ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2019
ÎNSCRIS: 29.12.11
SEP-2019

Fabulos pentru Brazilia, modest pentru Europa

În general cam așa văd eu cazările de prin America de Sud. Mie personal mi se par supra evaluate cam cu o jumătate de stea, fața de cele de pe la noi de pe continentul european.

De exemplu acest hotel la care am stat primele doua zile în Rio, cotat la patru stele si cu recenzii foarte favorabile pe booking, mie personal mi s-a parut a fi de minus patru stele sau mai bine zis de trei stele plus. Asta e părerea mea.

Deci așa cum spuneam anterior pentru primele două zile de stat în Rio de Janeiro am ales acest hotel de patru stele situat foarte central. Este situat într-o zona sigură în așa numitul centru vechi. În apropiere sunt o mulțime de baruri si restaurante, iar muzeele se află la 1-2 kilometri departare. La fel si statiile de metrou Carioca si Cinelandia situate la aproximativ un kilometru depărtare.

Am ajuns seara pe la 21.00 la acest hotel. Recepționerii au fost foarte amabili si în maxim zece minute, după formalitătile obligatorii și completarea formularelor eram deja sus în camera de hotel.

Camera era destul de micuță! Noi am avut o camera triplă standard, iar partenerii noștri de călătorie, o camera dublă standard. Prețul a fost destul de convenabil pentru două nopti, pentru cele două camere am platit doar 151 de euro. De altfel ăsta a si fost unul din principalele criterii după care am ales acest hotel plus amplasarea lui foarte convenabilă. Când nu ai multe zile la dispozitie e bine să fii cât mai central, să nu pierzi timp si bani , cu transportul prin oraș.

Dar să revenim la camera noastră triplă. Când am rezervat mi s-a spus ca are 35 de mp. Sincer nu mi s-a părut acest lucru, ca fiind corect! Știu că acesti 35 mp includ si baia și holul, dar totuși parcă nu ieșea la socoteală! Cert e că aveam trei paturi single, unul lângă altul dispuse paralel, iar spațiul până la peretele din față nu era mai mare de un metru.

Dar cum eram deja rupti de pe drum, nu au mai contat atât de mult aceste mici amănunte. Ca si mobilier prin cameră aveam un birou și un scaun aferent, un dulap de haine, o servantă, telefon fic, televizor, aer condiționat (ce bătea direct pe mine, așa ca nu l-am putut folosi) plus un seif. Evident că aveam si un minibar, iar băuturile de la acesta aveau un preț decent. Pe jos era gresie.

Internetul mergea destul de bine atât în cameră, cât si în spațiile comune. Singura problemă era că în momentul în care nu mai erai în cameră trebuia să te conectezi la altul de la recepție, dar asta era doar așa un mic inconvenient!

Baia era destul de mare și era dotată cu o cabina de duș! Ca și obiecte de igienă aveam strictul necesar, plus un uscător de păr. Aveam chiar si apă caldă. Precizez acest lucru pentru că nu am avut peste tot prin Brazilia.

Micul dejun se servea la restaurantul de la parter între orele 6-10 dimineața. Nu era foarte mare varietate, dar aveai ce să alegi. Deosebit era cârnatul lor chorizo care nu are aceeași rețetă ca la noi, dar cert e că este foarte gustos. Ouă, cafea bună, gem si unt plus ceva fructe, cam asta mâncam la micul dejun!

Fiind situat foarte central hotelul cred că era plin. Restaurantul era aproape plin, iar la lift asteptai un pic. Și aveau patru lifturi.

Ca un plus pentru acest hotel aș vrea să menționez ca în zona de lobby aveam două computere legate la internet , de unde era destul de facil să-ti faci checkin-ul, pentru zborul următor. Teoria ca teoria, da practica te omoară. Tastele erau atât de șterse încât nu se vedeau deloc literele, așa că într-un final tot de pe telefon l-am făcut.

La ultimul etaj aveau o terasă cu o priveliste de cinci stele asupra orasului Rio de Janeiro atât ziua, cât mai ales seara. Evident că aveau acolo si o mică piscină cam de 2m/4m destul de adâncă. M-am încumetat în ultima seară să fac o baie în ea! Apa era curată, dar foarte rece si cum afară nu era foarte cald nu m-am bălăcit prea mult.

Tot aici sus era si o sala de forță, dar cine a avut timp de ea!?

Cu toate că eram cazați la un etaj superior , la etajul al optulea, tot se auzea noaptea, gălăgia de pe străzi. Dar aci nu cred că mai e vina hotelului , ci doar a orașului! ;)

În concluzie pot spune că am avut o ședere plăcută la acest hotel, situat extrem de convenabil, dar cu prețuri și condiții de trei stele! Recomand!

Trimis de robert in 26.09.19 10:08:57
Validat / Publicat: 26.09.19 13:28:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 priveliște de pe terasă

robert [26.09.19 12:21:49] »

rog melodia https://www.youtube.com/watch?v=QNJL6nfu__Q

mersi frumos!

webmasterX [26.09.19 13:15:23] »

Mutat în rubrica "Americas Granada Hotel, RIO DE JANEIRO" (nou-creată pe sait)

robert [26.09.19 13:26:14] »

@webmasterX: e ok!

webmaster [26.09.19 17:01:56] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

robert [26.09.19 17:29:41] »

@webmaster: mersi frumos!

roth [11.10.19 22:21:55] »

@robert:

Nu am ce comenta, asa sunt unii baftosi la cazare, ce sa faci...

robert [12.10.19 08:48:41] »

@roth: hehehe! Mersi pentru vizită!

robert, roth