ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
SEP-2019

Yerevan Boutique Hotel, o cazare bună

A doua mea cazare în Yerevan, după cea de la Bien Hotel, care a fost și ultima mea cazare în Armenia și în excursie, vezi impresii, am avut-o la Boutique Hotel la care am ajuns venind din Dilijan.

De la Casanova Inn – Boutique Hotel din Dilijan la Boutique Hotel, în Yerevan

Ca de obicei și în acest circuit am plecat de la Hotel în jurul orei 10:00. Aveam de parcurs un drum de circa 150 de kilometri, cam 2 ore de mers cu mașina, nu era mult, dar voiam să vizităm Mănăstirile Haghartsin și Goshavank, iar după amiază trebuia să predăm mașina în Yerevan și să mai fac niște cumpărături, la Yerevan Vernissage, o mare piață în aer liber...

Am mers la cele două mănăstiri, drumurile sunt bune și cu multe indicatoare rutiere și turistice, iar google maps este foarte util, am revenit în Dilijan, ne-am plimbat puțin prin el și am plecat spre Yerevan ajungând la hotel în jurul orei 16. Cazarea s-a efectuat rapid, am mers în cameră, câteva poze și am plecat la cumpărături.

Am revenit la hotel pentru întâlnirea cu agentul Firmei Hyur de la care închiriasem mașina.

Agentul a venit la timp, a făcut verificarea mașinii, nu au fost observații, dar a apărut problema spălării. Nu o spălasem, nu era murdară, dar tânărul nu a luat o decizie în acest sens rămânând ca la predarea ei la garaj să se decidă împreună cu cei de acolo. Pe card era blocată o sumă de bani la închiriere din care funcție de decizia luată opreau sau nu contravaloarea spălării. Nu mi s-a oprit nimic din suma blocată, mi s-au deblocat banii atât în Armenia cât și în Georgia, la Tbilisi nu am avut această încurcătură.

Boutique Hotel este un hotel de 3*, mic cu doar 12 camere, afiliat la Booking din februarie 2018 unde are un punctaj bun, 9,4 din circa 340 de evaluări, cam atât i-am acordat și eu.

Amplasarea hotelului

Hotelul situat în apropiere de centrul orașului ocupă o clădire cu etaj, demisol și mansardă situată pe Strada Alek Manukyan, are telefonul 374 10 577707, site-ul yerevan-boutique-am.book.direct/en-gb și coordonatele GPS 40,17805° N, respectiv 44,52261° E.

Hotelul nu este la stradă, nu se vede din mașină, este într-o curte interioară în care se intră printr-un gang, dar este indicator pentru hotel, iar strada are numele vizibil, șoferul meu a trecut pe lângă el fără să-l vadă, Google Maps ne-a atenționat, eu mi-am amintit cum îl văzuzem în țară, pe laptop, l-am rugat să întoarcă, am văzut și indicatorul spre hotel și gangul, am ajuns cu bine.

Este situat aproape de Republic Square și de Catedrala Sf. Grigore Luminătorul, circa 1 kilometru, la 1,7 kilometri se găsește Complexul Cascade iar Muzeul Genocidului Armean la circa 3,2 kilometri… Pentru mai multe vezi impresii.

Facilitățile oferite

Există o parcare în fața hotelului și, contra cost, se asigură transfer la și de la aeroport, sunt oferite servicii de spălătorie, călcătorie sunt puse la dispoziție săli de conferință și petreceri, se închiriază autoturisme. Tot contra cost se asigură diferite servicii de turism.

Are terasă și un loc pentru picnic cu mobilă de grădină, internetul wireless, inclus în tariful de cazare, a funcționat foarte bine inclusiv în fața hotelului unde am predat autoturismul închiriat. Hotelul are și lift dar și scări, camera noastră se afla la etajul unu.

Personalul vorbește engleza și rusa, este amabil, politicos….

Check-in se face începând cu ora 14:00 contra unui document de identitate, check-out până la ora 12:00, dar recepția este deschisă nonstop, ca și room service. Se acceptă toate tipurile de carduri dar se poate plăti și cash, iar la solicitare se depozitează bagajele oaspeților, dar nu sunt acceptate animale de companie.

Copiii până la 5 ani sunt cazați gratuit în paturile existente sau în paturi suplimentare la solicitare dacă dimensiunile camerelor permit și dacă sunt paturi disponibile. Peste această vârstă copii sunt considerați adulți, pentru cazare…

Camera

”Am Fost Acolo” pe 16 septembrie, pentru o noapte, cu un cost total de circa 58 de euro pe noapte cu mic dejun inclus, având o Camera Dublă cu Balcon de 18 metri pătrați cu un pat dublu, cu birou și un scaun, cu noptiere și dulap pentru haine.

Hotelul are mai multe tipuri de camere, Duble Buget sau Duble Standard cu paturi duble, Duble de Lux pentru 2 adulți și un copil cu un pat dublu mare și Camere Twin cu două paturi de o persoană.

Parchetul cu model maroniu, lambriurile cu inserții în nuanțe pale, inviorează camera dar și creează o atmosferă calmă, de odihnă.

Aerul condiționat a funcționat foarte bine, televizorul cu canale prin satelit la fel, iar frigiderul era plin și rece. La sosire în cameră ni s-a oferit câte o sticlă de apă plată, plicuri cu ceai și cafea. Am avut telefon, fierbător electric și seif, neutilizate.

Condițiile de odihnă, pat, saltea, perne, liniște au fost bune, confortabile, oboseala s-a făcut simțită, dar ne-am odihnit bine. Deși hotelul era în curtea interioară a unor blocuri, nu ne-a deranjat nimic, nu a fost gălăgie, totul era civilizat și liniștit...

Baia avea cabină de duș și toate dotările necesare, ne-a oferit papuci și halate de baie, prosoape curate, uscător de păr, articole de igienă, săpun, șampon...

Micul dejun

Micul dejun, inclus în preț, este de tip bufet și se servește la demisol între orele 8:00 și 11:00.

A fost diversificat și în cantități mari. Am avut mâncare rece, produse lactate, unt, brânză, cascaval, diferite iaurturi, diverse dulcețuri și gemuri, produse din carne, salamuri, șuncă, mâncare caldă, ouă ochiuri, omletă sau fierte, șuncă și cârnăciori prăjiți, legume la cuptor. Am avut fructe, struguri, prune, mere, pere, pepene galben și roșu….

Ofereau pâine europeană și “lavash”, produse de patiserie, clătite, sucuri, ceai și cafea, …

De la Boutique Hotel Yerevan la Tbilisi International Airport

După micul dejun am făcut bagajele, am coborât la recepție iar tânăra de acolo ne-a comandat un taxi cu care am mers, de data aceasta cu un cost normal, la Stația Centrală de Autobuze Kilikia. Am ajuns aproape de ora 10:30 când marshrutka, deja plină, se pregătea de plecare, nu mai erau locuri și pentru noi. Cineva din personalul stației ne-a indicat vanul următor care, știam eu, că pleacă la ora 13:00. Am pus bagajele în el, soțul a rămas acolo, eu am plecat prin stație, pentru poze, pentru mișcare…

După un timp îl văd pe soțul meu căutându-mă agitat. Mai veniseră trei persoane și vanul vrea să plece la ora 11:00 cu noi cinci, cum s-a și întâmplat dar cu o mică întârziere. Bucuroși am plecat la drum dar vanul nu părea că merge spre ieșire ci spre centru. Am înțeles ca mergea la sediul lor să preia un călător. Am ajuns la sediul firmei de transport, ușile încuiate, nu era nimeni pe acolo, fusese o neînțelegere. Șoferul a dat un telefon și am plecat în altă direcție. Am ajuns la un hotel de unde a preluat călătorul respectiv. Am înțeles că prin comandă la firmă vanul trece pe la hoteluri și preia călătorii. De aici am plecat șase călători spre Tbilisi, după vreo oră de plimbare prin Yerevan.

Am ajuns în Stația Avlabari, pe la ora 18:30, am mers apoi cu metroul o stație până la Liberty Square și de aici, din Stația Griboedov Theatre, chiar de pe sensul de mers spre aeroport, cu autobuzul 37, un autobuz de culoare albastră am mers circa o oră până la Shota Rustaveli Tbilisi International Airport.

Ne-am mai plimbat prin aeroport, au urmat check-in, îmbarcare, decolare, toate au decurs conform programului Tarom.

Concluzii

Boutique Hotel este un hotel bun, modern, ospitalier cu o mâncare bună, este un hotel în care merită să te cazezi. Are un bun raport calitate – preț, mai ieftin decât cazarea în centru. A fost o alegere bună, zic eu! și aș dori să citesc cât mai multe impresii AFA-iste despre acest hotel...

Trimis de mprofeanu in 04.11.19 15:50:09
Validat / Publicat: 04.11.19 16:33:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CAUCAZ.

VIZUALIZĂRI: 673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Armenia, Yerevan Boutique Hotel, Camera, Mobilierul o parte a fost neutilizat

webmasterX [04.11.19 16:32:14] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Yerevan Boutique Hotel, EREVAN" (nou-creată pe sait)

mprofeanu [04.11.19 16:38:17] »

@webmasterX: Este ok!

webmaster [04.11.19 17:00:45] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mprofeanu