ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 20.06.10
JUN-2010

Un hotel care-si meria pe deplin stelele

Am plecat fara probleme din Bucuresti, pe data de 2 iunie, la ora stabilita, fara nici un incident pe aeroport. Zborul a fost cu compania SevenAir, o companie de charter tunisiana. Avionul este un CRJ900facut de Bombardier, avion mitittel, bimotor, totusi spatios (mentionez ca am 1,90 inaltime).

Am ajuns in Tunis in jurul orei 20, pana am facut control pasapoarte, pana ne-am luat bagajele, am ajuns la autocar pe la 22. Drumul pana la hotelul Marabout a fost de vreo 4 ore. Este un drum lung, pe autostrada, dar autocarul opreste in fiecare statiune, la fiecare hotel pentru a-i lasa pe ceilalti turisti.

Am ajuns pe la 12.30 - 1.00 la hotel, hotelul curat, la receptie ne-au dat camerele (am fost 2 familii). Camerele curate. Au gresie pe jos, iar mobilierul este mai neobisnuit, in sensul ca este din ciment, placata cu placi de faianta frumos colorate. Asa ca masa, patul, o comoda sunt fixe, mobil este doar un scaun.

Important la momentul acesta de mentionat este ca la aeroport limita este de 15 kg!!! Daca la baneasa te lasa sa iei mai mult - 16, 17, 18 kg, la intoarcere din Tunisia sunt foarte stricti la aeroport!!! Atentie la impartirea bagajului.

Masa a doua zi de dimineata micul dejun este de la 6.00 - 9.30. Poate parea foarte devreme dar este bine pentru cei dintre voi care o sa ia excursiile, si este asa matinal fiindca soarele rasare foarte devreme acolo, fiind mai aproape de ecuator. La 4 este deja discul rosu pe cer.

Apropo de excursii, noi am luat cele trei excursii prezentate de firma * * * , plus una pe care ne-au agatat unii pe plaja sa o luam.

Excursiile sunt cea din Sahara, cea de la gradina zoologica (Friguia), si cea din Tunisia Cartagina.

Excursia din Sahara are o durata de 2 zile, 1400 de kilometri se parcurg in aceasta excursie. Se porneste in jur de 6.30, si prima oprire este la Keirouan, un orasel, unde este un magazin cu preturi fixe. Luati-va de acolo tot ce aveti nevoie ca si suveniruri, nu o sa gasiti niciunde mai ieftin. Stiu ca pare a-la Carrefour, dar asa este. Nici noi nu am crezut si rau am facut. Se ajunge pe la 15 la o oaza, unde se face schimbul din autocar cu jeepurile, si se merge la plimbare prin desert cu jeepurile. Prima parte a calatoriei este prin Sahara de munte, apoi ultimele 2 ore sunt prin sahara de nisip, cu dune si nisip fin. Aici, in parte asta se viziteaza si locul de filmare a pacientului englez si a Razboiului Stelelor. Apoi se merge cu jeepurile la hotel, unde deja ne-a asteptat autocarul. Ne-am luat bagajele dinautocar, si am mers la hotel. Hotelul este de 4 stele, are piscina - sa va luati costumele de baie, dupa o zi prin desert este o relaxare binevenita.

Ma opresc sa mai explic ceva. Vreau sa va vorbesc despre ghid. Se numeste Fued Frini, este tunisian si vorbeste romana. Nu vreau sa zic decat ca mi s-a parut foarte incompetent, nu explica decat ce poezie a invatat, nu lasa intrebari decat ce ii convine lui, si are un mod foarte agresiv de a pune la punct. Erau oameni in varsta care ii puneau intrebari si le raspundea foarte obraznic. Si aveti grija cu cine sunteti, si sa va uitati in jur la oamenii din jurul dumneavoastra, fiindca pe noi in excursia din Tunisia Cartagina ne-a lasat in Tunis. Nororc ca s-au prins alti pasageri, fiindca el daduse verde la plecare soferului de autocar. Atentie mare la ghidul Foued!!!

Revenim. A doua zi am plecat foarte devreme, la ora 4 dimineata, pentru a ajunge la Sousse la o ora rezonabila. Drumul de intoarcere este lung, ne-am oprit pentru plimbarea pe camila, apoi opriri pe la o casa berbera, opriri pentru necesitati din 2 in 2 ore, ne-am oprit la un Coloseum, care e foarte bine pastratrat. Pe la 6 am ajuns din nou la hotel.

Excursia la gradina zoologica. Plecarea este pe la 15.30, se ajunge in jur de 16.30, alergatura, pentru ca la 18 se inchide gradina zoologica. Dupa vizitare, multe grupuri de turisti, se strang si asista la seara traditionala africana. Este si cina cu 4 feluri de mancare, si un spectacol african.

Excursia in Tunis-Cartagina. Plecarea in jur de 6.30. Vizita la Cartagina, respectiv Cartagina romana, avand in vedere ca Cartagina a fost rasa de pe fata pamantului, apoi orasul Sidi -Bou-Said. Aici atentie la cafenele. Nu prea se afiseaza preturile si pe noi 4 ne-au costat 4 ceaiuri vreo 20 de euro. Apoi se viziteaza medina - orasul vechi cu bazarul, si apoi din nou acasa. Aici la plecare ne-a lasat pe noi ghidul Fued in oras. Deci mare atentie la ghidul Fued. Daca mergeti cu oricare dintre ceilalti ghizi e bine. In general, totusi, in Sahara din ce am mai vorbit cu prieteni care au fost si in alti ani, se merge cu ghid tunisian care sa stie si limba romana.

Acum cate ceva despre hotel. Masa este buna. Micul dejun la fel in fiecare zi, si cam saracacios in bunatati. Niste cremvursti amestecati cu varza si un singur tip de parizer reprezinta singurele mezeluri de la masa. Iaurt, fructe, fulgi de cereale, ou, clatite uneori omleta. Seara in schimb, masa e cu multe feluri de mancare, bine gatite.

Sezlongurile pe plaja se platesc, 2 dinari pe sezlong. Au bar pe plaja, unde cu 3 dinari sunt sucuri de fructe, 2,5 dinari este berea (330 ml).

Se schimba proapele zilnic, asternuturile pe la 4-5 zile le-a schimbat. La tobogane si piscina exterioara, accesul se face contra cost, pe 14 zile costa 30 de dinari. 1 euro este 1,8 dinari. La sezlongurile de la piscina, se plateste tot 2 dinari, chiar daca esti cazat in hotel...

Concluzii de final:

1. Atentie la ghidul Fued sa nu va uite pe undeva

2. Greutatea maxima admisa la bagaje de cala 15 kg. Bagajele de mana in general nu se cantaresc, si se accepta 2 bagaje, chiar si mai plinute, asa

3. 1 euro = 1,8 dinari

4. Este ilegal sa se iasa din tara cu bani. Banii se schimba la aeroport, nu mai mult de 100 de dinari. Daca vreti sa iesiti cu ceva maruntis, puneti-l la bagaje de cala

5. Bautura se gaseste numai la magasin general. In Sousse se gasete la 1 km de hotelul Marabout, se numeste Magasin Nejma. Nu se gasete bautura vinerea

6. Nu va luati bautura traditionala - Bouha - tuica de smochine sau Thibarine - lichior de curmale de la magazine. In Duty free din aeroport se gaseste mult mai ieftina. Thibarine - 9 euro si Boucha tot cam atat. In magasin general este acelasi Thibarine 38 de dinari.

Per total este frumos, hotelul este bun, un pic de atentie la locuitorii arabi si bafta la negociere. Concediu Placut!

Trimis de cristianmihaile in 20.06.10 11:23:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 4664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianmihaile); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aquaparkul din curtea hotelului. Imbinaturile nu sunt perfecte, cam pisca la fund/spate, Dar oricum e haios

webmasterXY* [20.06.10 17:44:06] »

cristianmihaile, bine ai venit in comunitatea AmfostAcolo! Te-ai descurcat foarte bine cu acest prim review iar informatiile oferite de tine le gasesc foarte utile.

Te asteptam sa ne impartasesti si alte impresii din vacantele tale!

Diaura* [20.06.10 20:32:50] »

Bun venit la noi si un vot pe deplin meritat. In afara de zoo, am fost in toate locurile mentionate de tine (ca si excursii optionale) si confirm corectitudinea informatiilor. Chiar mi s-a facut dor de Tunisia. Ghid roman pe cine ati avut?

cristianmihaile [20.06.10 22:32:29] »

Multumesc pentru aprecieri. Ghid roman am avut pe Agota Nemes drumul dintre aeroport si hotel, si la venire a fost Mihaela Macovei. Au dat multe informatii utile, si au fost foarte amabile.

ancamariagadea* [20.06.10 22:46:19] »

Un review reusit, cu informatii pretioase. Bravo, @cristianmihaile si... bun venit printre noi! Si noi am avut-o ghid tot pe Agota Nemes in excursia in desert. Tot respectul pentru ea, cat si pentru sotul ei, Janos, cu care am fost la Cartagina.

@Diaura, ai dreptate, aceste randuri si mie mi-au readus in minte o tara care mi s-a parut speciala. Sper sa ajung, cat mai curand, si in Egipt pentru ca impresiile tale m-au facut sa cred ca este exact tara pe care mi-am imaginat-o, la fel de speciala.

corinka [20.06.10 23:22:39] »

Mi-a plăcut acest review bogat în informaţii. Aş vrea să ştiu preţurile excursiilor opţionale. Mulţumesc!

leo* [04.07.10 23:15:36] »

Multe din informatiile afisate de d-ul Cristian sunt corecte, dar din pacate, sunt si unele nereale.

Am fost si noi recent in Tunisia, precum si in cele doua excursii - Sahara si Tunis-Cartagina, avand acelasi ghid, tunisian. Grupului nostru i-a fost prezentat nu doar "poezia invatata pe de rost", ci o groaza de alte amanunte, si a raspuns la toate intrebarile, cu profesionalism, bun simt si diplomatie. A si folosit la sfarsit cuvinte de apreciere la adresa grupului nostru, spunand ca am fost un grup in mijlocul caruia s-a simtit extrem de bine, dand informatii cu mult peste cele obisnuite, si a apreciat faptul ca TOTI (varstnici, adulti, copii) am fost PUNCTUALI, de fiecare data cand ne-a spus ora la care trebuia sa fim la autobus (obicei pe care d-ul Cristian se pare ca nu il are!).

De asemenea, excursia a fost foarte bine organizata, ghidul incercand sa multumeasca pe toata lumea.

Am mai vorbit cu cineva care fusese in Tunis-Cartagina, dar cu alt ghid, insa informatiile primite au fost mult mai saracacioase, decat cele date noua de ghidul tunisian.

Astfel incat, puteti avea toata increderea, iar excursia in Sahara nu ar putea fi reusita fara ghidul tunisian.

cristianmihaile [04.07.10 23:30:47] »

Raspund pe aceasta cale domnului Leo, care se pare ca nu are obiceiul de a citi cu atentie reviewurile, ca noi am fost punctuali, si cu toate astea ghidul a plecat cu 15 minute inainte, "crezad" ca noi suntem toti in autocar. Si noua ne-a multumit ca suntem punctuali si ne-a laudat ca nu am intarziat.

Asta am patit noi. Pur si simplu povestesc ce ni s-a intamplat. De aceea nu am povestit ca in excursia din Tunisia ghidul a intarziat o jumatate de ora fata de ora stabilita de a ne lua de la hotel, fiindca aceste intarzieri nu reprezinta un eveniment dramatic. Se intampla. Dar sa te lase in oras... Hmmm.

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA [10.07.10 20:54:45] »

As vrea sa lamuresc cateva comentarii in mesajele de mai sus. Am fost si eu in Tunisia in Mai-Iunie, am stat o luna, si am participat in multe excursii. Ghidul agentiei de turism este extrem de profesional, politicos, diplomat, cu umor, si cu un incredibil nivel de cunostinte (legate de Tunisia si nu numai, ca sa nu mai vorbesc de comanda limbii romane). Ghidul NU paraseste un loc pana nu ies toti turistii la numaratoare. Ghidul NU paraseste un loc nici atunci cand turistii nu respecta programul si intarzie la intalnire, facand tot grupul sa astepte. Ghidul isi dedica toata energia ca sa faca grupul de turisti sa se simta bine si sa multumeasca pe toata lumea. Cei care se plang probabil ca habar nu au cata logistica implica organizarea de excursii si coordonarea de transport, mai ales atunci cand turistii sunt imprastiati la diferite hoteluri in diferite statiuni. Daca un autocar intarzie la intalnire, ghidul nu are absolut nici un control. Uneori motivele sunt logistice, de multe ori sunt turisti care intarzie si declanseaza un lant de intarzieri pe parcurs. Fiti respectuosi fata ce cei care muncesc din greu sa va faca vacanta placuta.

mmihaielutza [24.07.10 04:19:31] »

excursia in sahara costa 110 euro pt 2 zile cu masa inclusa si o noapte cazare la hotelul TOUAREG in DOUZ iar la TUNIS CARTAGINA costa 58 de euro si seara traditionala la 34 de euro

teotatlcl [03.10.10 19:57:15] »

@cristianmihaile

O sa merg si eu acuma in octombrie si ma intereseaza sa stiu daca este "periculos" sa te plimbi de unul singur (fara ghid/grup) prin oras? As mai vrea sa va intreb de unde e recomandat sa schimbi bani si daca e riscant sa lasi lucruri de pret in camera de hotel?

Si eventual daca cunoasteti locuri din Sousse care

se merita vizitate, cafenele, muzee, restaurante.

multumesc

ancamariagadea* [04.10.10 13:21:30] »

@teotatlcl, ma bag si eu ca musca-n lapte

Noi am fost in Tunisia la finalul anului trecut si am stat in Sousse. Ne-am plimbat de nenumarate ori prin oras, atat ziua, cat si seara. Orasul mi s-a parut unul linistit si sigur, politia patruleaza peste tot. Chiar nu am auzit si nu am citit despre intamplari negative in aceasta tara, referitoare la turisti.

Restarurante nu am incercat, avand demipensiune la hotelul ales insa am vazut multe cafenele pe Promenada.

Ca obiective recomand Ribat-ul, o veche fortareata construita in secolul al VIII-lea, foarte bine conservata, loc de adapost si aparare pentru islamicii care pazeau coasta Marii Mediterane. Este o costructie destul de impunatoare, in forma de patrat, cu vreo 40 de metri de ziduri, in fiecare colt aflandu-se cate un turn. Are incaperi speciale, bine conservate si ele, care adaposteau moscheea, camerele pentru arme precum si cele de propriu-zise de adapost (foarte mici). Acest obiectiv se afla chiar in centru, este foarte usor vizibil. Nu-mi mai amintesc exact cat costa intrarea dar, in orice caz, o suma mica.

Un alt loc interesant este atat de cunoscuta Medina, vechiul oras, la fel de vechi ca si Ribat-ul, perimetru folosit atat pentru locuit, dar si pentru aparare, dovada stand zidurile care o inconjoara. Pe timp de primejdie populatia se aduna toata aici si poarta "cetatii" se inchidea.

Tot aici poti descoperi si bazarul, numit de ei souk. Pe stradutele inguste cu magazine poti gasi nenumarate produse traditionale: genti si haine din piele, obiecte de decor din alama sau lemn de maslin, covoare foarte frumoase, tesaturi etc.

Nu uita ca Tunisia este o tara araba, departe de modul de viata european, o tara cu alte traditii, alte obiceiuri si, poate, cu un alt mod de a privi realitatea. Sunt o alta lume si recomand cu caldura aceasta destinatie doar celor care stiu sa aprecieze o alta cultura.

teotatlcl [04.10.10 20:11:22] »

@ancamariagadea

multumesc, am notat , o sa ma plimb atunci pe peste tot in centru

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA [04.10.10 23:18:38] »

Inca o musca in lapte sa raspunda la intrebarile de mai sus

Siguranta - Nu m-am temut nici o clipa pentru siguranta mea in Sousse. In plin sezon (vara) strazile sunt pline de turisti si localnici pana spre 1-2 am. Acum s-ar putea sa fie mai putin aglomerat, dar oricum foarte safe. Majoritatea localnicilor sunt foarte prietenosi. Totusi, ca oriunde in lume, poti intalni si pungasi. Daca iesi seara tarziu sau esti in aglomeratie, ai grija unde tii portofelul, camera foto... astea sunt chestii normale oriunde te-ai duce.

Schimbat valuta - Orice hotel schimba bani la receptie (unele 24 h, altele au ore fixe), iar cursul este regulat reglat de stat. In plus, poti schimba la banci (exista banca locala Biat chiar pe blvd din fata de la Marabout). Sunt ATM-uri peste tot daca ai debit card international. Sunt cateva case de schimb si banci si la aeroport, dar am impresia ca cursul este putin mai prost decat "in oras."

Valori lasate in camera de hotel - Am auzit pareri diverse. Eu personal imi pun valorile intr-un safe INDIFERENT de tara, orasul, sau hotelul unde merg, sau le iau cu mine daca sunt obiecte mici. In Tunisia in general se plateste pentru safe-uri (pe zi). Alta optiune este sa iei un lacat mic cu tine si sa iti incui valorile in geamantan cat nu esti in camera.

Locuri de vizitat - Anca Maria ti-a dat sugestii foarte bune. Stiu ca exista un museu arheologic frumos in zona medinei (central) cu exponate romane si punice. Asta e informatie la mana a doua, eu nu am fost la museu. Tot in medina este si museul Dar Essid (este pe niste stradute inguste in labirint, asa ca tb sa intrebi cum ajungi acolo). E o fosta casa aristocrata (parca din sec 18 dar poate gresesc), cu mobila si decoratii originale. Interiorul este fabulos!

Restaurante, cafes - Sunt o gramada in zona turistica. Preturile sunt tot "turistice," adica umflate dupa parerea mea, dar mancarea e foarte buna. Chiar vis-a-vis de Marabout este The Saloon, care vrea sa redea imaginea western. Are mese afara, cactusi (nu stiu daca adevarati sau falsi LOL), muzica live, si arata "cool." Este cam scump, iar daca esti obisnuit cu mancarea mexicana autentica (sau bauturi), vei fi dezamagit. Oricum are atmosfera. Alt rest. bun este Trois Dauphins (pe blvd din fata hotelului mergand spre nord). E o plimbare scurta pe jos. Daca mergi la Port El Kantaoui, sunt o tona de rest. chiar pe malul apei. Pentru turisti Eu am incercat unul in interiorul unui vapor ancorat la tarm (parca Neptune se cheama), oricum e usor de gasit. Mancare f. buna. Personal, cand merg intr-o tara straina, imi place sa am experiente cat mai autentice--adica sa merg unde merg localnicii si sa mananc ce mananca ei. Incearca sa mergi pe strazi in afara zonei turistice si sa te opresti la mici baruri, restaurante, si alte localuri. Mancarea e super buna (cel putin dupa gustul meu) si ieftina. Shawarma e o nebunie. Vezi ca harissa (pasta de ardei iute) se foloseste in multe mancaruri, inclusiv shawarma. Poti sa ceri fara

In final, viata de noapte e bogata, cu multe cluburi si discos in zona turistica. Bora Bora e o disco f. populara si aglomerata, mai ales in weekends. Poti merge pe jos de la hotel sau cateva min cu taxiul.

Distractie placuta si mai intreaba daca ai curiozitati.

costin1968 [06.10.10 10:45:50] »

Cred ca in Tunisia, statul regleaza cursul valutar, dar esti de inteles, draga Darklocks, pt ca in Romania statul, intr-adevar, reguleaza, cursul valutar. Avantaj? Noi!

teotatlcl [06.10.10 10:48:22] »

@Darklocks

mersi de informatii, foarte utile, pacat ca o sa stau

numai 7 zile

corinka, costin1968, cristianmihaile, Darklocks, Diaura*, leo*, mmihaielutza, teotatlcl
Alte impresii din această RUBRICĂMarabout Hotel: