ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.09
NOV-1998
team-building

Cel mai vechi/cunoscut hotel din Sibiu

M-am jucat puţin azi, pe sait şi am constatat că, există predefinită rubrica acestui hotel, dar nu este ataşat nici un review.

Din cauza asta, m-am decis să scriu rândurile de faţă, chiar dacă AmFostAcolo prin iarna lui 1998, în aşteptarea unui review mai nou. Poate a stat cineva acolo mai recent.

Hotelul Împăratul Romanilor din Sibiu, reprezintă în primul rând istorie. Iată ce scrie pe saitul wikimapia, aici: click aici

Hotelul Împăratul Romanilor 3***, a fost fondat în anul 1773 şi este cel mai important hotel din Sibiu, fiind situat în plin centru istoric al oraşului, pe principala arteră comercială, în imediata apropiere a celor mai importante obiective turistice.

Pe locul hotelului exista un han, datând din 1555, denumit "La Sultanul Turcilor", denumire care s-a schimbat de multe ori. Actuala clădire a hotelului datează din 1895 şi prezintă o faţadă cu numeroase decoraţiuni şi ornamente, provenind din stiluri diferite. Sub ferestrele de la etajul 1, sunt figuraţi mascheronii, iar deasupra intrării în restaurant, se afla figura unui împarat.

De-a lungul timpului, hotelul a fost gazda unui număr impresionant de personalităţi, precum: Franz Listz, Johann Strauss, Johannes Brahms, împaratul Joseph al 2-lea al Austriei, regele Carol al 12-lea al Suediei, Mihai Eminescu, doamna Danielle Mitterand, a găzduit trei preşedinţi germani, Roman Herzog, Karl Carstens, Johannes Rau şi Printul Charles.

Dar, Împăratul Romanilor este azi, un hotel foarte bun din Sibiu, care merită mai mult decât cele 3 * cu care este clasificat.

-clădirea este pur şi simplu încântătoare, păstrând aerul burghez al altor vremuri, are parter + 3 etaje;

-camerele foarte bune, frumos mobilate, curate, dotate cu toate cele necesare, mobilier masiv, clasic, mochetă pe jos, cu sigla hotelului (eu am stat întro dublă în regim single), dar am văzut şi un apartament, minunat, ce mai;

-partea de holuri/lobby cu mobilier stil, în stare foarte bună, aceeaşi mochetă pe jos;

-sala de conferinţe foarte mare, pentru 3-400 de cursanţi;

-personalul foarte atent;

-micul-dejun excelent, bufet suedez;

-locaţia deosebită, pe b-dul N. Bălcescu, nr. 4, pe artera comercială/pietonală a Sibiului, la câţiva metri de P-ţa Mare şi Muzeul Brukenthal (am înţeles că au şi parcare, dar eu nu ştiu pe unde se ajunge la ea, hotelul fiind cu intrarea principală la o stradă fără acces auto, iar eu AmFostAcolo cu trenul + taxi până lângă hotel) ;

-acum am înţeles că dispune de piscină interioară/acoperită, saună, masaj şi sală de fitness, lobby spaţios, internet wireless, când am fost eu nu le aveau;

-dar, crème de la crème îl reprezintă restaurantul, unic cred eu în ţară, datorită plafonului din sticlă vitrată, culisabil, ce-ţi crează o senzaţie deosebită, bucatele au fost ok. , nu am de ce mă plânge (noi fiind în team-building, am avut masa în regim meniu comandat de organizatori), iar mobilierul/decoraţiunile sunt de-a dreptul somptuoase.

Sincer, nu ştiu de ce este clasificat la 3 *, după mine poate fi urcat cu o stea fără nicio problemă (având în vedere facilităţile pe care le oferă)

M-am uitat pe saitul lor şi am văzut preţurile la zi, adică: Camera single 50 €, Camera dublă 60 €, Garsoniera 80 €, iar Apartamentul 110 €, cu mic dejun şi toate taxele incluse, ceea ce nu-i chiar aşa mult pentru buricul Sibiului, zic eu.

AmFostAcolo, la o dată, la care nici nu cred că eram încă în epoca digitală, aşa că, din păcate nu am poze, cei care vor să vadă poze ale hotelului, pot intra cu încredere pe saitul oficial.

Saitul oficial este click aici, rog un webmaster să-l posteze, deoarece secţiunea fiind predefinită, eu nu mai pot face asta.

În concluzie, AmFostAcolo, o să mai merg şi vi-l recomand şi vouă.

Trimis de creivean in 18.06.10 19:36:36

VIZUALIZĂRI: 3140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

magdalena [18.06.10 19:39:42] »

Hoho, ce nume imparatesc are hotelul! Chiar ca ar fi util un review recent!

Dar e bun si unul deschizator de drumuri!

creivean [18.06.10 19:41:08] »

@magdalena

De multe ori m-am întrebat de unde vine, dar nu am aflat.

Poate ştie cineva, tare aş fi curios.

creivean [18.06.10 19:46:21] »

Fiind un review despre o vizită atât de veche, las la aprecierea ta, retragerea punctelor standard. Fără supărare.

Iată şi Coordonatele GPS ale Hotelului Împăratul Romanilor : N 45.79554º x E 24.15058º

Atenţie, GPS-ul vă va spune că, coordonatele nu pot fi atinse ( asta datorită faptului că hotelul este pe o stradă cu acces interzis pentru auto ).

Admin [18.06.10 20:56:09] »

completat rubrica site oficial cu pagina web indicata; actualizat deasemenea coordonatele web pe baza datelor trimise;

retras punctele standard ca urmare a solicitarii autorului - si a unei sesizari primite.

Multumiri @creivean.

creivean [18.06.10 21:09:15] »

Mă bucur că am putut fi de ajutor.

Cât despre puncte, asta-i cea mai mică problemă.

Iar funcţia REPORT, îi una pentru care eu am militat, în a se introduce. Ar fi culmea să mă supăr, acum când ea există şi lumea o foloseşte.

pepsi70ro [18.06.10 23:00:47] »

Hmm, 110 euro ptr. un apartament, eu zic ca este destul, dar ma rog...oricum aprecierile mele pentru ca ai reusit sa completezi rubrica goala a hotelului )

creivean [19.06.10 09:03:11] »

webmaster, vezi că ai uitat să retragi punctele standard.

Admin [19.06.10 09:05:27] »

ups.. rezolvat.

am avut o seara plina ieri, cu tot felul de evenimente pe site, a trebuit sa 'sar' rapid de la unul la altul si mi-a scapat, sorry

creivean [19.06.10 09:10:48] »

Aşa-ţi trebuie, dacă n-ai fost în Jamaica

Chloe [26.10.10 20:03:31] »

Ma gindesc sa-mi petrec Craciunul in aceasta locatie; ma incinta nespus pozitionarea lui centrala si aspectul deosebit; din review-urile gasite pe net, pare in regula si la capitolul "servicii"

In plus, au si o oferta extrem de buna: 204 euro/camera dubla (adica pentru 2 pesoane!!) cu 3 nopti de cazare si demipensiune.

Pina una-alta, iata de unde vine numele hotelului click aici

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    magdalena [26.10.10 20:12:29] »

@chloe, trimite-mi si mie un mesaj privat cu mai multe detalii privind aceasta oferta!

Chloe [26.10.10 21:46:40] »

@magdalena

eu am solicitat-o si pe mail si am primit-o pe aceeasi care e pe site-ul lor

creivean [26.10.10 21:49:07] »

@Chloe

Ma bucur ca l-ai luat in considerare. Este un hotel emblematic pentru Sibiu si nu numai. Sincer, iti doresc sa mergi si cand te intorci sa urci pe sait un review cu pareri proaspete si cateva poze. Eu, l-as citi cu mare placere.

carmella* [02.11.10 16:34:19] »

Eu am fost la acest hotel, dar in anul 1996 de Craciun. Am ajuns intamplator, mergand spre Baile Felix. Am mers cu trenul si de la Sibiu nu mai aveam legatura spre Oradea decat dimineata urmatoare, asa ca intreband in gara de un hotel in Sibiu, am fost indrumati spre Imparatul Romanilor. Cand am ajuns acolo si am vazut preturile, am vrut sa mergem la alt hotel. Receptionera a fost foarte draguta si a sunat la celelalte hoteluri, dar fiind in ajunul Craciunului ni s-a spus ca nu mai aveau locuri libere.

Pana la urma ne-a facut propunerea sa ramanem la ei si sa platim doar pt. o persoana.

Ne-a placut asa de mult hotelul si conditiile, incat in loc de o noapte am stat 3 nopti si am plecat dupa Craciun.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

carmella*, Chloe, creivean, magdalena