ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2019
2 AD. + 3 COPII -- v: 6, 4, 0

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Hotel Palace: plătești 4 stele, primești 2 stele!

Septembrie 2019: cald! Deosebit de cald! Inainte de începerea școlii am zis sa dam o fuga in Venus, să ne bucurăm alaturi de copii de apa, de soare, de nisip, de tiribombele din Venus. Și am zis s-o facem la 4 stele. 2 adulți și trei copii de 6,4 ani și infant. Intrare joi, 5 septembrie, ieșire sâmbătă, 7 septembrie, 1800 lei o camera de familie cu all inclusive.

Încep desfășurătorul cu: obișnuiesc să nu folosesc telefonul in vacanțe, dar dezamăgirea a fost atât de mare, încât am pozat mult, pentru că îmi doresc să aveți o imagine completă a ceea ce voi descrie și, sper, că cineva care se ocupa de acest hotel cu potențial uriaș să facă ceva modificări în interesul turistului, nu doar spre sporirea propriei avutii!

Am discutat telefonic despre rezervare și plată, am achitat 50% in avans și am pornit spre Palace din Venus, hotel catalogat la 4 stele.

Intrarea este facilă, direct in parcare, din soseaua principala. Parcarea este mare, dubla, fără pază, fara servicii de carat bagaje. Amenajarea parcării: fiecare face ce poate, cum poate! Locuri de parcare sunt! Deci: turistul se descurca in parcare, își ia bagajele la spinare.

Hotelul este mare, cu un etaj, accesibil pe scări, restaurantul și terasa foarte mari, hotel situat exact pe plaja cu nisip fin: potențial fantastic!

Recepția este dezolanta: un fel de insula circulara înconjurată de fotolii și canapele insipide, gresie alunecoasa, doua mese de minifotbal fara mingii, măsuțe pentru copii cu 3 cărți și niște creioane, un perete despărțitor care ascunde niste aparate de fitness, o ușă ce duce spre piscina interioara încălzita: in această încăpere: aer irespirabil, mizerie, tavan găurit, miros de clor înțepător, mobilierul de pe plaja depozitat aici la întâmplare. La recepție exista parola wi-fi, diferita de cea din camere.

Am primit camera rapid, după: aveți rezervare? Cum vă numiți? Îmi arătați rezervarea? Ați achitat ceva? ... cei doi copii măricei alergau pe gresia alunecoasa, cel mic urla în brațele soțului, eu mă luptam cu internetul (nu e semnat la recepție decât cu wi-fi ul lor), în același timp mă puneau sa completez formele de cazare și să achit diferența.

Le-am spus că parcarea, recepția, lipsa paznicului și a celui ce ar trebui sa ne ajute la bagaje mă fac să fiu sceptica în privința cazării, motiv pentru care solicit sa vad camera in avans, apoi discut despre plată (la bagaje ne-a ajutat recepționerul).

Am văzut camera: este imensa! Dimensiunea este de 4 stele: hol, baie, camera cu: pat matrimonial (saltea + perne ok), pat de o persoana (ok), canapea și fotolii fixe, ni s-a montat pat suplimentar de o persoana (comfortabil), balcon foarte sigur pentru copii, cu mobilier de calitate buna, uscător de rufe. Lipsește plasa de țânțari și chiar sunt țânțari seara! Mobilierul din pal, colturi ascuțite. Televizor și ac no name, minibar - un frigider mic și ponosit, gol!!!

Am intrebat-o pe camerista unde sunt produsele gratuite din minibar și a răspuns: Nu știu nimic despre asta!

Mărimea camerei ne-a determinat să plătim diferența și am fost asigurați că serviciile sunt de 4 stele. Am descoperit că patul matrimonial nu avea pilotă, ni s-a adus la cerere. Televizorul are Netflix! Aerul condiționat are miros puternic de mucigai. Becul de la intrare nu s-a aprins complet in 48 de ore. Veiozele care se aprind la o simpla atingere sunt murdare cu praf cu mâzgă!

Baia are rugina, mizerie, mucigai, oglindă spartă, produse de toaleta de cel mult 2 stele, panta căzii este inexistenta. Prosoape sunt multe și curate.

