ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2019
ÎNSCRIS: 08.10.19
SEP-2019

Excursii optionale in Hurghada, cu agentie de turism locala

Salutare!

Ne-am intors de curand dintr-o vacanta reusita in Egipt, Hurghada, unde am fost pentru prima data. Am consultat inainte impresii de calatorie de pe acest site, de unde am cules informatii utile. Asa am ajuns sa luam legatura (prin WhatsApp, cu cateva zile inainte de plecarea noastra, ca sa fie totul aranjat dinainte) cu managerul agentiei locale Bon Voyage Tours, domnul Medo Fateem. Ne doream sa mergem in cateva excursii optionale, asa ca acesta a fost foarte amabil si prompt, si ne-a trimis o lista de preturi (la fata locului, in Hurghada, ne-am dat seama ca preturile lor sunt la jumatate fata de celelalte agentii).

Am ales din lista trei excursii, l-am rugat sa ne faca rezervare pentru acestea, si ne-am dat intalnire in fata resortului nostru. La ora stabilita a venit personal, ne-a inmanat biletele, si s-a asigurat ca avem toate informatiile de care avem nevoie. Dupa fiecare excursie ne contacta ca sa se asigure ca totul a fost ok. Ne-a surprins placut cu profesionalismul, ospitalitatea si corectitudinea sa.

Am decis sa mergem la Paradise Island, Glass Boat si Moto Safari, toate avand transferul de la resort la locatie inclus in pret.

Excursia pe una dintre insule, la plaja Paradise, presupunea deplasarea cu vaporul la insula, unde am petrecut 4 ore de vis, in care am facut snorkeling cu echipajul si echipamentul pus la dispozitie, plaja, baie, si am mancat la restaurantul de pe insula (bufet). Am urmarit, pe insula, si un spectacol de dans traditional. Peisajele si culorile sunt spectaculoase, coralii si pestii sunt minunati, atmosfera intregii zile foarte placuta.

Excursia Glass Boat se facea cu o nava cu peretii de sticla, si te puteai bucura de flora si fauna Marii Rosii, iar la final o sedinta de snorkeling.

Cel mai mult ne-a placut la Moto Safari, unde am condus ATV-uri prin desert, spre satul beduinilor, ne-am plimbat cu camila si am stat la un ceai si o narghilea cu ei.

Toate excursiile au avut preturi mai mult decat accesibile si am platit pretul corect pentru ele, prin intermediul agentiei mentionate.

Intentionam sa ne intoarcem in Egipt pentru a vizita piramidele si Valea Regilor. Nu am avut timp suficient in acest sejur si, oricum, distantele fata de Hurghada sunt cam mari pentru asta.

Ne-am petrecut multe vacante in Grecia, in diferite insule, insa Egiptul este special si unic, din multe puncte de vedere.

Este o destinatie sigura, in ciuda problemelor din trecut, si va recomand sa mergeti cu incredere!

Trimis de Florin Feri in 08.10.19 20:24:34
Validat / Publicat: 08.10.19 21:50:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin Feri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Paradise beach

webmasterX [08.10.19 21:50:39] »

@Florin Feri: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

balasa violeta [08.10.19 22:36:15] »

@Florin Feri: bun venit!

Am sosit de doua zile din Hurgada. Am avut cea mai frumoasa vacanta si ne gandim sa fie o destinatie de top pentru viitoarele vacante!

lianna [24.10.19 00:06:52] »

@Florin Feri:

Bine v-ati reintors si multumim pt impresii. Daca se poate in privat sa-mi spuneti cu ce agentie romana si la ce hotel ati satt si daca a fost ok. Si daca e safe sa mearga 3 femei singure in aceste excursii cu Buon Voyaje de acolo? . Adica sper ca va fi un grup mai mare si sa ne ia si pe noi noi

Multumesc mult.

balasa violeta, lianna