ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2019
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
SEP-2019

Un hotel bun

Anul acesta ne-am hotărât să mergem ȋn luna septembrie la mare ȋn Grecia, fiind primul sejur petrecut în această tară. Am ales o stațiune în care să putem ajunge din Râmnicu Vâlcea într-o singură zi și anume Paralia –Katerini. Am început căutările pe booking pentru a găsi un hotel în Paralia și ne-am oprit la hotelul Principal New Leasure.

Am pornit spre Paralia pe următorul traseu: Ramnicu Vâlcea – Craiova – Calafat- Sofia- Kulata –Salonic – Paralia. Hotelul l-am gasit destul de ușor pentru că este amplasat în partea de nord a stațiunii într-o zonă liniștită. Coordonatele GPS ale locatiei sunt următoarele: N – 40.274623 și E – 22.594708.

Hotelul este o clădire cu demisol și 3 nivele, care primește oaspeți din anul 2008. Dispune de 24 camere de cazare complet utilate, cu multe facilități: AC, minifrigider, seif, TV, etc. Accesul la etajele superioare se poate face atât pe scări cât și cu liftul. Toate camerele au balcon, unele cu vedere înspre mare iar celelalte spre munte. Dacă nu vreți să faceți baie în mare, hotelul dispune de o piscină, nu foarte mare, care are o adâncime maximă de 1,4 metri, turiștii cazați la hotel au acces gratuit. Oaspeții se pot delecta și cu o băutură de la poolbar-ul de lângă piscină, apoi se pot odihni pe unul dintre sezlongurile puse la dispoziție de către gazde. Hotelul este amplasat la aproximativ 600 de metri față de mare și 1,5 kilometri de centrul stațiunii.

Parcarea.

Hotelul nu are o parcare amenajată, mașinile se parcheaza în stradă, în fața pensiunii. Am găsit ușor un loc liber, apoi am pornit spre recepție. Recepția se află la primul nivel (demisol) al locației. Am prezentat rezervarea recepționerei, care ne-a urat un bun venit, ne-a prezetat facilitățile locației apoi ne-a dat cartela de la cameră și ne-a condus până în cameră.

Camera.

Am primit camera cu numărul 309. Se află la nivelul 2 al hotelului. Era proaspăt igienizată. Camera are o suprafață de 18 m2 fiind destul de încăpătoare. Când am primit camera într-o parte era instalat un pătuț pentru copii, cum noi eram singuri, am rugat-o pe fata de la recepție să scoată pătuțul din cameră. După ce a fost scos pătuțul s-a creat mai mult spațiu.

Camera dispune de un pat mare matrimonial, cu o saltea groasă în care ne-am odihnit foarte bine pe tot parcursul sejurului. Patul este încadrat de două noptiere și de două veioze. Pe una din noptiere este pus telefonul. În fața patului, pe perete este televizorul. Când am primit camera era un televizor cu diagonală mică, dar într-una din zile când ne-am întors de la plajă am observat că pe perete era montat un alt televizor, unul nou, cu diagonala mult mai mare. La TV nu ne-am prea uitat, doar pe canalele de muzică, pentru că majoritatea canalelor erau în limba greacă. Tot în fața patului se află o masă stil birou, iar pe perete deasupra acesteia este o oglindă mare. Pe masa era un fierbător, pentru încălzit apa în vedere preparării unor băuturi fierbinți. Am primit două pliculețe cu cafea solubilă, două pliculețe cu ceai și o sticlă cu apă. După ce am consumat o parte din produse, acestea nu au fost înlocuite cu altele.

Într-o parte a camerei, chiar la intrare este pus șifonierul. Acesta este mare și încăpător. În interorul său se află minifrigiderul și seiful. Pentru a menține un climat plăcut în cameră am folosit aparatul de aer condiționat care a funcționat foarte bine. Pereții camerei sunt tapetați iar pe jos este pusă gresie. Wi-fi-ul este parolat și a funcționat foarte bine.

Camera noastră avea balconul orientat înspre mare. Balconul este mare. Avea un mobilier format dintr-o masă și două scaune. Curățenie în cameră se făcea în fiecare zi.

Baia.

Baia este destul de mică, dar cochetă. Are pereți îmbracați în faianță de culoare roșie și neagră iar pe jos gresie. Are în componență o chiuvetă foarte mică, cabină pentru duș, vas wc, uscător de păr. Ca și consumabile am primit două săpunele, două plicuri cu șampon, hartie igienică și cinci prosoape. Prosoapele au fost schimbate în a trei-a zi, la fel ca lenjeria de pat.

Am avut o mică problemă la furtunul de la duș, era spart și curgea apă peste tot și nu prea se putea folosi. Am coborât la recepție, i-am informat de problema noastră, iar în ziua următoare când am venit de la plajă am găsit furtunul înlocuit cu unul nou. Am fost mulțumiți de promptitudinea cu care au rezolvat solicitarea noastră.

Micul dejun.

Hotelul nu dispune de restaurant, ci doar de un salon unde se servește micul dejun. Salonul este mobilat cu bun gust, cu scaune tapițate în culori deschise, turcoaz si roz, pe pereți sunt puse diverse ornamente, iar într-un colț al încăperii sunt expuse într-o vitrină mai multe aparate foto vechi. Cine dorea putea să ia masa și pe terasă, lângă piscina.

Micul dejun a fost de tip bufet suedez, a fost bogat și variat, dar cam aceleași produse în fiecare zi: ouă ochiuri, omletă, ouă fierte, vreo 3 feluri de salam, cârnăciori, brânză, unt, dulceață, legume, dolmades (un fel de sarmale de post in foi de vita), vreo 3 salate, salata de paste cu suncă, măsline, chiifteluțe fără usturoi, dulciuri, iaurt, fructe, suc, cafea, cornuri, lapte, cereale, placinte din foietaj.

Recomand acest hotel celor care vor să stea într-o zonă liniștită, departe de agitația stațiunii.

Trimis de zlatna in 02.10.19 09:09:29
Validat / Publicat: 02.10.19 10:05:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 in camera am avut un patuș pentru copii, care apoi a fost scos din cameră

ANILU [03.10.19 07:30:49] »

@zlatna: Deci, în sfârșit în Grecia! Hotelul a fost o alegere foarte bună, raportat la calitate/preț, dar și la steluțele grecești și a destinației.

Arată bine hotelul și tu spui că serviciile au fost bune și micul dejun diversificat.

Despre Paralia Katerini aștept să ne spui impresiile... fiind o destinație unde se ajunge mai repede din România.

Felicitări pentru alegerea făcută.

Toate cele bune.

zlatna [03.10.19 19:03:51] »

@ANILU:

Cazarea nu a fost scumpă, fiind începutul lunii septembrie. Am cautat un hotel care să ne ofere mic dejun, cameră cu balcon, minifrigider și piscină, în cazul în care vremea nu ar fi fost de partea noastră. Dar am fost norocoși și am avut parte de soare din plin. Ne-am propus de mai multe ori să mergem în Grecia, însa acum s-a concretizat. Am fost încantati de ceea ce am reuşit să vedem în cinci zile.

Vă multumim pentru vizită și vot!

oli1964 [13.12.19 23:43:14] »

as vrea mai multe detalii despre traseu, timpi, starea drmurilor.

zlatna [14.12.19 19:21:40] »

@oli1964: Buna seara,

Traseu urmat de noi a fost Râmnicu Vâlcea – Calafat – Montana – Sofia – Kulata – Salonic - Paralia. Am plecat la 4:30 din Râmnicu Vâlcea, iar la vama Calafat am stat maxim 5 minute. După ce am trecut granita am cumpărat vignetă pentru Bulgaria, valabilă o săptâmână pentru care am plătit 15 leva. Până la Sofia nu este autostradă, însă drumul este bun. Cu exceptia a 35 de kilometri, între Sofia și Kulata este autostradă. La granița bulgaro-greacă, la Kulata, am stat o oră. În Grecia nu e nevoie de vinetă, se plătește în funcție de kilometri parcurși pe autostradă. Până la Paralia am plătit în jur de 10-12 euro. Am ajuns la hotel la ora 16:30, în total al facut 795 km în 12 ore.

Toate cele bune!

ANILU, oli1964, zlatna