ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2010
ÎNSCRIS: 21.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 (4 ani) COPII

Dezamagitor

Am ajuns la hotelul Royal Dragon in jur de ora 12.00. In receptie caldura de pe lume cu cateva grade mai putin decat afara. A trebuit sa asteptam pana la ora 14.00 pentru a fi cazati.

Camera foarte buna, larga, cu paturile mari. Am primit doar o cartela de la receptie si cu multe rugaminti si pe cea de a doua, care a doua zi a fost luata de femeia care facea curatenie fiindca era activat curentul electric cu ea si implicit aerul conditionat.

Piscina destul de mica si ingramadita.

Mancarea multa dar nu de calitate deosebita. Dimineata nu erau decat freshuri de mere si morcovi, pentru orice alta bautura fresh eram indemnati sa mergem la barurile din hotel si sa platim pentru a o obtine.

Animatie deloc, muzica la piscine deloc. Pt copii aveau persoane ce se ocupau cu entertainmentul dar binenteles ca vorbeau rusa, germana si ceva engleza. La Luna Park seara nu gaseai o sticla de apa la indemana. Daca aveai nevoie trebuia sa mergi pana in hotel sau pana la poolbar care erau la ceva distanta.

Prosoapele la piscina se eliberau doar pe baza unei cartele ce a fost data de la receptie. Daca cumva pierdeai un prosop erai taxat cu 10 euro la sfarsitul sejurului. De cate ori schimbai prosoapele erai taxat cu 0,25 eurocenti pentru fiecare prosop schimbat.

Ma asteptam la mai mult pentru banii platiti. Este un hotel bun dar nu la aceste tarife. Raportul calitate pret lasa de dorit.

In ultima zi la ora 11,45 deja bateau in usa si sunau la tel pentru a elibera camera. Autocarul ne lua de la hotel la ora 17,00 si dupa multe si multe rugaminti am reusit sa obtinem contra cost bineinteles o camera unde sa culcam copilul de amiaza.

In camere nu sunt papuci de casa deloc iar halat de baie poti sa obtii doar contra cost.

Curatenia ok, barul din camera ok.

Per total nota 6,5 din 10.

O ultima mentine pentru plaja si mare care sunt superbe cu nisip fin fara pietre cum este plaja in Belek.

Trimis de crighi in 21.06.10 16:34:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Ela Resort Quality Belek, Rixos Belek, Delphin Palace Lara

VIZUALIZĂRI: 4588 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crighi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.40 EUR pe cameră

vacanta2007*
    [21.06.10 16:53:31]

Buna Ziua,

Va rog ne spuneti ce program era la Aqua Park?

De asemenea la Luna Park ce program de functionare au, ce tipuri de jucarii si se plateste suplimentar?

Piscina mica si ingramadita??? . Din poze pare destul demare si aerisita, in ce sens este mica si ingramadita?

Multumesc

[21.06.10 17:04:06]

Aqua Park program 10-12,30 si 14-17.

Luna Park program 20.00-22.00. Nu se plateste nimic la Luna Park.

Este o singura piscina relativ lunga dar nu extraordinar de lata, iar sezlongurile sunt ingramadite. Da senzatia de ingramadeala si din cauza podului care trece pe deasupra ei.

Raportez marimea piscinei la piscinile de la Ela Resort si Delphin care erau mult mai mari si mai aerisite.

[22.06.10 12:28:57]

Imi pare rau ca trebuie sa intervin dar oricine citeste ceea ce ai scris tu isi va face o impresie total gresita despre Royal Dragon.

Deci sa o luam punctual:

1. Check in-ul in orice resort din Turcia se face la ora 14. 00, deci nimic anormal in faptul ca vi s-a alocat camera la acesta ora. In cele 2 ore de la sosire pana la cazarea efectiva poti beneficia de toate facilitatile hotelului (inclusiv poti servi masa de pranz sau te relaxezi efectiv la piscina sau pe malul marii).

2. Piscinele ti s-au parut mici si ingramadite?

Intreaga suprafata este de ~50 000 mp, piscinele ocupand ~30% din aceasta. Tocmai faptul ca pe deasupra piscinelor trece acest pod de acces spre plaja face locul deosebit de frumos...

3. Mancarea este intr-adevar foarte multa dar nu de proasta calitate cum incerci sa sugerezi. Nelipsite de la fiecare masa erau fructele de mare (homari, crabi, stridii, creveti, midii, caracatita, calamari), peste (somon fume dar si la grill, pastrav, ansoa, biban de mare, sturioni chiar s-au servit in seara cu specific pescaresc, ton-cel mai bun ton aici l-am mancat), porumbei si prepelita, pui de balta, etc. Si aici am enumerat doar delicatesele, pui, curcan, vita, miel preparate in foarte multe feluri (grill dar si gatite) nemailuandu-le in discutie.

4. Despre echipa de animatie care spui ca ,,nu era deloc'' nu pot sa spun decat ca sunt extraordinari. Este o echipa formata din tineri rusi si turci - fetele in majoritate rusoaice si una din Republica Moldova iar baietii turci - foarte dinamici si foarte talentati. In amfiteatrul de la pool bar nu se organizau seara spectacole? In cursul zilei nu erau organizate activitati de animatie pe plaja si la piscine?

5. Faptul ca ,,pierzi'' un propsop si trebuia sa-l platesti la final de sejur, nu mi se pare ceva nefiresc.

6. In family room-ul in care am stat noi erau si papuci si halate de baie (in nr. de 4), care chiar ne-au fost schimbate dupa 3 zile. Cred ca trebuia sa sesizati faptul ca nu aveti papuci si halate si probabil lucrurile se rezolvau.

Ceea ce cred eu, uitandu-ma putin la locatiile unde ai mai fost anterior in Turcia, este faptul ca probabil trebuia sa inversezi putin ordinea in care le-ai vizitat. Dupa DELPHIN PALACE si RIXOS BELEK, nu cred ca -ti vor mai placea foarte multe resorturi din Turcia. Ma rog, asta este parerea mea...

Ceea ce regret insa, tinand cont de faptul ca ,,am fost si eu acolo'' este ca gradul de satisfactie de 69% nu reflecta tocmai realitatea serviciilor acestui resort.

[22.06.10 13:29:37]

Asta este opinia mea. Este un hotel bun dupa cum am spus dar nu la acest tarif. Am solicitat papuci si halat la receptie si mi s-a spus clar ca papuci nu sunt nici macar contra cost iar halatele costa daca vreau sa beneficiez de ele. Am ales acest hotel tocmai din cauza ca am citit parerile celor care au mai fost acolo. Ca si pret este la acelasi nivel cu hotelurile la care am mai fost insa acest lucru nu se observa si la calitate. Seara erau spectacole in amfiteatru dar ziua nu era absolut nimic la piscine decat activitatile pt copii in spatiul amenajat pt ei. Pe plaja se organizau cate unele dar noi nu stateam pe plaja decat primele 2 ore din zi respectiv de la 7 la 9,30 pt aerosoli, deci nu beneficiam de animatie. Nu cred ca e normal sa platesc 0,25 centi de fiecare prosop de plaja schimbat. Nu ca ar fi vreo suma dar la banii care i-am platit este jenant

[22.06.10 22:54:31]

Deci incet, incet ne apropiem de realitate...

Animatia exista pe intreg parcursul zilei, dar daca ai stat pe plaja de la 7 la 9.30 este normal ca nu ai avut cum sa-i remarci, ce sa mai vorbim ca nu ai avut cum sa participi la activitatile care se desfasurau acolo!

Referitor la tariful pe care l-ai platit, 1150 euro/adult/10 nopti, nu este unul exagerat tinand cont ca include si transportul si banuiesc ca biletele sunt achizitionate de la o agentie din scumpa noastra patrie. Eu am mers la Royal Dragon de paste, anul acesta, cu 303 euro/adult/7 nopti, fara transport, dar cu bilete cumparate de pe net de la o renumita agentie de turism turca.

Referitor la schimbatul prosoapelor de ,,n'' ori/zi... nu mi se pare ca are justificare reala acest schimbat al prosoapelor pe parcursul unei zile de vara, iar daca totusi doresti sa schimbi prosopul de cate ori te duci la plaja sau la piscine poti sa o faci contra unei sume modice zic eu, tinand cont de calitatea impecabila in care ti se ofereau acestea (erau trase in tipla si miroseau ceva similar cu chanel no 5).

Am inteles ca asta e parerea ta... nu-mi doresc sa ti-o schimb in nici un fel (probabil nici nu as reusi), dar asa cum am mai spus cred ca aceste pretentii foarte mari pe care le ridici se datoreaza si locatiilor foarte bune pe care le-ai vizitat inainte.

Raman totusi la parerea mea, si anume aceea ca ai fost mult prea exigent cand ai acordat 6.5 din 10, nu fac parte din consiliul de administratie al resortului nu am deci nici un interes ascuns de a face propaganda pro acestuia, spun doar ce si cum a fost acolo.

[23.06.10 09:44:07]

Aha. Am inteles. Deci pentru a putea avea parte de distractie si animatori trebuia sa stau obligatoriu pe plaja. Muzica la piscina trebuia sa ascult doar la ipod asta in cazul in care il aveam la mine. Daca gaseam tariful dumneavoastra respectiv de 300 de euro de pers pt 7 nopti va jur ca dadeam numai 10+ la acest hotel. Asa la tariful platit de mine nu pot sa ofer decat nota de 6,5. Multumesc.

[23.06.10 10:08:07]

Deci, pana la urma din completarile pe care le-ai facut, inteleg ca resortul in sine este unul foarte bun doar ca te-a cam tepuit la pret agentia de turism. Resortul ar fi fost de nota 10+ doar in conditiile in care ai fi platit un pret foarte bun pentru sejur. Crede-ma ca si pentru lunile din plin sezon estival (iulie, august) Royal Dragon are niste preturi foarte bune pe agentiile din Turcia si Marea Britanie. Doar deaia s-a inventat, , goagalu'' nu? Trebuie doar sa fim noi putin abili si sa nu ne aruncam sa cumparam bilete de vacanta de la prima agentie de turism pe care o intalnim. Nu-mi doresc sa intru in polemica pe tema asta, asa ca ma opresc aici.

Vacante cat mai placute si sa auzim de bine!

[23.06.10 10:26:38]

Am punctat tot ceea ce a fost bun si deasemenea ceea ce nu mi-a placut. Cine are de inteles sa inteleaga.Va doresc la cat mai multe sejururi placute la Royal Dragon in continuare. Si pe "goagalu" erau cam acelasi preturi. Nu merg prima oara intr-o excursie asa ca stiu si eu sa ma uit dupa niste preturi.

[29.06.10 09:42:24]

Va rog spuneti-mi si mie cat a durat transferul de la aeroport la hotel?

Multumesc!

[29.06.10 10:29:48]

Cam o ora.

[29.06.10 10:45:52]

Multumesc mult.

Inca ceva: Nu am inteles exact, pentru schimbarea prosoapelor de plaja trebuia sa platesti doar daca doreai schimbul lor in aceeasi zi sau si in zile diferite?

Spre exemplu eu am fost la IC Santai si dimineata luai prosoapele in drum spre plaja (cu cartela) si seara le dadeam inapoi. A doua zi procedam la fel fara insa a plati ceva.

merci

[29.06.10 11:54:36]

Indiferent de zi. Programul la chioscul cu prosoape se incheia la ora 18 si nu ajungeam sa le schimbam zi de zi.

Cand le schimbam ne trecea nr camerei pe un tabel si cate prosoape am schimbat.

La urma cand am eliberat camera am vazut ca apare o suma de plata si atunci am aflat ca schimbatul prosopului costa 0,25 centi de bucata.

Daca nu schimbam deloc prosopul nu plateam nimic.

[29.06.10 15:23:58]

Multumesc,

Stiti cumva cum se procedeaza la restaurantele a la carte? Este o singura intrare gratuita la un restaurant sau o intrare pentru fiecare dintre ele ?

Merci anticipat.

[01.07.10 12:16:53]

Imi pare rau sa te contrazic, dar eu am schimbat in fiecare dimineata prosoapele si la check-out n-am platit nici un cent. Se plateau numa daca schimbai de doua ori in aceiasi zi.

[01.07.10 12:19:57]

Pentru adip 1975,

rezervarea era gratuita la un singur restaurant, la a doua, a treia rezervare se plateste.

[01.07.10 13:50:30]

Multumesc Marius, stii cumva si cat se plateste a doua oara si pentru ce?

In privinta prosoapelor ai dreptate. Si in conceptul lor UAI este specificat ca nu se plateste decat daca le schimbi in aceeasi zi.

Merci inca o data!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.07.10 14:01:12]

La fiecare restaurant a la carte se poate rezerva o data gratuit.

Rezervarea trebuie sa o faci cu o zi inainte, nu poti rezerva la inceput pentru toate 4.

In afara de cel pescaresc care este pe o terasa la restul nu se poate fuma.

Nu stiu cat costa daca vrei sa rezervi la acelasi restaurant a doua oara.

[01.07.10 14:10:40]

Acum am vazut. Ce tipla la prosoape? Ce channel nr 5. Cred ca am fost la hoteluri diferite. Erau niste ordinare de prosoape de plaja subtiate de atata spalat si folosit.

[01.07.10 14:12:38]

adip1975: Referitor la aceasta intrebare nu stiu sa va raspund. Am fost o singura data la cel pescaresc si atunci ne-au invitat niste prieteni care au avut ceva de sarbatorit.

[01.07.10 14:29:25]

Iar programul la Aqua Park era pana la 19. 00, dar numai in intervalul orar dat mai sus functionau toboganele.

[01.07.10 22:10:12]

Va multumesc tuturor!

Voi ajunge acolo si voi vedea la fata locului care e situatia.

Concedii placute!

mariusf19
    [24.08.10 21:15:23]

Buna,

Intervin sa imi exprim parerea ca Royal Dragon nu merita calificativul de doar 6. 9

Am fost cazat in iunie 2008 la acest hotel si, chiar daca am avut si eu neplaceri, impresia generala a fost excelenta. Sper ca nu s-a schimbat atat de tare.

Sunt de acord ca este deranjant faptul ca la resorturile din Turcia, check-in-ul se face abia la ora 14, iar in ziua plecarii, te "da afara" din camera la ora 12 (ca sa-i poata caza la ora 14 pe noii veniti, nu? ), dar a fost cumva altfel la delphin sau la Ela?? Desi nu erati prima data in Turcia, nu ati stiut ca nu se poate face "late check out" decat contra cost??

Ce putem face? Turcii si-au creat clientela, sunt mereu full si de aceea cei de la receptie asteapta 5 euro ca sa fie atat de amabili atat cat ar fi normal.

Piscina mica si ingramadita?? Din nou am senzatia ca am dtat la hoteluri diferite. Dar cel putin acest aspect stiu sigur ca nu s-a putut schimba.

Legat de animatie - eu am fost cazat acolo la 2 luni de la deschidere si adusesera echipa pe care o vazusem cu un an inainte la Royal Dragon (sau cel putin cei mai buni dintre ei). Asa ca pot spune ca spectacolele erau excelente.

Aveam in camera un program (care era expus si in lift si in holuri) cu prograul de animatie de peste zi. Si stiu ca daca animatia era scopul prezentei tale in acel hotel, te puteai bucura de activitati aproape fara interupere.

Cu prosoapele nu am avut nicio problema. Se plateste doar daca vrei sa le schimbi de mai multe ori pe zi (si acest lucru il pun pe seama faptului ca sunt "ecologisti"). Noi luam dimineata si le dadeam seara inapoi. Daca totusi uitam sa le inapoiez, le foloseam si ziua urmatoare. Nu mi s-a parut niciodata ciudat sa folosesc doua zile acelasi prosop de plaja (asa cum fac cand merg un week-end la mare). Revin cu intrebarea referitoare la Delphin si Ela: nu au acelasi sistem, cu cartele???

Cum spuneam, am avut si eu ceva neplaceri, am fost la 2 luni de la deschidere si inca mai auzeai uneori cate o bormasina, nu am avut halate si papuci (dar nici nu m-a deranjat), iar la plecare nu a venit masina pt transfer. Totusi posibilitatile de distractie (luna park, aqua park, spectacolele, animatorii) cred ca merita mai mult de 3. 75; la fel si serviciile - nu am avut ce sa le reprosez celor din hotel.

[24.08.10 21:43:43]

mariusf19, poate reusesti sa gasesti ceva timp sa scrii un review propriu, in acest fel se pot da si note hotelului , cu cat mai multe note, cu atat o medie mai relevanta pentru acest hotel.

adip1975, crighi, marcy74, marius peste, mariusf19, vacanta2007*
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Dragon Hotel [Evrenseki]: