ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2019
DIN: Doncaster
ÎNSCRIS: 12.08.18
SEP-2019

Informeaza-te bine inainte sa pleci in vacanta in Africa (#Safari #Paradise Island #Luxor)

Am ajuns de 12 ore din concediu si vreau sa va las aici informatii esentiale si actualizate cu privire la excursiile optionale din Hurghada cat si in centrul orasului.

In primul rand atrag atentia celor care au probleme cu rabdarea si nu pot tolera cersetoria insistenta SA NU SE DUCA IN VACANTA ACEASTA. Aici toti cer bani pentru orice (si pentru ca a dat mana cu tine) si se tin dupa tine sa iti vanda chinezarii la pretrui supraevaluate.

Aceste lucruri le vezi in toate excursiile optionale, in oras, pana si in resort... cu alte cuvinte am avut o experienta groaznica din acest punct de vedere.

Excursiile pe care le recomand sunt urmatoarele:

1. Safari in desert

Aici esti dus in desert si conduci ATV-urile prin nisip, apoi te urci in masini Spider, este o experienta frumoasa pentru oricine, si fete si baieti, este cineva care filmeaza si fotografiaza tot momentul. Frumos este si faptul ca echipamentul si excursia te duce cu gandul la filmul MAD MAX iar accesorile parca te transpun la BURNING MAN din California. (search pe google :) )

Inca un lucru frumos aici este faptul ca in pret este inclusa o masa, apa rece, ceaiuri si narghilea. (super oferta).

Alt lucru frumos a fost cand am fost cu masini de teren 30 km in desert intr-o zona locuita de beduini, acolo te plimbi cu asini si cu camile, totul inclus in pret.

Singurul lucru care nu mi-a placut si trebuie sa il mentionez este faptul ca la sfarsitul excursiei ghidul a cerut bacsis de la obraz asemanator taximetristilor bucuresteni. (Booom!!)

2. Paradise Island

Este bine stiut faptul ca Marea Rosie este bogata si totodata darnica cu turistii, coralii si vietatile din ea oferind un tablou pentru un concediu de vis pentru toata lumea.

Paradise Island este recomandarea mea pentru toti care vin in Hurghada.

De unde ne-am imbarcat si pana pe insula sunt doar 30 de minute, perfect pentru o serie de foto video. La insula am ramas 3 ore timp in care am mancat la restaurant si o plaja binisor amenajata.

Trebuie sa precizez ca numele Paradise Island este departe de a fi un paradis (sunt o multime de plaje in Costinesti care sunt mai okay decat aceasta) dar nu pentru asta am venit. Urmeaza sesiunea de snorkeling care credeti-ma ca merita fiecare banut in parte.

Peisajul cu corali pesti colorati si broaste testoase este la superficial. Sportul poate fi practicat de oricine, chiar si cine nu stie sa inoate, deci nu stati pe ganduri.

Pentru aceste doua excursii recomand sa le faceti in perioada Septembrie -Octombrie cand nu este chiar atat de cald, (eu am prins si 39 de grade ziua in 15 septembrie si noaptea la ora 3 erau inca 31).

Aceeasi problema am avut-o si cu ghidul acesta, la sfarsitul excursiei a venit cu un plic pentru 'donatii' (pentru ca ei sunt saraci si noi suntem bogati, cel putin asa au ei impresia). Cred ca ati prins ideea ca nu imi plac tiganismele de genul, nu-i asa :)) ))?

Trecem la urmatorul tur pe care l-am facut si nu-l recomand, anume LUXOR.

3. LUXOR (Valea Regilor)

Am zis ca nu recomand aceasta excursie deoarece este un drum foarte lung si esti limitat din multe puncte de vedere.

Ghidul a vorbit intr-o romana stricata tot drumul, preferam engleza sau liniste. La inceput a fost amuzant primele 10-15 minute dar imaginati-va ca 5 ore nu s-a oprit din vorbit. Pana la urma am venit in concediu.

In masina am fost congelati la propriu fratilor, egiptenii sunt bolnavi de cand au desopeirt aerul conditionat, il abuzeaza fara sa se gandeasca la altcineva. Am cerut in repetate randuri sa opreasca aerul ca ne omoara pe toti si nu au bani de cosciug si de expatrieri insa ei au ras si au continuat cu -10 grade 270 km... wow.

Nu tin minte daca am precizat faptul ca egiptenii sunt in lumea a 3-a si ca ne vad ca pe niste dolari sau euro in marime naturala.

Am oprit autocarul la un popas undeva pe la mijlocul calatoriei noastre la Luxor si am fost intampinati de prichindei care vindeau martisoare cu 10 dolari bucata :)) -dupa care scade brusc la 1 dolar, tipic.

In interior am platit pentru 2 cafele si o punga de stixuri 10 dolari, cred ca la Paris sau Venetia nu depaseam 6 dolari, dar in fine, am mentionat mai sus cum ne vad ei pe noi.

Aici am avut o criza de nervi, dar relaxeaza-te, suntem in concediu, inspiram adanc si mergem mai departe.

Compania cu care am luat acest pachet ne-a asigurat absolut totul... pe hartie si din vorbe. In practica am fost nevoiti sa platim apa (care era vanduta de catre ghid)... revenind la ghid, acesta a organizat in autocar, sau a inventat o excursie pe nil cu barca cu motor la un pret modic, de 15 dolari lucru pe care il platisem deja, i-am explicat acest aspect si s-a facut ca nu intelege, fratilor Ferentari e lux si orice locuitor al acestui cartier este Gentleman pen langa acesti egipteni.

IN fine, am respirat adanc, am venit in concediu (asa imi repeta iubita mea).

Nici bine nu m-am linistit ca la restaurantul unde am platit masa de pranz ne-a oferit mancare, fara bautura, apa costand 3 dolari sau 2 euro. (tiganisme grosolane, dar ii jignesc degeaba pe tigani, acestia au titlu de 'sir ' in comparatie cu acestia). Am respirat adanc, etc etc

Sa revenim la vacanta propriu-zisa.

Templul de la Luxor superb, statuile arata impecabil, povestea de acolo wow...

A urmat bineinteles si Valea Regilor unde totul a fost pe repede inainte, am vizitat in 20 de minute totul si am fugit la autocar, nu am reusit sa facem stiu eu ce fotografii insa am ramas in minte cu mormintele faraonilor care sunt superbe.

A urmat apoi un drum de 5-6 ore inapoi la hotel, un drum cu un sofer idiot (mai sus am specificat ca egiptenii sunt in lumea a treia, ma refeream aici la circulatie, nu au nici un Dumnezeu, fiecare traverseaza pe unde vrea, nimeni nu are cedeaza trecerea, toti au prioritate, )

Morala excursiei este sa evitati excursiile lungi deoarece vei ajunge la destinatie si nu te mai bucuri de locul respectiv, presupun ca ati mai auzit de ghizi care stau cu biciul pe tine si te grabeste.

Alte sfaturi utile pentru voi ar fi:

1. Nu va duceti la voi cu dolari neaparat, egiptenii s-au prins de faza si au schimbat moneda in Euro si chiar si Lire sterline

2. Are legatura cu primul sfat de mai sus, negociati la sange orice, preturile cerute de vanzatori sunt de 10 ori mai mari.

3. Verificati ce ati achizitionat, vanzatorii obisnuiesc sa inlocuiasca ce tocmai ai cumparat cu un fake de plastic.

4. Nu dati bacsis mult nimanui, indiferent de serviciul oferit deoarece se vorbesc intre ei spunand ca ai bani si esti darnic si nu mai scapi de ei tot sejurul, (desigur nu este cazul meu dar am observat asta la un amic). Suma medie pentru ''bell boy '', ospatarii de la masa, receptioneri, room service este de 1-2 dolari (preferabil sa dati hartii nu monezi de 1 euro).

5. Recomand masajul acolo, sportiv sau de relaxare, sunt foarte bine antrenati si merita un pic de rasfat in concediu, nu-i asa? Pretul variaza undeva intre 20-30 dolari de persoana, depinde de cum negociezi cu ei, personal cred ca merge si mai jos.

6. Cine are probleme cu stomacul ar fi ideal sa aveti la voi mijloace de protectie precum imodium sau furazolidon.

Trimis de paul.boalca in 19.09.19 19:03:03
Validat / Publicat: 19.09.19 20:36:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 802 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paul.boalca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [19.09.19 20:35:59] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=96821

nicole33 [19.09.19 23:15:32] »

@paul. boalca:

Templul de la Luxor superb, statuile arata impecabil, povestea de acolo wow...

Interesant ca ai vizitat templul de la Luxor. Noi l-am văzut doar din mersul autocarului. Frumos, dar mie mi s-a părut mai mic decât templul din Karnak inclus in toate ofertele de excursii găsite de mine.

Traversarea Nilului cu barca trebuia sa fie inclusă in prețul excursiei, nu plătită extra

Nu știu cum ai reușit sa vezi trei morminte in doar douăzeci de minute. Asta da performanța!

Daidha* [20.09.19 08:02:21] »

Si eu m-am intors de curand si aproape ca nu-mi vine sa cred cat de diferite sunt impresiile mele fata de ale dumneavoastra.

Am fost in 3 excursii si nicio secunda nu ne-am simtit obligati sa dam bacsis. Toti ghizii ne-au spus de foarte multe ori ca nu trebuie sa dam bacis daca nu vrem. Am dat pentru ca am vrut.

Am lasat bacsis in camera pentru curatenie, bascis la terasa pentru baiatul care ne servea si la toate restaurantele din resort unde mergeam. 1 dolar pentru ei inseamna mult, dar pentru noi, romanii, 4 lei nu e asa mult. Am considerat ca oamenii aia chiar muncesc foarte mult si merita bacsis. Si da, ei sunt saraci si noi suntem bogati in comparatie cu ei.

Pentru suveniruri si alte cumparaturi am fost la magazine cu pret fix, unde nu ne-a hartuit nimeni si nici nu ne-au schimbat produsele cu fake-uri.

Am platit doar cu dolari, nu ne-a refuzat nimeni. Faceau paritatea si asta era.

Iar ca sa compari Paradise island cu o plaja din Costinesti mi se pare de neimaginat.

Daidha*
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: