ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2019
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 17.07.14
JUN-2019

Villa Korda Budapesta

Până sa ajung la Vila Korda n-am mai fost niciodată in această zonă a Budapestei. E foarte faină, e ca la munte, cu pante sănătoase de zici ca e la Sinaia, cartiere rezidențiale, cu vile numai una și una, liniște, mult verde, frumos de tot. Nu mă tare pricep, însă cred ca e zona de mari fițe a Budapestei unde stau vedetele și hop, mai dai și peste câte o ambasadă. Cam ca la noi într-un cartier de lux, atât doar ca la capitolul mașini bogătașii lor stau cam prost cu gipanele, sunt mai cumpătați decât ai noștri, majoritatea mașinilor parcate prin curți sau prin fata caselor sunt cele de clasa cel mult medie.

Korda György e un apreciat cântăreț ungur de muzica ușoară, acum ajuns la o vârsta respectabilă, care probabil la un moment dat a decis sa investească in acest hotel, in această zona liniștită. Umblă vorba că pe vremuri, la el la vilă se încingeau mari chefuri intre vedetele timpului, cu salonul de jos transformat într-un fel de cazino. Hotelul e de trei stele, am plătit cam 128 de euro pentru două nopți fără mic dejun, într-o cameră cu un pat matrimonial mare si un pătuc mai mic, gonflabil, foarte confortabil.

Clădirea arată fain, bine adaptată la terenul in pantă, cu o gradină faină in spate (dar in care clienții de rând nu au acces) și cu o terasă măricica in fata. Cam multicele statui după gustul meu, dar nu va luați după mine, ca doar n-oi fi eu cine știe ce mare Rodin.

Camera in care am stat e luminoasă, cu mobilier simplu si frumos, multe corpuri de mobila sunt de la Ikea. Patul comod, lenjeria ca lumea, curat in baie, săpun si șampon din partea casei, fără probleme de curățenie, ok deci. Este si aer condiționat, nu l-am testat, n-a fost nevoie.

Un mare avantaj e dat de parcare. Nu, hotelul nu are parcare proprie, dar nu e niciun bai, se poate parca pe stradă, in fata hotelului sau puțin mai jos de acesta, pe marginea drumului, fără taxa. Ceea ce la hotelurile mai aproape de centru nu se tare poate.

Chiar la intrare e o terasă mare, cu umbrele mari si câteva măsuțe. Sunt bune pentru cafeluța de dimineața sau pentru berea de seară cu condiția să vorbești așa, mai in șoaptă. E adevărat, pe toată strada e o liniște de nu-ti vine a crede ca ești totuși la jumătate de ora de centrul capitalei. Daca te pui și râzi cu toata gura la ceva banc mai haios te trezești ca te sfădește doamna de la recepție, cum că dacă e gălăgie vecinii de vis a vis cheamă jendarii. Nu înțeleg de ce nu au făcut terasa pentru clienți in interiorul curții, era mai fain si mai „zgomot-proof”. Recomandare – daca veniți aici si stați pe terasă in sezonul țânțărimii, aduceți-va si ceva loțiuni, ei nu-s așa de politicoși ca recepționera. De la recepția hotelului se pot cumpăra si beri si alte beuturi, nu rețin preturile, însă destul de scumpișor, e si normal pe undeva.

Micul dejun nu e inclus in preț, am plătit 6 euro pe zi, pe persoana, indiferent de vârsta. Cam multicel după mine, micul dejun e stil bufet dar genul de bufet cu mâncăruri ce nu necesită bucătărie, de exemplu salamuri tăiate (micrometric), cașcaval, iaurturi, cereale, lapte, cafele si sucuri. Adicătelea fără chestii gătite cat de cat, gen oua, cârnăciori, bacon si alte asemenea.

Farmecul e dat fără îndoială de zonă, foarte mult verde, multe grădini, case frumoase, merită o plimbare prin zona. Cam departe pentru mersul pe jos pana in centru, cam o ora pana in zona cu obiectivele turistice din buricul târgului, însă taxiurile sunt destul de prompte si nu-s chiar o avere, am fost de câteva ori pana in centru si am plătit daca îmi aduc aminte bine ceva de genul 45 de lei pentru o cursa. Sunt si ceva stații de autobuz in zonă, dar nu am testat varianta asta.

Va recomand acest hotel dacă aveți treabă in Budapesta și aveți nevoie de o zonă chiar foarte liniștită, cu parcare și daca nu-i problemă ca e cam departe de centru. La un preț rezonabil-spre-măricel-dar-ok-pentru-Budapesta, zic eu.

Trimis de Trank in 06.09.19 14:58:50
Validat / Publicat: 06.09.19 15:26:09

VIZUALIZĂRI: 489 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Terasa
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.30 EUR pe cameră

[06.09.19 15:24:18]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Villa Korda / Hotel, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

[06.09.19 15:58:42]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

TrankAUTOR REVIEW
    [09.09.19 12:20:12]

@webmasterX: E in regula, multumesc mult

Trank