ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2010
ÎNSCRIS: 21.06.10
JUN-2010

Superb! Merita cu varf si indesat!

Drumul cu autocarul

Cu gandul la ce o sa ne astepte, am fost foarte nerabdatori sa plecam, deci implicit si nerabdatori sa ne urcam in autocar si sa vedem alte drumuri, alte locatii, alte strazi, etc. Am plecat din Bucuresti la 16: 30. Autocarul foarte confortabil, un Mercedes (nu stiu exact ce model), dar foarte confortabil: scaune destul de mari (tinand cont ca nu suntem tocmai slabi, ci dimpotriva), se puteau rabata pe spate, aer conditionat, televizor, super ok! . Astea au facut ca drumul de la Bucuresti pana in fatza hotelului Macedonian Sun sa dureze 15 ore (cu vreo 5 popasuri destul de mari: 30-45 minute, foarte folositoare de altfel! ). Doi soferi, desigur, care s-au schimbat unu pe altul, foarte de treaba, respectuosi, comunicativi, recepetivi la unele cerinte ce au intervenit pe drum de la unii pasageri cu copii mici, care aveau nevoie la toaleta, dar nu era nicio benzinarie in jur, dar au oprit in 5 secunde de la cererea pasagerului, ceea ce mi s-a parut foarte ok!

Am ajuns la hotel

Odata ajunsi la hotel, ora 07 dimineatza, ne-a interceptat reprezentatul agentiei de turism, ne-a condus la receptia hotelului, ne-a explicat punctele de intalnire pentru o mini "sedinta" cu ce putem face in statiune. Am ajuns la receptie, si aici a fost un mini dezavantaj, dar de inteles, ca am asteptat inca vreo 4 ore, pana la 11: 30 (desi oficial la 14: 00 putema sa ne cazam...), pana ne-am cazat!

Camera de hotel

Tot ce iti trebuie de la un hotel de 3 stele. Doua paturi, unu mai mare, unu mai mic, o mini noptiera, un mini frigider destul de incapator pentru sticlele de apa care sunt foarte vitale!! , un dulap mare si incapator pentru cei cu multe bagaje. Noi am stat la camera 213, la parter (desi initial vroiam la etaj), dar a fost fff ok ca am stat la parter: mini terasa imediat ce ieseai pe usa, privelistea superba, noaptea stateam pe "prispa":), si ne relaxam. Pe parcurs, un alt dezavantaj au fost... copiii mici de 2, 3, 4, ani... Camerele fiind cu pereti subtiri / prost izolati, se auzea absolut totul de la o conversatie intre oameni, pana la plansetele, tipetele, urletele celor mici. Inchiputi-va ca sunteti langa o 3 familii cu 2 copii mici de fiecare. FFFFOARTE galagiosi cei mici, nu puteai sa te odihnesti... , La fel erau si cei mari, parintii lor, care vorbeau intre ei de la 3 balcoane distanta... tipau ca se se auda... deh... roamani. Astea ar fi singurele dezavantaje ale hotelului!

Masa la hotel

Pe o scara de la 1 la 10, nota mea este 9. Aveai la alegere de la multe feluri de salate, pana la ardei umpluti cu orez, pui la gratar, somon file, cartofi prajiti si copti, mini crenvursti, carnaciori prajiti, pilaf, spaghete, omleta, oua ochiuri, plus multe altele, si desigur dulcuri pentru desert care erau ff delicioase: mini prajituri, mini eclere, creme de ciocolata, etc, etc. F bune toate! La micul dejun te itnreba daca vrei ceai sau cafea, apa se plateste. Am dat si de chelneri romani, foarte de treaba si ei! Tin sa precizez ca simti o placere mai mare sa te imprietenesti cu ei, chelnerii, cat si cu seful de salon al restaurantului, care te saluti cu ei de fiacare data cand vi, si cand pleci, dai noroc cu ei, foarte de treaba. Tin sa mai zic ca in ultima zi a venit la noi seful de salon al restaurantului si m-a salutat personal si ne-a multumit pentru prezenta! E deosebit, nu?

Acuma si plaja si apa:)

De nota 10. Noi fiind pentru prima oara in Grecia am ramas uimiti de claritatea apei, de frumusetea plajei, de linistea suprema de pe plaja, de nisipul curat, de tot! O sa vedeti peste tot romani, dar nu inseamna ca e de rau. Sunt totusi mai cizelati decat romanii clasici din statiunile noastre. Sunt mai ok, mai civilizati, mai comunicativi, mai zambareti, mai educati. Deci nu va speriati:) daca o sa va simititi ca acasa daca o sa auzit si pe plaja si in apa numai limba Romana:).

Doua sezlonguri plus o umbrela costa 7, 5 euro pe zi, dar puteti sta si pe prosoape sau cearsafuri. In jurul orei 11, vine un animator pe plaja care cheama lumea la Volei (Voliiibooolllll, freee, gratis, mocaaa:)), exact asa zice:). Noi mergand in Iunie, am prins si preturi super ok, si vreme perfecta! Am avut noroc deoarece am vb cu niste romani care tocmai plecau, si ne-au zis ca in saptamana care au stat ei, 3-4 zile a plouat torential, si 2 zile inorat... deci nu prea au avut parte de plaja. Temperaturile au fost, estimativ, 34-39 de grade (maximele). Oricum se simte altcumva cand stai toata ziua pe plaja! Nisipul FIERBE, e ff fierbinte. Am vazut un parinte care si. a scapat copilul din ochi pt un moment si s. a dus pe nisip si s-a oprit plangand ca il ard talpile... pana a venit parintele copilul tot plangea... Deci aveti grija cu cei mici!

Am luat intr-o zi 4 inghetate de la barul de pe plaja. au costat in jur de 7 euro, ceea ce e ok:). Cu banii, grecii sunt cam ciudati... O data am vrut sa las 50 de eurocenti, si mi i-a dat inapoi foarte MIRAT! Altadata, in alta parte, trebuia sa platim 4 euro pt 2 inghetate, am dat o hartie de 5, si "uitase" sa ne de restul, dar am asteptat mai mult si "si-a adus aminte"! .

Piscinele si alte atractii

Am mers, desigur si la piscina hotelului Macedonian Sun. Era majoritatea timpului populata cu vreo 10-15 oameni, incluzand copii mici. Apa este pentru fiecare: ma refer ca este de la cei mici pana la cei mari, adancime mica pana la 1. 80. Scara de acces este cam instabila, dar puteti usor cobora si de pe marginea piscinei, daca va e frica. Sezlonguri si umbrele sunt de ajuns pt toti! In iunie se pare ca barul de pe marginea piscinei era inchis... poate ca ii dau drumu in varf de sezon, nu situ sigur...

Am mers si la piscina de la Athos Palace (nu ne-a intrebat nimeni nimic, daca suntem de la Macedonian sau nu, am itnrat fara probleme). Tin sa precizez ca "piscina" de la Athos Palace mai degraba este un "Bazin":). Este foarte mare, si adanca. Nerocmandata copiilor mici, fara colac sau nesupravegheati.

A... hotelul Pallini Beach era inchis. Din cate ni s-a zis in iunie nu se deschide, tocmai din iulie...

Excursiile optionale

Noi am stat 7 nopti, si tot atatea excursii aveam de ales intre ele. Am ales doar una, Croaziera in Golful Toroneos, a costat 35 euro x 2=70 euro. Foarte acceptabil, tinand cont ca a meritat cu varf si indesat! Va recomand, daca aveti timp si banuti pusi deoparte sa mergeti macar in croaziera asta! E de vis!

Cam atat! sper sa va fie utile ce am scris aici!

PS: astea sunt opiniile noastre despre serviciile de acolo, nu inseamna ca voi cei care cititi ca o sa fiti "speriati" sau "placut surprinsi" de ceea ce e la fatza locului cand ajungeti acolo! Fiecare cum e obisnuit! Numai bine!

Trimis de ciprian1984 in 21.06.10 15:47:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4218 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciprian1984); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Unul dintre bungalow-urile hotelului Macedonian Sun. Plin de palmieri, frumos crescuti, de flori de toate tipurile, numai bune pentru pasionatii de poze detaliu (macro). Seara e mirific aici!

webmasterXY*
    [21.06.10 16:29:20]

Felicitari pentru acest debut Ciprian, frumoasa intrare pe AmFostAcolo!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [21.06.10 17:02:21]

Foarte frumos review si foarte frumoasa vacanta , sper sa ne mai scrii si despre alte iesiri ale tale. SB!

me
    [23.06.10 23:19:17]

Sunt de acord cu tot ce a postat Ciprian, mi-am adus aminte cu placere cum striga animatorul "Voliiibooolllll", "buuuuuls"

Cel mai simpatic a fost cand am intrebat cand se face gimnastica, yoga si streching, si nu intelegea cuvantul yoga. Am inteles pe urma ca se astepta sa pronunt "yuga" Dar asta e deja off-topic

ciprian1984AUTOR REVIEW
    [02.07.10 12:37:18]

Tin sa precizez inca ceva, cred eu ca util:

Luati-va la voi ceva anti tantari/muste. (Noi nu am avut). Seara este destul de racoare daca lasati geamu deschis si este foarte ok, dar dezavantajul este ca aveti parte de tantari (nu multi, dar.... deranjant)

resy*
    [20.02.11 17:06:31]

Ce excursii se mai organizau si de unde era plecarea? Cit era pretul lor? mersi

lalita21
    [20.02.11 17:38:26]

@resy... anul trecut agentia cu care am fost a avut turisti si la acest hotel care au fost foarte multumiti... excursiile cam aceleasi: Meteora 50 euro, croaziera la Muntele Athos, croaziera la Toroneos, 30-40 euro, croaziera la Skiatos. , vizita la Salonic... plecarea ca si sosirea in fata hotelului...

ciprian1984, domidoc, ionescunic, lalita21, me, resy*
    Alte impresii din această RUBRICĂMacedonian Sun Hotel: