ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2019
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
NOV-2019

Hotel Silva Timișoara – o alegere excelentă

Au trecut deja trei ani de la ultima vizită în orașul de pe malul râului Bega (vezi impresii) și iată că zarurile au fost aruncate și am ajuns din nou în vestul României. Dacă la vizita precedenta am fost cazat chiar în centrul orașului, vis-a-vis de Castelul Huniade - Muzeul Banatului, la Hotel Central (vezi impresii), acum am locuit temporar în cartierul Elisabetin, lângă centrul universitar timișorean. Unitatea de cazare aleasă se numește Hotel Silva și s-a dovedit a fi excelentă pentru nevoile mele.

Serviciile hoteliere reunite sub umbrela Hotel Silva au debutat ca o afacere de familie în anii ′90 și s-au dezvoltat în timp. Adresa oficială este bulevardul Victor Babeș nr. 75, cumva în spatele Universității de Vest. Hotelul oferă cinci-șase locuri de parcare în fața clădirii și încă câteva într-o mică curte interioară. De asemenea, se poate parca pe străzile perpendiculare, contra cost, lucru afișat la recepție. Parcarea în Timișoara este administrată în mare parte electronic, orașul e împărțit pe zone colorate cu tarife diferite și posibilitatea de a plăti prin sms. Informații găsiți la adresa web: timpark.ro/parcare/sms/taxare-la-ora.

Unitatea hoteliera este împărțită în doua corpuri, noi am fost cazați în clădirea situată chiar lângă bulevard, renovată recent. În corpul din spate, prima unitate deschisă, se află mai multe camere, iar clădirea frontală are încăperi împărțite pe patru etaje. Parterul corpului principal găzduiește Recepția, un lobby confortabil și un restaurant drăguț, intim. La Recepție lucrează numai personal tânăr care se străduie și reușește să ofere servicii bune și informații cât mai utile. Oaspeții sunt întâmpinați cu zâmbetul pe buze, cu bomboane și cu umbrele pentru vremuri „plângăcioase”. Spațiul de socializare este separat de Recepție printr-un decupaj din lamele de lemn și e dotat cu canapele comode, măsuțe și un TV gigant. Accesul spre camere se poate face prin intermediul scărilor sau cu ajutorul unui lift modern. Holurile sunt mochetate, iluminatul se activează prin senzori de mișcare.

Camera. Deja impresionați de aspectul parterului așteptam cu nerăbdare să vedem camera alocată. Și am fost surprinși în mod plăcut - am descuiat ușa cu o cheie clasică și ne-am trezit într-o încăpere spațioasă și luminoasă, împărțită în două zone printr-un corp de mobilier. O mochetă moale ne gâdilă tălpile, culorile sunt plăcute ochiului, mobilierul și facilitățile sunt gândite cumva în mod practic. Prima parte a camerei e un spațiu larg în care se deschid ușile șifonierului; corpul acestei piese de mobilier, prelungit printr-o arcadă deschisă și iluminată constituie un fel de bariera care face trecerea spre zona de dormit și relaxare. În șifonier găsim umerașe, papuci de unică folosință, perie de pantofi, o pernă și două pilote de rezervă.

Zona de odihnă e înțesată de benzi luminoase, mascate în mobilier: în jurul patului, după tăblia de la cap, sub blatul de la perete. Patul matrimonial e acoperit de lenjerie albă, salteaua confortabilă, pernele ferme (nu „leșinate” cum găsești în multe hoteluri), există și o pernuță de mici dimensiuni. Găsim și noptiere cu veioze prinse în tăblia patului, telefon intern, întrerupătoare și priză electrică în fiecare parte a patului.

În fata patului, de-a lungul peretelui există un blat de lemn, util pentru înșirarea tuturor obiectelor musafirilor, de asemenea prize electrice. Pe acest raft se află două pahare, telecomenzi și o mapă cu mesaje (canale TV, informații despre accesul în centrul orașului, reguli de bază, un chestionar de satisfacție etc.). În dotarea camerei se află TV LCD, aerul condiționat individual, minifrigider (poziționat în șifonier, conține doar o sticla de apă oferită gratuit) și jaluzele exterioare electrice. Caloriferul a fost fierbinte și chiar dacă încăperea e mare a făcut față cu brio. Camera nu are balcon, wifi-ul funcționează bine, parola e afișată pe un ecuson amplasat pe blatul de lemn.

Zona de relaxare e amplasată în fața ferestrei, acoperită de perdele și draperii. Avem aici un fotoliu, o măsuță rotundă și încă un fotoliu extensibil. Pe peretele din dreapta e așezată o oglindă destul de mare.

Baia. În concordanță oarecum cu camera, grupul sanitar e spațios, îmbrăcată în plăci mari de gresie de culoare deschisă care oferă un aspect luminos acestei încăperi. Lumina puternică e oferită și de oglinda cu iluminare led. Baia are geam exterior prevăzut cu plasă de țânțari, calorifer port-prosop, cuier, coș de gunoi, uscător de păr. Cabina de duș are dimensiuni generoase și este înzestrată atât cu duș fix, cât și duș mobil. Am găsit prosoape albe, hârtie igienică și consumabile la flacoane mari (săpun, gel de duș, șampon).

Micul dejun. Masa de dimineață poate fi inclusă sau nu în prețul cazării (20 lei/persoană) și se degustă în spațiul micului restaurant de la parter. Gustarea de dimineață este sățioasă, nu doar o „gustare”. Astfel putem mânca mezeluri, brânzeturi, ouă pregătite în mai multe feluri, cârnăciori prăjiți/șnițele de pui, unt și gem la cutiuțe/borcanele, cereale, pâine de două feluri, dulciuri vrac și ambalate, fructe, lapte, ceai, cafea, limonadă, suc etc.

Restaurant. La Hotel Silva se poate mânca și încă bine și ieftin. Chiar dacă spațiul nu este foarte mare, doar vreo 8-9 măsuțe, cu scaune drăguțe și canapele tapițate, locul e cald și primitor. Corpurile de iluminat au o formă interesantă, modernistă. Există un meniu destul de consistent și variat, cu prețuri mai mult decât decente. Am mâncat în restaurantul hotelului și am fost mulțumiți de calitatea preparatelor, gust, cantitate si timp de așteptare. Felicitări bucătarului!

Concluzii. Recomand cu căldură acest hotel de trei stele care oferă servicii de calitate. Distanța față de centru este echitabilă, hotelul pune la dispoziție servicii de masa și parcare. Personalul e amabil, bucătăria bună.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 10.11.19 20:51:04
Validat / Publicat: 10.11.19 21:22:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TIMIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Opera din Timișoara - un simbol.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.90 EUR pe cameră

[10.11.19 22:07:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;