ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2010
JUL-2009

Polichrono... Info

Polichrono…Info.

Locatie: Grecia - Halkidiki - Kassandra,

Amplasat intre Kalithea si Hanioti, statiuni mai mari si mai cunsocute pentru a avea un punct de reper, pe partea stanga a bratului Kassandra in sensul de mers catre Hanioti.

Am scris despre Sun Hotel, dar cu citirea review-urilor voastre am invatat cum trebuie sa fie facuta o descriere a unui loc, pe unde ne-am petrecut concediile sau am stat cateva zile, cu bune sau rele. Pana la urma si raul este un bun necesar, face parte din viata. Eu nu am incercat niciodata sa cocolosesc un loc vizitat. Daca cineva nu spune ca mine sau nu este de acord cu punctul meu de vedere, nu foloseste cuvinte pompoase si marete vizavi de acel loc este automat dusmanul meu, nu sunt genul. Despre locatie nu am spus mai nimic si multi dintre voi chiar nu stiti nimic despre aceasta statiune. Este si un raspuns la ecoul userului corinka, cred ca este mai corect din partea mea sa aduc cateva completari in plus fata de reviewul anterior, eram la inceput si va rog sa ma scuzati pentru saracia de informatie al acelui review.

Polichrono, este o statiune micuta si inghesuita de pe bratul Kassandra. Plaja este orientata cu vederea catre bratul Sithonia, partea Sithoniei cu Gerakina, Nikty, Neos Marmaras, Toroni. In departare peste toata Sithonia se vede maret strajuind parca in toata partea de nord a Greciei, varful muntelui Athos. Varful Athosului cand este senin afara, el are mereu acel norisor deasupra varfului. Polichrono in partea opusa plajei, la iesirea din statiune este aparat de niste dealuri nu foarte inalte. Anul trecut mai mult de jumatate din vegetatia lor era arsa in urma incediilor aratate prezentate la stirile noastre din 2008. Cand veniti dinspre Kalithea si mergeti in spre Hanioti, inatlniti indicatorul cu numele statiunii. La aproximativ 200 metri dupa ce intrati in localitate exista un STOP semaforizat pe autostrada, singurul de altfel in tot Polichrono, unde faceti la stanga si ajungeti practic in centrul statiuni. Majoritatea punctelor de reper sau a te descurca mai bine in statiune este, , La Stop’’. Aici aveti si intersectia principala a statiunii. De aici sunt stradute care coboara spre plaja, genul toate drumurile duc spre plaja. Aleea principala este inchisa circulatiei auto. Taverne, magazine de suveniruri si cel mai important, vile de inchiriat una dupa alta pe toata strada. Ajunsi aici, in stanga se face drumul care merge paralel cu marea si autostrada; urmandu-l va duce pana la Evdos, unde iese in autostrada. In dreapta intrati prin statiune si drumul va duce paralel cu marea si autostrada pana la Hanioti. Stradutele sunt perpendiculare cu acesta, inguste si orientate catre mare. Hoteluri mari si de renume nu sunt. Pe strada din centru coborand inspre mare, pe stanga- dreapta sunt Studio-uri si vile una dupa alta. Strada din centrul se termina in faleza si are un monument micut, La Obelisc ii spuneau toti romanii, de ce? nu stiu sa va spun.

Hotel Neapolis 3 stele, se afla in capatul strazii care coboara de la Stop si este pe strada inchisa circulatie auto; este la plaja, un singur etaj, palmieri la intrare si piscina interioara. Mentionez acest hotel pentru ca treceam pe langa el in fiecare zi, il vedeam ca arata foarte bine pe dinafara si este ceva care iese in evidenta fata de toate vilele din jur.

Hotel Possidonio 2 stele, cand ajungeti la Stop faceti la dreapta pe drumul paralel cu autostrada care va duce la Hanioti. Un hotel pe 2 nivele la parter cu magazine de tot felul si agentii locale de turism.

Hotel Odisseas, pe aceasi strada cu Sun Hotel, aproape fata in fata unul cu celalalt, din camera nostra se vedea in curtea celor de la Odisseas. Un hotel foarte frumos, curte interioara, banani si palmieri pitici langa psicina (foarte mica, un patrat de cativa metri) un bar si o terasa cum mai rar vezi. Un hotel cu 2 nivele si curte deschisa la strada. Foarte frumos si acesta dar…cu romanasi de pe langa Constanta…manele la telefon… erau 8 sau 10 cu totii, vorbeau tare sa ii auda toti din jur ce fac ei si cine sunt ei…mancau si aruncau totul in jurul lor…la taverne veneau tot in haita…mese stranse si aranjate ca la nunta…patronii fericitii … Erau romani …nu tigani, aceastea ar fi partea negativa a statiunii, sa nu dati de ei pe la vreo taverna sau pe plaja.

Apartamente de inchiriat gasiti si aici, vile pe malul mari, pe drumul secundar care duce spre Hanioti. Locatie superba, liniste, umbra si marea in spatele vilei, plaja curata si nu foarte lata. In aceasta zona este mai liniste si nu este aglomeratie. Noi am mers pe plaja pana aproape de Hanioti si ne-am intors pe soseaua paralela cu autostrada, se vede fiind la aproximativ 100 de metri de aceasta. Intrari din autostrada pe acest drum secundar sunt si le vedeti usor si semnalizate din timp. Am sa postez niste poze cu acestea si niste numere de telefon afisate la strada, sper sa nu fie considerata reclama. Daca nu se accepta rog retragerea acestora, nu vreau sa dau curs unor polemici.

Taverne deschise pana tarziu si pana la utimul client, toate in semiintuneric si muzica in surdina.

Faleza este cat tine statiunea si plaja din Polichrono. Pe o parte marea si pe cealalta taverne, magazine, vile si hoteluri. Foarte aglomerata seara, nu este foarte lata, loc de a trece 2 masini una langa alta, aproape la centimetru. Nu trec decat masinile pentru aprovizionarea magazinelor si a tavernelor. Fiecare din stradutele care ajung pe faleza sunt prevazute cu bariera. Politie la pas printre turisti.

Tavernele sunt orientate cu vederea spre mare, seara o priveliste superba cu luminile Sythoniei in departare, luminile catorva barci pescaresti care aprovizionau zona si sunetul valurilor la mal. Gasiti si aici meniuri in limba romana, ospatarii nu vorbesc romaneste, doar Buna Ziua, La Revedere, Poftiti Va Rog, Este Liber si Buna Seara.

Plaja, nu este lata. Este foarte ingusta, cu nisip fin. In unele locuri de la faleza si pana la mare sunt doar 2 metri. Intrarea in apa este lina dar si abrupta, sunt portiuni unde se intra lin dar si gauri in nisip, pe bucati si pe care trebuie sa le cautati cu privirea, am sa postez poze cu apa la mal. La mal sub apa sunt portiuni unde gasiti bolovani, dar si cu nisip. Asta cu bolovanii in apa este... fiecare cum ii gaseste. Am gasit in prima zi dupa care ne-am mutat si pana la sfarsitul sejurlui nu am mai avut probleme. In general luati-va dupa unde sunt si fac baie sarbii. Ei cunosc foarte bine plaja si zonele unde poti sta fara probleme. Apa marii era limpede fara alge. Nisip sub apa pana departe 100 metri. Pentru snorkeling nu prea este nimic de facut. Nisip pana la 15-20 metri adancime. Din cauza agitatiei de pe plaja nu veti intalni pesti sau alte vietuitoare marine. O intindere mare de nisip, atat. Se poate merge in apa fara sa fie adanca pana la aproximativ 30-40 metri in zonele unde intrarea este lina. Si in zonele cu intrare abrupta inaintand la un moment dat simti cum nisipul revine sub talpi si apa este pana la piept.

Polichorno este o statiune a vilelor sau a Studio-urilor. Preturi negociabile si oricand dispusi sa te atraga. Comparativ cu alte statiuni preturile la cazare (vile) este foarte ieftin. Polichrono este o statiune ocupata in majoritate de sarbi, cred ca 80%. Am mers in capatul statiunii pentru a vedea niste vile, indrumat de un ospatar grec. Am mers intr-o dimineata cu un coleg de hotel roman pana acolo sa vorbim. Am reusit dupa vreo 30 min. sa scoatem camera 2adulti + 1 copil, cu chichineta la 25 euro/ noapte in Iulie-August. Plus ca… daca vrem si pentru la anul, adica pentru anul in curs, putem sa achitam in avans tot sejurul (7nopti) si ne lasa la 12-15 euro camera, in aceleasi conditii (2adulti+1copil si camera cu chichineta). La acest complex de vile stateau numai sarbi si ei asa procedau. Achitau costul unui sejur de7 nopti cu un an inainte si il scoteau la 12-15 euro, banuiesc ca mai depinde cum te descurai cu propietarul sau cat de tare il impresionai.

La sfarsitul saptamanii Polichrono se umple si de greci. Noi am ajuns intr-o sambata si era aglomeratie. Locuri de parcare pentru cei veniti la hotel gasiti, fiecare hotel are parcare proprie si nu va faceti probleme. Daca stati la vile le parcati in fata acestora. Transportul in comun, pe Kassandra se face catre Salonic sau invers din ora in ora. Statiile pentru acestea le remarcati usor, fiind special amenajate (acoperite, bancute si telefon) si semnalizate din timp. Pretul unui billet in 2009 era de 2 euro din Polichrono pana in Salonic.

Agentiile locale de turism ofera excursii optionale si le gasiti foarte usor. Stiam dinainte ca nu trebuie sa ii luam pe cei de la agentia partenera a agentiei cu care am fost plecati, dar i-am luat... Mai scumpi cu 10- 15 euro fata de agentiile locale si dezinteresati total fata de cei pe care ii prostesc sa le ia bani din prima zi sau din autocar. Dupa multe eforturi si dupa scandal, nu se dau banii inapoi, doar schimba agentul.

Agentiile locale de turism sunt la, , Stop’’, la parterul hotelului Possidonio (cea cu care am fost noi) si pe drumul catre hotel Possidonio (Lemonias, una dintre ele). Familia cu care ne-am imprietenit si am fost mai tot timpul la toate optionalele chiar au avut probleme cu aceasta firma partenera sau ceva de genul…mori de vant si prosteala.

Asadar, turistii care au apelat la serviciile acestor agentii locale au fost foarte multumiti. Cei care au fost cu noi pe vaporasele de croaziera aveau ghid, erau asteptati si indrumati. Nu erau lasati sa rataceasca, erau asteptati si ghidul in permanenta avea cate ceva de spus. Nu se supara ori de cate ori cineva ii pune cate o intrebare si incerca sa ii lamureasca pe fiecare cum puteau mai bine. Ai nostri stateau cu popoul in cabina capitanului trageau cu bericioaice cand il intrebai ceva “da’ nu vezi domne ca vorbesc cu capitanul? ”. La acelasi hotel Possidonio mai sunt 3 agentii locale in afara de cea partenera.

Cabinetul Medical, faceti dreapta de la, , Stop’’ inspre hotelul Possidonio si la aproximativ 200 metri pe dreapta la parterul unei vile. Este perete in perete cu un Coafor, pardon Salon Cosmetic, daca ma aud domnitele cu buze tzuguiate…. Medicul vorbeste engleza bine, am avut nevoie la un moment dat. Daca nu este la cabinet in aceea zi este chemat si vine de la Salonic a doua zi. In permanenta este o asistenta la cabinet, care vorbeste engleza foarte prost, ea fiind sarboaica, greaca vorbeste foarte bine, dar amabila si isi face treaba bine. Lasati asigurarea medicala la ea sa o vada doctorul. Nu am avut nici o problema cu asigurarea medicala facuta la noi in tara, a fost acceptata. Doctorul este grec si am crezut ca nu poate rezolva problema, dar spre surprinderea noastra a resusit, cred ca dupa cel din Limenaria este al doilea care a reusit sa ghiceasca reteta, la noi in tara nici un doctor intrebat nu stia despre acest diagnostic, dar despre medicamente nici atat.

Agentii de inchiriat scutere, masini si A. T. V-uri, bineinteles tot la, , Stop’’. Sunt la intersectie 2-3 agentii de inchiriat, gasiti fara probleme, nu stiu pretul decat la scutere 15-20-25euro/zi, pana la ora 20. 00 - A. T. V de la 20 – 40euro, pentru masini imi pare rau dar nu il stiu.

Bancomate tot la “ Stop” am vazut. Supermarket-ul local este la intrarea pe strada inchisa circulatiei auto din centru. Bineinteles mai este unul la fel de maricel, tot la... “Stop”. De fapt, zona de magazine mai ieftine, terase mai ieftine, magazine de dulciuri, inghetata, suveniruri, toate mai ieftine sunt in aceasta intersectie si strada din centrul Statiunii.

Agentie de scuba diving am gasit doar una, tot la Stop, intre 45-65 euro de persoana, cu pranz pe vaporas. Locuri pentru scufundari, langa Toroneos, Insula Testoaselor. Sau mai departe, cu plecare din Ouranopoulos catre Vourvouru si intre capetele bratelor Kassandra si Sytonia si pe langa unde se termina bratele penisulei Halkidiki.

Croaziere se fac din Polichrono cu agentiile locale, preturile sunt ale acestora, daca vreti si pretul agentiei partenere am sa fac o comparatie:

Local Partenera

Muntele Atos 12 25 pretul in euro

Insula Tassos 40 60

Meteora 25 45

Insula Toroneos 20 35

Insula Testoaselor 15 35

Insula Petralona nu era in oferta agentiilor anul trecut, imi pare rau dar nu stiu.

Insula Testoaselor

Plecare ora 9 dimineata cu autocarul din Polichrono si ajuns la 10. 30 Ouranopouli

Ouranopouli plecare ora 11. 00 cu vaporasul Menia Maria II

pranz pe vapoars, oprire intr-un port pe care nici in ziua de azi nu stiu cum se numeste. Am stat 1 ora. Ghidul, student roman, pe care il cheama ALEX. Ne-a spus ca avem cel mai batran maslin din Grecia in dreapta de parca aveam ciunga in par. El a ramas pe vapor sa asculte Michael Jackson cu capitanul. Ne-a spus sa venim cu 1 ora mai devreme decat ceilalti turisti care au venit cu agentiile locale. Am fost si noi pe acolo, am facut poze, am intrebat localnicii unde este biserica si…atat. Am plecat spre o plaja amplasata fata in fata cu statiunea Vourvouru. Baie 1 ora si mai departe… un golf din insula Testoaselor unde am stat tot…1 ora, baie si aici am vrut sa il arunc de vapor pe acest ALEX. Incepuse sa tipe la copii si a avut norocul sa o impinga tocmai pe fiica-mea in apa, alta natie nu gasise si el, pentru ca scara respectiva era pentru…coborat. Scara pentru urcat pe vaporas era pe partea cealalta a vaporasului si tot o impingea de la jumatatea scarii inapoi in mare, fata tipa si eu eram cu mainle in gatul lui ALEX asta. Ar fi bine sa citeasca acest review sa isi aduca aminte, daca ma vede pe strada sa ma ocolesca altfel il joc in picioare si in ziua de azi. Din insula Testoaselor am plecat spre alt golf din insula unde am stat 30 min. dupa care am plecat spre Ouranopouli. Nu va spun cum sau numite acele locuri pentru ca nu stim.

Insula Toroneos,

In urma scandalului facut pentru profesionalismul ghidului Alex…a fost schimbat cu Tibi.

Plecare din Polichrono la ora 9. 00 spre portul din Pefkohori.

Ora 10. 00 am plecat spre Toroneos cu vaporasul Aghios Nikolaos M.

Capitan Alexis.

In Toroneos 2 ore la plaja si baie. Plecare in Neos Marmaras unde am stat 2 ore, pentru cumparaturi si vizitare oras. Am revenit in Pefkohori in jur de ora 19. 00.

Sezlonguri sunt in centrul statiuni pe faleza 2-3 taverne care au sezlonguri Eu stau mai mult in apa sau pe… langa mare, dar preturile la sezlonguri erau la fel ca in toata Grecia, 1 Frappe 2 - 2, 50euro, 1 bere la sezlong 2 - 3euro sau 1cocktail si ai sezlongul toata ziua.

“ Sezlonguri free pentru clienti nostri”

Cluburi de noapte si discoteci nu sunt. Pentru cei care cauta viata de noapte sunt 2 locatii pe faleza, in inturenic, canapele si bar in mijloc, muzica de club, dar muzica nu este tare, doar cat sa se auda in interiorul locatiei. Skyjet-uri si barci cu motor de inchiriat nu am vazut. Port nu are si puteti inota linistiti si fara probleme.

Pentru cei mici aveti loc de joaca, sunt amenajate la iesirea inspre Kalithea; leagane, tobogane, carusel si ceva in genul Oraselul Copiilor de la noi, doar cateva, nu sunt multe. O roata mica, un carusel si el mic, masinute de leganat. Sunt jocuri de aruncat cu mingea la cos (bucuria sarbilor, coada la aceste aparate), fotbal cu manere, si cateva aparate in genul acesta. Nu gasiti mingea de dat cu pumnul in ea, pentru a va arata cat de puternici sunteti. Au cautat-o toata statiunea grupul de langa Constanta si nu cred ca au gasit-o.

Taverne si restaurante pentru toate gusturile. Preturi si ele la fel. Mari sau mici in functie de taverna. Pe faleza mai scump in general cu 10 – 15 euro fata de acealasi produse pe care le gasiti si in centrul statiunii, “La Stop”.

Ce ar mai fi de spus sau ce am uitat sa mentionez?

Polichrono este o statiune pentru familisti, o statiune al carui nume nu spune nimic, dar este... liniste si relaxare. Nu sunt bolnav cu nervii sa caut numai linistea, dar era linistea bunului simt si a unei vacante in... Grecia.

P. S.

Data inscrisa pe unele fotografii sa nu va deruteze, sunt facute cu aparatul fetei si cum sunt copiii... umbla peste tot. Aparatul este simplu si nu are rezolutie de caliatate dar pentru niste poze orientative sper sa nu va deranjeze.

Trimis de laurentiucapac in 19.06.10 16:37:48

VIZUALIZĂRI: 16592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurentiucapac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Daca considerati reclama, rog retragerea si am sa le postez pe mail.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.06.10 17:00:35]

Review foarte complet, ne dai lectii acum!

Pefkohori pentru mine reprezinta poate cea mai frumoasa culoare a apei marii vazute in Halikidiki. Am mancat pe faleza, la o taverna sau restaurant foarte primitor cu preturi bune si de la masa stateam si priveam culoarea fantastica a apei marii, care 10-20-30 de metri de mal era bleu deschis si dupa aceea cerneala curata, bleumarin inchis, superb acest contrast, insa in acel loc plaja era cam ingusta si cu pietre in apa, dar mai departe se vedeau si locuri mai late si cu nisip si in apa si pe mal. Noi eram cazati exact peste drum la Lagomandra!

[19.06.10 17:30:41]

@ionescunic, este scris pe fuga si din ce im mai aduc aminte, am sa postez fotografii cu Pefkohori si complexul de vile dintre Polichrono si Pefkohori.

Multumesc Nicu, dar nu dau lectii mai bine decat tine si cativa dintre voi.

corinka
[19.06.10 23:55:42]

Mulţumesc mult pentru multitudinea de informaţii primite atât pe privat, cât şi prin acest nou review. Elocvente şi pozele, felicitări!

Mai am o întrebare, dacă tot a venit vorba şi despre taverne. Cam cât costa o masă pentru două persoane (mâncare + ceva de băut: o bere, un suc sau o cafea), la tavernele acelea decente frecventate de greci?

Încă o dată, mulţumesc!

[20.06.10 00:43:20]

Stiu din surse sigure ca melodia atasata va fi in asentimentul lui Laurentiu, va doresc atat auditie cat si lectura placuta!

[20.06.10 09:42:40]

@corinka

La taverna din poza P19, noi am mancat 3persoane si am platit...

paine prajita cu usturoi si unt la inceput.

