ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2019
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
SEP-2019

Printre porumbei, castele și nisip... Can Kalav, Tossa de Mar!

La Tossa de Mar a fost prima excursie pe care am făcut-o plecând din Malgrat de Mar, staţiunea unde eram cazaţi. Ne-am dus cu vaporaşul, pe mare, legănându-ne serios în timp ce admiram castelele de pe malul mării.

Tossa de Mar, despre care v-am povestit deja, m-a cucerit, fiind pentru mine, destinaţia ideală pentru ce înseamnă o vacanţă, pentru că însumează mare, castele, oraş vechi-medieval, cu străduţe înguste, golfuri cu ape turcoaz, nisip auriu şi o plajă lată, superbă.

După ce ne-am plimbat prin castel şi oraşul vechi, ni s-a făcut tare foame, aşa că ne-am orientat spre restaurante. Cele din oraşul vechi, pe străduţele înguste, la umbra zidurilor groase, erau arhipline, aşa că ne-am dus spre mare, pe strada principală, Passeig del Mar, faleza oraşului.

Ne-am oprit la Can Kalav, un restaurant-bar-pizzerie, chiar fiindu-ne poftă de o pizza.

Clădirea restaurantului este pe partea dreaptă a drumului, la parter, iar la etaj au şi camere de închiriat, sunt nişte hoteluri tip boutique. Pe partea stângă, pe marginea plajei, a nisipului, sunt mesele, acoperite, ca o terasă, cu o vedere superbă către castel și marea albastră, nesfârșită.

Can Kalav

Adresa: Passeig del Mar, 11,17320, Tossa de Mar, Spania, Tel. 34 972 34 12 59; rezervări: eltenedor.es

Ce vreau să vă spun este că locaţia e de nota 10, simţi briza mării din plin, vezi castelul, parcă dacă te concentrezi bine, vezi şi un câte un cavaler trecând călare, :) iar printre clienţi, la mese, se plimbă... nu pisici, ci porumbei...

Sigur că ne-am concentrat pe găsirea unei pizza, pentru că pe lista de meniuri, aveam de ales între mai multe tipuri, fiind clasificate, în afara celor clasice, pe care le știm, Margarita, Diavolo sau Carbonara, în reţete specifice ţărilor. Normal că am ales o pizza spaniolă, adică-catalană, cu şuncă şi brânză de capră.

Destul de piperate mi s-au părut preţurile şi nu numai la pizza, ci şi la celelalte preparate-spaghete, paste, paellas, sau fripturi, cel puţin faţă de Malgrat sau chiar şi de Barcelona-cel puțin pe unde am fost noi.

De fapt o să vedeți ceva prețuri în poze.

Pentru început ne-am ostoit setea cu câte o halbă uriaşă de bere, San Miquel, foarte bună şi rece.

Am aşteptat cca 20 de minute pentru prepararea pizzei, timp în care am pozat porumbeii ce se plimbau printre noi, absolut fără nici o teamă, se vede treaba că erau foarte obişnuiţi cu turiştii.

Pizza a fost foarte bună şi mare, a necesitat ceva timp până s-o dăm gata, dar ne-au ajutat niţel şi porumbeii...

Oricum timp mai aveam destul, nu ne grăbeam defel, mai aveam cca două-trei ore până la plecarea vaporașului, voiam puţină odihnă, ca să putem lua din nou la pas, oraşul, de data asta, pe partea mai nouă.

Am trecut și strada, am fost la toaletă, în interior restaurantul este foarte șic, totul este curat, frumos decorat, cu multă atenție pentru detalii.

Peste vreo oră ne aşezam din nou la o masă la terasă, la Heladeria, lângă Hotel Corisco, pentru o cafea, la umbra copacilor, tot pe faleză, dar spre partea cealaltă, mult spre dreapta, acolo unde se termina şi circuitul de maraton, ce se desfăşura sub ochii noştri.

În final, vă spun că recomand cu drag, nouă ne-a plăcut la Tossa foarte tare și am și mâncat bine acolo! :)

Trimis de maryka in 31.10.19 20:17:06
Validat / Publicat: 31.10.19 22:45:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Can Kalav, văzut din castel.

[01.11.19 00:07:03]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[01.11.19 07:24:37]

@webmaster:

Mulțumesc frumos!

irinad
[01.11.19 07:51:10]

@maryka: Ce poate fi mai relaxant decât o masă bună într-un cadru natural frumos, mai ales când te afli în deplasare într-o staţiune vecină?!

Aţi găsit un local drăguţ, cu privelişte minunată, mâncare bună. Adevărul este că, de regulă, nu dai greş cu pizza nicăieri unde ai comanda-o, asta o spun şi din experienţă proprie.

Mă bucur că ai repornit firul poveştilor vacanţei.

Îţi doresc o zi minunată şi un weekend pe măsură!

[01.11.19 20:37:58]

@irinad:

Mulțumesc Nadina! Scuze în primul rând pentru răspunsul întârziat, dar uite că au apărut ceva probleme ce au necesitat rezolvare urgentă.

Sigur că o pizza poate fi rezolvarea unei cine sau chiar și al unui prânz, mai ales că era specifică locului, ne place mereu să încercăm ceva de prin părțile pe care le străbatem.

Locația a meritat nota 10, aveai o vedere minunată către castel, cu turnurile sale, spre marea cea albastră...

Te pup cu drag!

krisstinna
[01.11.19 20:43:56]

@maryka: Să știi ca nu am rezistat, azi dimi am frământat coca și am făcut doua tăvi cu pizza

Să va fie de bine! Și plimbăreala și mâncarica!

[01.11.19 21:04:33]

@krisstinna:

Mulțumesc frumos!

Și vouă la fel!

Uite că mi-ai făcut poftă!

[03.11.19 08:49:05]

clipul ataşat, se poate şterge sau se poate înlocuii... !

[03.11.19 11:01:02]

@webmaster13:

E bine, mulțumesc frumos! ????

irinad, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Tossa de Mar: