ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2019
ÎNSCRIS: 19.04.13
AUG-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 14 MIN

Am ales greu, dar a fost bine. L’Antico Borgo, opțiune foarte bună pentru cazare pe lacul Maggiore

Greu să alegem….

Am căutat mult cazarea pentru vacanța de pe malul lacului Maggiore, singurul motiv pentru care tot nu ne hotăram fiind prețul care ne-a scos peri albi. După ce am stabilit zona Arona-Stresa, ca cea mai frumoasă de pe lac și ea ne-a fost recomandată și de prietenul nostru din Italia, am înnebunit căutând o soluție rezonabilă pentru noi. Ne-am uitat la o grămadă de hoteluri care ne-ar fi plăcut, dar nu ne-am îndurat să dăm peste 100 de EUR pe noaptea de cazare, mai ales că aveam 9 nopți. Dăm cu ușurință atunci când căutăm relaxare dar nu și când suntem într-o vacanță în care umblăm de dimineață până noaptea. Atunci am hotărât să ne îndepărtăm de lac și să căutăm prin planurile doi-tre-patru, chiar și în satele de mai sus puțin, în zone deosebit de frumoase.

Am găsit tot felul de case, pensiuni și hoteluri, am și făcut câteva rezervări, dar nu am fost împăcați cu ideea că am ales pentru această vară o vacanță pe marginea unui lac, dar nu stăm pe lângă el.

Atunci am început să căutăm și apartamente, chiar dacă nu am agreat asta la început. Să împărțim un apartament cu prietenii noștri, cu care am mai făcut-o și cu alte ocazii, dacă erau îndeplinite condițiile de: fiecare cu baia lui și spațiu suficient, care să nu aibă alte zone comune decât cel mult un living, era imposibil. În Italia, în 90% din cazuri apartamentele pentru 4 persoane au spații suficiente dar o singură baie.

Prin urmare ne-am separat și fiecare a căutat independent, singura condiție fiind să fim la max 20 de km distanță unii față de alții ca să reușim să ne regrupăm cu ușurință. Până la urmă am avut 30 de km între noi dar din punct de vedere al regrupării nu am avut absolut nici o problemă, pentru că, în general, obiectivele au fost spre noi și ne-am întâlnit cu ușurință în Stresa.

Noi ne-am oprit până la urmă la un apartament în Lesa, o micuță stațiune de pe marginea lacului, care se află la 6 km de Stresa, stațiunea principală de pe lacul Maggiore.

Și ca să termin cu partea introductivă, dacă alegeți o vacanță în zona lacurilor din nordul Italiei, sau a oricărui lac până la urmă, recomand categoric cazare pe lac, în micile localități, sau foarte, foarte aproape și nu prea la pensiunile sau casele de vacanță din planurile îndepărtate, la 10-15 de km de drumul principal, așa cum au avut și prietenii noștri, oricât ar fi de frumos acolo. Dacă nu ești în vacanță să stai locului și să te odihnești, atunci nu merită să alegi așa. Drumurile sunt înguste și aglomerate, benzina este foarte scumpă în Italia, mai ales pe malul lacului și ce economisești pe mere, dai de fapt pe pere. Bașca nu te bucuri de atmosfera de vacanță de care ai parte seara în stațiunile de pe malul lacului.

Dar am ales bine, L’Antico Borgo

Deci, am ales până la urmă L’Antico Borgo, un apartament de 80 de mp, situat în zona istorică, protejată, din micuța stațiune Lesa. Pe net apartamentul figura pentru 4 persoane, dar pentru că avea doar o baie l-am luat singuri.

Prețul total era defalcat în mai multe și n-am înțeles niciodată asta. Prețul pe apartament, plus TVA, plus taxă de așternuturi, plus taxă de prosoape, plus taxă de curățenie, plus taxă de oraș... Pe mine mă interesa ca prețul pe noapte să-mi convină, așa că fără să dăm importanță la toate taxele acelea, prețul final de 584 de EUR pentru 9 nopți a fost mai bine decât ne așteptam, adică 65 de EUR pe noapte, fără nici o masă. Nici un hotel din cele care ne-au plăcut în căutările inițiale nu era sub o sută și ceva de EUR pe noapte, ceea ce nu suntem pregătiți la cap să dăm, atunci când alergăm toată ziua, după cum spuneam. Așa că apartamentul ăsta cu 65 de EUR ni s-a părut excelent ca preț, avea o notă super (9,5) , așa că chiar dacă a trebuit să plătim încă de la rezervare, adică cu mai mult de jumătate de an în avans, n-am ezitat nici un moment.