Daca vreți vedere la mare, plătiti cca 50 lei suplimentar, zilnic.

Termopanele izolează bine zgomotul de afara. Pe jos o podea veche acoperita cu mocheta, motiv pentru care zgomotul produs la simpla pășirea pe ea, este îngrozitor! Pereții sunt subțiri, se aude tot de pe hol și din celelalte camere. Polițe insuficiente (am pus haine inclusiv pe seif), o masa de calcat și un fier, desigur, in dulap, că doar ai venit la 4 stele sa te apuci de calcat!

La intrare se baga o cartela ca să ai curent in camera, dar ușa se descuie clasic: cam ca la bunici, la țară!

Căruciorul se lasă sub scara de la parter.

Brățările de ai sunt din pânză și se prind cu o rotita din plastic, pe care, dacă o strângeți, ați cam pus-o, iertați-mi limbajul, dar nu se mai desface și musai să tăiați brățara.

Am urmat indicatoarele spre piscina exterioara, am ajuns într-o zonă exterioara imensa, cu teren de tenis și fotbal, înconjurat de bălării ca-n tundră.

Am văzut doua cazi cu hidromasaj: una cu apa verzuie și una goală, am zis că nu vreau vaccin împotriva tetanosului și am plecat spre piscina de adulți. Era verde ca mătasea broaștei.

Am pornit spre cea pentru copii: apa curata, piscina adanca (150 cm), apa rece, fara zone cu umbră.

Am căutat locul de joaca: nu exista! Adică nu exista in hotel, in restaurant, pe terasa, la piscine, pe plaja! Nu exista deloc!

Restaurantul și terasa mari, mese și scaune destule, dar cădea varul de pe tavan, aceeași gresie alunecoasa peste tot: recepție, scări, restaurant, terasa!

Mâncarea foarte ieftină și puțină și fără gust și porționată. Adică: 2 feluri cu carne, 1 fel cu peste ieftin (pangasius), legume fierte in apa, salata, pâine. Mămăligă porționată pe farfurii, desertul pus pe farfurii. Nu exista colț pentru copii mici, nu exista lingurițe sau boluri pentru ei. Sunt niste lingurițe din plastic la desert, cam 70% sparte.

Fructe erau, sucuri, erau.

Pentru băuturile alcoolice aștepți orele 13:00. Băuturile alcoolice de calitate se cumpără, cele proaste calitativ sunt incluse în banii plătiți pentru ai. Nu exista bar pe plajă, deci te cari cu băuturile după tine.

Accesul spre plaja, cu cărucior, se face prin: restaurant, terasa, parcare, boscheți, drum neamenajat, tarabe, zona de cearșafuri și, după această Transalpina a hotelului Palace ajungi la o plaja decentă!

Dacă ești un turist norocos și toți membrii familiei merg, poți să mergi mai ușor, pe traseul: restaurant, terasa, curte cu piscine, scări și ajungi la drumul prăfuit unde ruta e aceeași.

Plaja e buna, cu baldachine și șezlonguri ok, sunt prosoape pentru plaja, apa e cu intrare lina. Oamenii nu se bat pe locuri pentru că: hotelul nu e plin și baldachinul e 50 lei pentru cei care nu-s cazați la hotelul cu pricina.

Seara exista muzica live pe terasa.

Am platit 4 stele, am primit servicii de 2. Nu mai revin cat m-or tine oscioarele pe pământul ăsta!

Incerc sa atașez poze, fiti indulgenți, e o premieră pentru mine!

Trimis de aristica13 in 07.09.19 16:18:14
Validat / Publicat: 07.09.19 21:49:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 4657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aristica13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Articolele gratuite din baie, de maxim 2 stele!

raluca1983
[12.09.19 11:21:53]

Imi pare rau sa aud ca nu s-a schimbat nimic. Nici nu cred sincer ca cineva din administratia hotelului citeste, sau daca o face, ii pasa! Pacat de potentialul pe care il are! Concedii reusite pe viitor va doresc!

raluca1983
Alte impresii din această RUBRICĂPalace Hotel: