ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2019
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
SEP-2019

Pensiunea Buon Gusto - Sibiu

În Sibiu, pe Strada Constantin Noica, nr. 53 - fosta Stradă Eugen Friedenfels (istoric și politician), numită în anii comunismului Strada Moscova - nu departe de Academia Forțelor Terestre "Nicolae Bălcescu", am descoperit Pensiunea Buon Gusto. Gazdă primitoare (o zi pentru mine, mai multe pentru soțul meu aflat în Sibiu nu în interes turistic) se află la câteva minute de mers pe jos de centrul istoric al orașului.

Pensiunea Buon Gusto este o afacere de familie și dispune de 13 camere diferite ca spațiu și dotare, putând găzdui până la 30 de persoane. Majoritatea camerelor, 10 la număr, se află la etaj și sunt accesibile doar pe scară, pensiunea neavând și lift. Oaspeților care preferă sau cărora le este necesar un acces mai direct la cameră, pensiunea le pune la dispoziție - în funcție de posibilități - 3 camere la parter. În general, camerele nu au balcoane. Doar o cameră aflată la etaj are și balcon. Dacă există cineva care venind la Sibiu dorește să admire orașul din balcon… va trebui să solicite acest lucru. Deși șederea mea acolo a fost foarte scurtă, am aflat că pensiunea dispune și de 3 camere de familie, toți membrii unei familii putând fi cazați împreună, având tot confortul necesar.

În fața pensiunii este o parcare mare astfel încât cei care vin acolo cu mașina nu vor avea probleme din acest punct de vedere.

Despre recepție nu pot spune prea multe, eu sosind acolo după ce toate operațiunile de primire și repartizare a camerei au fost făcute. Cum nici alegerea sau rezervarea locației de cazare nu au fost opțiunea mea, se înțelege că nu m-am documentat în nici un fel înainte de a ajunge acolo. Ulterior, pe AFA, am văzut cele câteva impresii mai vechi, doar cu îngăduință favorabile. Acum, după ce am fost acolo, pot spune că Pensiunea Buon Gusto merită atenția noastră, a celor care ajungem la Sibiu în scop turistic, doar pentru o zi sau două. Pot spune că intervalul de timp pentru check-in este 14.00-18.00, iar pentru check-out în cursul dimineții, până la ora 11.00.

Am aflat că pensiunea oferă gratuitate la cazare copilului mai mic de 6 ani atunci când sunt folosite paturile existente în cameră. În aceleași condiții, pentru un copil de 6-12 ani trebuie achitat un supliment de 45 lei/noapte. Dacă se solicită pat suplimentar, suplimentul este de 60 lei/persoană/noapte. Plata la pensiune se poate face atât numerar, cât și cu card.

Camera 8 care ne-a găzduit la Pensiunea Buon Gusto - Sibiu se află la etaj. Am menționat că accesul se face doar pe scări. Holul decorat cu tablouri, pardosit cu gresie acoperită cu traverse, oferă spațiu de relaxare pe canapea și fotolii.

În camera pardosită cu parchet tronează un pat mare, dublu, foarte curat. Două perne mari și alte trei perne decorative, precum și cele două seturi de prosoape imaculate așteptau pe pat aranjate, alcătuind împreună cu cearșafurile un design special. Două noptiere, un dulap cu oglindă mare pe ușa din mijloc, un corp de mobilier cu sertare, un scaun capitonat, fac parte din dotările camerei. Fereastra acoperită cu perdea și cu draperie, nu este prea mare. Un frumos tablou cu maci purpurii pe peretele de lângă pat, veioze pe noptiere, o tavă cu două pahare, precum și o carte (Ion Creangă - "Amintiri din copilărie" ) pe corpul de mobilier din colț, televizorul montat în perete, aparatul de aer condiționat de lângă fereastră, o traversă vișinie la capătul patului, două pături de rezervă și câteva umerașe în dulap, un calorifer care ne-a dat căldură seara, iată ce am mai observat în încăpere.

În cameră, ca de altfel în toate spațiile publice din pensiune, fumatul este interzis. Fumătorii au la dispoziție o terasă în aer liber, protejată de soare, dotată cu mese și banchete din lemn, precum și cu scrumiere.

Baia suficientă ca dimensiuni pentru o persoană de talie medie este capitonată cu gresie și faianță asortate. Ca dotări, cabină de duș, chiuvetă cu etajeră, uscător de păr, toaletă cu peria aferentă, bară pentru prosoape. Consumabilele cosmetice - două săpunele tip turist, mici recipiente cu șampon și gel de duș, precum și hârtie igienică inclusiv de rezervă. În plus față de seturile de prosoape aranjate pe pat, în baie, lângă cabina de duș, aștepta un prosop pentru picioare.

De menționat că prosoapele se schimbau zilnic. De asemenea că tot zilnic se ridica gunoiul și se aranjau paturile. Pentru eventualele peturi golite (care n-ar fi încăput în coș) ne-a fost lăsată o pungă menajeră.

Foarte important pentru omul contemporan, la Pensiunea Buon Gusto - Sibiu accesul WI-FI este posibil și gratuit în toată locația. Prizele din cameră, atât de necesare reîncărcării acumulatorilor aparatelor foto și telefoanelor, sunt suficiente ca număr.

Micul dejun. În regim de bufet, la Pensiunea Buon Gusto micul dejun se servește în sala de mese situată la demisol, cu acces de la recepție sau direct din curtea interioară.

Cred că micul dejun este oferit doar pe bază de precomandă fermă, la cererea oaspeților, la rezervare sau la check-in. Intervalul orar în care se poate servi micul dejun este 08.00-09.30.

Ca preparate, atunci când am fost eu acolo, pot menționa: omletă cu verdețuri și cașcaval, brânzeturi, mezeluri, roșii cu brânză Feta și verdeață, ouă fierte, cojite și tăiate jumătăți, croisante, iaurt, cereale și lapte. Cel mai mult am apreciat zacusca și dulcețurile de casă. Pâinea se putea servi ca atare sau prăjită, aparatul pentru prăjit fiind disponibil și la îndemână. Ca băuturi, sucuri, ceai sau cafea de la aparat.

Concluzii

Pentru condițiile oferite, pentru apropierea de centrul istoric al orașului și nu în ultimul rând pentru ospitalitatea gazdelor, dacă sunteți în tranzit sau dacă veniți la Sibiu în scop turistic, orașul având foarte multe de arătat în acest sens, apreciez că Pensiunea Buon Gusto merită atenția noastră.

Trimis de iulianic in 26.09.19 13:32:07
Validat / Publicat: 26.09.19 14:10:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Sibiu - Pensiunea Buon Gusto. Vedere din stradă.

[26.09.19 14:59:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Alex_Macedo
    [26.09.19 18:04:58]

Am o rugaminte...

Am fost in Sibiu acum, cateva zile... cazare in centru...

Fii amabila... stiu ca suna desuet... Care este pretul pe zi de cazare la Buon Gusto?

Multumesc.

iulianicAUTOR REVIEW
    [26.09.19 20:33:28]

@Alex_Macedo: Soțul meu a fost la Sibiu într-o conjunctură specială, a fost cazat mai multe nopți la Pensiunea Buon Gusto, iar negocierea nu i-a aparținut. Eu am ajuns acolo doar în ultima noapte.

Nici unul dintre noi nu știe care este tariful oficial și nici cum a negociat cel care a asigurat cazarea. De aceea nici nu am completat nimic în caseta tehnică.

Alex_Macedo
    [26.09.19 22:16:56]