ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2019
DIN: Oţelu Roşu [CS]
ÎNSCRIS: 28.02.10
OCT-2019

Lonicera Resort & Spa - Vacanta excelenta

Am fost acolo si ne-a placut tare mult, nici nu m-am intors bine si deja îmi doresc sa ajung iarasi acolo desi nu prea merg de doua ori in acelasi loc. Resortul acesta mi-a îndeplinit toate dorintele, camera spatioasa, curatenie exemplară, mancare foarte bună, teritoriu mare si plaja superba cu nisip si intrare lina in mare iar nu in ultimul rand pretul mic.

Rezervarea a fost facuta pe perioada targului de turism din noiembrie 2018 si am primit o extrareducere de 7%, prin urmare pretul pentru trei adulti in perioada 30 septembrie-07 octombrie a fost de 1275 Eur camera dubla standard, zbor cu avionul din Timișoara.

Ora de plecare a fost 10 si 40 min, am zburat cu Free Bird iar in avion surprinzator am fost doar 24 de turisti. Transferul de la aeroportul din Antalya la hotel a fost unul mult mai rapid fata de cat ma asteptam eu sa fie, adica o ora si jumatate, deoarece spre Lonicera mergeam doar noi trei si inca doi tineri aflati in luna de miere iar drumul a fost parcurs cu un microbuz, fara sa mai oprim undeva. Stiam ca în hotel sunt preponderent turisti rusi dar nu m-am asteptat sa primesc formularul ce se completeaza la receptie la sosire in limba rusa. Am ras si i-am spus receptionerei că nu intelegem, sa ne dea altul in limba engleza, dar mi-a spus ca nu mai are si drept urmare mi-a scris cu pixul pe formular întrebarile in engleza. Stiam ca la receptie exista anuntul referitor la faptul ca se ofera o cană personalizata celui care va scrie un review despre hotel pe site-ul Am Fost Acolo și m-am grabit sa-i fac o poza pana ne-a fost alocata camera, drept urmare am sa-l postez aici. Am primit apoi fiecare bratarile cu ceas de culoare albastra cu care se putea deschide usa camerei, cardul ce trebuie introdus in fanta pentru a avea curent și cate un card de fiecare pentru prosoape. Lifturile hotelului sunt deosebite, panoramice iar privelistea de sus iti dezvaluie un lobby majestuos.

Camera

Am primit camera 8543, la etajul cinci, spatioasa si cu vedere spre bazar iar în lateral se vedea marea. In apropiere se afla o moschee iar chemarea muezzinului la rugaciunea de dimineata ne dadea invariabil desteptarea deoarece se auzea destul de tare pentru ca fiind cald dormeam cu usa de la balcon intredeschisa. În camera standard dublă se afla un pat dublu, un pat single si un fotoliu pat extensibil iar pe jos este parchet laminat. În minibar am gasit sucuri, apa minerala carbogazoasa, plata si lapte la cutie, iar în zilele urmatoare se reumple doar cu apa. De asemenea în camera mai este si un fierbator si pliculete de ceai si cafea pe care noi nu le-am folosit. Televizorul are mai multe programe in limba turca si rusa si unul in limba engleza iar dupa o rescanare de catre fiul meu a programelor a gasit si doua posturi in română. Aerul conditionat functiona dar noi nu l-am folosit deoarece noaptea dormeam cu usa de la balcon deschisa iar ziua eram la plaja sau prin resort.

Baia este destul de mare, cu dus si consumabile: sapun, gel de dus, betisoare pentru urechi, trei pile pentru unghii, casca pentru par. Prosoapele se schimba daca sunt lasate jos sub chiuveta pe un raft de lemn, baia mai este dotata cu uscator de par. Balconul spatios are mobilier de balcon, o masuta si doua scaune, in camera se mai afla înca un scaun care la nevoie poate fi scos pe balcon pentru a treia persoana.

Este foarte interesant ca din camera poti apasa butonul pentru a nu fi derajat caz in care afisajul este marcat cu rosu pe panoul camerei sau poti cere sa ti se faca curatenie caz in care se afiseaja mesajul corespunzator cu verde. Pe acelasi panou exista sonerie pentru fiecare camera, sonerie ce nu poate fi activata cand pe afișaj este semnul cu rosu nu deranjati.

Restaurante

Exista un restaurant principal, se numeste Lotus aflat la etaj -1, de fapt este la nivelul piscinelor dar nu poti iesi afara direct din el din cauza ca toate portile ce dadeau inspre afara erau incuiate fiind nevoiti sa urcam un etaj la nivelul receptiei pentru ca apoi sa coboram din nou, acest lucru nu mi-a prea placut. Mancarea este diversificata, nu am ce sa reprosez, este imposibil sa nu gasesti ceva pe placul tau. Baiatul meu nu manca pui si oaie si radeam înante de a pleca de acasa ca o sa aiba restrictie la carne dar nu a fost asa mereu a gasit carne de vita sau peste. Chiar a fost foarte amuzat ca l-a întrebat pe baiatul care facea carne la gratar daca este de oaie iar acesta a spus ca nu, apoi l-a întrebat daca este de vita si i-a raspuns tot nu din cauza ca nu intelegea ce il întreaba pentru ca apoi sa faca muuuu... Se facea si peste pe gratar, frigarui de pui si de curcan, au fost si calamari si midii. Mi-au placut tare mult prajiturile, in special cataiful.

Cina se putea servi si la restaurantul Panorama aflat la etaj zero, unde felurile de mancare erau aceleasi dar așezate mai compact.

Se gasea mancare si la fast food, aceta fiind deschis de la ora 11-16, de fapt erau doua, unul fiind pe terasa aflata in apropierea piscinei dela Lonicera resor&spa iar celalat in spatele restaurantului de la corp C Lonicera Word, in apropiere de Aqua Park. Tot in acea zona se serveste inghetata, se poate face personal suc de fructe din fructele aflate in lazi sau se puteau consuma fructe, am vazut: prune, mere, piersici, pepene verde si rosu, struguri si portocale. Pranzul l-am servit mereu la restaurantul Hotelului Lonicera Word, deoarece cei cazati la Lonicera resort&spa puteau servi masa la orice restaurant din resort. Am preferat sa mancam acolo din cauza ca faceam in acea zona plaja iar restaurantul se afla la cativa pasi. Baruri sunt multe, chiar nu le-am identificat pe toate, insă seara stateam la cel la care se canta muzica live.

Sotul meu mi-a spus ca berea si vinul erau bune iar in afara de acestea mai comanda whisky J&b. Sucuri nu am prea baut dar am vazut ca erau de portocale, ananas, cirese și mere, am preferat apa care se afla in frigidere in mai multe locuri din resort, la sticle de plastic de 330ml.

Distractia

Seara se tineau spectacole in amfiteatru, la inceput pentru copii iar apoi pentru adulti, am fost doar intr-o seara cand era bingo dar se vorbea ruseste si am plecat dupa un sfert de ora. Era un panou unde erau afisate ora si activitatile care se desfasurau. Asa cum am mai spus am preferat sa stam la barul la care se canta muzica live. In data de 5 octombrie a fost Oktoberfest, animatorii au fost îmbracati in costume populare germane, au fost aduse butoaie cu bere, s-au facut ceva frigarui si a fost multa veselie. Noi am luat o excursie cu vaporul piratilor spre Alanya, excursia a fost cumparata de la o agentie locala, de la Hussein, un turc simpatic ce vorbeste bine româneste și care vinde excursiile pe plaja. Pretul a fost unul bun, 50 EUR pentru trei persoane.

Plaja

Plaja resortului este foarte buna, sau cel putin asa cum imi place mie, cu nisip fin si intrare lina in mare, de fapt acesta a fost motivul pentru care am ales sa vin aici. Este drept ca fiind multi turisti iar plaja nu prea lata, sezlongurile sunt apropiate, dar mereu am gasit loc chiar de cateva ori in randul unu, din cauza ca multi plecau la orele pranzului la masa. Apa mării a fost foarte calda 27-28 de grade, mult mai calda decat in piscine, in prima zi m-au necajit pestii care m-au ciupit de calcai si de gleznă, chiar îmi faceam probleme ca din aceasta cauza nu voi putea sta in apa dar apoi am mers in lateral spre hotelul Gold Island in dreptul restaurantului de la corp C Lonicera Word, unde nu am mai avut parte de ciupituri. Am putut face plaja în fiecare zi, vremea a fost superba cu 30-32 de grade, seara la ora 20 erau 29 de grade iar pe la ora unu noaptea 25 de grade. Eu am stat chiar o zi intreaga pe plaja, doar am fugit la masa la restaurantul din apropiere. În avion la întoarcere o doamna povestea ca anul trecut a fost in Antalya în august si nu a iesit din hotel de caldura pana la ora 16 dar in acesta perioada spunea ca a fost superb.

Zborul de întoarcere s-a facut cu Taromul la ora 9 si 40 min, am plecat de la hotel la ora 5 dimineata iar transferul s-a facut rapid cu un microbuz in care am doar noi trei si cei doi tineri.

Cad am inceput sa scriu impresiile mă gandeam ce o sa mai pot spune in plus avand in vedere ca s-au scris multe impresii despre resort, dar uite ca am reusit sa va arat cum m-am simtit eu si familia mea la Lonicera Resort & Spa, într-un cuvant, ,,excelent ”.

Vă doresc vacante frumoase!

Trimis de alinafulg in 09.10.19 21:46:28
Validat / Publicat: 09.10.19 22:39:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinafulg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 42050 PMA (din 45 voturi)

[09.10.19 22:59:36]

AmFostAcolo și Lonicera Hotels oferă o cană personalizată „AmFostAcolo @Lonicera” pentru fiecare review nou dintr-un sejur la oricare hotel Lonicera.

Autorul va fi contactat în scurt timp pentru stabilirea detaliilor privind expedierea cănii.

Alex_Macedo
    [09.10.19 23:56:58]

În sfârşit un review despre Lonicera amănunţit, scris de un membru în care, cred!... nu, că,.....ceilalţi ar fi rău intenţonaţi. Chestie de gust....Am avut tot felul de poveşti scurte, în care se părea că aceasta destinaţie este un miraj.

Îmi place aşezarea în pagină, detalierea, perseverenţa de a pune totul în detalii mici.

Ce simplu e! Vine colega noastră de demult şi ne edifică în aşa fel încât, avem, şi noi, aici, treziri reale în privinţa destinaţiei.

Bravo!

[09.10.19 23:59:17]

@Alex_Macedo: Multumesc pentru aprecieri si ecou. Vacanta la Lonicera chiar mi-a placut, resortul este unul foarte bun.

Alex_Macedo
    [10.10.19 00:07:52]

@alinafulg:

Cu drag!

Apreciez când totul este expus în review, cum trebuie!

adrianaglogo
    [11.10.19 09:13:15]

@alinafulg: Si eu am. gandit la fel ca Alex_macedo, adica uite un articol asa cum ar trebui sa fie. Imi creau ceva dubii celelalte articolase, in care totul era prezentat ca raiul pe pamant

Acum m-am lamurit ce si cum!

Felicitar, s-a facut lumina!

[11.10.19 09:28:50]

@alinafulg: o întrebare „punctuală”: Hotelul a primit atât afișul pozat de tine (în dublu exemplar) cât și o „cană-model” (tot în dublu exemplar)

- în primele zile câte o asemenea cană era expusă lângă afiș

- acum pare că nu mai e -- așa e?

Zic eu că e un suvernir reușit de acolo, pe care nu-l găsești în altă parte, nu-l poți cumpăra - cineva s-o fi gândit să îl obțină / ia direct, fără să depună „efortul” de a scrie review?

Cana ta e pregătită de expediere, curierul o va prelua azi dup-amiază

[11.10.19 16:32:25]

@Admin: Imi pare rau sa spun ca eu nu am vazut nici o cana, sigur nu era acolo pentru ca am si o poza facuta de mai sus iar pe ea nu apare. Multumesc.

[11.10.19 16:35:02]

@adrianaglogo: Multumesc pentru aprecieri si vot. Mie mi-a placut tare mult acolo. Vacante frumoase!

Georgy ana
    [12.10.19 16:29:46]

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti... Vrem sa facem rezervare la Lonicera dar cei de la agentie cand ne-au facut oferta ne au spus ca Lonicera resort and spa este de 4 *asa este?

Am inteles ca au mai multe corpuri care sunt de 5 stele?

Multumesc anticipat pentru raspuns

[12.10.19 16:38:25]

@Georgy ana: Lonicera resort& spa este de cinci stele iar Lonicera World este de patru stele. Ambele sunt in acelasi resort dar la agentii se vand separat fiind diferenta de pret.

Turistii cazati la Lonicera resort& spa de cinci stele pot servi masa si la restaurantul principal al celor de Lonicera World de patru stele, invers nu se poate.

In rest celelalte facilitati sunt comune.

Hotelul de cinci stele are camere mai mari si este mai luxos si mai nou.

ovy2k5
    [13.11.19 18:29:23]

Mă gândesc serios la această locație pentru la anul, cu 2 copiii cu avionul, sunt curios la ce preț va ajunge.

resita2009
    [27.08.22 15:42:28]

@alinafulg:

parca esti nevasta-mea, si noi am fost de doua ori la Lonicera, 2018 si 2019 si acum ma bate la cap sa caut solutii pt. 2023 (mai ales ca vreau sa merg cu masina) sa ajungem macar 5 zile si la Lonicera.

adrianaglogo, Alex_Macedo, alinafulg, Georgy ana, ovy2k5
    Alte impresii din această RUBRICĂLonicera Resort & Spa [Avasalar]: