Pensiunea Danieli [Eftimie Murgu] (unitate neclasificată)

11.09.2019
Avatar calatorneobosit
înscris/ă în 11.09.19
AUG-2019

Pensiunea Danieli - eleganta, rafinament, destindere

Am colindat lumea in lung si-n lat... am vazut multe, mi-au placut multe, dar ceva m-a uimit... un colt de rai, undeva in muntii Banatului, pe valea unui rau ce da nume satului... Rudaria.

Cu greu am gasit locatia, caci astazi satul se numeste Eftimie Murgu, iar eu cautam Valea Cu Mori de la Rudaria... Am ajuns intr-o frumoasa seara de vara si am gasit locul unde sufletul meu s-a simtit ca acasa.

Am facut o rezervare telefonica la o pensiune care se afla cel mai aproape de valea cu mori... putin rezervat, caci are un nume cu iz italian... Danieli... Am gasit aici doi romani adevarati, care m-au impresionat, m-au fascinat si m-au inspirat.

De la strada nu prea promitea nimic, de dupa poarta, imi promitea totul... cred ca nu am fost vreodata intr-un loc mai curat si mai elegant...

am primit camera 2 si am simtit ca aceasta camera ma reprezinta...romantica, alba, impecabila.

Am abandonat lucrurile in camera si am fugit cu sotia mea in piscina cu apa super calda ca sa ne racorim de pe drum. Cred ca piscina are vreo 4 metri pe 8-9 metri... e super!

A doua zi am fost serviti cu micul dejun si ne-am savurat cafeaua la umbra unui mar intr-o gradina deschisa spre munte, cu o priveliste mirifica, intr-o liniste absoluta.

Ce pot sa spun... am stat 3 zile care au trecut mai repede decat am fi vrut... am mai fi ramas, dar nu mai aveau disponibilitate...

Alaturi de gazdele noastre nemaipomenite ne-am incarcat cu atata liniste si pace in suflete, incat nu am mai fi plecat de acolo... de vina era doamna care si-a sacrificat timpul si ne-a ascultat... am aflat mai apoi ca este psiholog...

cand vom reveni? Mereu, dar cel mai devreme peste vreo luna... avem nevoie de locul acesta, de casa aceasta, de oamenii acestia minunati.

Impresii încărcate de calatorneobosit in 11.09.2019 13:41:02

Validat / Publicat: 11.09.19 14:37:28

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (calatorneobosit); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10800 PMA (din 14 voturi) nota2

[11.09.19 14:37:18]

@calatorneobosit: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 28&ridAnt=96649

- Alex_Macedo
[12.09.19 15:37:27]

Înţeleg şi apreciez... scrisurile, precum că, a fost un sejur... mirobolant. Dacă ai avea şi nişte fotografii... poate, îmi va betona convingerea că locul este aşa cum îl descrii...

• O super pensiune! (Jul.2018) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 27.12.18 de iulian68 din BUCUREșTI) - RECOMANDĂ

pagină generată in 0.073401927948 sec