ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2019
DIN: Târgovişte [DB]
ÎNSCRIS: 26.03.17
SEP-2019

Frumos si relaxant!

De ce Litore? Pentru ca anul trecut mi s-a paruse mare pretul, insa ramasesem cu gandul la el. Asa ca anul asta cantarind ofertele agentiei dar mergand pe intuitie si dorinta, am ales Litore Resort HoteL&Spa.

Am ajuns la hotel in jurul orei 13. La receptie ne a intampinat o tanara draguta, zambitoare care ne-a inmanat cardurile pentru canera si prosoape, ne–a prins bratarile si i-a chemat pe baieti sa ne preia bagajele pentru a ne conduce in camera.

RECEPTIA este mare, primitoare cu un candelabru extrem de frumos. Exista mai multe birouri unde ziua sunt reprezentantii agentiilor. La intrare te intampina cu welcome drinks chek in (sampanie, limonada, prajituri, fructe).

Am fost condusi in camera unde ne-au prezentat utilitatile si modul de folosire al acestora. Am avut camera 1025 care se afla la acelasi nivel cu receptia. Pe drum sotul chiar era intrigat, suparat chiar, ca stam la parter si nu o sa avem nici un fel de priveliste. Ulterior, dupa acomodare, explorand hotelul, chiar ne amuzam de reactia lui pentru ca a fost exact contrar previziunilor lui.

CAMERA – mare cu pat matrimonial, pat de o persoana si o canapea. Televizor LCD, dulap mare, trei usi plus inca una (doar jumatate) in care se afla seiful. Frigiderul, si el incorporat intr-o comoda situate sub televizor, prevazut cu 2 beri Efes, 1 cola, 1 fanta, 1sprite, 1 cappy, 1 cola diet, 2 apa plata, 2 apa minerala. Refilul se face de 3 ori pe saptamana. Balconul a fost punctul forte al cazarii, foarte mare si plin de verdeata, prevazut cu o masuta si trei scaune, umbrela si support de rufe.

Imaginea era spectaculoasa, catre -1, unde se aflau piscina, restaurant principal si barul de la piscine, de unde am prins niste apusuri frumoase.

Baia mare, prevazuta cu consumabile gel dus, sampon, balsam, lapte de corp, monodoze care se inlocuiau. Prosoapele nu mai erau chiar atat de albe si nici asa pufoase dar se schimbau zilnic. lLenjeria a fost schimbata de 3 ori in sejur, intervalul de curatenie fiind intre ora 8 si 15, in functie de cum se organizau cameristele intr-o zi incepamd dintr-un capat al holului, in ziua urmatoare incepeau din partea opusa.

RESTAURANTUL – cel principal unde era meniu bufet si 3 cu specific (turcesc, fish si cred japonez, unul singur gratuit. Mancarea foarte buna gustoasa, cu 3 feluiri de carne zilnic, pui, peste, vita sau oaie. doua feluri de supa, de regula supa crema, prajituri nenumarate foarte aspectuase, insa nu pe gustul meu, baclava, cataif, fructe – mere, pere, piersici, pepene rosu. galben, iar in seara turceasca smochine. La mic dejun se servea fresh de portocale, erau dozatoare cu sucuri, dozatoare de cafea. cafea la filtru. In barul de la patisserie, deschis 24 h se servea cafea turceasca.

BARURI –se serveau cocteluri pe care ti le preparau cu bauturile locale. Nu mi-a placut faptul ca pentru staff serveau bauturile in pahare de sticla, dar pentru turisti in paharte de plastic sau carton, doar in lobby se serveau in pahare de sticla. Barmanii extreme de draguti si volubili.

PISCINA mare, infinity pool, cu vedere spectaculoasa, 1.40 m. separat piscine pentru copii si topogane, 3 la numar.

La piscine de la ora 14 se puteau servi cartofi copti, gozleme. waffe. inghetata.

Animatia mi s-a parut slabuta, cu program pentru copii iar de la ora 21.30 program pentru adulti – spectacol de dans, de magie, disco.

PLAJA frumoasa, situata intr-un golf, curata, avea pietris cu o granulatie mai mica pe care puteai merge fara incaltaminte speciala, umbrele si sezlonguri, dar si foisoare care se plateau prevazute inclusiv cu racitor. intrare putin abupta in apa iar dupa 8.9 m se adancea. brusc cam 1.50 m. Barul de la plaja se deschidea la ora 10 iar intre orele 12-17 se putea servi si mancare: salate, fripturi. cartofi prajiti... fructe. Exista si un spatiu unde se preparau gozleme.

Drumul pana la plaja cam abrupt la intoarcere, nu foarte mare distanta, cam 150 m. Exista un tractoras care asigura transportul intre 8.30 si 19, cu un nene extrem de jovial care nu te lasa sa astepti prea mult.

Am avut o vacanta asa cum ne-am dorit, cu liniste, relaxare, voie buna, cafea buna!!! . Recomand Litore pentru cei care vor resorturi mai mici, cu mai putini turisti. Mi a placut personalul care a fost tot timpul atent, serviabil. zambitor.

Trimis de alinao25 in 24.09.19 20:00:11
Validat / Publicat: 24.09.19 21:33:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris, Belek

VIZUALIZĂRI: 4533 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinao25); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Alta seara. alt apus

[24.09.19 20:11:02]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 00&ridAnt=96914

[24.09.19 21:32:56]

ux129604
[09.07.23 00:02:38]

Mâncarea ca la cantina de nefamilisti, dacă nu va grăbiți când se deschide, ramaneti nemâncați. La bar, au in total 10 sticle de bautura. Între mese, dacă vreți sa mâncați ceva nu este posibil, se face foamea. Mobilierul din camera parca ar fi mobila de Bucătărie. In concluzie, cel mai de ras hotel care are pretenții de ultra all incluzive, dar el este o cantina. A se evita!!

alinao25
Alte impresii din această RUBRICĂLitore Resort Hotel & Spa [Okurkalar]: