ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2019
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 22.04.14
AUG-2019

Saint Tropez - soare, mare și plimbare

Despre Saint Tropez nu mi-am propus să scriu prea mult, dar pentru că nu am văzut ceva impresii recente, m- am gândit că ceva poze mai noi ar mai delecta privirile curioșilor.

După cum știu cei documentați numele orașului vine de la un sfânt creștin ucis și apoi martirizat de împăratul Nero (Caius Silvius Torpetius, năcut la Pisa și convertit la creștinism de Sf. Pavel). Acesta l-a decapitat și i-a pus trupul într-o barcă ce a plutit pe mare până în satul ce-i poartă numele, într-o zonă în care se află în prezent un cimitir al marinarilor. Se spune că Torpetius este venerat ca protector al marinarilor, iar în octombrie se organizează festivități pe mare pentru a-l sărbători.

Saint Tropez a fost un sat neînsemnat multă vreme, devenind important abia după 1920, datorită lui Coco Chanel. Celebritatea a dobândit-o după cum toată lumea știe o dată cu filmele din seria jandarmilor și stabilirii în zonă a lui Brigitte Bardot.

Pentru turiști zonele de interes sunt: portul vechi și nou în același timp unde artiști amatori își expun operele inspirate de farmecul zonei;

Jandarmeria rămasă neschimbată din vremea filmelor, ba chiar în fața ei te întâmpină un jandarm în uniformă pentru o poză amintire, iar în interiorul său se află un muzeu dedicat cinematografiei (cred că era vreo 4euro intrarea); străduțele în pantă ce urcă și coboară din și spre port și citadela orașului, ce adăpostește muzeul de istorie maritimă.

Cel mai mult ne-a plăcut să ne pierdem pe străduțele din orașul vechi și să ne bucurăm de surprizele ivite în cale.

În ce privește transportul noi am fost cu mașina, iar locuri de parcare (cu plată) am găsit relativ ușor la vreo 10min de Jandarmerie, deci aproape de zonele de interes.

Trimis de Gabi Georgeta in 23.11.19 19:21:39
Validat / Publicat: 23.11.19 23:49:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 2157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabi Georgeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 portul
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19800 PMA (din 19 voturi)

[23.11.19 23:48:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Turist în Saint Tropez, SAINT TROPEZ" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Coasta de Azur]

[24.11.19 07:49:36]