Drumul spre Antalya

MEMBRU: PREMIUM
JUN-2019

București-Alanya — mereu suprinzător

TRASEU BUCURESTI – ALANYA MEREU SURPRINZATOR

Traseul pregătit în cel mai mic detaliu emoțiile la purtător ca la primul drum, evident în seara respectivă nu am prea dormit, cu bagajele în maşina şi ochii pe ceas parcă se oprise timpul.

TRASEU BULGARIA:

Am plecat spre Alanya din Bucreşti la ora 2.30. Timp de aşteptare la ora 3.00 în vama RO - BG 1,5 ore (nu am înțeles de ce s-a stat aşa probabil schimb de ture). Dupa ce am asteptat pe pod peste o oră, au deschis incă un rand şi am trecut in max. 20 minute.

Prin Bulgaria:

Bucureşti - Ruse - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Yambol - Elhovo - Hamzabeyli traseu foarte bun.

Folosesc acest traseu de 3 – 4 ani (cand vechiul traseu București – Giurgiu – Ruse – Razgrad – Shumen – Târgoviște – Omurtag – Kotel – Yambol – Elhovo – Lesovo – Hamzabeyli) se deteliorase destul de rau şi cred că în momentul acesta pentru mine este cel mai accesibil şi cel mai cunoscut. Mers regulamentar fără probleme.

Prima oprire o fac Rumyana Hinkova Kilifarevo 140 km vamă – 2 h (10 km de Veliko Tarnovo) alte opriri Benzinăria Shel Yambol Benzinărie Lukoil vamă Turcia Hamzabeyli + alimentare

Vinieta Bulgaria se poate achiziționa online bgtoll.bg/ro/rovinieta-electronica se evită pierderea timpului după vamă (dacă nu se pierde înainte). Oricat am încercat sa conving colegii de călătorie sa achiziționeze online tot s-a găsit cineva fără vinieta aşa că dupa ce am pierdut mult timp la vamă am mai stat si la vinieta.

Timp de aşteptare la ora 9.00 in vama BG – TR 30 min. In vama Hamzabeyli se lucra intens pe sensul de ieşire din TR la construcția unei noi vămi foarte mari. Control sumar. Se cauta alcool.

TRASEU TURCIA:

După o vizită scurtă in duty free am continuat spre Edirne şi mai departe Istanbul.

09.00 – 09.30 vama Tr

09.50 – 12.20 Edirne – Istanbul

12.40 podul FSM

12.40 – 15.00 ieşire SAPANCA Izmit

Traversare Istanbul peste o oră şi jumătate ore între orele 12.30 – 14.00 (cred ca pe timp de zi sub o ora nu se poate scoate) indiferent de ora la care vrei sa-l traversezi. Intentia era să ajungem până în ora 11.00 în Instanbul dar dacă nu ne-am sincronizat cu aglomeratia din vami am ajuns dupa ora 12.30. Timpul s-a datorat faptului ca am fost si mai multe masini am fost nevoiti sa reducem viteza sa ne mai asteptam cred că este o loterie cu traversarea Istanbulului.

Istanbulul l-am traversat la dus pe Podul Fatih Sultan Mehmet – O2 – O4 iar la întoarcere am traversat Bosforul O4 – D100 - Avrasya Tüneli.

Pentru viitor o să iau în calcul traversarea Istanbulului pe la Nord pe O6 pe Podul Yavuz Sultan Selim.

Opriri intermediare Turcia

Parcare mare înainte de Istanbul „METRO” 200 km de vama Turca aprox. 2 h. (PO Gaz-Metro Turizm)

LA 20 KM DE STATIILE DE TAXARE LA IESIREA DIN ISTANBUL ESTE A 2-a PARCARE MARE – BENZINARIE OPET – BURGER KING (BUC – PARCARE – 700 km – apr. 10 h - PARCARE – IESIRE AUTOSTRADA – 100 km Parcarea KURTKOY)

Edirne - Istanbul - Adapazari - Osmaneli - Bilecik - Bozüyük - Kütahya - Afyon - Sandikli - Burdur – Antalya – Manavgat – Alanya.

Pentru prima data am descoperit si o lipsa de organizare a turcilor care ne-a costat cam 2 ore de întarziere (planul era sa evităm Podul Osman Gazi pentru preț si aglomerația centurii din Bursa) să ieşim pe la Sakarya şi să urmăm D650 traseu foarte bine descris de nicole33.

Menționez că prieteni de-ai noştrii care au plecat 2 ore mai târziu din Bucureşti au trecut pe Podul Osman Gazi au ajuns cu 2 ore mai devreme la hotelul intermediar.

Problema a fost că în zona Kocaeli – Izmit se lucrează pe autostradă la niste supratreceri şi toată circulația autostrăzii pe direcția Istanbul – Ankara s-a redirecționat pe D100. Până la Sakarya 50 km am făcut 2 ore. Mai departe D650 impecabil pănă la Bozüyük.

Am fi ajuns cu cel puțin 3 ore mai devreme dacă nu am fi avut ghinionul aglomerației din vama RO - BG şi dacă nu era devierea de pe autostrada spre Ankara.

A 2-a zi am plecat spre Alanya am urmat acelaşi drum impecabil D650 prin Burdur mai departe în zona Kömürcüler este deschisă centura de Nord a oraşului Antalya în regim de autostradă până în zona Aksu unde am intrat pe D400 spre Alanya.

D400 Aksu – Alanya foarte aglomerat foarte multe autocare, microbuze, maşini mici temperatura foarte ridicata AC cu greu face față.

La întoarcere din Alanya am plecat spre Konya pe D695 un drum deasemenea impecabil, distanța de aproximativ 250 km, majoritatea pe 2 benzi pe sens prin munții Taurus, am parcurs-o în 3 ore. Chiar dacă se munceste sustinut nu au fost probleme cu circulatia. Atenție la alimentarea cu combustibil destul de puține locații aceptabile.

Konya – Istanbul aproximativ 675 km parcursi cam în 10 ore din cauza aglomerației la intrarea în istanbul in jur de ora 18.00.

Konya – Istanbul am mers pe D300 pană în Afyonkarahisar după care D650 drumul pe care am venit şi autostrada O4 spre Istanbul.

Am alimentat in benzinăriile BP, Shell şi Petrol Ofisi preț (6,1 – 6,4 TL/litru) am realizat un total de aproximativ 3.000 km.

Cardul HGS

Dețin contul HGS de peste 8 ani şi în fiecare an alimentez cu suma necesară care consider că am nevoie în anul respectiv. Trecerile le țin sub observație în cont. In această periadă am schimbat maşina de mai multe ori transferând si contul pe noua maşină. Stiu că nu toată lumea este de acord cu mine dar eu personal nu incarc contul HGS de pe sensul opus de mers. Se găsesc oficii PTT peste tot in TURCIA.

TAXE DRUM:

TAXA POD GIURGIU Giurgiu – Ruse – 14 ron (3 euro) Ruse – Giurgiu – 2 euro / 5 BGN

VIGNIETA BULGARIA 30 leva / 15 euro - o lună / 75 lei plată online

EDIRNE – ISTANBUL / ISTANBUL - EDIRNE 12.5 Try - X 2 = 25 HGS

Podul - Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 8,75 Try - HGS

Istanbul – Sakarya / Adapazari / Izmit – O4 –– 122 km2,75 Try X 2 = 5,5 HGS - TOTAL HGS – 40 TRY

Cost aproximativ combustibil pentru – 3.000 kmAprox. 200 euro la un consum mediu 7l/100km

Diverse drum:

- Asigurări RCA (căsuța cu TR sa nu fie barată).

- Paşapoarte valabile minim 160 zile

- Procură maşină dacă proprietarul nu se află în maşină.

Imi cer scuze pentru eventualele greseli sau neconcordante.

Impresii încărcate de hanibalbogdan in 10.09.2019 13:04:42

Validat / Publicat: 10.09.19 13:35:47

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.
articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 2 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (hanibalbogdan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  20900 PMA (din 21 voturi) nota2

- nrs
[10.09.19 13:48:16]

sunt perfect de acord cu tine! de ce sa sari garduri cand ai destule optiuni de incarcare HGS, cea mai simpla la iesirea de pe autostrada la Istanbul, la Mall of Istanbul

[11.09.19 15:02:29]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

- Dan&Ema
[11.09.19 17:04:22]