Gazde, dar și oameni de toată isprava

Imediat după ce am rezervat, gazdele au început să ne contacteze și să ne scrie mai multe mailuri, prin care ne dădeau tot felul de informații. Cum ajungem, cum dăm de ei sau despre obiectivele din zonă. I-am întrebat și noi una-alta și până la urmă am făcut schimb de telefoane și ne-am conversat pe WhatsApp destul de mult. După ce i-am cunoscut, ne-am bucurat să-i găsim exact așa cum i-am perceput de la distanță: niște oameni calzi, deschiși și foarte sufletiști. Ne-am pupat și ne-am îmbrățișat cu ei și la venire și la plecare de parcă eram în vizită la rude.

Și ca să termin cu laudele la adresa lor, că tot am început, oamenii ăștia au fost de toată isprava vis-a-vis de noi. Am ajuns la ei mai târziu cu o noapte și ne-au spus încă de la început că au blocat o noapte la finalul sejurului ca să nu o pierdem, dacă și noi eram de acord. Cum naiba să refuzăm așa ceva? Dar ghinionul a făcut să fim nevoiți să plecăm și mai devreme cu două nopți. Cu toate că noi am plătit integral încă de la rezervare și, evident, nu aveam opțiunea de anulare gratuită, nu știu cum au făcut și ce demersuri, că am primit banii pe cele 3 nopți și chiar foarte repede, în primele zile după ce am ajuns acasă. Îmi doresc foarte mult să mai ajung în zonă și chiar dacă îmi place să schimb locul, de data asta i-aș căuta tot pe ei.

Puțin despre Lesa care ne-a găzduit și centrul ei istoric, zonă protejată

Dar să revenim la apartament. Ziceam că se află în zona istorică a Lesei, o zonă protejată, cu străduțe foarte înguste, cu sensuri unice, pe care abia încape o mașină. Zona este foarte veche și casele nu prea arătoase pe la exterior. Ne spunea gazda că au făcut la interior tot ce trebuia dar nu au voie să facă nimic la exterior. Înțeleg că ei nu dar, totuși, autoritățile ar putea, pentru că este păcat de zona aceea și mi-e că se degradează casele alea superbe.

În zona aceasta mașinile nu circulă decât ca să ajungă din parcările publice în strada principală. Nu ai voie să parchezi decât ca să descarci bagajele și doar după ce ți-ai pus tichetul pe parbriz. Amenzile sunt foarte mari dacă oprești nejustificat în zonă. Cele câteva străduțe sunt scurte, vorbim de o arie foarte restrânsă. În afara lor sunt parcări publice unde și noi am parcat gratuit, la 2-3 minute de mers pe jos.

Cum spuneam, Lesa este o mică stațiune pe malul lacului Maggiore, se află la 6 km de stațiunea principală, Stresa și este ideală să o alegeți pentru cazare. Din Lesa ai acces ușor către orice e de văzut, pe distanțe scurte. În plus, ea însăși are 3 plaje dintre care două publice, gratuite, iar una cu taxă (Lido). Restaurantul San Giovani, recomandat pentru mâncare bună și de gazdele noastre și de TripAdvisor, La Gina pentru patiserie și gelaterie artigianală și Il Rapanello, pentru fructe de mare, se află în Lesa. Mai găsești un supermarket, câteva chioșcuri, o biserică foarte frumoasă, faleză și port, poștă, piscină publică, farmacie, piața de joi, punct infoturistic (în port) și alte câteva terase și restaurante. O stație de autobuz era foarte aproape de noi, iar autobuzele mergeau spre stațiunile de pe lac, dar și spre Elveția (aprx 50 de km) sau Milano (75 de km).

Apartamentul L’Antico Borgo (80 de mp)

Străduța pe care se află, Via Alessandro Manzoni (nr. 18), dădea chiar la lac. Cred că erau 20-30 de m până la șoseaua principală care ocolește lacul, iar capătul străduței noastre era chiar centrul Lesei cu terase, restaurante, port, parcul unde se ține piața de joi sau piața tradițională de duminică dar și serile dansante, în aer liber, iar peste șosea era faleza și apoi lacul, cât vezi cu ochii.

Gazdele noastre, pe care le anunțasem în prealabil de pe drum, pentru că aveau nevoie de o jumătate de oră ca să ajungă, ne-au primit în stradă. O familie frumoasă, mama, tata și băiatul lor micuț, de 8-9 ani, dar mama se ocupă de afacere.

Casa lor are apartamentul de 80 de m la parter și încă 2 apartamente la etaj, pe care am tot zis că urc să le văd dar nu am mai ajuns. O să prezint apartamentul în ordinea încăperilor, așa cum sunt ele, după ce intri în casă.

Așadar, accesul în casă se face direct din stradă și direct în living. Nu există un hol la intrare și cu toate că asta mi s-ar fi părut nepotrivit altă dată, acum tot living-ul cu stâlpii aceia imenși, de casă boierească, mi-a luat ochii și nimic nu mi s-a mai părut în neregulă. Intrarea în casă este așadar surprinzătoare pentru că imediat ce se deschide ușa dai de un interior puțin altfel.

Living-ul are pe partea stângă canapeaua cu fotolii, toate îmbrăcate în niște huse roșii, care sar în ochi, iar pe partea opusă comode și vitrine cu veselă veche, seturi de porțelan, farfurii, cești și tot ce ai nevoie ca să te gospodărești într-o casă. Am deschis dulapurile acelea doar cât să admirăm vesela, nimic n-am clintit de la locul lui.

Pe partea cu mobilierul sunt și geamurile mari care dau în stradă, toate, inclusiv la bucătărie, dormitor și la ușile de la intrare cu obloane. Apropo de aceste obloane, pentru că apartamentul nu era dotat cu aer condiționat, gazdele ne-au sugerat ca noaptea să deschidem ușile și geamurile și să tragem obloanele ca să intre aer, dar nu a fost cazul, pentru că nu a fost cald deloc. Nu știm cum a fost în apartament peste zi, când era foarte cald afară, pentru că în toate cele 6 zile câte am reușit să stăm acolo, am plecat dimineața și ne-am întors seara târziu. Dar noaptea a fost chiar răcoare și a fost nevoie să ne învelim cu ceva iar dimineața cât reușeam să rămânem în apartament ne-a fost bine d. p. d. v. al temperaturii.

Niște arcade susținute de stâlpi masivi separă living-ul de bucătărie și locul de luat masa. În zona următoare este așadar bucătăria. În mijlocul zonei era o masă cu 4 scaune (dar mai erau 2 și în dormitor), pe peretele din spate un șemineu foarte, foarte vechi, superb, dar protejat, pe latura din stânga bucătăria funcțională, cu absolut tot ce aveai nevoie (aragaz, microunde, prăjitor, fierbător, dulapuri și sertare pline cu veselă, prosoape de bucătărie, oale, tigăi, detergent de vase, bureți, lavete, etc.) și pe partea opusă un alt dulap în care erau diverse trebuincioase (ulei, zahăr, orez, paste, sare, cafea... chestiile mărunte trebuincioase într-o bucătărie). Frigiderul mare, cu congelator, ocupa și el un alt colț. Ce ne-a sărit repede în ochi au fost multele prize, mult mai multe decât prin casele noastre, ceea ce n-a făcut decât să ne bucure, ne-au fost utile.

Eu nu mă ajut de bucătărie în vacanțe pentru că nu gătesc mai mult de un sandvich și o cafea dacă nu avem micul dejun. Nici pe acestea mereu pentru că dacă zona ne permite preferăm să mâncăm ceva local și să bem o cafea la orice bufet/terasă, unde sunt localnici care citesc ziarul. Dar nu-mi displace să aleg apartamente, mai ales vara, pentru confortul psihic că pot să țin o apă sau un fruct la frigider, soțul berea de seară, de care are nevoie când facem planurile pentru a doua zi și, în general, nu mă încurcă și nu mă deprimă vederea ei. Nu am făcut altfel nici în această vacanță.

Pe masa din mijlocul bucătăriei am găsit înșirate tot felul de materiale informative dar și o foaie cu instrucțiuni din partea gazdelor pe care să le avem la îndemână în caz de nevoie. Că apa este bună de băut, unde este robinetul general de apă, unde este tabloul electric, că WiFi este gratuit, că în garaj trebuie să ducem gunoiul și să îl reciclăm, unde facem cumpărături, cum ajungem peste tot, despre piața tradițională de joi, că putem parca de-a lungul lacului gratuit, mai puțin când este piața, că la Gina cu gelateria artigianală, care era la doi pași de noi, găsim pentru micul dejun... și tot așa. Și ne-a înșirat o grămadă de obiective pe care neapărat să le vedem, din care am reușit mare parte, toate însoțite de link-uri de unde puteam să ne luăm mai multe informații. Extraordinar de utilă această listă a gazdelor. Pe lângă ea am primit de la ei și o hartă cu Lesa, format A4 în word, pe care ei ne-au trecut lucrurile importante, plajele, străzile principale, restaurantele, toate poziționate în funcție de apartamentul nostru. N-a fost greu cu lista asta pentru că nu am avut nici o problemă din cele care ar putea apărea la o casă, gunoi n-am reciclat că n-am avut, am dus o singură pungă de gunoi la finalul sejurului și în rest toate lucrurile s-au clarificat în timpul discuției cu ei.

După bucătărie urmează un hol cu două intrări, în dreapta este dormitorul iar în față baia.

Prin tot apartamentul sunt câteva piese de mobilă deosebită, de casă mare, iar dormitorul avea o astfel de mobilă. Pe peretele din stânga, erau cele două paturi twin, cum nu ne place nouă să găsim, dar de, nu e întotdeauna cum vrei, două noptiere cu sertare, un dulap cu multe uși, foarte înalt și o comodă cu multe sertare și o oglindă mare, numai bună ca doamnele să-și rezolve toate problemele înainte de a ieși din casă. Unul din cele două geamuri mari ale dormitorului era parțial blocat de dulapul de haine iar vederea era pe străduțele foarte înguste și în zidurile celorlalte case din zona protejată din Lesa, iar pe jos era un mozaic aspectuos și răcoros.

Fără aer condiționat dar cum spuneam nu a fost cazul, așa cum nu a fost cazul să folosim nici ventilatorul pe care l-am găsit în dormitor. În dormitor mai era dulapul de încălțăminte, ceea ce ni s-a părut nelalocul lui. El putea fi pus la intrare, era loc suficient, dar probabil că așa este obiceiul la Lesa, nu știu ce să zic. Cam ciudat însă să te duci cu încălțămintea până în dormitor, trecând prin partea de living și bucătărie. Binențeles că noi nu ne-am cărat cu ele așa, le-am înșirat pe toate la intrare unde era loc suficient, dar ar fi fost mai bine să fie ascunse într-un dulap. De asemenea, în dormitor era un cuier dar în living la intrare, nu și ar fi fost util.

Fiind la parter, apartamentul nu a avut balcon, dar nu i-am simțit lipsa.

Baia foarte mare ne-a dat senzația de acasă, în sensul de o debandadă organizată. Mașină de spălat, pe care era coșulețul cu cârlige de rufe, pastile Ariel, dacă chiar voiai să speli, găleată cu mop, tot felul de produse de curățenie, masă și fier de călcat, un dulap cu diverse utile, pe el alt coșuleț cu multe consumabile de îngrijire, foehn, multe prosoape de rezervă, sârme de întins rufe deasupra căzii, ce mai... de toate pentru toți. Ceea ce a fost altfel decât la băile pe care le-am mai văzut a fost faptul că aceasta avea cadă, WC, bideu, chiuvetă, dar și o cabină de duș în partea opusă căzii. Noi pe aceasta am folosit-o.

Gazdele noastre ne-au spus că acest apartament este ocupat, în general, de 4 persoane pentru că este foarte mare. Așa este, mare, dar chiar dacă are 80 de mp acest apartament nu poate fi împărțit decât de cel mult o familie cu copii. În primul rând pentru că are o singură baie și apoi pentru că nu este împărțit corespunzător, astfel încât să ofere intimitate tuturor. Cum spuneam, de afară se intră direct în living și apoi în bucătărie. Nu se poate ca cineva să doarmă în acest living de trecere.

Undeva în zona bucătăriei era o ușă care dădea într-o altă străduță laterală și ducea pe scări, în sus, la celelalte apartamente ale casei. Pentru că acum cele 2 apartamente erau ocupate, gazdele ne-au sugerat să ținem ușa încuiată cu cheia pe partea noastră, dar binențeles că puteam ieși în stradă și pe acolo. N-am folosit ușa aceea niciodată, dar probabil că atunci când apartamentul a fost împărțit de 4 persoane, cei care stăteau în dormitor foloseau această ușă, iar cei din living ieșeau pe ușa principală. Chiar și așa eu insist că nu poate fi împărțit de 4 persoane pentru că livingul și bucătăria sunt OpenSpace.

Am plecat în mare grabă de la Lesa și n-am mai avut timp să vorbim cu gazdele noastre pe îndelete, așa cum ne propusesem. Pentru că voiam să le spunem că au nevoie de un covoraș la intrare pe care să te ștergi când intri de afară. Este adevărat că toate străduțele sunt pietruite, este foarte, foarte curat și nu prea ai ce să aduci pe picioare, dar totuși dacă plouă duci toată apa pe gresia din living. De asemenea, voiam să le sugerăm că dulapului de încălțăminte i-ar sta mai bine la intrare decât în dormitor și n-ar strica un cuier și la intrare. Le-am scris asta dar am fi vrut să le spunem și personal.

Nouă ne-a plăcut foarte mult la L’Antico Borgo. Am mai stat în apartamente sau camere spațioase în drumurile noastre dar 80 de mp cred că n-am mai avut vreodată. Nu pot să spun că mărimea camerei a avut vreo contribuție la succesul vacanței noastre, dar ne-am simțit foarte bine într-o casă de patrimoniu din Italia. Dacă vă place cum vedeți apartamentul și în poze, puteți să îl luați în considerare pentru o vacanță pe malul lacului Maggiore.

Trimis de Aurici in 07.12.19 12:26:47
    Validat / Publicat: 07.12.19 17:26:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 L’Antico Borgo, apartamentul nostru. Din stradă intri direct în living.

webmasterX [07.12.19 17:25:29] »

Mutat în rubrica "L'Antico Borgo / apartament [Lesa], VARESE" (nou-creată pe sait)

webmaster [07.12.19 18:31:55] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinna [07.12.19 23:09:46] »

@Aurici: Draga mea, asta spuneam in urma cu câteva zile: uneori trebuie sa ții cont de priorități.

In Croatia am dat 140 euro/ noapte, la hotel pe malul marii, plecam dimi și veneam seara. Așa a dorit soțul meu, așa am rezervat.

Ei bine, anul acesta am ales de capul meu un apartament, garsoniera de fapt, cu 40 euro/noapte, i-am zis domnului ca refuz sa dau 140 euro, atât costa pe noapte o camera fără bucatarie, la hotel pe malul marii. A fost super bine, plecam dimi și ajungeam seara, nu am avut nici măcar tv dar nici nu i-am dus dorul.

Singurul meu regret e ca nu am luat cazare cu 20 euro/noapte, mai la deal, oricum am circulat numai cu mașina.

Te imbratisez cu drag

Aurici [08.12.19 10:46:36] »

@webmasterX: Omulețul s-a poziționat pe poza mea, P03, este exact aceeași imagine. Da, coordonatele sunt exacte.

@webmaster: Mulțumesc din nou, duminică frumoasă!

@krisstinna: Exact, așa alegem și noi. Din cauză de circulat toată ziua nu mă îndur să dau bani pe niște facilități de care beneficiez prea puțin. Când aleg la mare și eu vreau pe malul mării, mi se pare normală pretenția soțului tău. Dacă aleg la lac aș vrea pe marginea lui, dar la prețuri prea ridicate numai dacă aș sta toată ziua să mă relaxez în balcon, să privesc în zare, să citesc o carte... Așa da, dar dacă circul toată ziua nu văd rostul. Mai încolo, când nu ne-or mai ține picioarele, alegem ideal.

În Italia, cel puțin acolo în nord, e mai greu să te duci mai în sus, pe dealuri, pentru un preț și mai mic. Așa am vrut și noi inițial, dar după ce am citit și ne-am uitat puțin cu street view, am abandonat. Prietenii noștri au regretat până la urmă. Au ieșit mai greu din pădurea lor frumoasă, au făcut în fiecare zi niște km în plus, nu puțini, ca să intre în obiectiv, au pierdut și timp și bani (pe lac benzina era 1,70-1,80 EUR).

Asta este lupta noastră continuă, ce să facem? Vrem și-n căruță, și-n teleguță.

Te sărut și eu, duminică plăcută

Aurici