ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2019
ÎNSCRIS: 10.02.17
SEP-2019

Bun gasit!

Am stat 2 nopti in perioada 22.09.2019/24.09.2019 la complexul Green Village. Complexul il stiam de mai demult, insa familia mea nu.

Drumul de la Bucuresti pana la ponton Star 2000 Murighiol l-am facut pe traseul A2 pana la Drajna, apoi Slobozia-Tandarei- Harsova - Giurgeni/Vadul Oii - Tulcea - Murighiol. Calitatea drumului este ok, aspect care m-a ajutat sa-l parcurg in aproximativ 4 h! Parcarea de la ponton este maricica, contra cost (20 lei/zi/autoturism). Transferul cu barca rapida s-a desfasurat la stabilita (13.30) sau varianta 15.30, dupa caz. Cazarea s-a facut in conditii civilizate. Am primit un apartament, compus dintr-un living, iar la etaj, dormitorul, compus dintr-un pat matrimonial. Apartamentul era curat, patul super confortabil. In living, in afara celor 2 fotolii si a unei masute din ratan se mai gaseau un TV, un dulap pentru haine si un racitor/minifrigider.

Micul dejun - foarte bun - se serveste doar la parterul restaurantului (terasa sau interior), iar celelalte 2 mese, dejunul si cina, la etaj, ori pe tarasa, ori in interior. Tarifele meniului de la restaurant sunt la aprecierea fiecaruia, in functie de buget!

Complexul dispune si de o piscina (1.60m adancime maxima), precum si zone relaxare (foisoare cu scaune tip leagan). Drumul pana la plaja se face in aproximativ 20 minute, mers lejer. Plaja este neamenajata, cu nisip fin, destul de multe scoici. Recomad sa mergeti si pana la gura de varsare a Dunarii in Marea Neagra!

Recomandare pentru cei din complex:

- vilele din spatele, respectiv lateralul restaurantului sufera din cauza mirosului hotelor de la bucatarie. Este inutila relaxarea pe terasa vilelor deoarece se simte mirosul puternic de prajeala.

- tarifele excursiilor sunt, dupa opinia mea, destul de piperate. Poate ca daca s-ar mai umbla la costuri, ar fi mai bine... Am sa atasez cat de curand si o lista cu excursiile promovate de cei de la Green Village!

Trimis de Mangrova in 25.09.19 11:54:37
Validat / Publicat: 25.09.19 12:42:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SF. GHEORGHE [TL].

VIZUALIZĂRI: 2281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mangrova); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.09.19 12:42:45]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 39&ridAnt=96933

dumi59
[14.10.19 15:59:51]

Salut! Spune-mi, te rog, daca se poate pescui in incinta complexului si daca exista posibilitatea sa congelezi pestele (in varianta ca poti prinde)? Multumesc frumos!

MangrovaAUTOR REVIEW
[14.10.19 19:42:38]

@dumi59: Salut dumi59,

In incinta complexului n-am văzut locuri unde s-ar putea pescui. Din ce-am văzut, se poate pescui de pe pontonul unde sosește barca rapidă, direct in Dunăre, inchiriat barcă si mers pe canale sau in zona debarcaderului portului. Dar acolo s-ar putea sa nu prinzi nimic, fiind zgomot, datorita bărcilor de la cherhana. Referitor la păstrarea la rece a peștelui prins... Trebuie discutat la recepție si in caz că cei de la bucătărie acceptă... Sper că ți-am oferit răspunsurile necesare. Toate cele bune!

dumi59
[15.10.19 07:49:37]