1portie mare (farfurie de 32) de peste swordfish, cartofi nature garnitura, 1salata tzanziki, 3 chifle = 8euro

1 portie mare (farfurie32) de calamari pane, cartofi prajiti, 1salata tzanziki = 7euro

1 portie souflakia (3 bete si ele marisoare), cartofi prajiti, 1 salata tzantziki, 3 chifle = 6euro

1carafa de vin rosula 0, 500 = 6 euro

3 stcile Coca-cola 0, 250cl = 3, 75euro

Desert din partea casei un platou de pepene galben si pentru copil niste iaurt cu miere si nuci.

Ospatar grec care rupe romaneste cat sa te inteleaga ce comanzi, oricum seara este cea mai aglomerata taverna, du-te din timpul zilei sa rezervi masa.

Preturile sunt asemanatoare la majoritatea tavernelor.

Daca vrei mai ieftin este ceva in genul Everestului de la Romana la... Stop - Doctor of hunger-

15 euro trei persoane cu 2 beri la 0, 500 si 1 cola 0, 500cl stai sa vad daca mai poza cu un bon si o farfurie cum arata Concediul Placut

Am mai atasat cateva poze cu 2 terase si niste preturi.

@webm13

Multumesc din suflet

Diaura*
[20.06.10 20:00:44]

@laurentiucapac: Anul acesta nu am de gand sa ajung acolo, dar sa apreciez cum se cuvine un review atat de complex si plin de informatii utile, pot.

corinka
[20.06.10 22:52:54]

Nu ştiu ce şi cum e Everestul de la Romana, dar m-am lămurit cum e cu preţurile din Polichrono. Îmi par accesibile. Dacă acestea sunt preţurile de pe faleză, iar în alte locuri este şi mai ieftin... ce mai, e "boierie"!

Informaţiile din review şi pozele m-au făcut să îmi formez o imagine a staţiunii Polichrono. Nu ştiu dacă mă înşel, dar am impresia că este o combinaţie între Paralia Katerini şi staţiunile din nordul Insulei Corfu.

Oricum, pare o destinaţie tentantă, mai ales acum, pe criză, aşa că este foarte probabil să ajungem acolo luna viitoare, dacă mai găsim locuri şi nici nu apare cine ştie ce ofertă ultraspecială care să ne schimbe planurile.

catalinalupu
[28.06.10 13:47:25]

inca odata m-ai impresionat...perfectionist ca intotdeauna! jos palaria!

[21.07.10 18:05:39]

La agentiile locale din Polichrono, exista bilete si pentru croaziere cu nava Menia Maria 3 (cea de pirati) si la ce pret? Cat costa biletele pentru copii?...

[21.07.10 19:03:44]

@aliantasudului,

1) Noi am fost cu agentia partenera Meli Tour. Vaporase de croaziera erau in port Menia Maria I si II, au plecat amandoua odata. De Menia Maria III nu stiu nimic. Nu am intrebat cu ce vaporase merg si cei de la agentiile locale in croaziere.

2) Fata noastra anul trecut a intrat la jumatate de pret, din cele afisate de toate agentiile locale, la varsta de 12 ani au spus ca putem plati la jumatate din pretul afisat.

[23.07.10 16:03:00]

Trebuie vreun document care sa ateste varsta copiilor? Intreb deoarece unul dintre copii a depasit cu un an varsta prevazuta pentru reducere si as vrea sa ii pacalesc si sa platesc la jumatate pentru acesta....

[23.07.10 16:10:46]

Noua nu ne-au cerut nimic, dar fiind agentie partenera banuiesc ca stiau.

Ce sa iti spun...Bafta

[23.07.10 16:15:30]

Crezi ca biletele pentru excursia in Golful Toroneos ar putea fi mai ieftine la agentia din Pefkohori (de unde se pleaca) decat la agentiile locale din Polichrono?....

[23.07.10 18:46:39]

@aliantasudului,

Despre preturile din Pefkohori nu stiu mai nimic, doar cum arata statiunea. Am sa atasez o poza facuta in trecere in care apare un pret la Toroneos = 22euro pe un panou publictar de la o agentie locala, este pe strada care duce spre port.

Daca doresti mai multe detalii despre Pefkohori cel mai in masura este @ionesunic.

Mai mult nu stiu, imi pare rau.

Am sa atasez poza.

aliantasudului, catalinalupu, chelie_d, corinka, Diaura*, ionescunic, laurentiucapac
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Polichrono: