ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2019
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 04.08.10
OCT-2019

La Conacul Petre P Carp și Lacul Tungujei - Țibănești, Iași, 2019

Dragi prieteni AFA vă propun o călătorie într-o zonă cu istorie, natură și rural autentic: conacul boieresc Petre P Carp din Țibănești, Iași, cu împrejurimile sale.

Drumul.

Situat la intersecția județelor Iași, Vaslui și Neamț, Țibăneștiul este la o oră de mers dinspre reședințele primelor județe, respectiv de Roman pentru al treilea. Noi venind dinspre Iași ne-am delectat și legănat cu dealurile moldave, pline de soare și de păduri tinere, cu localități mici dar cu viață, cu construcții noi și oameni în mișcare. Drumul 248A, până în apropiere, la Țibana alternează între bunicel și excelent dar de aici până la Țibănești devine un coșmar de 8 km. Soluția am găsit-o la întoarcere, un drum pietruit, de pescari, DJ 246, care trece prin stânga satului Tungujei, ține drept spre lacul cu același nume și apoi, cu curaj!, pe partea dreaptă a acestuia, aveți 2-3 km pe drum de pământ și apoi asfalt impecabil, recent turnat, înapoi spre Țibana. Vă va ajuta waze :).

Conacul.

Pământurile din zonă au fost pe vremuri în proprietatea boierilor Carp - nume vechi, identic cu al triburilor tracilor estici, pământeni peste dealurile Moldovei, carpii - iar conacul, ridicat în sec XIX și modernizat în 1905, naționalizat de comuniști și revenit azi în proprietatea moștenitorilor poate fi observat doar de la exterior. Sunt renovări în desfășurare; curtea este însă vizitabilă, fiind pe domeniul comunei și găzduiește ceea ce a mai rămas din parcul dendrologic, mausoleul, Liceul PP Carp și locul pentru serbări câmpenești. Ca o curiozitate, boierul Petre Carp, inițiator al Junimii, îi invita aici din când în când pe prietenii junimiști. Așa că sigur au călcat pe aici și Eminescu și Creangă, Racoviță, Rosetti, Pogor, Maiorescu.

Mausoleul.

Ridicat, se pare după planurile lui Gustave Eiffel, în stil neoegiptean, găzduiește locurile de veci ale mai multor generații Carp.

Petre P Carp.

Intelectual, germanofil, cu studii la Bonn, de două ori prim-ministru, patriot. Boier filantrop, recunoscut și pentru sprijinirea multor copii de țărani în a ajunge mari, neatins de răscoala din 1907, a fost un promotor al legilor împroprietăririi țăranilor, și după răscoală și după Marele Răsboi. Singurul care a votat alături de Carol I pentru intrarea României în 1914 de partea Puterilor Centrale (în acel Consiliu de Coroană s-a decis însă neutralitatea) a apucat totuși să vadă România Mare, decedând în iulie 1919. Așa germanofil cum a fost și-a trimis fiul la armată, să moară ca un erou pentru țară, pe căpitanul Petre P Carp.

Sunt multe de spus, locul poate fi ușor dezolant pentru un neinteresat, nefiind nimic amenajat pentru grupuri de turiști, sau plin de semnificații și elemente istorice pentru un doritor. Ca o curiozitate, la câțiva kilometri de aici este satul Schinetea, com. Dumești, Vaslui, unde este conacul Mareșalului Constantin Prezan, unul dintre cei cinci mareșali ai României, Comandanul Marelui Cartier General al Armatei și strategul campaniei din 1919 împotriva Ungariei bolșevice conduse de Bella Kuhn, campanie încununată cu ocuparea Budapestei, respingerea până la Gyor a comuniștilor și securizarea astfel a Marii Uniri. Aici la Schinetea este de altfel și înmormântat mareșalul iar locul se poate vizita.

Să încheiem în cea mai inedită, naturală, autentică notă posibilă escapada noastră povestind despre lacul Tungujei, un colț de rai pentru amatorii de liniște, pentru pescari, iubitori de păsări sălbatice și chiar de plimbări cu barca (este și o pensiune - Casa Pescarilor, parcă - unde puteți întreba de bărci, inclusiv despre un pește bine făcut). Voi lăsa fotografiile să spună mai mult despre frumusețea acestui lac, amenajat inclusiv pentru competiții pescărești, cu spații pentru campare, cu coșuri de gunoi și toalete. Iar dacă soarele vă zâmbește puteți face și plajă pe nisipul fin de la mal.

Călătorii frumoase vă doresc!

Trimis de Radix7 in 19.10.19 11:24:16
Validat / Publicat: 19.10.19 18:34:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 2718 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radix7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Mausoleul, design Gustave Eiffel :)

[19.10.19 18:33:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "De vizitat în județul Iași, IAȘI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[19.10.19 18:49:58]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mihaelavoicu
[20.10.19 09:56:18]

Foarte interesant articolul tău. Nu am citit nicăieri despre frumosul mausoleu al fam. Carp (îl știam pe cel de la Bellu) și nici despre conacul mareșalului C-tin Prezan de la Schinetea. Iată cum, valori autentice ies la iveală din locuri mai puțin cunoscute. Eu una, acum aflu de acest Conac de la Schinetea.

Mulțumesc pentru informații, am votat cu mult drag!

[20.10.19 10:12:00]

@mihaelavoicu: multumesc frumos Mihaela, da, sunt atatea locuri de absolut prim rang in istoria tarii dar prea putin cunoscute si respectate. Am o postare separata despre Schinetea si Maresalul Prezan, te invit sa o citesti si, daca ai posibilitatea, sa si vizitezi micul muzeu organizat de catre familie in conac. Iar intre Schinetea si Tibanesti sunt 6-9 km. Daca vii dinspre Iasi/Vaslui, cel mai ok este pe la Buhaesti si Dumesti, drumul Tibana - Tibanesti este absolut de evitat, ca sa ramanem prieteni .

DOINITA
[21.10.19 07:37:53]

Interesant si la indemana multora de a vizita asemenea locuri. Multumim pentru articol si pentru informatiile oferite!

Suntem inconjurati de locuri pline de istorie si frumusete ce asteapta sa fie descoperite. Cat toamna ne mai permite putem sa ne bucuram de asemenea locuri sau macar sa aflam de la cei care le-au descoperit.

Vacante si calatorii minunate!

[21.10.19 14:22:08]

@DOINITA: multumesc mult Doinita pentru aprecierile tale. In vest, prietenii nostri valorifica orice colt cu istorie, oamenii vin si se educa, investesc in ei si in copii, petrec un timp de calitate impreuna. Ar trebui sa luam si mai mult exemplu si fiecare consiliu local sa investeasca in acest sens. Or fi bune si zilele localitatii, nu zic nu, dar acesta nu este turism, nici educatie si... (la caserole de) plastic vorbind, nici gastronomie. Si tie vacante splendide!

[01.10.21 17:53:57]

Mutat în rubrica "Mausoleul și conacul boieresc Petre Carp [Țibănești], IAȘI" (nou-creată pe sait)

[01.10.21 19:46:40]

@webmasterX: da, acolo este.

DOINITA, mihaelavoicu, Radix7