ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2019
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
SEP-2019

Vila Bel Ami - Șelimbăr

De îndată ce soțul meu și-a terminat treburile la Sibiu, ne-am retras într-o zonă mai liniștită, la doar 5 km de centrul vechi al orașului. Făcusem un plan de vizitare a împrejurimilor și chiar rezervasem prin internet o cameră la Vila Bel Ami din Șelimbăr. Am ajuns acolo destul de târziu, dar pentru că - telefonic - am ținut legătura cu proprietarii, camera ne-a fost reținută și am fost așteptați. Nu oricine poate pătrunde în curtea vilei, un telefon la sosire fiind oricum necesar. Pe colțul clădirii de lângă poartă, pe o plăcuță, este înscris numărul de telefon așa încât nu trebuie să vă faceți probleme dacă nu l-ați reținut.

Vila se află la capătul unei curți mari, pavată în întregime, mărginită de multe flori. Curtea servește și drept parcare. Atunci când am ajuns noi acolo erau deja parcate două mașini. Poarta se încuie întotdeauna, așa încât nu trebuie să vă faceți griji în privința siguranței mașinii. La sosire, primești două chei - una de la poartă și cealaltă de la ușa camerei.

Camera care ne-a fost rezervată se află la etaj, urcând o scară de lemn, exterioară și nu prea prietenoasă. Dacă folosești scara seara, trebuie să știi că lumina la scară se aprinde de jos, înainte de urcare sau de sus, înainte de coborâre. Micul hol în care pătrunzi de îndată ce ai urcat separă două camere destinate oaspeților. Aici nu trebuie să ai grija luminilor pentru că iluminarea este cu senzor. Nici problema ușii nu trebuie să te preocupe pentru că această ușă nu se încuie.

Camera

Când am intrat în cameră am fost surprinsă atât de dimensiunile acesteia, cât și de mobilierul modern și de designul plăcut, în stilul țărilor nordice. Pereții albi decorați cu tablouri care te duc cu gândul la Londra, mobilierul alb, caloriferul alb, storurile de la fereastră tot albe, crează un plus de luminozitate în încăpere. Patul dublu, cu saltea confortabilă și pilotă călduroasă este mărginit de două noptiere pe care se află câte un corp de iluminat. În dulapul alb, cu uși de sticlă, se află o pătură de rezervă și câteva umerașe. Pe pat am găsit două prosoape mari, câte unul de persoană și atât. Nu ne-am făcut probleme și nu am cerut o suplimentare, noi având întotdeauna în bagaj și câte un prosop personal.

Pe micul corp de mobilier care susține televizorul am găsit informații de strictă necesitate pentru oaspeți - numărul de telefon al proprietarilor, parola pentru conectare la internet, rugămintea de a nu fuma în cameră, precum și câteva pliante de prezentare a unor obiective turistice din apropiere. Pe peretele de lângă ușă exista și un cuier.

Încăperea nu este dotată cu aer condiționat, dar nu știu dacă este nevoie vreodată de așa ceva. În orice caz, atunci când am fost noi acolo, în a doua jumătate a lunii septembrie, când toamna începea să se instaleze, nu am simțit nevoia de aer condițioant. De căldură în încăpere, da. Seara și noaptea, camera a fost încălzită de caloriferul foarte mare montat sub fereastră.

Nu am menționat faptul că încăperea este pardosită cu parchet și gresie pe latura cu chicineta și masa cu cele două scaune.

Chicineta este o mică bucătărie dotată cu de toate. O chiuvetă (cu apă caldă și rece), un minifrigider și un dulap încărcat cu farfurii, boluri, castron pentru salate, pahare, căni și cești, tacâmuri (inclusiv polonic și două spatule), desfăcător de sticle de bere, tirbușon, chiar și un infuzor de ceai. Alveole pentru cuburi de ghiață și zahăr, un ibric și un tocător de legume, iar într-un colț un recipient cu detergent pentru vase și câteva lavete. Lângă chiuvetă, atârnat, se afla un mic, mic prosopel de bucătărie.

În dulapul de sub chiuvetă, pe ultimul raft, am găsit un fierbător de apă pentru ceai, o cafetieră, precum și o mică plită electrică. Lângă dulap era amplasat coșul pentru gunoi.

Am apreciat grija cu care a fost dotată chicineta cu toate că fiind cazați acolo numai două nopți, cu planuri de plimbări în fiecare zi, nu am prea stat în cameră. Singurele obiecte pe care le-am folosit au fost un pahar și un cuțit.

Baia

Baia camerei care ne-a fost rezervată este potrivită ca mărime, este capitonată cu gresie și faianță și are toate dotările de strictă necesitate. Chiuvetă cu oglindă, cabină de duș, toaletă cu perie, coș pentru gunoi, calorifer și aerisire. Un prosop mic, pentru picioare, aștepta atârnat lângă cabina de duș. În dulăpior, sub chiuvetă, am găsit un uscător de păr. În privința consumabilelor cosmetice acestea se rezumă la săpunul lichid aflat într-un recipient, la chiuvetă, alături de un pahar și la hârtia igienică.

La capitolul curățenie… nici un reproș. Totul strălucea de curățenie.

Terasa

Prezența terasei acoperite, un fel de balcon foarte larg aflat chiar sub fereastra camerei noastre, a fost un real beneficiu pentru noi, soțul meu fiind fumător.

Pe terasă, în jurul unei mese mari, sunt scaune cu perne pentru un plus de confort. Două scrumiere și un coș pentru gunoi fac din terasă un loc ideal pentru o țigară cu sau fără cafea, sau chiar pentru servit masa în aer liber. Câteva mușcate înflorite înfrumusețau terasa. În plus, în fiecare dimineață eram vizitați de una dintre pisicile casei. Urca scările tacticos și trecând pe lângă noi, se așeza la soare în unul și același loc.

Final…

În final menționez că Wi-Fi are două căi de acces funcționale și este disponibil gratuit pentru oaspeți, la fel ca și parcarea. De asemenea, menționez că la Vila Bel Ami nu se oferă și servicii de masă, tariful incluzând doar cazarea. Check-in-ul se face începând cu ora 16.00, iar check-out-ul până la ora 10.30.

Și încă ceva foarte important. Am remarcat cu această ocazie că între tarifele solicitate la rezervarea prin internet și cele practicate prin prezentarea direct la locația de cazare pot fi diferențe substanțiale.

Trimis de iulianic in 27.09.19 23:04:04
Validat / Publicat: 28.09.19 08:42:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Șelimbăr - Vila Bel Ami. O parte din dotările camerei.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 21.00 EUR pe cameră

[28.09.19 08:40:19]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Vila Bel Ami [Șelimbăr], MĂRGINIMEA SIBIULUI" (nou-creată pe sait)

[28.09.19 08:53:27]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

iulianicAUTOR REVIEW
    [28.09.19 13:03:05]

@webmasterX: Da, amplasarea este OK!

iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Bel Ami [Șelimbăr]: