ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2019
ÎNSCRIS: 29.12.11
SEP-2019

Hostesa

În cele trei zile petrecute în stațiunea Morro de Sao Paulo, am mâncat la mai multe localuri, dar din toate acestea, două mi-au atras mai mult atentia. Primul era restaurantul de la hotelul nostru care era zi si noapte full, asta din cauza poziției excelente, dar și a muzicii de calitate.

Pe plaja numărul doi erau mai multe restaurante. Chiar nu știai pe care să-l alegi. Toate aveau o formație de muzică live, la toate se mânca bine, iar prețul era asemănător. Cu toate astea doar două restaurante erau aproape în permanență full. Primul este cel de care v-am vorbit mai sus, iar al doilea era restaurantul Funny situat în capatul celălalt al plajei. Dar cum am ajuns tocmai acolo?

Când oferta restaurantelor este în linii mari aceiași trebuie să te diferențiezi cu ceva. Ei bine cei de la Funny restaurant cu toate că aveau poziția cea mai proastă au găsit soluția salvatoare și anume hostesa. Hostesa? Da ce-i aia? Ei bine si pe la noi mai există acest tip de meserie. Hostesa este tipa aia drăguță care conduce clienții la masă.

Ei bine hostaesa de la Funny Restaurant făcea mult mai mult decât atât. Cu zâmbetul larg pe față atrăgea turiștii care se plimbau pe faleză să se oprească și să consume ceva de la restaurantul unde era angajată. Dar nu numai cu zâmbetul atrăgea, ci și cu vorbele. Era printre putinii vorbitori de engleză din zonă. Deasemenea era și vorbitoare a limbii spaniole, dar asta e mult mai ușor fiind foarte asemănătoare cu portugheza. Cert e că dacă te opreai să stai de vorbă cu ea, erai deja prins în plasă fără scăpare și fără să știi! Cât am stat noi la masă nu a existat persoană, să se oprească să stea de vorbă cu ea, fără să intre apoi în restaurant și să se așeze la masă.

Și nu, nu se oprea aici. Din când în când mai trecea printre mese, să ne întrebe dacă suntem mulțumiți de serviciile lor. Gesturi mici, dar de efect maxim. Ce ușor îți poți atrage clienții. Trebuie doar un pic de minte și multă implicare. Dacă este dorință este și putință. Nu știu de ce la noi nu se învață arta ospitalității, atât în localuri, cât și în hoteluri. Costă atât de mult să oferi un zâmbet sincer turiștilor, care-ți calcă pragul? Pesemne că da!

Resteaurantul are și un spațiu interior, dar fiind vreme foarte frumoasă toată lumea stătea la terasa de pe plajă! Acolo puteai să fii desculț, nimeni nu se sinchisea de asta! Am mâncat la acest local si ziua și noaptea. Ziua puteai foarte bine să fii doar în costum de baie, chiar era de preferat.

Oferta restaurantului era destul de variată! Aveai ce să alegi dintre produse de pește sau de fructe de mare, diferite tipuri de fripturi, chiar si pizza. Mare majoritate a porțiilor erau de două persoane, la prețuri destul de ridicate. Puteai să ceri si o porție de o persoană dar tariful era de 60% din porția așa zis normala de două persoane.

La acest local am savurat un pește din zonă, dar și fructe de mare. Deasemenea amicii noștri au mâncat o pizza delicioasă, dar si o fripură de pui. Toate erau asezonate cu o garnitura de cartofi prăjiți, dar și cu o salată. Bine mai puțin pizza!

Pe lângă mai ne aduceau nelipsitul bol de orez, dar si nelipsitul bol cu fasole neagră. Din acesta cu fasole neagră nu mă puteam abține să nu gust! Era gustoasă și era preparată un pic diferit de fasaolea de la noi.

Ca și băuturi aveai o mare varietate! Puteai alege diferite bauturi spirtoase, vinuri, bere sau cocteiluri. Fiind vară, fiind cald, fiind la mare noi ne-am mulțumit cu bere sau cu cockteilul lor celebru capirinha!

Cert e că am mâncat bine la acest local, drept pentru care am si revenit! Cât contează atmosfera! Nota a fost în jur de 450 de reali brazilieni pentru 5 persoane în care era inclusă si taxa de serviciu, dar și o taxă de 10% pentru muzicieni! Această taxă am reîntâlnit-o prin toate locurile prin Morro de Sao Paulo unde era formatie cu muzică live.

La final n-am putut refuza hostesa să facem o poză împreună! Sau ea pe mine, că nici nu mai știu! =))

Trimis de robert in 20.11.19 08:56:08
Validat / Publicat: 20.11.19 11:00:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 să pun o poză și cu brazilianca mea! ;)

[20.11.19 09:13:27]

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=pRpeEdMmmQ0

mersi frumos!

[20.11.19 10:59:13]

Bună recomandarea - sau... recomandările, având în vedere și hostesa

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Morro de Sao Paulo?, SALVADOR" (nou-creată pe sait)

[20.11.19 11:00:24]

[20.11.19 11:12:55]

@webmasterX:

[20.11.19 19:17:15]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinna
[20.11.19 19:33:28]

@robert: Bună hostesa, are un trup super!

Dar brazilianca ta e wow, poza e superbă!

M-ai omorât cu Shakira, e dansul meu preferat

Cât de suparata sunt ca nu pot deschide lp (e mort) și tot am dansat pe balcon, privind telefonul

Bravo, felicitări!

[21.11.19 07:48:02]

@webmaster: mersi frumos!

[21.11.19 07:50:24]

@krisstinna: mersi frumos! Esti tare drăguță ca-ntotdeauna!

nrs †
[21.11.19 13:07:02]

tot timpul cu fete frumoase

[21.11.19 13:17:34]

@nrs: Alcoolul te distruge, fumatul te omoară, dar nici femeile nu glumesc!

Prefer a treia variantă si le prefer pe cele frumoase si istețe!

doinafil
[21.11.19 13:31:11]

@robert:

Măi, Robert, ce să spun?! E frumoasă Hostesa, are un job bun și dacă mai este și școlită, onoare ei că-și face treaba ca lumea! Daaaaar, mai pe placul meu este „brazilianca” ta, că-i de-a noastră, europeană și foarte frumoasă! (părerea mea!)

Să-ți trăiască ambele fete frumoase și să le poți plimba cât mai mult prin lume!

Felicitări pentru articol și poze!

[21.11.19 13:45:26]

@doinafil: asta-i clar... ale mele fete sunt cele mai frumoase!

Mersi frumos pentru vizită si comentariu!

doinafil, robert