ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2019
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2019

Baydoner Iskender

Am povestit eu ca prin luna septembrie am fost in Turcia in zona peninsulei Erdek si am mai povestit eu ca ajunsi acolo a trebuit sa facem cumva rost de lire turcesti, asa ca am ajuns la Liman Mall din Bandirma. Adresa exacta: 17 Eylül, Gönen Yolu Cd. No:2/1,10200 Bandırma/Balıkesir.

Recunosc cu mana pe inima ca m-am cam apucat de targuit cand m-am vazut in maini cu cele 1000 de lire turcesti scosi dintr-un bancomat. Dupa ce m-am imbracat cu o camasa si 2 pantaloni + incaltat pantofi sport si pantofi de toamna m-a razbit foamea destul de rau. L-am anuntat pe Bogdan al meu ca vreau sa mananc ceva dar nu fast food.

Am urcat frumusel pe scara rulanta la etajul 2 al mallului in zona food. In partea dreapta pe sensul de urcat aveam de ales fast food in partea stanga am zarit Baydoner Iskender un restaurant cu specific turcesc, tocami bine cu terasa deschisa cu vedere la D200 si zona agitata de la iesirea din oras. Ce putea fi mai potrivit?

Am intrat in restaurant cu gandul de a veda menu-ul si apoi sa hotaram daca ramanem la masa. Cum intram doi baieti tineri si extrem de amabili ne prezinta menul cu preturi si cu tot dichisul: desert, continut de carne, ciorbe si bauturi, Dar cel mai important lucru, ne prezinta terasa restaurantului. Acolo pe terasa lor mai putina populatie, in imprejurimile ei destul de mult tineret, semn ca erau cu toti la socializare mai mult la un pahar de te miri ce. In cele din urma aprob locatia si baietii se apuca sa detalieze nu stiu ce kebab iskender din oaie pe care si-l dorea Bogdan.

Eu comand o combinatie mai ciudata: ciorba de linte si apa plata in deschiderea mesei. Bogdan nu se lasa mai prejos comanda inati ciorba de linte si apoi kebabul ala de ziceau baietii ca este traditional.

Pana vine apa si 'acareturile'comandate ma ridic de la masa si fac o mica dar discreta sedinta foto cu imprejurimile vazute din terasa: soseaua D200, statia de carburanti, parcarea de la mall, micuta zona industriala si ce am mai vazut eu pe acolo.

Ciorba de line servita cu lamaie - foarte buna, pretul mic/micut 7,99 lire turcesti adica in acel moment vreo 5,5 lei romanesti, piuuu...

Sincer cam naspa, nu puteam sa fac prea mare paguba in bugetul familiei cu mancarea ca ce sa vezi? M-am saturat cu ciorba. Stati linistiti nu ma dau batuta! Comand un kuneffe. Apare kuneffeul (un desrt cald din paste si multa branza) imbracat in fistic si cu o mare pleasca de unt alb asezata mot pe kuneffe. Ce sa zic? Curcubeu in cerul gurii. Potrivit de fierbinte, potrivit de zemos si potrivit de dulce. Nota 10. Pret 7,99 lire turcesti. Sincer imi venea sa-mi petrec toata vacanta acolo la Mall.

Bogdan cum spuneam a comandat nu stiu ce kebab special, chiar eram curioasa sa vad ce ii aduc baietii la farfurie.

In final Bogdan primeste o portie generoasa de kebab din oaie. Tipul care il serveste ii face semn sa stea, imediat apare bucatarul cu o oala, ii optureaza fata lui Bogdan cu o farfurie si toarna peste continutul din farfurie un sos aburind. Pretul minunatiei 25,99 lire turcesti.

Chestia este ca la oameni astia am mancat bine, ne-am simtit bine de aceea cred ca o sa ne intoarcem. Masa de aici a meritat fiecare lira, am platit pentru ea 70 de lire cu tot ce le-am lasat baietilor, in conditiile in care 70 lire in acel moment insemna 10 euro adica, 47 lei.

Cateva preturi din menu: Betty doner 18,99 lire turcesti, cokertme doner 18,99 lire turcesti, cola/fanta/sprite 4,99 lire turcesti, ayran 4,25 lire turcesti, apa plata 1,99 lire turcesti, apa minerala 2,99 lire turcesti.

Trimis de adrianbogdan in 07.12.19 07:49:42
Validat / Publicat: 07.12.19 11:13:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 terasa

[07.12.19 11:13:27]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Balikesir-Bandirma? , BALIKESIR" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Balikesir-Bandirma? :