ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2019
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
OCT-2019
single

Am dormit bine prin nordul tarii

Cand am plecat de acasa eram hotarat sa merg pana la Bacau, dar nu intotdeauna socoteala de acasa se potriveste cu cea din targ. Treaba nu a mers conform planului astfel ca pe la ora 14 terminasem deja ce aveam de facut in Bacau asa ca am hotarat sa merg pana la Suceava sa dorm acolo. Zis si facut. Iau in mana telefonul, setez pe booking Suceava plus ce as dori de la locatie (parcare, baie in camera, mic dejun etc). Una din primele optiuni aparute a fost hotel Zamca.

De fapt este vorba de un complex care pe langa hotel mai are un loc de joaca, sala de evenimente, mese de biliard, piste de bowling, teren de fotbal. Gps-ul m-a dus la fix, complexul nu este departe de centru dar este situat totusi intr-o zona nu foarte aglomerata. Am gasit loc in parcare, totusi daca este un eveniment sigur cele 20-25 locuri de parcare nu sunt suficiente. Din parcare am intrat in receptie, care nu este mare si nici spectaculoasa. Imediat receptionerul foarte amabil mi-a confirmat existenta rezervarii, a completat fisa eu doar semnand pe ea si mi-a dat cheia de la camera. In plus mi-a spus ca imi da mai tarziu bonul pentru micul dejun! Nu am citit nimic despre faptul ca micul dejun este a la carte si nu bufet, aici era vina mea fiind mentionat acest lucru pe booking dar pe ultimul rand ori eu nu am ajuns cu derulatul pe telefon pana acolo :)) ).

Camera era la etajul 3, iar complexul nu are lift! Bine, putina miscare nu strica mai ales dupa 650 km de condus. Etajul trei este ultimul astfel ca am avut in camera o fereastra de mansarda Velux dar foarte mare si usor accesibila pentru manevrare. Holurile si scarile sunt mochetate. Usa de lemn, dar pe care se vad semnele trecerii timpului. Intrand este un mic hol iar in fata baia si in stanga camera propriuzisa.

Prima impresie buna, am vazut o camera mare cu un pat dublu de dimensiuni rezonabile. Prin camera mai erau: doua noptiere care incadrau patul, doua scaune lipite de perete, alaturi o masuta pentru bagaje, o servanta mai mare pe care era tv LED si incastrat frigiderul, un taburel. In hol era dulapul pentru haine, dar nici macar nu l-am deschis neavand timp de pus bagaje. Baia foarte mare cu cada.

Din pacate in camera erau locuri in care se puteau face retusuri, de exemplu usa de la locasul frigiderului cam atarna cand o deschideai, in baie erau placi de faianta desprinse si apoi lipite neglijent. Usa de la baie era si ea cam jerpelita. De fapt camera era ok, dar cateva mici retusuri, necostisitoare, erau necesare si atunci ar fi avut un aspect excelent. In baie erau prosoape curate, consumabile ok (marca Misavan), patul era acoperit cu o cuvertura sub care era o lenjerie curata si apretata. Pernele, sunt un element esential pentru mine mai ales intr-o astfel de calatorie cand trebuie sa ma odihnesc bine avand mult de mers, erau bune, la fel salteaua confortabila.

Un neajuns ar fi faptul ca pentru dus nu exista nici un fel de protectie astfel ca daca nu esti atent risti sa umplii baia de apa. Frigiderul nu stiu daca functiona neavand nevoie de asa ceva in conditiile de temperatura de afara. La fel nu stiu daca functiona aerul conditionat care exista in sistem centralizat, lucru mai rar vazut pe la noi. Camera nu a avut balcon, iar pentru ca era cu fata spre strada am avut parte de ceva zgomot noaptea.

Per total a fost o camera confortabila, unde m-am putut odihni bine. Sa nu uit: net bun, prize suficiente, lumina in timpul zilei ok (fereastra mare), dar noaptea mai putin buna, apa fierbinte.

Ei acum si cateva cuvinte despre micul dejun. Dimineata am coborat la masa, la receptie era acelasi baiat care ma cazase. Imi da un bon cu valoarea de 25 lei pentru masa. Imediat ce intru in sala de mese vine un chelner cu un meniu din care sa imi comand micul dejun, nu este obligatoriu sa te rezumi la 25 lei. In meniu sunt produsele cu pretul aferent lor asa ca poti comanda ce vrei. Pot spune ca a fost unul dintre cele mai consistente mic dejunuri primite a la carte sau servite in regim bufet.

Preturile mai mult decat rezonabile mi-au permis sa comand un espresso (adevarat nu o cafea lunga, era Iulius Mainl), branza, rosii, doua ochiuri si cred ca 10 felii de muschi file. Toate produsele erau de calitate astfel ca am fost placut surprins, am mancat de multe ori micul dejun tip bufet mai slab decat acesta. Bravo lor ca nu incearca sa castige mult de pe urma micului dejun ci prefera sa aiba turisti multumiti.

In incheiere pot spune ca a fost o decizie foarte buna sa aleg aceasta cazare, iar daca ar face si micile retusuri prin camera totul ar fi perfect. Personalul cu care am interactionat: receptionerul si chelnerul au fost foarte serviabili.

Trimis de nrs † in 26.10.19 14:08:57
Validat / Publicat: 26.10.19 15:19:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SUCEAVA.

VIZUALIZĂRI: 395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

[26.10.19 15:17:57]

nrs †AUTOR REVIEW
    [26.10.19 16:28:01]

e ok

[26.10.19 16:53:15]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

tata123 🔱
    [28.10.19 13:53:12]

@nrs: Am trecut pe lângă Complexul Zamca, este situat la mică distanță de mănăstirea armenească cu același nume. Locuri de parcare sunt disponibile și pe strada pietruită din lateralul cortului de evenimente, probabil că atunci când sunt acțiuni se parchează și acolo. Cred că e sigur, doar ne aflăm lângă o mănăstire și, în plus, am văzut că pe lângă ansamblul religios se adunau dimineața echipajele de poliție la o cafea.

Înțeleg de ce ai ajuns rapid la Casa Bucovineană la restaurant, sunt relativ apropiate ca zonă.

Numai bine!

nrs †AUTOR REVIEW
    [28.10.19 14:03:15]

si eu cred ca poti parca pe strazile din zona, referirea la locuri de parcare insuficiente era doar la curtea complexului

tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂZamca Hotel: