ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2019
colegi
25 AD. + 11 COPII

Mănăstirea Râmeț, jud. Alba

Un ultim obiectiv al excursiei noastre a fost Mănăstirea Râmeț

Noi, de la Castelul Templul Cavalerilor, am pornit pe un drum pitoresc prin munții Trascăului, o șosea de creastă, cu multe serpentine, în stare bună, asfaltată, urmată de porțiuni de drum nesafaltat dar nivelat și cu alte porțiuni de drum forestier cu gropi, spre Aiud. Am trecut prin mai multe sate până am ajuns în comuna Râmeț, din județul Alba.

Drumul este foarte frumos, ca în Apuseni, cu case mici foarte drăguțe cu acoperișuri acoperite cu paie, cocoțate răzleț pe câte un versant.

Mănăstirea Râmeț

Mănastirea amplasată la poalele Munților Trascăului.

Acesta este o mănăstire de călugărițe, are hramul Sfinții Apostoli Petru ți Pavel și a fost sfințită în secolul XIV.

Ansamblul este format din două biserici, una nouă numită și Catedrala Munților Apuseni, cu hramul Sf. AP. Petru și Pavel ridicată între anii 1982-1992, iar celaltă Biserica Izvorul Tămăduirii, ne-a spus Maicuța Teodora, care ne-a fost ghid în acestă vizită, că este cea mai veche biserică din Transilvania, că a fost construită pe la anul 1100.

Mărturie certă a vechimii bisericii Izvorul Tămăduirii o reprezintă o inscripție aflată în biserică pe al treilea strat de pictură, unde este precizat anul “în zilele regelui Ludovic în anul 6885 (1377), luna iulie, 2”.

Măicuța Teodora ne-a povestit că în biserică sunt opt straturi de pictură, dacă pe al treilea strat datînd din secolul al XIV-lea este inscriționat anul, vechimea celorlalte picturi și a construcției bisericii este mult mai veche. Acestă mărturie scrisă este protejată cu un perete din sticlă, fiind foarte importantă.

Acestă biserică inundându-se frecvent și necesitând în permanență refacerea, a fost ocrotită și sprijinită material de mai mulți domnitori, printre care Matias Corvin, Radu Vodă cel Mare și Mihai Viteazul.

În anul 1762 mănăstirea a fost ținta tunurilor generalului Bucow, pentru participarea localnicilor la răscoala lui Horia, Cloșca și Crișan. Mănăstirea este desființată iar călugării alungați, biserica funcționând ca parohie iar chiliile sunt transformate în școală.

După 140 de ani de întrerupere, viața monahală se reface în anul 1940.

Așezământul monahal de la Râmeț se transformă în mănăstire de maici începând cu anul 1955.

La Mănăstirea Râmeț se află într-o raclă de argint capul Sfântului Ghelasie de la Râmeț, el fiind părintele duhovnicesc al monahilor de la Râmeț în sec. XIV, fiind cunoscut încă din timpul vieții ca fiind făcător de minuni.

Sfântul Gelasie este pictat în biserica veche.

Biserica veche a fost salvată de la inundațiile repetate prin ridicarea fundației acesteia cu doi metri în anul 1988.

După ce ne-a povestit despre picturile și istoria vechii biserici, maica Teodora, ne-a vorbit despre mărturiile vechi adunate în muzeul mănăstirii. Există scrieri și tablouri vechi, de pe la 1600.

Muzeul mănăstiresc a fost inaugurat în anul 1969.

La ieșire am trecut pe la Izvorul Tămăduii care curge în apropiere de altarul vechii biserici.

Întregul așezământ monastic este într-o armonie perfectă, este foarte frumos și liniștitor pentru suflet.

Recomandarea

Mănăstirea trebuie vizitată iar trăirile simțite de fiecare personal, nu pot să vă spun ce am simțit eu, pentru că fiecare simte altceva, dar starea de la manastire nu o retraiesc nicaieri.

Trimis de Dana2008 in 22.11.19 12:30:09
Validat / Publicat: 22.11.19 13:15:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂMEȚ & CHEILE RÂMEȚULUI.

VIZUALIZĂRI: 1822 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Mănăstirea Râmeț, jud. Alba

webmasterX [22.11.19 13:15:45] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Mânăstirea Râmeț, RÂMEȚ & CHEILE RÂMEȚULUI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Râmeț și Cheile Râmețului]

Dana2008 [22.11.19 13:17:55] »

@webmasterX: Mulțumesc frumos!

mprofeanu [23.11.19 19:40:08] »

@Dana2008: Am fost și acolo dar în aprilie, mi-a plăcut totul, mi-a plăcut cum este așezată mănăstirea, la poale de stânci, mi-au plăcut și Cheile Mănăstirii, în cheile Râmețului am ajuns doar la poenița unde era un indicator...

În poza P04 lângă fântână, magnolia era înflorită...

Dana2008 [24.11.19 09:25:58] »

@mprofeanu: Bună!

Este un loc special, ansamblul monahal amplasat în decorul pitoresc de la poalele munților Trăscăului, te cucerește instantaneu.

Mă bucur că ai trecut pe acolo și că ți-a plăcut totul la Râmeț.

Noi nu am mai avut timp pentru drumeție prin Cheile Râmețului, aceasta o vom face vara, când e cald și vom putea trece prin apă fără să înghețăm. Am fost prin Cheile Râmețului acum douăzeci de ani.

La următoarea experiență va participa și copilul nostru... uite așa, pe unde am trecut în tinerețe cu prietenii, acum vom trecem cu copiii noștri.

Curtea este frumos amenajată, dar acum pe frigul acesta sunt înflorite doar trandafirii și mușcatele.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Călătorii plăcute! Numai bine!

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [24.11.19 16:24:55] »

Am văzut și eu mănăstirea Râmeț acum șase ani. Datorită peisajului deosebit în care este plasată, am considerat-o una dintre cele mai pitorești ctitorii de acest fel din țară, iar pentru slujba deosebită a Sfântului Maslu la care am avut privilegiul să asist atunci, una dintre mănăstirile cele mai speciale și mai pline de trăire duhovnicească, dintre cele al căror prag l-am trecut.

Acum câteva luni mi-a fost dat să urmăresc într-o transmisie în direct pe FB, nefericitul incendiu care a distrus clădirea arhondaricului, trapezei și atelierelor de lucru de la mănăstirea Râmeț. Au reușit să repare deja stricăciunile sau lucrările sunt încă în toi? Arhondaricul este clădirea situată dincolo de latura de vest a bisericii noi, iar în poza P06 se zărește o mică parte a respectivei clădiri, care nu pare a purta urmele devastatorului incendiu. M-aș bucura să știu că mănăstirea nu mai poartă rănile nefastului incendiu și că a rămas o perlă a ortodoxiei ardelene.

Dana2008 [25.11.19 10:07:50] »

@mariana. olaru: Bună ziua!

Ai dreptate, Mănăstirea Râmeț este una dintre cele mai pitorești din țară.

Măicuța Teodora în timpul vizitei la muzeul mănăstirii, ne-a spus că fondurile au fost direcționate pentru repararea prejudiciului cauzat de incendiu, investițiile la muzeu fiind suspendate până la rezolvarea tuturor problemelor. Au fost pierderi mari pe lângă acoperiș, au ars obiecte vechi foarte valoroase, de la 1600.

Spunea că sunt la București pentru recuperarea, recondiționarea și refacerea arhivei mănăstirii mai multe obiecte de valoare care vor putea fi văzute la muzeu când vor fi gata.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Numai bine! ????

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.11.19 11:24:15] »

@Dana2008: Și eu îți mulțumesc pentru răspunsul lămuritor și veștile îmbucurătoare.

Dana2008, mariana.olaru, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂMânăstirea Râmeț: