ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2010
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2009

Foarte nemulțumit

Bai sarate

Merg in fiecare an undeva unde sunt bai sarate, in ultimii ani am fost la Ocna Sugatag (de 2 ori in acelas an) la Slanic Prahova, Ocna Sibiului despre care am scris click aici, si am zis sa mai schimb sa merg si in alta parte si asa am ajuns si la Baile Turda. Am cautat un hotel unde au si bazin cu apa sarata fiind toamna tirziu cind nu se mai face baie afara.

Am facut rezervare la Hotel Ariesul.

Am ajuns la hotel care e situat la aprox 3 km de Turda afara din oras in o zona fara nimic amenajat in jur, am primit o camera relativ buna la ultimul etaj unde erau camerele de 3*. Nu ma interesa zona din jur, am venit pt baie la bazin cu apa sarata, dar totus imaginea din jurul hotelului e DEZOLANTA, hotelul avea imaginea unui bloc de nefamilisti recent renovat. Mizeria din jurul hotelului era la ea acasa, o padurice plina cu gunoaie, zonele de linga strand murdare si nesalubrizate, rar am vazut asa ceva.

Nu stiu cum aceasta zona ma refer la zona hotelului Ariesul poate primii atestat de zona turistica. Jos in Turda in oras parca e altfel mai frumos.

Cred ca toti cei prezent atunci acolo erau veniti cu bilet de pensionar si nu ii interesa ce si cum fiinca platea statu (sa vedem acum cine o sa mai plateasca). Dar fiinca am venit pt baie la piscina cu apa sarata am lasat peisajul si am mers la baie. Apa sarata foarte buna pt baie (cei care au fost la bai sarate stiu ce e aia cei care nu sa mearga). Sa mearga dar sa se informeze despre ce si cum, daca vor doar baie sarata atunci da, dar daca vrei si altceva atunci NU. Pur si simplu te plictisesti hotelul e asezat afara unde incepe cimpul, drumul pina la hotel e rau de tot.

Masa tip cantina, am avut mic dejun inclus dar a trebuit sa mai platesc diferenta. Eram pregatit sa stau 3 nopti dar am redus pina la urma la 2.

Ceva bun in aceasta scurta vizita la bai sarate a fost vizita la salina care atunci era in lucru, intre timp sa terminat, acolo am intilnit citeva persoane cazate la acelas hotel care au spus ca vin la Turda pentru bai sarate si salina.

Salina merita vizitata e un obiectiv ce nu trebuie ratat, lume cu copii mici in salina la tratament si persoane de diferite virste care vin des aici.

Destinatie turistica - in nici un caz

Pentru tratament foarte bun dar mai e mult de lucrat in TOATE domeniile.

Trimis de Nicu in 19.06.10 13:37:49

VIZUALIZĂRI: 18505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Ariesul

Alina Morar [19.06.10 21:41:40] »

Tin sa va contrazic putin, dar untr-un fel va dau si dreptate. Va contrazic pt ca ii cunosc pe patroni, ei fiind cei care au Hotelul Onix din Cluj. Acum cativa ani au cumparat un pachet de mai multe hoteluri, si anume: Hotel Ariesul din Turda, Stejeris, de la iesirea din Turda, Hotel Alpin din Baisoara, Cheile Turzii si nu mai stiu. Acestea au fost renovate cam in aceasi perioada si ganditi-va cati bani trebuie sa faci dintr-un ***, cum erau inainte, sa arate cat de cat bine.

De ce nu ati vorbit cat de bine arata camerele, ce mobilier de calitate, etc. , etc.

Eu am avut ocazia sa stau in 2006 in acest hotel, sotul meu a fost coleg de clasa cu unul dintre copii patronului, si mergeam de sambata la discoteca de langa strand si dormeam la hotel. Nu vreau sa fac reclama, tocmai pt ca ii cunosc si sa nu se interpreteze altcumva, dar mie mi s-a parut foarte OK.

La restaurantul hotelului, mancam tot timpul "taci si-nghite", o mamaliguta foarte buna cu baranza, cas, ceva carnaciori, parca, si smantana, care era foarte buna.

Intradevar, zona este moarta, iar privelistea din spate... e terenul oamenilor si veneau la sapa sau ce faceau ei acolo.

Nu stiu la bai cum e, dar tin minte ca spuneau ca nu au ce face cu apa aceea, iar restul terenului poate nu tine de ei.

Din cate am auzit, acum vor sa vanda aceste hoteluri, cred ca e greu sa se ocupe de toate.

La fel as fi spus si eu, dar cunosc situatia si atunci...

Si oricum, terenul de langa strand, cred ca asa va ramane, deoarece este ceva namol si vedeam oameni cum "faceau tratament" acolo.

Zoo nu tine de ei, doar terasa si strandul.

Sper ca nu v-am suparat cu ceva. Ca un oarecare turist si eu as fi zis la fel.

Nicu [20.06.10 15:53:33] »

Despre camere cred ca se vede am dat nota cea mai mare.

Despre masa ce se poate spune cind ai mic dejun inclus si ti se mai cer si bani in plus ,ati spus ceva despre cirnaciori, erau ff sarati parca erau din conserva. perceptia mea a fost aia despre care am scris -dezolant in jurul hotelului, fara posibilitati de distractie adica zero distractie.

Sa vedem cum va fii aici cind cei care vor venii vor platii din buzunarul propriu sejurul .

Trebuie sa ma repet-destinatie turistica (zona asta )

in nici un caz.

Ca un oarecare turist asa am vazut eu locatia.

felisiana* [06.10.10 11:08:42] »

naspa rau in turda. In afara de salina, n-au cu ce se mandri.

of cate ar mai trebui sa se faca in amarata asta de turda. din cauza asta zona turistica e zero.

la sfarsit de saptamana, lumea fuge din turda pentru cateva ore de relaxare. pur si simplu nu ai ce face aici. eu sunt turdeanca si stiu foarte bine. pacat.

karelya_33 [25.10.10 15:14:59] »

Domnule Nicu, cu siguranta ne stim, pentru ca eu m-am dat peste cap, vorba vine, sa va satisfac toate "pretentiile".

Numele meu este Nicoleta Popa si sunt receptioniera la Hotel Ariesul Turda.

Am facut tot ce era omeneste posibil, sa incep sa enumar aici???

Nu cred ca este cazul...

Daca ati dorit divertisment, trebuia sa va luati bilet undeva prin San Monaco...

Sau prin Bahamas...

La noi vin oamenii bolanvi, care se reintorc an de an, ...

Pentru ca se simt bine si pentru ca isi doresc sa fie sanatosi, sau cel putin sa le fie ameliorata starea de boala, care datorita varstei exista, ... ca ne place sau nu.

Oamenii astia conteaza mult pentru noi.

In momentul in care ne suna de acasa si ne spun ca isi doresc sa mai vina si la anul, asta ne face sa ne dam seama ca nu muncim degeaba.

Ce are drumul domnule Nicu?

Este drum pietruit.

Ati fost la Fantanele Belis, sau mai rau ati fost pe Transfagarasan ultima vreme?

La noi este autostrada.

Terenul pe care ati vazut dumneavostra oamenii ca mergeu la namol, apartine de primarie.

Si cu ce va deranjeaza?

Ca tot nu inteleg?

Iar mizeriile despre care spunea-ti ca sant in jurul strandului, apartin tot de domeniul primariei.

Pana la urma, va rog sa imi spune-ti unde in tara asta romanii isi aduna 'mizeriile' dupa ce merg la iarba verde?

M-ati suparat tare de tot si cu riscul de a fi data afara va spun ca santeti un *******

Am o filmare video cu dumneavoastra in care mia-ti spus ce doriti si v-am explicat clar, ca daca nu va convine meniul puteti sa rugati colega de la restaurant sa va pregateasca altceva. orice altceva.

Referitor la micul dejun inclus, nu vi se pare normal sa platiti in plus, daca comandati ce doriti?

Preturile sunt afisate in restaurant.

Unde va este denumerirea, ca sincer nu inteleg?

Vi s-a spus ca este un mic dejun in suma de... , nu sant bonuri valorice la noi si nici bufet suedez.

Inca ceva domnule Nicu, carnaciorii nu sunt niciodata din conserva...

Asta arata cat de putin va pricepeti si cat de usor trageti concluzii.

Este usor sa arunci cu noroi, nu-i asa, in niste oameni care chiar si-au dorit din tot sufletul sa va faca pe plac?

Aceeasi, cu acelasi respect...

Nicoleta Popa.

webmaster33 [25.10.10 15:27:16] »

@karelya_33 - pe acest site se respectă dreptul la replică atât timp cât se păstrează un limbaj civilizat! Deocamdată am şters cuvântul şi sper să nu se mai repete!

Mulţumesc!

karelya_33 [25.10.10 15:34:04] »

O sa rog domnule Nicu, de acum inainte pe fiecare dintre cei care vin si platesc pachete integrale sa lase cate cetava impresii la receptie.

Vreti sa va spun de o doamna din Arad, care lucreaza la aeroport, controlor de trafic si vine de cateva ori pe an la noi?

Pot sa va dau detalii, numar de telefon si tot ce doriti.

Stiti ce mi-a spus?

Ca nu ar merge nicaieri in alta parte.

Mai mult decat atat va pot da drese de mail, ale unor clienti italieni, toti cu functii, unul dintre ei lucreaza la consulat la Roma, restul cu afaceri in romania...

si nu s-au plans de nimic...

Va vine sa credeti?

Unii dintre ei vor veni iar din 06 decembrie, tot cu pachet

Va pot demonstra oricand

Ca patronul vrea sa sa vanda hotelul, iar nu este problema dumneavoastra.

Cred, parerea mea, ca va place sa fiti carcotas si bagat in seama...

Daca doriti celebritate, trebuia sa mergeti in alta parte...

La noi vin oameni care chiar au nevoie de ajutor...

Si de sanatate...

Stiti ca la noi mama sefei de la finante din Turda, dupa un atac cerebral a fost adusa pe targa si a plecat pe picioarele ei?

Se poate verifica si asta.

Stiti ce, imi doresc din suflet sa nu aveti aveti vreodata nevoie de tratament de recuperare.

Pentru ca daca s-ar intampla asta la noi ati ajunge si atunci cu siguranta ar trebui sa va cereti scuze.

Ceea ce ar fi foarte greu pentru dumneavoastra din cat am ajuns sava cunosc.

webmasterXY* [25.10.10 16:09:57] »

@karelya (sau poate mai bine Nicoleta Popa?), dreptul la replica este garantat si gratuit pe acest site. Dar trebuie sa pastram niste limite, de bun simt si diplomatie. Chiar daca un client ti se pare din cale afara de 'carcotas', pana la urma el tot client este si (teoretic) ar trebui sa aibe intotdeauna dreptate.

Prin randurile tale, ar fi trebuit sa incerci sa ne lamuresti cititorii ca lucrurile nu stau chiar asa cum le-a descris acest om, sau ca o parte dintre ele nu depind in niciun fel de hotel (lucru de altfel deja dezbatut, daca ai fi citit atenta si ecourile ce au urmat). Tu ai ales insa, in afara celor de mai sus, sa ataci persoana care si-a exprimat impresiile subiective in articolul (si ecourile ulterioare) de mai sus. Si nici dupa atentionarea colegului nu ai vrut sa te opresti, ci ai intins si mai mult coarda...

Ma rog, tu ai vrut-o (asa cum ai si scris!) - ai primit cea mai usoara sanctiune: 2 zile de vacanta, gratuit! in fata monitorului, dar fara AmFostAcolo.

Acum, mai incerc si eu un sfat, inainte sa inchei: printr-o astfel de reactie, poti eventual sa indepartezi potentiali clienti, nu sa-i convingi ca hotelul vostru (ma rog, al proprietarului de drept, dar in care lucrati) este excelent si merita vizitat; nu prin postarea mesajelor primite de la oameni necajiti care s-au vindecat acolo (nu multumita HOTELULUI propriu-zis, ci a proprietatilor curative ale apelor minerale si a pregatirii si profesionalismului personalului medical care se ocupa de pacienti!) vei convinge simpli turisti (fara probleme de sanatate, sau cu unele foarte usoare) sa vina acolo...

PS pe unde o fi "San Monaco" asta?!?

liviaopris [13.06.13 08:39:01] »

Am gasit in complexul Ariesul-Turda conditii excelente. Felicitari echipei din baza de tratament pentru profesionalism si daruire.

Felicitari personalului de la bucatarie si intregii echipe de servire.

Multumim d-lui Munteanu si il felicitam pentru modul in care organizeaza si conduce intreaga activitate a complexului. Credem ca este un mare lider, atat la propriu cat si la figurat (!)

Multumim pentru rabdare, bunatate si omenie!

Cat despre carcotasi, ne asociem parerii doamnei receptionere si le recomandam si noi sa plece unde vor.

Aici la Turda se fac adevarate minuni de catre un colectiv de oameni deosebiti.

Dumnezeu sa va rasplateasca!

Livia Opris si Lidia Tat, Cluj-Napoca

webmaster [13.06.13 08:44:20] »

@liviaopris: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Alina Morar, felisiana*, karelya_33, liviaopris, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂArieșul Hotel: