ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2019
    SEP-2019
    5 AD. + 2 COPII

Excursii optionale - Safari, Dolphin House si Orange Bay

Buna ziua,

tocmai m-am intors din Hurghada si as dori sa impartasesc cateva impresii din excursiile pe care le-am facut.

Nu am ales excursiile puse la dispozitie de agentia cu care am mers in Egipt, ci am ales un operator local si anume Amir Gemy de la Shahin Tours Hurghada. Despre Amir am aflat pe acest site unde avea recomandari foarte bune. L-am contactat pe facebook si asta a fost. El s-a ocupat de tot. Am stabilit o zi de intalnire, a venit si ne-a luat de la hotel, am mers la agentia lui unde am ales excursiile si zilele in care sa mergem.

Fiind un grup de 8 persoane cu dorinte usor diferite, Amir a avut grija sa ne faca programul in asa fel incat sa multumeasca pe toata lumea.

Prima excursie a fost in desert (30 Euro de persoana). Dimineata ne-a luat o masina de la hotel, am mers la un garaj - cum ii zic ei - unde ne-au explicat tot ce trebuia sa stim, ne-au impartit ochelari speciali pentru nisip si am plecat sa ne plimbam cu boogie si apoi cu ATV-urile. Apoi am mers cu masina vreo 25 minute catre un sat de beduini, ne-am plimbat cu camilele, am vazut cum se prepara lipia lor traditionala, ne-au aratat produse facute manual din os de camila. La intoarcerea la garaj am servit masa si am asteptat sa inceapa un spectacol traditional. In tot acest timp, ghizii au fost foarte atenti cu noi.

La urmatoarea excursie, 5 persoane au mers la Luxor si Valea Regilor (pret 55 Euro/persoana), iar restul de 3 printre care si eu, am mers in excursia numita Dolphin House (30 Euro/persoana), sa vedem delfinii in mediul lor natural.

La ora stabilita Amir a trimis o masina care ne-a luat de la hotel, ne-a dus in port si de acolo am plecat pe mare. Am avut ceva emotii ca nu o sa vedem niciun delfin, mai ales ca erau foarte multe vase in zona respectiva, dar chiar i-am vazut. Sotul meu a si inotat la 1 metru distanta de o familie: mama, tata si pui.

Dupa asta am mers in alt loc unde erau multi corali si s-a facut o oprire pentru snorkeling. Ni s-au pus la dispozitie veste de salvare, ochelari si tuburi pentru snorkeling, precum si labe de inot. Bineinteles pentru cine dorea. Echipajul de pe vas a fost foarte grijuliu cu toti turistii, nicio secunda nu ne-a scapat din ochi. Dupa asta s-a servit masa, in regim bufet, mancare foarte buna si am plecat spre alt loc de snorkeling unde am avut posibilitatea sa ne plimbam si cu banana si sofa.

A treia excursie a fost catre insula Giftun in locul numit Orange Bay. Insula este foarte mare si sunt mai multe locuri unde se poate opri: Orange Bay, Paradise, Mahmya. Noi am ales Orange Bay (30 Euro/persoana). Am scris toate preturile pentru a fi mai usor sa faceti o comparatie cu ce ofera agentiile cu care mergeti din Romania.

Acelasi scenariu: masina - port - vas. Am stat 2 ore pe insula pentru baie, poze, relaxare la umbra, etc. si apoi am plecat pe mare. Au urmat 2 opriri pentru snorkeling si dupa, o alta oprire, mai aproape de port, unde ne-am dat cu banana si sofa.

Vreau sa mentionez ca in niciun moment nu ne-am simtit in nesiguranta, toti ghizii au fost extraordinari. Se acorda o atentie deosebita turistilor si toata lumea se poarta excelent. Toti vorbeau engleza, germana si se straduiau sa invete si alte limbi straine pentru ei.

Amir Gemy pe care il recomand din tot sufletul vorbeste foarte bine engleza si a zis ca pana anul viitor vrea sa invete si romana, mai ales ca are foarte multi clienti romani.

Trimis de Daidha* in 19.09.19 15:22:42
    Validat / Publicat: 19.09.19 15:56:54
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1611 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daidha*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [19.09.19 15:39:44] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=96818

nicole33 [19.09.19 23:30:05] »

@Daidha:

Despre Amir am aflat pe acest site unde avea recomandari foarte bune.

Ca urmare a reclamei intense și chiar intensive pe care i-au făcut-o mulți romani pe Amfostacolo, deja celebrul Amir s-a șmecherit și a schimbat prețurile din dolari, cum apăreau in primele reclame, in euro.

Intr-adevăr, vorbește bine engleză, dar in rest pe mine nu m-a convins. Sunt nenumărate alte agenții locale care oferă excursii absolut similare și chiar puțin mai ieftine.

De ce as alege tocmai aceasta agenție?

Daidha* [20.09.19 08:05:54] »

@nicole33: Eu am vazut si alte oferte, de la alte agentii si toate preturile erau in Euro.

Iar ca sa va raspund la intrebare, puteti alege ce doriti. Eu doar am facut o recomandare, fiecare alege ce doreste.

nicole33 [20.09.19 10:47:36] »

@Daidha:

Nedumerirea mea era de ce din peste o suta de agenții locale cu prețuri similare sau chiar puțin mai mici toți romanii îl aleg, cu ochii închiși, pe acest multlaudat Amir.

Sunt acum intr-un hotel aflat la aproape un kilometru distanța de minunata agenție și toți romanii din hotel numai despre Amir vorbesc. Unii știu engleză binișor, dar tot nu cred ca ar înțelege suta la suta Explicațiile unui ghid pe teme istorice, cazul excursiilor la Cairo și Luxor, însă ma întreb cu ce se vor alege din asemenea excursii cei care nu sunt in stare nici sa-și comande o banala cafea cu lapte la bar . Dar vor face niște poze cu ei la Piramide, vor avea cu ce sa se laude in fata prietenilor, fiind mai puțin important ca nu au înțeles absolut nimic, totul semănând izbitor cu clasica excursie la Paris

Restul excursiilor le poti lua de oriunde, ghidajul nefiind esențial.

Pe mine Amir nu m-a convins ca-mi oferă ceva in plus fata de mulți alții similari, motiv pentru care nu-l voi alege pentru optionale.

=

Oricum, șmecheria cu reclama gratuită pe Amfostacolo i-a funcționat perfect și i-a adus profituri semnificative

Daidha* [20.09.19 14:11:44] »

@nicole33:

Dumneavoastra puteti cumpara de la acele agentii. Eu si alti romani am ales sa cumparam de la el si cei care am fost multumiti de servicii am ales sa-l recomandam.

Mentionez ca nu Amir a fost ghidul nostru in excursiile cumparate. In fiecare excursie am avut alt ghid care si-a facut treaba foarte bine si a fost foarte atent cu noi.

Prietenii care au fost in excursia la Luxor chiar mi-au spus ca ghidul lor a fost foarte bun.

In ceea ce ma priveste, pe langa engleza eu vorbesc si germana, franceza, spaniola astfel ca nu am nicio problema in a intelege ce mi se explica. Chiar si la Paris. Cu chinezii am avut mici probleme de intelegere, dar promit sa ma pun la punct pentru urmatoarea vizita.

Ma surprinde totusi exigenta pe care unii romani o au cand ies in afara tarii, dar cand merg in Romania accepta toate mizeriile si aroganta personalului din hoteluri si restaurante.

nicole33 [20.09.19 15:19:09] »

@Daidha:

Impresionant! Deja lăcrimez, iar cu chineza chiar m-ai convins

Ma surprinde totusi exigenta pe care unii romani o au cand ies in afara tarii,

Turiștii romani au pretenții când ies din țara, poate mai multe decât străinii și nu cred ca este un lucru rău, cât timp acestea sunt sunt in concordanța cu banii plătiți.

Cel mai probabil, aceștia nu-și mai petrec de mulți ani vacantele in România din motive evidente.

=

Dar niște poze nu pui si tu pentru o mai buna ilustrare a excursiilor descrise?

Daidha* [23.09.19 14:45:06] »

@nicole33:

Poate ar trebui sa va stergeti lacrimile si sa va bucurati de ce are Egiptul de oferit daca tot ati zis ca sunteti acolo. Sau va incurca Amir?

[...]

claudia2020 [23.09.19 18:21:21] »

@Daidha: Si eu am fost acolo. Faptul ca am aflat anterior de alternativa excursiilor optionale cu agentia lui Amir a fost bine-venit. Raportul calitate-pret este unul foarte bun, in conditiile in care nu te deranjeaza lipsa unui ghid vorbitor de limba romana. Practic preturile sunt la jumatate fata de cele ofertate de agentia romaneasca. Am apreciat increderea generata de Amir prin profesionalismul de care a dat dovada. Ne-a ascultat si ne-a ajutat sa ne alegem excursiile din oferta generoasa. Practic excursiile se incadrau intr-una din categoriile: istorie, divertisment, relaxare. Am apreciat succesiunea excursiilor pe care el ne-a propus-o, alternand momentele solicitante cu cele de refacere si energizare. A fost punctual in tot ce s-a stabilit si, mereu aproape prin contactul pe wapp. Mi-as dori si in Romania astfel de furnizori de servicii turistice!

claudia2020, Daidha*
    Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: