ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2010
DE Zina
ÎNSCRIS: 20.06.10
MAY-2010

Pentru 2*-e foarte bun!

Scriu aici pentru prima oară şi încep prin a mulţumi celor care îşi împărtăşesc experienţa pe acest site şi celor care l-au creat. Este cu adevărat folositor!

Am să punctez şi eu câteva impresii din voiajul de la Barcelona, poate voi fi de folos altora. Voi fi concisă, pentru că sunt foarte multe.

TRANSPORTUL Bucureşti-Barcelona şi retur cu Tarom, ofertă plătită din decembrie 2009 pentru mai 2010, 266 E/2pers. dus-întors; aeroport-hotel, taxi, 30 E cu totul, idem la întoarcere; prin Barcelona-cu metroul, autobuzul, trenul urban-toate cu Barcelona Card-45 E/pers. /5 zile, conferind multe reduceri şi gratuităţi la intrarea în obiectivele turistice, dar şi la vaporaşe, unele localuri, spectacole etc.

CAZAREA 760 E/2 persoane-reţinută din decembrie 2009. Hotelul e aşezat la o intersecţie extrem de circulată de autoturisme, autobuze, motociclete, motorete, dar staţiile de metrou (2) şi de autobuz sunt la doi paşi.

Clădirea are parter (cu recepţia şi restaurantul), mezanin (cu sala de mese pentru micul dejun) şi câteva etaje. Sunt 2 lifturi, pentru câte 2 persoane, dar, timp de 10 zile, nu a funcţionat decât unul. În camere e gălăgie, pe partea dinspre bulevard de la circulaţie şi de la terase, trecători etc. , pe cealaltă parte, dinspre curtea interioară, de la aparatele de aer condiţionat aflate în acea curte. Am stat la etajul I, spre bulevard (numai aici sunt balcoane). Spectacolul străzii compensează din plin gălăgia, iar noaptea am folosit dopuri pentru urechi, 1 E-2 perechi.

Camera, nu prea mare, nici baia, dar foarte curate. Paturile moi, însă pernele groaznice! Nişte benzi plate de 1 m pe 30 cm, ţapene, pe care le îndoiam ca să ne putem sprijini capul şi ne luptam toată noaptea cu ele, fiindcă nu stăteau îndoite.

De acum înainte îmi voi lua în orice voiaj un pui mic de pernă cu puf. Prosoapele au fost schimbate zilnic, indiferent unde le-am lăsat, iar lenjeria de pat-la 2 zile. Curăţenie s-a făcut zilnic. Fenul din baie nu funcţiona, dar ştiam din impresiile altora că se va putea întâmpla asta şi am luat fenul de acasă. Un mare punct în minus: nu există frigider, nici cu plată suplimentară. Măcar aerul condiţionat funcţiona. În "debara" exista un safe, dar nici acesta nu funcţiona (nu funcţionau în tot hotelul).

MICUL DEJUN A spălat păcatele enumerate mai sus. Sala de mese impecabil de curată şi aerisită, mâncarea de calitate, variată şi abundentă: zilnic crenvurşti calzi, ouă fierte tari, muştar şi ketchup, caşcaval, 3 feluri de salam, iaurt, cereale, unt, 3 feluri de gem, 5-6 feluri de produse de patiserie (croasante, madlene, palmieri etc. ), 2 feluri de compot, sucuri de fructe, ceai, cafea, cacao, lapte cald, lapte rece, apă plată. Personalul curăţa şi rearanja mesele, completa platourile de mâncare cu viteza luminii!

Aici am văzut că în hotel sunt turişti din multe părţi ale lumii: englezi, francezi, ruşi, cehi, italieni, japonezi, coreeni şi... spanioli (în weekend).

Am mâncat de prânz pe la terasele din jurul hotelului, cam 17-20 E /2 pers, cu bacşiş cu tot. Mai o pizza, mai o paella sau un escalop cu cartofi prăjiţi, o bere şi coca, erau suficiente, porţiile fiind uriaşe. Masa de seară, raţională (! ) : la cameră, ceai, produse de patiserie de la supermarket, excelente şi ieftine (2-3 E câte o cutie uriaşă) şi fructe.

PROGRAMULde vizite.

Ne-am împărţit zilele cam aşa: jumătate de zi vizite - jumătate plajă. Am cules foarte multe impresii, caut să le concentrez.

Cele mai frumoase mi-au părut creaţiile lui Gaudi. Totuşi, Sagrada Familia poate fi văzută doar pe dinafară (şi economisiţi 15 E /pers! ). Interiorul cuprinde doar coloane, câteva statui şi 2-3 vitralii, plus utilaje, cabluri, muncitori care forfotesc, căci nu e terminată, se lucrează de zor acolo. Construcţia a început pe la 1880 şi se va termina pe la 2080! În schimb Casa Mila merită din plin, pe lângă altele se poate vedea un apartament al unei familii de burghezi înstăriţi de acum 100 de ani, păstrat absolut intact, cu toate obiectele din toate camerele şi dependinţele...

Muzeele, palatele şi catedralele sunt frumoase şi interesante, dar mult mai modeste decât cele din Paris şi Viena. Merită să fie văzute Catedrala Gotică, Palatul Regal Pedralbes, Muzeul Picasso.

Au fost plăcute şi vizita la Acvariu şi plimbarea cu vaporaşul-golondrina- pe mare, timp de o oră şi jumătate, dar cele mai frumoase vizite au fost la: Parcul Guell (creaţia lui Gaudi), Montjuic (cu Palatul Regal şi Fântâna Magică, unde, de la ora 21, de joi până duminică, este un spectacol grandios, fascinant, de muzică şi lumină), Parcul de distracţii Tibidabo. Acesta din urmă este situat pe un "munte" pe care se urcă cu funicularul. E amenajat în 6 etaje, între care se circulă pe alei şerpuitoare printr-o pădurice răcoroasă sau cu lifturile. Foarte plăcut e şi Parcul Ciutadella, cu Grădina Zoologică excelent dotată şi întreţinută.

Trebuie să spun că vizitarea stadionului Camp Nou a fost cea mai mare decepţie: am văzut un stadion oarecare, nişte cupe şi nişte poze şi costume de fotbalişti pentru 17, 5 E/pers. Cred că numai pentru fanii FCBarcelona merită!

Trebuie să fac o menţiune foarte importantă: peste tot unde este aglomeraţie (metrou-scări, peroane, vagoane-, cozi la intrările în obiectivele turistice etc. ) sunt şi grupuri de 3-4 conaţionali de-ai noştri, mai oacheşi, gata să atace genţi şi buzunare. Nu ţineţi bani în buzunare, strângeţi genţile la piept unde e aglomeraţie şi nu uitaţi: camera atârnată de gât vă desemnează drept ţinte!

Pentru plajă am fost la plaja Barceloneta, cea mai apropiată de hotel (2 staţii cu autobuzul 57/157/36/64 - din faţa hotelului- sau pe jos). Nisip foarte curat, linişte, un pat pliant de făcut plajă 6 E/zi (dacă vrei, dacă nu, loc pentru prosoape de plajă era destul). Apa mării foarte curată, iar la intrarea în apă-un strat gros de nisip, fără pietre, fără scoici, de alge nici nu se discută...

Intrările la obiectivele turistice, mâncarea (exceptând micul dejun), transportul prin oraş şi micile suveniruri ne-au costat cam 1100 E/2 pers. Dacă mergeam la parcul de distracţii Portaventura şi la Figueres, la Teatrul-Muzeu Dali, aşa cum plănuisem iniţial, ar mai fi costat încă vreo 500 E/2 persoane, dar efectiv nu am mai avut resurse fizice pentru asta. Poate altădată!

Dacă vom putea, vom reveni, Ne-a plăcut mult Barcelona şi, una peste alta, ne-am simţit foarte bine la Hotelul Auto Hogar.

Trimis de Zina in 21.06.10 08:44:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3474 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 O parte din sala de mese pentru micul dejun. Pe bufetele din fundul salii era etalata mâncarea.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 69.00 EUR pe cameră

creivean
    [21.06.10 08:50:29]

Bun venit în comunitate.

Aşteptăm şi alte review-uri, mai ales că, ai găsit interesantă ideea acestui sait.

Oricum frumos review-ul de faţă, de aceea te punctez cu 400 PMA.

Ţine-o tot aşa.

[21.06.10 09:01:08]

Mulţumesc, creivean ! Un cuvânt bun de întâmpinare face mult bine !

pepsi70ro
    [21.06.10 09:37:48]

Un review excelent pentru debut! Bine-ai venit printre noi, te asteptam si cu alte impresii la fel de interesante si utile. Felicitari!

Diaura*
    [21.06.10 09:46:23]

Bun venit si apreciez ca utile informatiile tale. Te mai ateptam si cu altele.

Spune-mi te rog , nu ati gasit alta cazare mai ieftina sau care a fost motivul pentru care ati platit 76 Eur/noapte ? Mi se pare scump pentru 2*.

david
    [21.06.10 17:09:46]

Felicitari Ninna pentru primul tau review ,foarte bine structurat si plin de informatii utile.

[21.06.10 17:58:01]

Mulţumesc tuturor ! Diaura, poate ai să zâmbeşti, dar am acceptat preţul pentru hotel din fidelitate şi încredere în recomandările agenţiei de turism pe care o folosim de mai mulţi ani.

[01.09.10 17:52:53]

unde ai gasit dopuri pt urechi?

mergem in sept la acest hotel si am vrea sa fim pregatiti...

[02.09.10 18:43:13]

La orice farmacie, e una f. aproape de hotel, cum iesi din hotel o iei la dreapta si pe prima strada la dreapta. Sejur placut !

[02.09.10 18:44:00]

Scuze, la noi chiar nu stiu !

[02.09.10 23:49:13]

multumesc frumos!

[03.09.10 01:46:54]

Andromeda, mi-am amintit...Daca nu gasesti acolo, sunt sigura ca ai sa vizitezi Casa Mila sau La Pedrera. Vizavi se afla o farmacie mare unde gasesti sigur. Si daca vrei mai multe informatii si indrumari, ti le dau cu cea mai mare placere

[03.09.10 23:18:19]

multumim Ninna!

[03.09.10 23:48:22]

spune-mi , te rog cum ajungem in parcul Tibidabo?

din ce am citit se pare ca tb sa luam Blue Tram si apoi funicularul...se poate urca pe jos in loc sa luam Blue Tram?

Ca sa urcam cele 6 etaje tb sa luam bilet de 25Eur?

Cat costa liftul de care vorbeai? banuiesc ca e destul de obositor sa urci cele 6 etaje!?

[04.09.10 07:16:30]

Andromeda ! Se poate urca pe jos in loc sa iei tramvaiul, dar 1.Pierzi o distractie ; 2. Castigi o mare oboseala, drumul e cam lung si panta abrupta, consumi fortele care iti vor fi necesare in parc !

Liftul este gratuit si nu conteaza cu ce fel de bilet intri in parc. Distractie placuta !

andromeda, chelie_d, creivean, david, Diaura*, Zina
    Alte impresii din această RUBRICĂAuto Hogar Hotel: