ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2019
    ÎNSCRIS: 14.09.15
    SEP-2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Evitati Orka Royal Hotel

Cazare in Istanbul aproape de podul Galata.

Ajungem la acest minunat hotel in jurul ore 12, facem check in-ul si cand ajungem la camera, ce sa vezi... Alta camera decat cea pentru care platisem si facusem rezervare. O camera economi, din usa ajungeai in pat, din pat in baie si faza cea mai tare, nu avea nici un geam :O

Il sunal pe baiatul de la receptie caruia imi venea sa cobor si sa ii dau vreo douazeci de pumni in cap si ii explic ca noi nu am platit pentru o camera economi, care app nu cred ca avea mai mult de 8-10 mp si ca pe rezervare scrie clar ca avem rezervata o camera superioara. Tocmai la acest aspect avusesem grija cand am rezervat camera, sa fie una superioara si cu o suprafata mai mare.

Imi spune ca nu au disponibila nici o camera superioara si ca maine se va rezolva. Ii raspund ca nu maine si ca acum se va rezolva si ca imi voi suna agentia din tara.

In cele din urma imi spune ca este disponibila o camera suprioara doar ca are paturile twin.

Am acceptat pentru ca am unit paturile si a fost ok, cu promisiunea ca maine o sa ne dea alta camera, ceea ce nu a mai fost cazul pentru ca nu mai vroiam iar sa strangem bagajele si sa ne mutam.

Ce sa zic, am inceput din prima, bine, concediul.

Oricum urata experienta de inceput, imi pare rau ca nu am vorbit cu managerul sa vad daca asta e o practica la ei sau doar asa se comporta cu cei care nu pun nimic in pasaport (aici poate puteti sa spuneti si voi)

In rest ce sa va zic, clar nu este un hotel de 4 stele, asta excluzand aceasta experienta.

Prosoapele de la baie sunt roase si cu fire atarnate din ele, in camera este un fierbator si sunteti intampinati cu 4 plicuri de ness.

Comoda de la capul meu avea un picior rupt si se tot balansa, am rezolvat asta punand un pachet de tigari mototolit ca si propta.

Camera dispune de un balconas cat sa deschizi usa si sa stai la o tigara, foarte mic, 30 cm iesire, latimea mica.

Televizorul are vreo 25 de programe dar majoritatea in turca, deci nu ai la ce te uita in caz ca vrei sa lenevesti in pat.

Mancarea la mic dejun acceptabila, dar vedeti ca daca vreti suc natural de portocale se plateste separat 1 euro :))

Sala hotelului intunecoasa si fara cu becuri lipsa si fire atarnand (o sa incerc sa postez cateva poze)

La piscina interioara nu am fost, ce pot sa va spun despre cea exterioara, este o piscina micuta pe acoperisul hotelului, cu cateva sezlonguri si un nimi bar, dar de care nu prea poti sa te bucuri pentru ca frigiderele sun incuiate cu lacat si rare momentele cand este cineva la bar.

Rezumand, chiar nu recomand acest hotel, singurul lui atu a lui este ca se afla aproape de Podul Galata, Sultanhamet si alte obiective.

Oricum prefer sa stau putin mai departe si sa merg cu mijloacele de transport in comun care sunt foarte bine puse la punct, decat sa fiu in buricul targului sa imi fac nervi pe banii

mei.

Salutari :p

Trimis de AlexES* in 06.09.19 17:01:53
    Validat / Publicat: 06.09.19 17:49:51
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AlexES*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Prosop hotel 4* :))
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.85 EUR pe cameră

[06.09.19 17:49:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Orka Royal Hotel & Spa, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

AlexES*AUTOR REVIEW