ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2019
ÎNSCRIS: 23.07.12
SEP-2019

Aleka's House sau cum vibeul e mai tare ca nota de booking!

Am ales titlul fara sa stiu exact care este nota de booking (dupa am verificat si am vazut ca are 8.3, rezonabil).

Noi am discutat cu Xenia, proprietara, direct si am obtinut un pret foarte bun, mai ales ca aveam si mic dejunul inclus.

Pentru 48 euro pe nopate urma sa avem un acoperis deasupra patului, un dus cu apa calda, o piscina curata si un mic dejun in care nu mi puneam mari sperante. Tinand cont ca totul se intampla la sfarsit de august, cand in Grecia se considera inca sezon, am plecat pe principiul "Nu ti face iluzii ca sa nu ai deziluzii".

Localizare

Dupa ce am ajuns in Nikiana, in partea dinspre Lefkada, urmand directiile din reviewul anterior, aproape ca am ratat intrarea pe straduta ce ducea catre Aleka's. Dupa ce ne am regrupat am ajuns la baza dealului in varful caruia ne astepta o piscina racoritoare. Recunosc ca fiind sofer de masina cu propulsie spate m au cam luat transpiratiile deoarece aveam de urcat destul de abrupt. Incet, incet am ajuns in parcare si drumul asta l am parcurs in fiecare zi, si de 2-3 ori pe zi fara probleme. Nici bine n am intrat in curte ca Xenia ne a intampinat zambitoare si ne a urat bun venit, ne a prezentat camera si ne a rugat sa i spunem de ce avem nevoie.

Camera

Ca sa fim sinceri noi credem ca am avut cam cea mai prost pozitionata camera din toate vila. Nici mobila nu i facea mare cinste, fiind destul de veche dar intacta, in camera regasindu se strictul necesar, un dulap, 2 noptiere, o masa si un frigider miiiiic dar puternic! (a se citi ca racea foarte bine).

Baia este una obisnuita pentru Grecia, de marime medie, cu dus fara perdea si cu geam de aerisire care dadea catre balcon.

La sosire am gasit si cosmetice in baie, 2 samponele si 2 geluri de dus. Nu au mai fost aprovizionate ulterior dar nici noi n am abuzat de ele. Pe jos era o mocheta placuta la atingere, curata si, cel mai important, fara pete. Un mare minus al camerei era ca singura sursa de lumina naturala era insasi usa, care era din termopan, cu geam doar sus si plastic jos. In mod normal aceast camera nu ar trebuie sa fie mai mult de 30 euro/noapte chiar din Grecia.

Ce am apreciat foarte mult a fost insa curatenia, care s a pastrat de a lungul celor 7 zile, cu cearsafuri si prosoape schimbate poate chiar mai des decat era nevoie.

Micul dejun

Recunosc ca nu am mai avut asa mic dejun nicaieri pe unde am calatorit. Afara, in gradina erau 2 mese pe care erau pragatite de ale gurii.

Micul dejun nu prea avea de a face cu mancatul sanatos, in fiecare zi primeai diferite pateuri, cu branza, cu carnaciori, cu spanac, mini negrese, diferite gemuri la "plastic" si unt la caserola precum si apa, lapte, suc de piersici, iaurt grecesc asta ar trebui sa fie sanatos) si un bol cu fructe. Dupa ce iti asezai ce voiai sa mananci pe o tava te indreptai unde voiai sa iei masa, in gradina la umbra maslinilor sau pe marginea piscinei, privind barcile ce au iesit deja la plimbare.

Dupa cum spuneam micul dejun nu era ceva oau, insa pentru o saptamana nu e un capat de tara iar faptul ca nu trebuia sa ti mai faci griji in fiecare dimineata pentru ce urma sa mananci era un plus. In fiecare dimineata puteai schimba o vorba cu Xenia sau cu cei in staff ce te asteptau cu un zambet mereu.

Facilitati generale

Inclus in cei 48 euro aveai si gradina cu multe locuri in care te puteai odihni sau savura un pahar de apa rece, 6-7 mese, un baldachin, un leagan, un hamac.

Langa piscina aveai alte 3-4 mese si 6 sezlonguri pe care sa te odihnesti dupa ce te racoreai in apa cu o temperatura tare buna.

Pe langa piscina veti gasi ceva pliante de la restaurante care livreaza. Va rog din suflet daca veti comanda de la Zimis nu va luati mai mult de o pizza la 2 persoane. Noi am comandat cate una pentru fiecare si, pe langa faptul ca era sa le scap in piscina cand le au adus la cat de grele erau, am mancat 3 zile din ele.

As recomanda o pe Aleka's House insa... Nu pentru allinclusivisti, nu pentru "turcii" care merge in Antalya, nu petru cei pentru care "masina ie viata lor", nu pentru cei pentru care camera trebuie sa aiba minim 40mp si prosoapele sa fie schimbate d 2 ori pe zi si in ultimul rand, nu pentru "bombardierii" care isi "striga valuarea" la piscina.

Si ca sa fiu sincer, n as recomanda o pentru nimeni in Septembrie 2020 ca s ar putea sa ma duc din nou acolo!

Urmeaza partea a 3 a: vizitarea insulei.

Trimis de gotty in 08.09.19 21:10:18
Validat / Publicat: 08.09.19 21:40:40

VIZUALIZĂRI: 4009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.09.19 21:18:15]

adrianaglogo
    [08.09.19 23:32:41]

@gotty: Hei, uite ca cineva s-a folosit de descrierea facuta de mine acum 6 ani!!!

Deci si tie ti s-a parut panta aia groaznica la prima vedere!

gottyAUTOR REVIEW
    [09.09.19 11:23:17]

@adrianaglogo: Eh, pe langa mine mai erau vreo 3-4 cupluri din Romania asa ca sunt convins ca au profitat si altii de aceasta descriere. Multumim!

In ceea ce priveste panta, mai ales ca mai citisem si pe alte siteuri care se ocupa de reviewuri, m am dus cu inima stransa spre Aleka, dar cu putina atentie si indemanare nu este imposibil de urcat!

gottyAUTOR REVIEW
    [09.09.19 11:31:09]

Intrarea in curtea vilei este un pic mai sus, unde drumul coteste catre dreapta. Multumesc!

[09.09.19 14:16:25]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;