ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2019
OCT-2019

încărcat de pe telefon!

Excursie Egipt

Buna tuturor.

Înainte să merg in excursia in Egipt, luna trecută, am intrat aici pe site sa caut pareri si recomandari asa că acum m-am hotărât sa scriu si eu cateva păreri, poate vor fi utile altor persoane.

Cazarea a fost în Hurghada, hotel Samra Bay. Nimic de comentat aici, cazarea okay, mâncare buna, plaja superba si apa curată.

Ca si excursii opționale, am ales Piramidele si Orange bay. Am fi vrut sa vedem mai multe dar pe de altă parte am vrut sa lăsăm timp sa ne bucuram de mare si soare, sa ne relaxam pe plajă.

Știam încă din țară, din mediul online, ca excursiile optionale luate prin firma din România sunt mult mai scumpe, asa ca am cautat pe facebook Shahin tours (chiar aici pe site am citit mai multe recomandări despre ei) si am luat cele 2 excursii prin ei - la jumatate de preț față de oferta firmei noastre. A fost super ok, ce mi-a placut cel mai mult a fost ca nu au incercat sa ne bage pe gat nu stiu cate excursii sau sa ne convinga sa luam si asta si aia si tot așa (egiptenii sunt foarte insistenti, veți vedea, dar Amir de la Shahin a fost calm, ne-a aacultat ce vrem, ne-a explicat ce este inclus, am plătit si gata).

Excursia la Cairo a fost superbă dar foarte obositoare. 6 ore dus, 6 ore intors, cu autocarul. In preț a fost inclusă masa de prânz si intrarea la Muzeu si vizita la piramide, dar plimbarea pe Nil, cu barca, a costat 10 dolari/euro in plus. Iar la masa de prânz, nu era inclusa bautura (nici apa). Piramidele au meritat totul, privelistea superbă, un sentiment deosebit!

A doua excursie, Orange bay, totul minunat din nou. Vremea superba, insula in sine nu e departe de Hurghada, cred ca am făcut 30 minute cu vaporul. Excursia a inclus si 2 opriri pt snorkeling, cand am plecat din Orange bay, masa de prânz, bauturi (apa, suc) si inca o oprire pt cei care voiau sa se dea cu banana. De neuitat, nu cred ca am văzut atatea nuante de albastru la nicio alta mare, cum am vazut la Marea Roșie!

Aș mai merge cel puțin inca o data, ca sa vad si Luxorul si Valea Regilor, si delfinii si... totul :)) ))

Trimis de Alyna29 in 27.10.19 10:36:44
Validat / Publicat: 27.10.19 13:39:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alyna29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.10.19 13:28:40]

@Alyna29: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "'Opționale' cu plecare din regiunea Hurghada, #EXCURSII şi CĂLĂTORII - HURGHADA [regiunea]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Excursia la Cairo]

[28.10.19 16:20:56]

Daca va ganditi sa faceti cateva excursii optionale cei de la Nemo Tours Hurghada (https://www.facebook.com/Nemotours. mimo/) au o oferta variata de excursii. Personalul este foarte amabil si fac cele mai bune oferte de pret.

De asemenea, daca este un grup mai mare pot oferi si ghid in limba romana.

Nemo Tours Hurghada au locatia chiar in centru, langa restaurantul Hard Rock Cafe, am fost foarte multumiti ca i-am ales pe ei pentru excursiile noastre.

Cu siguranta ii vom contacta si la anul pentru ca au ramas cateva excursii pe care ne dorim sa le facem.

Ii recomand cu mare caldura, ne-au ajutat chiar si cu transportul in oras deoarece noi nu eram cazati chiar in Hurghada.

Rodel
[28.10.19 17:13:32]

Bun -venit în AFA! Mă gândesc și eu la un sejur în Egipt, mai ales că vor fi zboruri și din Sibiu. Aș vrea să știu cât au costat excursiile cu agenția egipteană.

[28.10.19 17:27:40]

@Rodel: Buna,

Noi am fost un grup de 7 persoane, pentru excursia la Luxor am avut de platit 70 euro de pers in loc de 90.

Pentru excursia cu delfinii am ajuns la o intelegere de 30 euro.

Rodel
[28.10.19 17:38:31]

@roxana. ilau: Mulțumesc!

[29.10.19 10:40:10]

@Alyna29: Bună. As vrea sa știu dacă luam excursii de acolo și nu de la agenția partenera a celei cu care venim din România sau direct de la agenția din România ne mai face cineva transferul la hotel? Adică luam din România cazare și avion și excursii vedem acolo cu cine (ne documentam din tara) mulțumesc!

[29.10.19 10:52:18]

@lianna: Buna,

Transportul la hotel este inclus in pretul biletului, la noi asa a fost, ei iti vor prezenta ofertele lor, pe noi nu ne-au avantajat. A fost alegerea noastra cu cine vrem sa facem excursiile, atat timp cat nu e ceva obligatoriu iti alegi agentia de la care vrei sa cumperi.

O zi buna!

[29.10.19 11:03:07]

@roxana. ilau: daaa... Transferul este inclus și la dus și la întors. Ma gândeam cine ne așteaptă. Credeam ca cei de la agenția lor partenera cu care ar trebui sa luam excursiile și noi nu le vom lua.

[29.10.19 11:14:41]

@lianna: Transportul catre hotel si inapoi catre aeroport sunt asigurate, dar asta nu creeaza o obligativitate ca ar trebui sa cumparati viitoare excursii tot de la ei. Pe ce excursii decideti sa cheltuiti banii este alegerea dumneavoastra, la fel si cu ce agentie, evident ca ei va vor aduce la cunostinta ofertele agentiei lor, dar noi personal nu ne-am oprit doar la oferta celor care ne-au dus la hotel. Parerea mea este ca ne cheltuim banii unde vrem, nu suntem obligati in niciun fel sa alegem o anume agentie. Eu personal am preferat sa caut si alte oferte, de exemplu cu cei de la nemo am beneficiat de masina privata cand am mers in excursia de o zi la Luxor, am fost un grup de 7 persoane, daca ii alegeam pe cei de la hotel mergeam cu un autocar mare si eram lagati de tot autocarul.

[29.10.19 14:34:10]

@roxana. ilau: și noi vrem cu o agenție de acolo. Ziceam salutam cu Bon voyage. Nu știam de Nemo. Asa se numesc? Și doar 7 pers nu costa mult mai mult decât cu autocarul?

[29.10.19 14:39:41]

@lianna: Am negociat, excursia a costat 70 euro de persoana si am avut masina noastra. Da, Nemo Tour se numesc, au locatia chiar langa Hard Rock Cafe care este foarte cunoscut.

[29.10.19 21:40:48]

@roxana. ilau: va mulțumesc!!

Alyna29, lianna, Rodel, roxana.ilau
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: