ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2019
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
FEB-2019

Noi ne-am simtit bine

În luna februarie, am bebeficiat de câteva zile libere și ne-am gândit să petrem un sejur la un hotel cu piscină interioră. Am apelat la prietenul booking și ne-am orientat spre hotelul Căprioara din Covasna. Am pornit pe următorul traseu: Râmnicu Vâlcea – Sibiu – Făgăraș – Brașov - Covasna. Drum are carosabilul destul de bun. Am făcut o oprire la restaurantul Paprika din localitatea Ozun, dar mai multe despre restaurant în alt articol.

Hotelul îl găsiți la următoarea adresă: strada 1 decembrie 1918, nr. 1, Covasna. Coordonatele GPS sunt următoarele: N – 45.846157 și E – 26.168881.

Parcarea.

Parcarea este amplasată în fața hotelului și este destul de încăpătoare, deservește trei hoteluri, pe lângă Căprioara, hotelurile Cerbul și Covasna, hoteluri care fac parte din Complexul Balnear Covasna.

Hotelul.

Este ușor de reperat, este amplasat în centrul localității, fiind o clădire cu 10 etaje, viu colorată, în nuanțe de verde. Hotelul este cotat la 4 stele și dispune de un total de 132 camere, 4 apartamente și 4 camere pentru persoane cu dizabilităţi. Camerele au fost dotate astfel încât să ofere tot confortul necesar pe toată perioada sejurului. Hotelul are două restaurante, ambele aflate la etajul 1, unde se poate comanda mâncare cu specific românesc cât și internațional. Restaurantele poartă denumirea de Transilvania, respectiv Bucovina.

Hotelul Căprioara vă pune la dispoziţie 2 săli de conferință denumite Alegria (situată la mezanin) și Andante (situată la etajul IX). Ambele săli au o capacitate de până la 120 de persoane și sunt dotate cu echipamente multimedia moderne, astfel putând fi organizate diferite evenimente conferințe, seminarii, întâlniri de afaceri precum și evenimente private.

Hotelul Căprioara are baza de tratament proprie, dispune de facilități pentru băi cu apă caldă carbogazoasă, mofete, instalatii pentru electro-, kineto- și hidroterapie.

Principalii factori terapeutici ai zonei sunt: apele minerale carbogazoase, feruginoase, calcice hipotone și hipertone, respectiv mofetele cu emanații de gaze ușor radioactive.

Camera.

După ce am făcut rezervarea pe booking, am luat legătura cu hotelul și i-am rugat să ne rezerve o cameră la un etaj cât mai jos. Am prezentat rezervarea la recepție și după ce s-au făcut formalitățile de cazare am primit cartela de la camera 211, aflată la etajul III. Aveau camere și la etajul II, dar recepționera ne-a spus că de la etajul III avem priveliște mai bună. A avut dreptate, camera a avut vedere spre oraș şi spre pârtia de schi, care era luminată seara de instalația de nocturnă.

Camera, are o suparafață de 12m2, dispune de un pat mare matrimonial cu o saltea groasă în care ne-am odihnit foarte bine pe tot parcursul sejurului. Patul este încadrat de două noptiere și două veioze montate pe perete. În fața patului pe un birou multifunctional este pus televizorul, o altă veioză și telefonul, iar în partea stângă a televizorului, pe perete este o oglindă, biroul putând fi folosit și ca masă de toaletă. Într-un colț al biroului este mascat minibarul cu: apa, suc, bere, băuturi spirtoase, toate la prețuri acceptabile. Pentru momentele de relaxare am avut la dispoziție o masuță cu două scaune. Chiar la intrarea în cameră se află un dulap cu rafturi și umerașe, în interiorul acestuia este și un seif. Camera dispune de balcon, utilat cu o măsuță, două scaune si un uscător pentru rufe. Din cauza temperaturilor scăzute de afară nu am folosit balconul. Pentru zilele călduroase de vară, în cameră este un aparat de aer condiționat.

Pereții camerei sunt tapetați iar pe jos este pusă o mochetă. Wi-fi-ul este gratuit, parolat și a funcționat foarte bine. Curățenie în cameră se făcea zilnic.

Baia.

Baia este foarte cochetă. Are pereții îmbrăcați în faianță de culoare verde și albă, iar pe jos gresie. Are în componență o chiuvetă mare, cabină pentru duș, vas wc, uscător de păr și calorifer. Ca și consumabile am primit două săpunele, două plicuri cu șampon, 2 plicuri cu gel de duș, hartie igienică, cască pentru duș, două halate, papuci de casă și cinci prosoape.

Micul dejun.

Micul dejun se servea în restaurantul Bucovina, era stil bufet suedez, a fost bogat și variat: ouă ochiuri, omletă, ouă fierte, vreo 3 feluri de salam, cârnăciori, brânză, unt, dulceață, legume, vreo 3 salate, dulciuri, iaurt, fructe, suc, cafea, cornuri. Cafeaua a fost foarte bună.

Piscina și sauna.

În prețul sejurului aveam inclus accesul gratuit la piscină și saună. Piscina este destul de mare, are o adâncime maximă de 1,8 metri. Apa a fost curată dar se simțea un puternic miros de clor. Pentru momentele de odihnă de la piscină, aveam la dispoziție sezlonguri. Lângă piscină este și un bar.

Hotelul are doua saune, una aflată lângă piscină iar cealaltă într-o altă încăpere aflată la demisolul locației. Tot la demisol se află un jacuzzi, iar alături baia de aburi. Din păcate ȋn această încăpere tavanul era plin de mucegai şi se simțea un miros urât.

Noi ne-am simțit foarte bine la hotel Caprioară și recomandam acest hotel.

Trimis de zlatna in 07.10.19 08:12:00
Validat / Publicat: 07.10.19 09:19:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COVASNA.

VIZUALIZĂRI: 2212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 matul matrimonial in care ne-am odihnit bine
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂCăprioara Hotel: