ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2019
DIN: Focșani
ÎNSCRIS: 27.04.10
NOV-2019

Nu-i pentru când se pregătește...

Mai spre sfârșitul vacanței de vară a copiilor ne-am gândit că am putea valorifica o parte din voucherele de vacanță și am putea petrece un weekend în Brașov. Am apelat la o agenție online și am rezervat la Annapolis, 2 nopți, 3 persoane, cu mic dejun inclus la 199 euro/pachet. Nu foarte ieftin, dar e în buricul târgului!

Socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea a unor prieteni din altă localitate care și-au anunțat vizita musai în weekendul acela. Am sunat la agentie, dar nu am reușit să obțin vreo amânare a rezervării sau vreun ban înapoi. Așa că am sunat la hotel, le-am prezentat situația, cu rugămintea de a amâna rezervarea la o dată pe care le-o voi comunica... ulterior! Că nu aveam nicio posibilitate de a ajunge în Brașov în următoarele 2-3 weekenduri.

Rezervarea era pentru sfârșitul lui august și am ajuns la pensiune pe 22 noiembrie.

Am sunat la inceputul lunii noiembrie și am anunțat că dorim să ajungem in Brașov în perioada 22-24.11.2019. Pentru că aveau un apartament liber, nu au fost probleme.

Cu o seară inainte am revenit cu un telefon ca să imi incerc norocul si cu un loc de parcare. Pensiunea dispune de locuri de parcare la câteva sute de metri de locație, parcarea este cu plată (40 lei/zi în weekend) iar cheia de la bariera parcării se ia de la receptie.

Am preferat acest loc de cazare pentru amplasarea lui: să fii cazat în imediata vecinătate a Bisericii Negre mi s-a părut că merită fecare leu din prețul cam umflă... țel????

Am primit un apartament, la parterul clădirii. Intrarea se făcea de pe un gang din curtea interioară.

In prima cameră era o canapea desfăcută și pregătită pentru dormit, un fotoliu, masă și 4 scaune, tv, frigider si un cuptor cu microunde. În cea de-a doua camera era un pat dublu, tv si un dulap.

Baia era călduroasă (mențiune foarte importantă pentru acest weekend friguros), cu duș cu perdea, câte 2 prosoape de persoană și consumabile (sapun, sampon și hârtie igienică).

Locația este foarte liniștită. Noi am dormit în cea de-a doua cameră care avea vederea spre spatele clădirii. Datorită draperiilor groase și a liniștii ne-am trezit cu mult peste ora la care ne trezim de obicei????

Apartamentul este mobilat cu mobilă veche, frumos recondiționată. Totul era foarte curat.

In prima seară ni s-a părut că e mai racoare in a doua cameră si am mers la recepție să anuntăm. Recepționera a verificat caloriferele si a reglat centrala și totul s-a rezolvat.

Micul dejun se servea la subsolul cladirii si trebuia ales, cu o zi inainte, din 3-4 variante. Cafea, apă, ceai se putea consuma indiferent de oră.

Cum fiecare vacantă/minivacantă trebuie să aibă pățania ei, nici cea de la Brasov nu a fost mai prejos: am ajuns in cameră, am despachetat, ne-am spălat și făceam planuri pentru cină... trăgând din țigara electronică, de-aia cu aburi, și... a pornit alarma!!! Mi-am adus aminte de spaima pe care am tras-o la Cannakale cand am auzit chemarea la rugăciune, la moscheea din fața hotelului????

Cum ne-am speriat noi s-a speriat si recepționera????

Este o locație plăcută, aflată in vecinătatea Pietii Sfatului, deci puteți uita de mașină în weekendul petrecut in Brașov.

Trimis de cosminap in 24.11.19 15:36:36
Validat / Publicat: 24.11.19 17:03:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 683 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Brașovul în toată spledoarea lui!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

Zoazore
    [25.11.19 10:01:41]

@cosminap: Super cazarea asta! Totul e atat de... vintage!

Ia privelistea din P08 e de milioane! De LIKE-uri!

Pai aici vorbesti de doua patanii: prima fiind cea cu prietenii! Cu banii cum ati rezolvat? Ca din august pana in noiembrie cam e vreme! Ati platit de doua ori?

Sper ca n-ati avut probleme cu receptia in cazul celei de-a doua patanii!

Esti totala, fatuca! Masina? Functioneaza?

[25.11.19 15:50:06]

@Zoazore: Normal că a doua pățanie are legătură cu mașina! ????

Da' mașina n-are nicio vină că eu am intrat prea " brusc" în sensul giratoriu și i-am întrerupt elanul unui BMV????.

Încă o dată am văzut că ardelenii sunt calmi si cu bun simț!

Legat de plată: a rămas valabilă plata din august, normal. Unitatea de cazare și-a incasat banii atunci (vouchere) și i-a "impins" până în noiembrie????

[28.11.19 11:55:15]

40 lei/zi parcarea in weekend? Este prima oară când aud de asemenea tarife în Brașov, mai ales că duminica parcarea este gratuită. E drept că locurile de parcare s-au împuținat considerabil dar, cu puțin noroc, se poate găsi un loc într-o parcare publică.

Nasshu
    [28.11.19 12:15:57]

@krondia: este vorba de o parcare (100%) privata, care afisa candva pretul de 5 lei / ora.

google.ro/maps/@45.640487 ... 12!8i6656?hl=ro

[28.11.19 12:54:28]

Nu cred că este vorba despre parcarea de lângă Biserica Neagră care, într-adevăr, are tariful de 5 lei/ora.

În review autorul scria „Pensiunea dispune de locuri de parcare la câteva sute de metri de locație, parcarea este cu plată (40 lei/zi în weekend) iar cheia de la bariera parcării se ia de la receptie. ”

Înclin să cred că este vorba de parcarea privată de lângă Maternitate, în zona „După ziduri” la care au acces doar câteva hoteluri din zonă... încă... pentru că primăria intenționează să o transforme în scuar pietonal. Bariera de aici se încuie cu cheia dar știam că este gratuită, cel puțin așa mi-au spus de curând niște turiști străini cazați tot la Annapolis.

google.ro/maps/@45.640557 ... 12!8i6656?hl=ro

[28.11.19 15:09:17]

@krondia: Da, este vorba de parcarea de lângă Maternitate. Dacă recepționerul mi-a spus că-i 40 lei/zi în weekend????, că-n rest e 30, n-am mai obiectat pentru că mă raportam la prețul celeilalte parcări (5 lei/ora).

Oare am primit vreo chitanță pentru parcare?!? Nu-mi amintesc!

Uitându-mă pe linkul de mai sus, eu am parcat pe locul primei mașini roșii de pe stânga????

[28.11.19 15:37:30]

Da, cred, această informație nu apare nicăieri. Ca alternativă, se poate parca în Livada Poștei, în capătul opus, sau, puțin mai departe, în parcarea supraetajată de lângă Spitalul Militar doar că este cam înghesuită.

[28.11.19 15:50:35]

@krondia: M-am simțit eu cam " inghesuită" în giratoriul din fața Maternității și mi-am făcut loc într-u BMW????, nici nu vreau să mă gândesc cum mă simțeam în parcarea supraetajată! ????

Zoazore
    [28.11.19 18:11:58]

@cosminap: Esti totala, fato!

cosminap, krondia*, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂResidence Central Annapolis Hotel: