ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2019
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
NOV-2019

Tbilisi, cateva impresii

Articolul nu se doreste unul exhaustiv, nu face referire la istoria orașului, nici macar la toate obiectivele sale, ci reprezintă perceptia unui turist un pic dezinteresat (de data asta) fata de astfel de aspecte legate de oras.

La Tbilisi se ajunge cel mai repede cu Tarom, este cursa directa, dezavantajul este al orei (se pleacă dupa miezul noptii si se ajunge la ora locală 5, doua ore fiind diferența de fus orar).

Am mai vazut curse Turkish, cu escala.

Se poate călători atat cu pașaportul cat si cu cartea de identitate, dar am observat ca prezentând cartea de identitate am așteptat mai mult la control.

Tariful unui taxi spre oras a fost 40 GEL (1 GEL = 1,45 RON), la intoarcere, a fost mai ieftin, cu Yandex parca (o aplicație de ride sharing folosită des acolo, pe care o puteți instala in acest sens) a costat doar 25 GEL. Atentie insa la folosirea internetului in roaming, este exagerat de scump, il puteti folosi gratuit pe cel de la hoteluri sau cafenele / restaurante sa comandati o masina.

Taxiul se plătește la un ghișeu, cred ca si cu cardul (oricum sunt bancomate), taxiurile din aeroport sunt decente, curate, georgienii am observat ca sunt fani Toyota si mai ales hibrid.

Am observat si faptul ca ar fi mai bine sa folosiți serviciile de ride sharing (Uber nu exista acolo, dar cred ca merge Bolt), oricum, nici taxiurile nu sunt scumpe, cea mai scumpa cursa, exceptând cea de aeroport a fost de 20 GEL, cam 30 lei.

Ceea ce este enervat la mersul cu taxi-ul este ca ori nu stiu orașul bine (deși nu este foarte mare) ori se fac ca nu stiu, opresc sa întrebe, suna sa caute, poate doar ca sa mai te ocolească si sa câștige ceva in plus.

Oricum, taxiurile sunt mai ieftine ca pret sau ca la noi, deci nu e o mare pierdere, de bani, doar de nervi, daca te grabesti.

Cum multe zboruri sunt de noapte, este bine sa cereri early check in la hotel, vi se oferă la un pret de jumătate din prețul camerei sau chiar pret întreg (depinde de hotel), e bine sa reglementați asta la rezervare.

Hotelurile nu sunt foarte scumpe, as spune ca sunt ca la noi, dar pe site-urile de rezervări si impresii de călătorie sunt supraevaluate.

Ma refer la faptul ca majoritatea sunt foarte bine cotate, ai crede ca sunt cele mai bune hoteluri in aceasta capitala (nu ca n-ar fi, dar nu atat de multe).

Citiți recenziile proaste sa va faceți o impresie reala, altfel, cotațiile sunt foarte mari comparativ cu ce oferă.

Ceea ce cred insa ca oferă ei bun este micul dejun si politetea (sunt foarte amabili, te ajuta cu tot ce pot).

Tbilisi mi-a facut impresia unui Brasov mai mare, deși nu are munte in apropiere, nu are "poiana" si este străbătut si de un rau.

Arhitectura este armonioasa, clădirea primăriei si podul păcii sunt chiar construcții ultramoderne, au si câțiva zgârie nori concentrați impreuna.

Evident au un centru vechi cu fortăreața Narikala, catedrale pe versanti si multe biserici care ies in evidentă.

Panorama orașului se poate observa de pe fortăreața, de la complexul Funicular (unde au restaurante si cafenea - sugerez, ca si costuri sa se mearga cu taxiul, am dezvoltat in comentariul despre restaurante), din restaurantul Xeme de la etajul 31 al hotelului Biltmore, terasa (veranda) hotelului Tiflis Palace si probabil alte locuri pe care nu am putut sa le descoperim in cele trei zile.

Mi s-a parut ca au străzi mai bune decat ale noastre, traficul un pic mai decongestionat, nu lejer, dar nu as recomanda sa conduceti acolo.

Au un cod rutier doar de ei știut, se baga si claxonează, nu am inteles prea bine cum funcționează, dar nu dupa cum se intampla la noi.

Impresia generală este de oras de provincie al fostei URSS, ceva ca la noi, bulgari, poate sârbi, comunismul are ceva in comun peste tot, chiar dupa ce trece atata timp.

Oricum, un loc placut, merge bătut si la pas in anumite zone (strazile laturalnice nu arata prea bine, la fel cladirile aflate pe acestea), au chiar o promenada, pe bulevardul lor principal (Shota Rustaveli sau Rustaveli avenue) se afla si muzeele.

Am iesit din oras cu o excursie sa vedem orasul de baștina al lui Stalin, Mtskheta, cateva biserici si mănăstiri.

Multe din excursii te duc in zone montane, scuzata fiindu-mi ignoranta, generată si de timpul scurt petrecut acolo (doar trei zile), păreau ca seamana in esenta intre ele (peisaje naturale, biserici si mănăstiri), dar fiecare poate alege ce excursie sa faca.

Cred ca daca am mai fi stat, am fi luat-o si pe cea care presupune doar degustare de vinuri in regiunea Kakheti.

Intersant este ca sunt si excursii in Armenia, nu am fost interesați pentru ca poate vom face altadata Armenia, unde exista cursa directa.

In esenta este o destinație care ne-a placut, oricum ideea a fost sa fie o excursie culinara, sa degustam vinurile, vinul lor ars si mai ales bucătăria lor, cu toate astea am vizitat si muzeul lor național si catedrala Sfanta Treime, ne-am plimbat pe bulevardul lor, prin centrul vechi si recomand si altora sa il viziteze, mai ales ca se afla intr-o țara ortodoxa, situată geografic in Europa, pe partea cealaltă a Marii Negre.

Poate nu e rau sa i se aloce Georgiei o saptamana, sa se viziteze si Batumi (stațiunea vedeta de pe litoral) si împrejurimile orașului Kutaisi.

Trimis de geop in 20.11.19 12:13:20
Validat / Publicat: 20.11.19 13:01:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CAUCAZ

VIZUALIZĂRI: 2392 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

geopAUTOR REVIEW
[20.11.19 14:29:11]

@geop: AS DORI SA PRECIZEZ CA PRETUL TOTAL AL SEJURULUI, DE 800 EURO A FOST DE PERSOANA, FARA CUMPARATURI

geop
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tbilisi și împrejurimile: