.

Piscina - are un bazin de 1,40m – 2,40m pentru adulţi şi unul rotund mic de 0,30m-0,50m pentru copii. Se curăţă zilnic, apa este extrem de curată. Pe o parte are şi câteva diuze de hidromasaj. La fiecare două şezlonguri există şi o măsuţă pentru gustări sau băuturi de la bar.

Plaja – este sitată peste stradă, la câţiva metri de hotel. Are şezlonguri şi umbreluţe gratuite pentru clienţii hotelului, de asemenea se pot comanda băuturi de la bar direct de pe plajă. Curăţenia este şi aici la un nivel foarte ridicat.

Parcarea – gratuită, în curtea hotelului. Nu întotdeauna se găsesc locuri disponibile aşa că dacă este nevoie găseşti suficient spaţiu pe stradă chiar în faţa hotelului.

Restaurante – hotelul nu are restaurant în incintă, însă în cameră veţi găsi meniul de la restaurantul White Sands, situat la 50m distanţă. Este un restaurant frumos, cu mâncare bună şi preţuri decente. Restaurantul este cel care vă este recomandat, deoarece patronii hotelului sunt coproprietari la restaurant. Îi puteţi vedea seara luând masa acolo şi dacă vă vor recunoaşte vă vor servi neapărat cu ceva din partea casei. În apropierea hotelului se mai găsesc alte câteva restaurante şi taverne, vre-o două fast-food-uri, puteţi să serviţi cina în alt loc în fiecare seară fără să vă repetaţi.

Bancomate – unul singur, lipit de colţul gardului hotelului. Atenţie, la fiecare retragere de 100 de euro va comisiona tranzacţia cu 3 euro. Este o reglementare a Guvernului Greciei impusă când a venit criza, în vigoare şi acum.

Suveniruri – 2 magazine mici, unul la 50m de hotel, este un fel de supermarket cu de toate, al doilea puţin mai departe. Le veţi identifica destul de uşor, au în faţă o sumedenie de mingi, saltele, plute şi multe altele. Acolo veţi găsi şi nelipsiţii magneţi în toate formele lor, căni, ornamente din melci şi scoici, etc.

Gazdele – Stavroula şi Harisis. Cu domnul Harisis nu veţi interacţiona prea mult, nu vorbeşte engleză prea bine. Îl veţi vedea însă trebăluind de dimineată până seara prin curtea hotelului, vă va saluta negreşit când vă va întâlni. Seara, îl găsiţi bând cafeaua pe terasă şi trăgând liniştit din ţigară. Stavroula în schimb este sufletul petrecerii. Cu ea discutaţi de camere, de costuri, de eventuale probleme, ea vă dă sfaturi despre ce puteţi vedea în zonă. Este o persoană cu o energie ieşită din comun, un all in one al hotelului. Vorbeşte limba engleză bine şi vă puteţi înţelege cu ea în orice problemă. Vă va ruga cu siguranţă ca plata diferenţei la cazare să o faceţi cash, taxele de retragere numerar din cont în Grecia fiind destul de mari.

Cam aceste lucruri ar fi de spus despre Haris Apartments din Vrachos, sper că am atins toate punctele de interes, dacă mi-a scăpat ceva voi răspunde cu mare drag la întrebări. Şi eu am citit review-uri pe AFA pentru a-mi face o idee despre locaţii şi destinaţii, cu bucurie pun şi eu umărul la informarea corectă a comunităţii noastre.

Trimis de Eduard D in 08.12.19 16:43:34
Validat / Publicat: 08.12.19 17:29:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eduard D); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Plaja Loutsa în faţa hotelului - o zi cu vânt şi ceva valuri

webmasterX [08.12.19 17:28:46] »

webmaster [08.12.19 17:42:21] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Eduard D [08.12.19 18:06:23] »

@webmasterX: Da, locaţia este foarte corectă.

Eduard D
    Alte impresii din această RUBRICĂHaris Hotel Apartments [Vrachos]: