ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
SEP-2019

Cabana Telescaun din Stațiunea Parâng, Petroșani, Jud. Hunedoara

Cabana Telescaun a fost gazda noastră weekendul acesta. Am optat pentru această cazare pentru că este punctul de plecare al traseului de urcare la Vf. Parângul Mare. Am ales foarte bine și vă recomand această cabană dacă doriți să urcați în Munții Parâng sau iarna dacă vreți să schiați.

Localizare

Stațiunea Parâng se află la o distanță de 15 km de orașul Petroșani, jud. Hunedoara.

Cabana Telescaun se află în Stațiunea Parâng, la cota 1700m. Dacă dispuneți de o mașină cu gardă înaltă puteți ajunge chiar până la această cabană. Dacă nu aveți o astfel de mașină, puteți ajunge până la aproximativ 500 m de cabană, de unde se ia telescaunul vechi, care vă urcă chiar lângă cabană. Dacă telescaunul și-a încheiat programul de funcționare, puteți urca pe jos, iar mașinile pot fi lăsate jos, la baza partiei. Am fotografiat programul telescaunului, puteți să îl vedeți la fotografiile atașate acestui reviw.

Drumul către Stațiunea Parâng este în lucru, este tasat, fără gropi, puteți merge cu orice mașină până la locul de sosire al telescaunului vechi, singura problemă este că vă veți umple mașina de praf. De acolo aveți nevoie de o mașină cu gardă înaltă până la punctul de plecare al Telescaunului Vechi pentru că drumul are gropi mari, pe o distanță de cam 500m până la cabană.

Noi am urcat cu mașina pentru că nu știam că ultima porțiune de drum este abruptă și cu gropi. Dacă mai mergem acolo, vom lăsa mașina la baza telescaunului vechi și vom urca cu acesta sau pe jos.

Cabana

Este o construcție din lemn, recent extinsă cu spații de cazare dispuse pe două nivele. Acesta are o terasă exterioară cu grătar pe care persoanele cazate îl pot folosi pentru pregătirea hranei. Terasa este cu mese și bănci din lemn, de acolo se vede foarte frumos peisajul înconjurător. Mâncarea trebuie să o preparați singuri. Mai există variante, să mâncați la cabanele vecinilor unde sunt terase, restaurante. Noi am mâncat la cabana vecină care este deschisă non-stop. Celelalte terase erau închise când am fost noi. Voi scrie separat despre mâncare.

Cabana are o bucătărie comună complet utilată, o încăpere în care se poate mânca, frumos amenajată cu mese și bănci din lemn, cu stație audio, combină figorifică.

Camera nr. 2

Noi am primit o cameră matrimonială cu vedere spre oraș, priveliștea este foarte frumoasă mai ales noaptea când sunt aprinse luminile în Petroșani.

Camera este mare, recent construită, cu podea din lemn lăcuit, zugrăvită în alb, cu lambriuri în plafon, foarte frumoasă și spațioasă.

În cameră este un pat matrimonial, două noptiere, două aplice, un stativ pentru umerașe și bagaje pe care am avut pături, plapumă, pernă, o canapea extensibilă, o masă și doi tabureți, televizor mare cu ecran plat și programe prin cablu, un tablou, calorifer mare și carpete în jurul patului. Nu este frigider în cameră.

Geamurile sunt din termopan si au plasă contra insectelor.

Salteaua este comodă, pernele și plapuma sunt bune, este liniște deci vă puteți odihni foarte bine.

Noi am fost singurii cazați acolo vineri, astfel ne-am fi putut alege orice cameră dacă voiam să o schimbăm, dar nu a fost cazul, întrucât am fost mulțumiți de camera repartizată.

Am fotografiat mai multe camere pe care le puteți vedea în fotografiile atașate prezentului review. Toate camerele au baie proprie, televizor, unele camere sunt mai mari, altele mai mici.

Baia

Baia este mare, cu cabină de duș, cu gel de duș, chiuvetă cu stativ și oglindă, odorizant, săpun lichid, hârie igienică, calorifer, geam cu plasă de protecție contra insectelor, stativ pentru prosoape. Am primit câte două prosoape de persoană, unul mare și altul mic. Baia este frumoasă, nouă și modernă.

Este apă fierbinte la orice oră.

Apa de la robinet este potabilă. Lângă cabană este un izvor. Nu trebuie să vă cumpărați apă de la magazin.

Recomandarea

Nouă ne-a plăcut la Cabana Telescaun din Stațiunea Parâng, unde am găsit liniște, confort, amabilitate și ospitalitate.

Trimis de Dana2008 in 09.09.19 08:07:12
Validat / Publicat: 09.09.19 09:42:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PARÂNG.

VIZUALIZĂRI: 2428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cabana Telescaun din Stațiunea Parâng, Petroșani, Jud. Hunedoara
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[09.09.19 09:42:08]

@Dana2008: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Cabana Telescaun [Parîng-Petroşani], MASIVUL PARÂNG" (nou-creată pe sait)

[09.09.19 10:09:57]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

gettyy
    [09.09.19 11:09:42]

Bravo, Dana!

Iarăşi pe munte, nu ai deloc astâmpăr!

Frumoasă cabană: simplu, curat, liniştit - ce-ţi poţi dori mai mult?

Mi-a plăcut tare mult în P. 20 - la sala de mese, bannerul acela simpatic din lemn: " Respectă cabana tot aşa cum îţi respecţi propria casă! "

Felicitări pentru acest review şi... aştept cu mare nerăbdare ascensiunea!

Să auzim numai de bine!

Dana2008AUTOR REVIEW
    [09.09.19 13:19:12]

@webmaster26: E bine exact unde scrie pe hartă, un pic mai în spate trebuie.

Dana2008AUTOR REVIEW
    [09.09.19 13:29:38]

@gettyy: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Nu ne mai putem opri, deja ne facem planuri pentru week-end unde să mai urcăm pentru că prognoza meteo ne încurajează.

E minunat peisajul pe munte!

Voi scrie... sunt cu restanțe mari la scris, dar încă ne mai putem urca pe piscuri, nu mai facem febră musculara, am parcurs 21km pe munte sâmbătă și suntem în formă.

Ne-a apucat acum la bătrânețe ce trebuia să facem la 20 de ani.

Numai bine!

Pupici! ????????