ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2010
ÎNSCRIS: 13.06.10
JUN-2010

Locul in care ai vrea sa revii

Am plecat (3 familii) cu transport propriu, catre Platamonas. Personal, nu am vocatie de turist adevarat: de la un sejur de tipul "o saptamana de refacere" cer doar odihna, relaxare, un vin bun, o carte buna, sa dorm cand vreau, mancarea sa nu-mi stea in gat si, daca pot sa si inot in mare o juma' de ora pe zi... e perfect.

Ideea e ca, atunci cand pleci cu alti 6-7 "coechipieri" care vor sa viziteze orice piatra despre care scrie ceva pe internet, e mai greu de atins un asemenea deziderat. La Nico Paradise am ajuns dupa cateva sesiuni de cautari pe internet (nu putine, nu de unul singur si doar dupa ce ne-am confruntat parerile toti cei care am purces la drum). Dupa cum, probabil, stiti, nu orice scrie pe net este si adevarat. Mai mult, suntem atat de diferiti pentru ca ce-mi place mie nu e obligatoriu sa-ti placa si tie.

Despre Nico Paradise hotel impresiile erau, atunci cand cautam o locatie unde sa petrecem o saptamana de vacanta, elogioase, in cea mai mare parte, la adresa lui Nicos, a fiului sau Stelios si, in general, atmosfera mai mult decat profesionala pe care personalul hotelului o creeaza in jurul turistilor, pentru turisti. Veti zice ca asa este normal, din asta traiesc.

Nimic mai adevarat.

Dar, credeti-ma, oamenii astia sunt atat de deschisi si prietenosi, incat STIU, 100%, ca e mai mult decat un mod de a-si castiga existenta. E ceva in structura lor sufleteasca dincolo de datoria de a-si face clientii sa se simta bine. Calzi, tot timpul langa noi, tot timpul incercand sa ne faca sa ne simtim cat mai bine.

Va dau un exemplu, dupa care o sa incetez cu laudele. Ce e mult... se intoarce impotriva, nu-i asa?

Intr-una din excursiile in care Nicos ne-a aratat, dupa ce am vizitat Olimpul (nu pana la varf, ne-ar fi trebuit pregatire fizica speciala si mult, mult timp) ne-a condus intr-un loc minunat, un sat vechi cu stradute, case si oameni care ne-au incantat. Acolo, sub un castan de peste 500 de ani, la o taverna cocheta, Nicos ne-a invitat la masa. Era masa de pranz inclusa in costul excursiei. Insa, ce n-am inteles noi initial, inclusa era doar mancarea, nu si bautura. Noi am comandat una, alta de baut si, la sfarsit, am multumit pentru masa si am plecat.

Unul dintre noi ne-a atras celorlalti atentia ca bautura nu este inclusa. Mi-am luat inima in dinti si l-am intrebat pe Nicos. "Nu conteaza, Nicos a platit", mi-a raspuns. Nu stiam cat a costa bautura, asa ca m-am intors la taverna si am intrebat. Dat fiind costul extrem de modest al excursiei (20 € / pers) probabil ca acea suma concura cu castigul lui. Nu va pot spune cat am insistat pentru a-l convinge sa primeasca banii.

Si-acum, gata despre Nicos si ai lui. Inchei doar spunand ca sunt oameni pe care mi i-as dori prieteni.

Despre hotel: curat, curte superba cu multe flori, verdeata, piscina, camere curate, ingrijite. Pe holuri te inconjoara un miros placut, persistent dar nu apasator, pe care n-am reusit sa-l identific cu ceva, o floare, un copac... ceva anume...

E un hotel care-ti ofera un confort cinstit de 3 stele.

Masa: noi am luat demipensiune.

Mic dejun cu destule optiuni, nu foarte multe, insa cu mult mai multe decat va puneti voi pe masa la micul dejun cotidian. Si, in orice caz, toate extrem de gustoase.

Cina a fost delicioasa aproape de fiecare data. Doamna Bozas este o bucatareasa buna careia ii datorez cele doua-trei kilograme in plus cu care m-am intors acasa.

Drumul cu masinile personale este asa cum il stiu toti care se incumeta sa-l faca, trecand pe la vecinii nostri din sud. Obositor la bulgari (drumuri cam ca la noi, prost semnalizate) lipsit de stres la greci. Cum am trecut granita, la Ruse, functionara care ne-a vandut vignetele ne-a "intepat" cu doi euro de masina. Ne-a spus, senin, ca nu mai costa 5 euro ci 7. Am platit, de buna credinta si, pe drum, am constatat ca chitanta era, ati ghicit, pe 5; la intoarcere ne-a costa 6, chitanta tot pe 5... tepari...).

Platamonas este o locatie linistita. Dincolo de multele magazine, magazinase si numeroase taverne care-i hranesc pe localnici din disponibilitatea turistilor de a-si lasa banii ici-colo, am vazut o bisericuta frumoasa (Sf. Rafail, sau Rafael... nu stiu exact), castelul din Platamonas, doi catelusi care ne adoptasera si de care-am scapat cu greu si o casa, pe drumul ce insoteste malul marii, complet neintegrata printre celelalte. O casa veche, cu pereti neregulati cum era casa de pamant a bunicilor mei si care era locuita, mi-am zis eu, de singurii greci din Platamonas care au sanse mici sa inchirieze turistilor... da' poti sa stii? !

Ca o concluzie finala: mi-as dori sa revad, candva, Platamonas si Nico Paradise. Poate ca am s-o fac, cine stie ce ne rezerva viata. si, poate, o sa-l gasesc pe Nicos inconjurat de 3-4 nepotei.

Trimis de bubumaia in 18.06.10 22:30:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Belvedere Imperial; Corfu Mare Monte Hotel

VIZUALIZĂRI: 3919 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bubumaia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [18.06.10 23:37:55]

Faine impresii bubumaia. Felicitari!

Apropo duminica trecuta l-am vazut pe Stelios la TV la o emisiune de turism si vorbea destul de bine romaneste.

Este si asta un semn de respect fata de turistii romani care ii calca pragul. Bravo lor ca stiu sa faca turism adevarat.

[19.06.10 01:10:43]

Pentru un prim review m-ai impresionar plăcut şi mi-ai câştigat respectul. Rămâne de reţinut sintagma

. Nimic mai adevărat.

Te aştept cu review-uri şi despre Creta şi Corfu. Vor fi la fel de bine primite.

Ai de la mine 400 PMA.

sorin_g
    [19.06.10 13:53:56]

Salutare, plecam si noi pe 10 iulie la Niko's Paradise si voiam sa va adresam cateva intrebari daca se poate:

- despre mare, apa si plaja ce ne puteti spune?

- cum a fost vremea?

- ce variante erau pentru a lua pranzul prin oras? cam care ar fi preturile unui meniu de pranz, unei beri?

- la ce etaj ati stat si cum au fost camerele (duble) pentru ca nu stim daca sunt cu 2 paturi sau cu pat matrimonial

MULTUMIM frumos si vara placuta in continuare.

[19.06.10 18:55:26]

Prieteni, mai intai multumesc pentru incurajari.

Fac primii pasi intr-un astfel de mediu si, dupa ecourile sosite de la voi, imi dau seama ca am fost preocupat mai mult de forma decat de fond.

E cazul sa revin cu detalii care sunt, fara indoiala, importante pentru cei care vor sa petreaca un sejur la Nicos (cum e cazul tau, Sorin).

Plaja din Platamonas nu e una prea grozava. Sunt ceva pietricele, pe ici-pe colo, insa poti sta linisiti pe cearsaf, fara sa fii prea deranjat de chestia asta. Sunt mai multe pietre atunci cand intri in apa, pe o portiune de cam un metru, dupa care nu sunt probleme.

Precizare: Nico's Paradise nu are plaja proprie. De la hotel la plaja sunt aprox. 5 minute de mers. In prima noastra zi de plaja am stat la niste umbrelute de stuf, stiti genul, doua sezlonguri si o umbrela. Dupa vreo juma' de ora a sosit un grec (proprietarul zonei, ecident) care ne-a comunicat, amabil, ca putem sta acolo fara sa platim pentru sezlonguri, insa va trebui sa facem o consuamatie de minim 4 euro. Asta insemna un Heineken mic (330 ml) sau un suc oarecare. Omu' ne-a mai adus si ceva de rontait in banii astia.

Apa marii e curata, in general. Cateva meduze (niste tineri le luau fara retineri in mana si si le pasau de la unii la altii) eu stiam ca acestea secreta un ceva iritant... se pare ca nu e cazul cu meduzele de pe-acolo. Uneori valurile aduc la tarm fragmente de alge, mici, pe mine nu m-au deranjat insa unul dintre tovarasii nostri ne-a zis ca "ceva" de genul unei frunze de alga, daca e corect sa ma exprim asa, l-ar fi urzicat in vreo doua randuri. Apa "buna', rece la inceput, excelenta dupa ce te obisnuiesti (noi am fost in perioada 5-12 iunie).

N-am prea mancat in Platamonas. Din ce-am retinut de pe listele afisate la intrarea fiecarei terase / taverne, un suvlaki (frigarui) costa cam7 euro, o bere 3 - 4 euro. In ce ne priveste, in afara de ce-am avut la noi (ne-am luat cate ceva pentru drum si ne-a ajuns si pentru pranzul de a doua zi) am mancat prin locurile in care m-au tarat tovarasii plimbareti de care v-am povestit mai sus.

In Skyathos (excursie 35 euro de persoana) am mancat la o terasa unde ne-a condus Nicos. Daca-mi amintesc bine, eu si sotia am luat cate un suvlaki de pui, o singura salata greceasca, o bere si o apa si ne-a costat cam 24-25 euro. Nu prea ieftin, insa ieftin / scump sunt notiuni relative, nu-i asa?

Pranzul din satucul de pe munte (Vechiul Pantelimon, imi dau seama ca nu am mentionat numele in primul review, o minune de sat cu sute de ani de istorie in spate) a intrat in excursia de 20 euro de caciula, habar n-am cat a costat de fapt. La o terasa din apropiere am mancat, uitand de diabet, o baclava delicioasa cu vreo 3 euro, parca...

Un pranz (cu peste si salata + un pahar de vin alb, cum se cuvine) ni l-a pregatit doamna Bozas. Ne-a costat 13 euro de persoana, a meritat ultimul banut, ne-am lins pe degete...

Cu o zi inainte de a pleca spre casa, am fost la ceva shopping (ca, ce sa va zic, cumparaturi nu suna destul de cosmopolit in Katerini. Preturi mai mici decat in Platamonas. Daca mergeti si voi, incercati sa va planificati sesiunea de targuieli (na!! ) astfel incat sa evitati intervalul orar 13. 00 - 17. 00 sau 18. 00 in unele cazuri. E perioada in care tot ce e pravalie greceasca se inchide. Singurul care mai tinea deschis era un chinez.

Intr-o mica taverna, in Katerini, am mancat PAPUTZAKEA. Imaginati-va o vanata bine crescuta taiata pe din doua (pe lungime) pe care sunt asezate (in straturi, mi s-a parut mie) ceva carne tocata si, deasupra, branza "legata" cu besamel (sper ca zic bine, sunt strain de bucatarie). Totul dat la cuptor, frumos rumenit, arata excelent si semana cu o pereche de papuci, intr-adevar. Gustul, insa, nu m-a dat pe spate. Ma asteptam la ceva care sa aiba consistenta unei placinte, sa zicem. In loc de asta, "am primit" un ceva pastos, in care nu era bine definit nici gustul carnii, nici al branzei. Sa nu ma intelegeti gresit, nu spun ca era rau la gust, doar ca nu era ce ma asteptam.

Pretul: 5.5 euro. Cu o bere si o salata am mancat, doua persoane, cu 9 euro.

Sorin, sa revin la ce ma intrebai.

Vremea a fost ok, avand in vedere perioada in care am fost. A plouat cand am ajuns, innorat in urmatoarea zi, insa extrem de cald in ultimele doua zile. Stateam in balcon (etaj 1, vedere spre munti, superb!) la palincuta de dinaintea mesei, era ora 18.30 si ardea soarele teribil.

Camerele la Nicos sunt foarte curate. In principiu, se face curatenie zilnic.

Sunt camere cu paturi duble (doua paturi) si cu pat aditional (triple). Nu foarte mari, dulapuri de hanie destul de mici, daca sunteti genul care pleaca in vacanta cu multe haine atunci aveti o problema.

Luati-va un aparat de tantari la voi, incepusera sa apara in ultima parte a sejurului nostru.

Nu inchei inainte sa va spun doua lucruri:

- megeti si la Meteora (ma rog, daca n-ati fost deja). Noi am fost cu masinile noastre, exista si posibilitatea sa mergeti in excursie organizata, cu microbuzul lui Nicos. Ce o sa vedeti acolo este greu de descris in cuvinte. Cautati pe net sa vedeti poze (eu am filmat, poze au facut companionii, urmeaza sa facem schimb, va dati seama). Ei, si, dupa ce ati vazut pozele, incercati, daca e posibil, sa inmultiti cu zece, cu o suta impresia lasata si tot n-o sa aveti o idee exacta despre cum e sa vedeti pe viu.

E fascinant!

La plecarea de la Meteora, pe centura (ma rog, cred eu ca era centura) orasului KALAMBAKA (ne amuzam in masina de modul in care il tot scriau grecii pe panourile indicatoare, multe si mari si foarte utile, de altfel, ba Kalampaka, ba Kalpmaka...) veti gasi niste ateliere, daca zic bine, unde se fac icoane si diverse alte obiecte de gen. Acolo am intalnit un preot roman care ne-a explicat cum se fac aceste icoane si de cate feluri sunt acestea. Interesant. Aici am cumparat iconite mai ieftine decat in manastiri si, pe de alta parte, am aflat ca iconitele care se vand nu sunt sfintite. Preotul ne-a sfatuit sa le dam la bisericile noastre la sfintit si sa le daruim, ori sa le pastram in casa.

Preotul nu era singurul roman, era cu familia (sotie, copil) si alti doi romani care lucrau acolo. Am lasat ceva banuti si la ei.

- al doilea lucru - poate parea banal ori, la urma urmei, o chestiune personala, insa nu ma pot stapani s-o spun: nu plecati in vacanta predispusi la carcoteli. Incarcati-va cu starea pozitiva, benefica, lasati sa treaca amanuntele care nu va convin 100%. Bucurati-va de ce-i frumos si nu bagati in seama restul.

Iti doresc, Sorin (si tuturor celor care merg in vacanta), un sejur cat mai frumos!!

[19.06.10 19:00:14]

@bubumaia

Uau.. aşa da, excelente detalii.

[19.06.10 20:44:18]

Nu vreau sa raspund "la pachet" tuturor celor care au considerat ca n-au pierdut timpul citind cele postate de mine aici.

ANDOX, multumesc pentru incurajari.

Da, Nicos si Stelios vorbesc binisor romaneste. Stelios chiar mai bine decat tatal, as zice eu.

Explicatia e simpla: au o agentie de turism in Bucuresti, habar n-am de cati ani. Nu o sa dau alte detalii, chiar nu vreau sa fac reclama mascata, vreau doar sa fac oarece lumina in legatura cu acest subiect. O sa mai dau un singur detaliu, care mi se pare pitoresc: Stelios ( o imagine bine conturata a brand-ului NICO's PARADISE, il vedem in toate pliantele turistice ale locatiei ) e si primarul localitatii ( va mai fi cateva luni, am inteles ca in toamna au loc alegeri si... ). Iar Nicos, grec sadea, vorbeste bine si nemteste ( a petrecut o buna parte din viata in Germania, muncind din greu ), si, din cate stiu eu sigur, si italiana.

CREVEAN, multumesc pentru tot. Nou fiind, cum am tot zis, pe "terenul" asta, nu pot sa-ti spun cata placere imi face sa vad ca nu 'vorbesc singur", ba, mai mult, chiar sunt oameni care apreciaza ceea ce postez. Iar partea cu respectul... ce sa-ti zic, eu am o vorba: mai dau o bere .

Pe de alta parte, Creta a fost acum doi ani, Corfu acum un an. Nu prea stiu cat mai e de actualitate...

mi se pare cam tarzior. Cred, totusi, ca o sa dau curs impulsului pe care mi l-ai trimis si o sa scriu ce-mi mai amintesc. Numai sa gasesc ceva timp, stau tare prost la capitloul asta.

Toate bune tuturor!!

[19.06.10 20:49:35]

Ştiu ce vrei să spui, în ceea ce priveşte timpul.

Eu de exemplu, de azi de la 12.00, tot pregătesc un review şi 80 poze, pe care sper că, întro oră să-l pot posta.

Nu te mână nimeni de la spate, eu am scris parcă 48 de review-uri întrun an. Aşa că, ai timp destul. A, şi ultimul meu review, a fost despre un hotel ce merită şi la care nu era niciun review, la care am stat în 1998. Aşa că, dă-i bătaie, când ai timp.

sorin_g
    [23.06.10 00:05:22]

@bubumaia: Va multumim frumos pentru raspunsul plin de detalii, pentru urari si mai ales pentru cel de-al doilea sfat, acela de a pleca la drum cu buna dispozitie. Dintre excursii, noi planuim sa mergem la Skiathos, Meteore si la AquaPark-ul din Salonic. Speram sa ne relaxam cat pentru tot anul si promitem sa revenim cu un review.

dananecula
    [02.07.10 23:07:59]

@bubumaia

Bine-ai venit in sanul familiei AFA si la cat mai multe review-uri iti doresc!

Un inceput bun in ale review-urilor si foarte bune ecouri ulterioare. Felicitari pentru prezentarea de la Niko's Paradise si pentru detaliile ulterioare.

Te asteptam si cu poze, ca prea cu foc i-ai laudat

Intr-adevar cate impresii am citit despre hotelul lui Nikos si Stelios am intalnit numai cuvinte de lauda. Oare cand va veni si vremea sa intalnim tot atat de multe cuvinte de lauda si la romanasii nostri cu vile si pensiuni?

@bubumaia in ceea ce priveste retinerea vis a vis de scrierea unor review-uri mai vechi, nu te sfii, poti scrie fara probleme. Cu cat mai multe impresii cu atat mai bine, mai folositoare si mai utile! Asa ca... succes, curaj si spor la scris si inspiratie

Votul cu nr. 10 pentru un review de nota 10!

[03.07.10 08:10:44]

Sorin, mai ai doar o saptamana pana la vacanta! Stiu ca numeri zilele, orele; vor trece, cum trec toate...

Sa ai vreme buna si, daca o sa mai ai timp, incearca sa vezi si Vechiul Pantelimon. O sa-ti placa.

[03.07.10 08:21:22]

@dananecula

Multumesc! Atat pentru urarea de bun venit cat si pentru incurajari.

Am dat curs indemnurilor voastre si am mai postat un review despre un sejur in Creta, dupa cum probabil ai si vazut. Cu timpul, vor urma si altele. N-am prea mult timp liber, insa ma voi mobiliza, din cand in cand.

marcy74
    [31.07.10 16:11:24]

Foarte frumos scris, felicitari!

Aveam programata o escapada rapida (5 zile) pentru Paralia Katerini saptamana viitoare 06. 08 - 11. 08. Citind reviewul scris de dvs mi-am schimbat brusc optiunea pt Platamonas.

Imi puteti spune va rog pe privat numele agentiei lui Nikos? Nu stiu cum sa procedez exact, sa fac o rezervare prealabila sau sa merg la risc si sa ne cazam la fata locului? Majoritatea ofertelor de pe net sunt pt 7 nopti.

Multumesc anticipat si astept cu interes maxim raspunsul dvs.

mirelopodu*
    [19.08.10 20:34:40]

Da! Chiar mi-a placut. Am si eu amintiri tare frumoase din zona. Si cata dreptate ai cand spui ca trebuie sa te incarci pozitiv cand pleci in vacanta si sa treci neobservate toate amanuntele neimportante. Asta este, cred eu, in multe cazuri, diferenta dintre un concediu reusit si unul plin de nervi sau, ... poate mai bine zis, diferenta dintre un om fericit si altul vesnic posomorat si nemultumit de unele mai mari sau mai mici inconveniente. Bravo!

Asa gandesc si eu. Dar de, ... este acum aproape o moda in a face cat mai multe "nazuri" ca aia nu e buna, ca aia e asa si pe dincolo, ... incat... In fine.

Felicitari si bine ai venit printre noi.

[22.08.10 17:26:36]

@mirelopodu, multumesc frumos pentru aprecieri! Ce bine ar fi sa vedem cu totii doar jumatatea plina a paharului...

bubumaia, creivean, dananecula, marcy74, mirelopodu*, sorin_g
    Alte impresii din această RUBRICĂNiko Paradise Hotel [Platamonas]: