Filozofări... turistice

înscris/ă în 16.07.12
MEMBRU: PREMIUM
SEP-2019

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Cum am scapat fara nici o plata la spital in Turcia

Urmare de aici

Am avut un incident medical in ultima vacanță (tăietură urâtă la picior, chemat ambulanță, dus la spital 50 de km, operat, adus înapoi la hotel) și nu am dat nici un ban, iar experiența trăită mă face să vă dau un sfat.

Ca de obicei, aveam asigurarea medicală sugerată de firma de turism dar, de data asta, am avut si o asigurare nouă care s-a dovedit f tare. Se cheama ”multi-travel”, este la o mare firmă de asigurări la nivel international dar care lucreaza si in Romania (să-și facă singură reclamă cu numele), a costat doar 77 de lei si asigura, cica asistenta completa un an intreg indiferent de numarul de călătorii. Eu am făcut-o la sugestia brokerului și chiar s-a dovedit a fi una f tare.

Cum spuneam la început, am avut o tăietură urâtă la picior. Curgea sânge puternic, rămăsese un corp străin în picior, dureri mari. Cei de la hotel (Hilton Bodrum) aveau un punct de intervenție, a venit tipa de acolo dar s-a speriat cînd a văzut rana. A sunat imediat după o ambulanță a unui mare spital privat. A venit ambulanța, m-a dus la spital, acolo au verificat asigurările și când au dat de asta multi-travel m-au tratat ca pe un VIP. Au chemat un doctor, mi-au dat salon separat, imediat făcut anestezie, operație locală, cusături cât încape, bandaje meseriașe și apoi iar cu ambulanța la hotel.

Am întrebat cât costă toată tevatura și spuneau fericiți: ”asigurarea acoperă totul”. Am un amic ce fusese cu 2 săptămâni înainte în Turcia, e drept că în Antalya, și pentru o banală febră a copilului - consultație - 1 Nurofen a plătit 300 euro. Cu toată asigurarea medicală. Acum amicul meu speră să recupereze banii în țară. Eu însă nu am plătit nimic nimic.

Așa că dacă nu vreți bătăi de cap când mergeți în străinătate, căutați tipul ăsta de asigurare. Costă puțin și vă scutește de foarte mult stres.

Impresii încărcate de aurel34 in 10.09.2019 10:55:20

Validat / Publicat: 10.09.19 12:44:34

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (aurel34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  32 PMA (din 32 voturi) nota2

[10.09.19 12:44:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări... turistice, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

- nrs
[10.09.19 13:55:25]

nu e chiar corect ce spui=))

" nu ai scapat fara sa platesti" , mai de graba poti spune: paza buna trece primejdia rea!

- Rodel
[10.09.19 17:21:40]

Foarte bună informația! Mulțumesc!

- elviramvio
[10.09.19 18:24:44]

@aurel34:

O folosesc de ceva ani și chiar am recomandat pe aici acea poliță MultiTravel de la o firmă de asigurări foarte bună. Trebuie spus totuși că acoperă fiecare ieșire din țară în decursul unui an dar pentru un număr de 25 de zile/ieșire: deci dacă la o ieșire peste graniță stai 30 zile consecutiv, doar 25 zile ai acoperire medicală cu MultiTravel de la Al... De asemeni asigurarea se încheie pentru maxim vârsta de 70 ani iar prețul la cei ce au împlinit 62 de ani este mai mare, cred că 120 sau 130 lei, nu știu sigur cât este anul acesta.

Și mare atenție căci polița simplă de 77 lei sau 1xx lei nu acoperă accidentele cauzate de sporturi extreme (schi, săniuș, cățărări pe munte, rafting, etc). Este stipulat clar în contract. În acest caz polița de 77 lei ajunge aproximativ la 300 lei, cealaltă nu știu ce preț are.

- gotty
[10.09.19 18:42:35]

Îmi pare rău pentru necazul tău însă îmi pare bine pentru mine.

Sunt la al doilea an de multitravel încheiat pe un an, nefolosit din fericire, dar ma felicit ca am făcut o alegere buna.

La mijloc este și un calcul matematic: dacă faci mai mult de 3 excursii pe an a cate 7 zile ești în câștig cu aceasta asigurare versus asigurările clasice de_~30 zile.

- nicole33
[11.09.19 23:03:08]

@aurel34:

Îmi pare rău pentru incidentul suferit, dar ma bucur ca totul s-a rezolvat cu bine.

Informația prezentată este utila pentru mine și îmi da încredere ca am făcut o alegere buna anul acesta cu aceste polițe de asigurare, varianta cea mai avantajoasa pentru noi in cazul unui concediu fragmentat și cu mai multe destinații diferite, chiar dacă, din fericire, nu am apelat la asigurare.

Mulțumesc mult Elvira pentru recomandare! :*

- elviramvio
[12.09.19 05:19:48]

@nicole33:

Mă bucur că ți-am fost de ajutor.

Nici noi nu le-am folosit dar prefer așa 😉. Anul trecut în Grecia aș fi avut nevoie de un medicament pentru tuse și de la farmacie m-au întrebat dacă am asigurare pentru a obține rețetă fără să plătesc vizita la medic. Când le-am spus ce asigurare am, au zis că pe baza rețetei de la un medic grec beneficiez și de gratuitate la farmacie. Fiind penultima zi în Grecia, am renunțat să pierd timpul la medic.