ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2010
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Frumos, dar nu mai doresc...

De 3 ani sunt abonat la litoralul bulgaresc si in afara de sejurul de la Hotel Orchideea, nu cred am fost in loc in care m-as mai intoarce.

La Rubin, a fost ieftin si cam... asta am si primit. Desi este categorisit ca un hotel de 4 stele, cu mare indulgenta as acorda 3 stele.

Hotelul: am fost cazati la ora 14: 00 (am ajuns pe la ora 13: 50), insa bratarile le-am priumi abia pe la ora 15: 00, conform recomandarii de la receptie. Am gasit loc de parcare si totodata informatii de la cei care plecau, informatii care au fost foarte utile.

Camera era ok (am nimerit la etajul 7), dimensiunea lor scade odata cu cresterea numarului etajului, insa pot spune ca a fost destul de inbcapatoare (cele de la nivelul marii, ale colegilor erau imense).

Problemele au fost cu apa rece (nu urca in fiecare zi pana la etaj, astfel incat riscai sa faci dus cu apa clocotita...) si cu lifturile, dupa care cam asteptai. Curatenia a fost ok, prosoape si asternuturi schimbate periodic, patul copilului cam tare (canapea extensibila) ; vedere am avut la mare (lateral) si cam toate camerele au; aerul conditionat l-am pus pe ventilatie si parea destul de ok; nici un program romanesc functional la TV, din pacate (desi e plin hotelul de romani) ;

Personalul amabil si destul de atent; accesul in camera se face cu cartela magnetica, fara de care nu este curent in camera (in cazul in care cineva dorea sa doarma in camera, iar tu doreai sa mergi la plimbare sau daca se desparteau drumurile celor 2 locatari ai camerei... cam aveai probleme) ;

Mincarea: S-a cam repetat zilnic la cele 3 mese, erau multe feluri insa foarte asemanatoare si nu prea gustoas gatite la GrillBar se faceau doar burgeri cu cartofi (si de la ora dorita de ei... nu de la ora 10... cum scria in foaia primita la cazare) ;

La restaurantul de pe plaja, se facea ceva mancare la gratar, insa dupa 30-40 de minute nu ramanea mare lucru, chiar daca perioada se cam suprapunea cu cea in care se servea pranzul in restaurantul principal; multe feluri de orez, tocatura prajita si condimentata bulgareste, unele feluri doar cu cateva portii (daca nu mergeai la inceputul perioadei, aveai ce sa mananci... dar mereu cam aceeasi mancare) ; ceva ciorbe destul de "sterse: , de cateva ori tocanite (si chiar de pui am nimerit odata) ; sincer, nu pot spune ca nu a fost varietate (au fost si fructe si ceva prajituri mult prea dulci), insa la sfarsitul sejurului abia asteptam sa plec de acolo si sa mananc o mancare cu alt gust (decat cel de cantina...) ;

Din pacate am vazut extrem de multi oameni care umpleau mesele cu tot felul de produse, din care mare parte apoi ajungea la gunoi (se asigurau ca iau din toate... cat mai multe bucati), iar nationalitatea lor... romana si rusa (kakai problema? ... zicea unul cand l-a apostrofat un roman ca ar lua si el o bucata din ceea ce se chinuia rusul sa ia parca cu tava cu tot...)

Bauturile: sucurile mult prea dulci, berea parea ok (nu sunt bautor, insa am gustat de cateva ori si mie mi-a placut), coctailuri, sampanie, vin alb/rosu la discretie, apa plata ok la dozator; sucuri neacidulate extrem de dulci; cafea la aparate a fost ok (am baut chiar si cacao ok; erau multe momente cand cei care serveau la baruri, erau depasiti de numarul mare de "insetati";

Plaja: Am stat pe sezloangele de la piscina si baie am facut mai ales la piscina, unde stateam cu copii (din grupul nostru) si mai rar in mare. Nu mi-a placut ca la intrarea in piscina scarile de aluminiu sunt cam deteriorate (trepte lipsa), ca apa pt. a te spala pe picioare la intrare cam lipsea si ca piscina avea pe la colturi, dune de nisip pe fund (de la cei care intrau direct de pe plaja...) ;

La mare aveai acces de la piscina printr-o zona cam ingust pe care se ingramadeau o multime de copii cu parintii lor; putine alge in mare, o data insa am prins si meduze multe; fiind golf, apa marii era destul de inspumata si cam murdara;

Animatia: erau in timpul zilei mai multe actiuni initiate de cativa animatori (aerobic, concursurui in piscina, fotbal, seara ceva discoteci/spectaole pt. copii (pentru ei in parcul din jurul hotelului erau amenajate si cateva spatii de joaca), insa nu aveau prea mare succes la public;

Distractia in zona: bazaruri (cu supermarket-uri si restuarante) in apropiere, cateva spatii de distractie pt. copii mai ales (masinute si barci electrice, tobogane, TIR, poze de epoca, etc. ), un strand termal cu 5 leva accesul (3 pt. copii) ; spatii verzi unde sa te poti plimba;

Ca si o concluzie: frumos, dar mersi nu mai doresc, chiar daca ceea ce am primit a fost (valoric vorbind) peste suma achitata pt. sejur (vorba unuia din cei cu care am fost: la banii astia... am primit hotel pe plaja, camera curata, mancare si bautura toata ziua, sezlonguri si umbrele gratuite, animatrie, tenis de masa si biliard...)

Trimis de atti_sz in 22.06.10 13:10:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri (Mimosa), Chaika (Orchideea si BMW)

VIZUALIZĂRI: 2580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (atti_sz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

atti_szAUTOR REVIEW
[23.06.10 18:00:22]

Am uitat un caiptol:

Drum: am fost cu masina personala; traseul a fost Cluj->Sibiu->Bucuresti->Giurgiu->Varna si retur; taxele platite: 25 lei taxa pod la dus, 5 EUR rovigneta platita in vama bulgara, 10 leva taxa de drum la intoarecere (prima taxa a fost pt. 7 zile, iar noi am stat 8 zile si nu am vrut sa le dam ocazia politistilor bulgari sa se lege de acest aspect ... gaseau ei altele), 6 EUR taxa de pod la intoarcere ; drumul a fost ok, partial pe autostrazi; la vama am trecut rapid, fara cozi sau sicane; politie nu am intalnit pe drum (cate un echipaj la bulgari la dus si intors, insa fara sa opreasca); pentru copil am avut pasaport si au si verificat poza copilului comparand-o cu originalul

[23.06.10 18:38:01]

Am si eu cateva nelamuriri, pe care te rog sa mi le clarifici:

1) vigneta luata din vama, s-a putut achita si in EUR?

2) taxa de pod la intoarcere se poate achita fie in EUR fie in Leva?

3) prin Giurgiu se gaseste Leva la casele de schimb valutar?

Multumesc!

Dragoș_MD
[23.06.10 18:47:13]

@ady_ady la 1 si 2 raspunsul este DA; la 3... nu stiu. posibil. dar poti schimba in Ruse, nu trebuie sa te zbati la noi!

mirelab
[23.06.10 18:53:13]

La 3)

DA, gasesti leva la casa de schimb de langa Hotelul Prietenia (vechea intrare in vama), dar si la intrarea in vama, pana in peco, este o ghereta cu tamplarie termopan unde gasesti leva (nu iti pot spune ca este cel mai bun curs, dar este ok, nu au comision).

lazgab
[23.06.10 20:21:55]

atti: eu vad putin diferit problema: ai dat 336 de eur (aprox 1.500 lei) tu si familia pt 7 nopti de all inclusive. Extrapooland putin, daca ai sta din hotel in hotel o luna intreaga impreuna cu familia, v-ar costa aprox 6.000 lei cazare, masa si cateva rasfaturi la malul marii. Cat sa ne ia si bulgarii astia ca nu traiesc cu aer.

Oricum greseala care ai facut-o tu (a primat pretul) am facut-o si eu la acelasi hotel la inceputul lunii iulie. Multumesc mult pentru review deoarece a fost cel mai pertinent din ultima perioada; ma ajuta sa-mi setez niste asteptari (mai mici decat atunci cand am cumparat biletele).

[23.06.10 21:11:00]

Multumesc mult pentru clarificari, atat lui Dragos cat si lui mirelab!

atti_szAUTOR REVIEW
[24.06.10 09:37:37]

Pt. @ady_ady :

1. Vigneta am platit-o in EUR, dar se poate si in Leva (parea mai avantajos in EUR)

2. Taxa de pod la intoarcere se poate achita si in Leva, insa ca si la primul raspuns, parea mai avantajos in EUR

3. Nu am cautat leva la casele de schimb din Giurgiu (in Cluj nu am gasit), asta si pentru ca cea mai avantajoasa metoda de plata mi s-a parut cea cu cardul, iar pentru platile cu numerar fie schimbi EUR/Lei la casele de schimb de la bazar (mare atentie, intrebati inainte EXACT cati LEVA veti primi pt. 10 EUR de exemplu, pt, ca variaza cursul valutar de la 1,57 Leva pt. 1 EUR, pana la 1.90 Leva pt. 1 EUR ... iar unii afiseaza cursul cu care ati cumpara EUR ...; pt. 1 leu, veti primi 0.4 sau 0.42 leva) sau platesti cu cash scos de la bancomat.

Pt. @lazgab:

Rationamentul tau pare corect, asta daca iti permiti sa stai la hotel si in Romania, ori eu la Cluj stau in apartamentul meu ... si fara all inclusive )

(sejurul a costat ~1250 lei, iar rationamentul tau aplicat la costurile sejururilor de pe litoralul RO, ti-ar da ameteli, in comparatia cu suma reiesita pt. Rubin ...)

Una peste alta, motivul pentru care am ales acest sejur, nu a fost legat de pret, ci de faptul ca am fost 10 familii, fiecare cu copii de varsta apropiata, iar pentru al nostru pusti a insemnat cu totul altceva decat vacanta de anul trecut de la hotel BMW (10 nopti), unde s-a "pliptisit" neavand companie de varsta lui ...

[24.06.10 13:57:37]

Multumesc mult pentru lamuriri, atti sz! Cred ca voi merge pe varianta euro, iar pentru in statiune voi scoate de pe card!

ady_ady, atti_sz, lazgab
Alte impresii din această RUBRICĂRubin (Roubin) Hotel: